Zabezpieczenia antypoślizgowe na schodach

Data utworzenia: 12 marca 2015

remont i wykończenie

schody

Schody wewnętrzne najczęściej wykańczamy drewnem lub płytkami. Jeśli jednak ich powierzchnia jest nadmiernie śliska, może stwarzać duże zagrożenie i warto wykonać odpowiednie zabezpieczenia antypoślizgowe. Problem ten dotyczy również schodów zewnętrznych narażonych na zawilgocenie i mróz.

W większości przypadków do wykończenia schodów betonowych stosujemy płytki ceramiczne lub gresowe, drewno, kamień lub wykładziny. Wiele z tych materiałów może być wykorzystywana na schodach wewnętrznych, jednakże na zewnątrz budynku materiały wykończeniowe powinny spełniać bardziej rygorystyczne wymagania. Wynika to przede wszystkim z ciągłego oddziaływania na schody warunków atmosferycznych, takich jak deszcz czy śnieg.

Odpowiednie materiały i wykończenie stopnic schodowych

Wewnętrzne schody betonowe najczęściej wykańczane są stopnicami drewnianymi. Niezależnie od gatunku drewna, możemy je olejować lub lakierować. Popularne są stopnice lakierowane na wysoki połysk. Stanowią one bardzo estetyczne wykończenie, lecz jednocześnie należą do jednych z najbardziej śliskich powierzchni.

Jeśli nie chcemy stosować dodatkowych elementów antypoślizgowych (które zawsze w jakimś stopniu zaburzają wygląd drewnianych stopnic), możemy schody wykonać z drewna olejowanego. Stopnice takie są znacznie mniej śliskie od powierzchni lakierowanych (nawet w porównaniu do lakierów matowych), lecz nie dają takich efektów wizualnych jak lakiery o wysokim połysku.

W przypadku schodów zewnętrznych znacznie częściej układamy na betonie płytki schodowe. Ważne jednak, aby były to płytki gresowe a nie ceramiczne. Gres jest materiałem odpornym na działanie mrozu i wilgoci, w przeciwieństwie do ceramiki, która po pierwszym sezonie zimowym może zacząć odspajać się od zaprawy klejowej (ważne również, aby stosować kleje elastyczne i mrozoodporne). Warto na stopnice wybrać specjalne płytki ryflowane. Mają one dodatkowe rowki, zwiększające przyczepność w czasie deszczu.

Nie zaleca się wykańczania schodów zewnętrznych drewnem, z uwagi na jego wrażliwość na działanie wilgoci. Alternatywą mogą być natomiast różnego rodzaju kompozyty drewno-podobne (stosuje się je często do wykonania tarasów).

Schodowe zabezpieczenia antypoślizgowe

Większość elementów antypoślizgowych mocowana jest do stopnic na zasadzie miejscowego lub powierzchniowego przyklejenia. Dobierając rodzaj zabezpieczenia warto przeanalizować planowany czas użytkowania oraz ewentualne skutki przy jego usuwaniu.

Zarówno elementy klejone punktowo (lub liniowo) oraz przyklejane na całej powierzchni w większości przypadków posiadają klej, który można będzie w przyszłości zmyć z powierzchni schodów, bez ryzyka uszkodzenia powłoki lakierowanej (dotyczy to schodów drewnianych).

Nie musimy zatem obawiać się o możliwość zniszczenia drogiej warstwy lakierów, nawet tych na wysoki połysk.

Zabezpieczenia dzielą się głównie na działające liniowo (progi, nakładki „L”, taśmy) oraz powierzchniowo, zakrywające znaczną część stopnicy (nakładki gumowe, nakładki przezroczyste, dywaniki schodowe).Dostępne są także specjalne nakładki przezroczyste na schody. Lepsze jednak będą profile antypoślizgowe oraz taśmy liniowe. Dywaniki schodowe a odbarwienie stopnic to dość często spotykany problem przy schodach drewnianych i z płytek.Istotną wadą rozwiązań z drugiej grupy, czyli „powierzchniowych” jest brak równomiernego nasłonecznienia stopnicy na możliwie jak największej powierzchni. Z biegiem lat może to doprowadzić do mniejszych lub większych odbarwień, które uwidocznią się dopiero po zlikwidowaniu zabezpieczeń antypoślizgowych.

