Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny
Artykuł sponsorowany

Sejf na broń i kosztowności - jak wybrać sejf domowy?

Źródło: Obi
Zapewnienie bezpieczeństwa jest jedną z najważniejszych potrzeb człowieka. Dotyczy ono wielu sfer ludzkiego funkcjonowania. Można je osiągnąć, m.in. dbając o własne zdrowie czy wykupując różnego typu ubezpieczenia. Spokojny sen może nam zapewnić również zaopatrzenie się w przedmioty, dzięki którym zabezpieczymy broń czy kosztowności przed dostępem ze strony niepowołanych osób. W artykule podpowiemy, jakie rozwiązania w tym zakresie są dostępne i na co zwrócić uwagę podczas ich zakupu.

Potrzeba zakupu sejfu domowego

Przedmiot ten już dawno przestał być postrzegany jako rzecz przeznaczona wyłącznie dla bogatych ludzi i przedsiębiorców, którzy trzymają w nim duże sumy pieniężne czy szczególnie wartościowe rzeczy. Możliwości, jakie niesie ze sobą użytkowanie sejfów, są wykorzystywane przez coraz większą liczbę osób. Decyduje o tym szeroka oferta rynkowa oraz atrakcyjne ceny produktów.

Sejfy domowe są przeznaczone głównie do ochrony drogich przedmiotów przed złodziejami. Można w nich jednak trzymać również te rzeczy, które wprawdzie nie są kosztowne, jednak mają dużą wartość sentymentalną dla właściciela. Oprócz tego sejf może stanowić skuteczne zabezpieczenie przed ogniem oraz wodą.

Sejf domowy jest szczególnie polecany osobom, które posiadają broń, w tym policjantom, detektywom, myśliwym czy zawodowym ochroniarzom. Zgodnie z art. 32 ust. 1 ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji wszelkiego typu pistolety, rewolwery i karabiny, a także kastety czy kusze, należy przechowywać w sposób uniemożliwiający uzyskanie do nich dostępu przez osoby nieuprawnione. Chodzi o zabezpieczenie nie tylko przed złodziejami, ale również członkami rodziny, w tym szczególnie małymi dziećmi. Brak odpowiedniej ochrony może skutkować utratą licencji i nałożeniem grzywny lub kary więzienia, tragicznym wypadkiem czy możliwością wykorzystania broni do działalności przestępczej. Dlatego sejf na broń jest w takim przypadku koniecznością.

Podstawowe kryteria doboru

Decydując się na sejf domowy, należy zwrócić uwagę na kilka zasadniczych kwestii. Dotyczą one:

  • klasy bezpieczeństwa – by zapewnić skuteczną ochronę broni i cennych przedmiotów, minimalny wymóg to sejf S1 (według normy PN-EN 14450), co pozwala na bezpieczne przechowywanie mienia do wartości około 60 tys. zł;
  • przeznaczenia – sejf domowy musi być dostosowany do wielkości i ilości przechowywanych w nim przedmiotów, dlatego jeśli np. zdecydujemy się trzymać w nim broń myśliwską, powinien mieć odpowiednią szerokość;
  • rodzaju zamka szyfrowego – do wyboru mamy zamki: kluczowy, mechaniczny (otwierany przy wykorzystaniu pokrętła) lub elektroniczny (umożliwia ustawienie hasła dostępu za pomocą kombinacji cyfr, przy czym może być zasilany elektrycznie lub bateryjnie);
  • producenta – zawsze warto wybierać oferty renomowanych i sprawdzonych marek, takich jak Burg Wächter, Yale, Bayersystem czy Metalkas.

Podczas doboru najwłaściwszego sejfu warto ponadto sprawdzić, czy jest on wyposażony w niezbędne dodatki i opcje. Chodzi o:

  • półki, przegrody i pojemniki, które umożliwiają wygodne przechowywanie np. amunicji;
  • ramę antywłamaniową, zapewniającą ochronę przed możliwością sforsowania za pomocą łomu;
  • różnego typu zabezpieczenia, w tym przeciwprzewierceniowe lub przeciwogniowe.

Zakup sejfu domowego, ze względu na dużą ilość parametrów, jakie należy wziąć pod uwagę, może nie być dla nas łatwy. Dlatego warto skonsultować się z pracownikami sklepów, które oferują taki asortyment, tak by wybrany produkt zaspokoił nasze potrzeby.

Solidny zamek domowego sejfu na pieniądze

Sposób montażu

Podczas zakupu sejfu domowego istotne jest uwzględnienie miejsca, gdzie zostanie on docelowo zamontowany. Może to być podłoga lub ściana. Oba rozwiązania zapewniają wysoki poziom zabezpieczenia, ale tylko wówczas, gdy sejf zostanie odpowiednio przytwierdzony do powierzchni.

Dlatego należy sprawdzić, czy ma on otwory montażowe, które umożliwiają zastosowanie specjalnych śrub rozporowych zwanych kotwami. Niektóre produkty mają nawiercenia zarówno na spodzie, jak i z tyłu, co pozwala na wykorzystanie dowolnego sposobu montażu i – w razie potrzeby – dokonanie modyfikacji w tym względzie.

Należy pamiętać o tym, że sejf wolnostojący można umieścić w dowolnej przestrzeni. Natomiast planując montaż sejfu ściennego, warto uwzględnić to już na etapie budowy domu lub remontu pomieszczenia. Powinien on być bowiem ulokowany w ścianie działowej, tak by zapewnić maksymalną ochronę oraz bezpieczeństwo użytkowania. Sejf ścienny może również stanowić istotny element dekoracyjny, gdyż za pomocą przeszklenia i podświetlenia można efektownie zaprezentować np. kolekcję starej broni.

Dostępne są również sejfy meblowe, przeznaczone do zabudowy. Jest to rozwiązanie polecane np. wówczas, gdy właściciel nie chce, by osoby postronne wiedziały o posiadaniu przez niego broni.

W każdym przypadku zalecane jest, by sejf domowy był skutecznie ukryty przed wzrokiem gości. Dobrym wyjściem jest umieszczenie go tam, gdzie wstęp mają tylko domownicy. Chodzi o garderobę, sypialnię czy gabinet. Duża część włamań jest dokonywana przez osoby, które już wcześniej odwiedziły mieszkanie i mogły skutecznie zorientować się zarówno w jego rozplanowaniu, jak i w znajdującym się w nim wyposażeniu, w tym pod kątem kosztowności. Dlatego jeśli decydujemy się na sejf domowy, kluczowe znaczenie ma znalezienie dla niego odpowiedniej lokalizacji.

Najczęściej stosowane rodzaje sejfów

Ze względu na rosnące zainteresowanie takimi produktami ze strony klientów, na rynku dostępna jest zróżnicowana oferta. Można zakupić nie tylko sejf domowy zapewniający ochronę broni i kosztowności – dostępny jest także sejf na klucze, zaopatrzony w specjalne haczyki.

Jak wybrać solidny sejf

Rozwiązaniem szczególnie polecanym dla instytucji, które gromadzą duże ilości akt i danych osobowych czy papierów wartościowych, jest szafa pancerna na dokumenty. Ze względu na duże rozmiary, umożliwia ona gromadzenie wielu segregatorów czy teczek. Produkt zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa. Dla osób, które zajmują się usługami detektywistycznymi lub ochroną mienia, przeznaczona jest szafa pancerna na broń. Z kolei w przypadku instytucji finansowych, w tym bankowych, polecany produkt to kasa pancerna. Jest ona wyposażona w systemy ryglujące oraz progi, które poza utrudnieniem dostępu do wnętrza, pełnią również funkcję przeciwogniową.

Oddzielny rodzaj sejfu to kasetka na pieniądze. Jest to kompaktowy, niewielki przedmiot, zwykle wyposażony w zamek cylindryczny. W odniesieniu do tego produktu oferta rynkowa jest szeroka, gdyż obejmuje minisejfy zróżnicowane pod kątem kolorystycznym (czarne, grafitowe, białe) czy przeznaczenia – w zależności od rozplanowania przegródek możliwe jest przechowywanie nie tylko kosztowności, ale również kluczy czy dokumentów.

Więcej na ten temat dowiesz się tutaj: Sejf, kasetka na pieniądze czy szafa pancerna – jak zabezpieczyć kosztowności w domu?

Wybór optymalnego zabezpieczenia

W sklepach dostępny jest zróżnicowany asortyment, jeśli chodzi o sejfy domowe. Szczególnie bogatą ofertą dysponują markety OBI, w których można dobrać konkretny produkt, w tym zarówno pod względem przeznaczenia, jak i wielkości, ceny czy różnych dodatków i zabezpieczeń. Najtańsze typy sejfów, takie jak kasetka na pieniądze, są oferowane w cenie już od około 45 zł. Z tego typu rozwiązania może skorzystać każdy, kto ma potrzebę ochrony pieniędzy i cennych przedmiotów.

W sklepach OBI dostępne są sejfy domowe, meblowe i gabinetowe z zamkiem kluczowym lub elektrycznym. Cechuje je szerokie przeznaczenie – można w nich przechowywać pieniądze, kosztowności, broń czy dokumenty. Oferta obejmuje również skrzynki na klucze. Wszystkie produkty są wykonane z odpornych na uszkodzenie materiałów i zapewniają skuteczną ochronę.

Bez względu na to, czy potrzebujemy małej kasetki, czy interesuje nas większy sejf, warto wybrać się do marketów OBI. Zapewniają one dostęp do szerokiej gamy produktów, w związku z czym każdy wybierze rozwiązanie najlepiej dopasowanie do własnych potrzeb. We wszystkich sklepach dostępne jest rzetelne doradztwo, a skorzystanie z kanału online zapewnia wygodę i oszczędność czasu.

Źródło: Materiały informacyjne firmy Obi

zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.