W przypadku stopnic drewnianych problem ten można naprawić poprzez zeszlifowanie powłoki lakieru z jej ponownym wykonaniem. Niestety na płytkach, zarówno gresowych jak i ceramicznych (niezalecanych na schody) kolor wyrównamy jedynie poprzez wymianę płytek schodowych na nowe (na całej powierzchni schodów).

Zaletą opisanych rozwiązań jest za to bardzo dobre zabezpieczenie antypoślizgowe, zarówno dla dzieci jak i osób dorosłych (praktycznie brak możliwości „ominięcia” zabezpieczenia podczas użytkowania schodów).

Ile kosztują zabezpieczenia antypoślizgowe na schody?

Na rynku dostępnych jest wiele elementów zabezpieczających stopnice schodowe przed ryzykiem poślizgnięcia się. Większość z nich może być stosowana zarówno na schodach drewnianych, jak i płytkach ceramicznych, czy gresowych. Należy jednak dokładnie sprawdzać, czy dany produkt może być stosowany również na powierzchniach zewnętrznych, gdyż niektóre materiały nie będą się do tego celu nadawały (ze względu na kleje mało odporne na wilgoć i mróz).

Orientacyjne, rynkowe ceny wybranych materiałów antypoślizgowych na stopnice schodowe:

- nakładki gumowe: 15-30zł/szt.,

- taśmy antypoślizgowe wąska: 120-200zł/3mb (40-67zł/mb),

- taśmy antypoślizgowe profilowane: 120-150zł/5mb (24-30zł/mb),

- profile antypoślizgowe „L”: 130-170zł/5mb (26-34zł/mb),

- nakładki przezroczyste: 8-15zł/szt. (65-90cm),

- dywaniki schodowe: 8-15zł/szt.Zarówno schody wewnętrzne jak i schody zewnętrzne warto odpowiednio uchronić przed nadmierną śliskością. Stosuje się w tym celu odpowiednie zabezpieczenia antypoślizgowe, jak różnego rodzaju taśmy antypoślizgowe czy tradycyjne dywaniki schodowe. Schody drewniane, a także zewnętrzne schody z płytek to duże zagrożenie szczególnie dla małych dzieci.

Jakie zabezpieczenia antypoślizgowe wybrać?

Wszystko zależy przede wszystkim od tego, czy chcemy nasze schody zabezpieczyć jedynie na chwilę (okres do kilku lat) czy też na stałe.

W pierwszym przypadku odradzamy rozwiązania, które pokrywają znaczną część stopnicy, aby nie doprowadzić do istotnych odbarwień na dużych powierzchniach (występują one nawet przy nakładkach przezroczystych, które mimo wszystko zaburzają bezpośredni dostęp naturalnego światła do powierzchni drewna/płytki). Dobrym rozwiązaniem na tymczasowe zabezpieczenie schodów będą taśmy antypoślizgowe lub profile (płaskie lub „L”).

W przypadku montowania zabezpieczeń na długi czas możemy zastosować rozwiązania powierzchniowe, jak nakładki gumowe czy dywaniki schodowe. Materiały te niestety w istotny sposób zmieniają charakter wizualny schodów. Jest to jednak kwestia bardzo indywidualnych upodobań każdego z nas.

Ciekawym rozwiązaniem, możliwie w najmniejszym stopniu wpływającym na estetykę schodów, są specjalne wąskie taśmy antypoślizgowe (o długości 3-5m do samodzielnego pocięcia i przyklejenia).Dostępne są także specjalne nakładki przezroczyste na schody. Lepsze jednak będą profile antypoślizgowe oraz taśmy liniowe. Dywaniki schodowe a odbarwienie stopnic to dość często spotykany problem przy schodach drewnianych i z płytek.Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

Zobacz również...

Jak bezpiecznie montować szkło na elewacji?

Chociaż zawarty w powieści Stefana Żeromskiego motyw szklanych domów był uważany za mit, w rzeczywistości stał się przepowiednią. Jej spełnieniem jest współczesna architektura, w której szklane elewacje przyciągają uwagę odblaskiem światła i nowoczes...

Dla ciała i dla ducha – relaksująca kąpiel w saunie

Sauna to nieodłączny element takich miejsc jak baseny czy strefy Wellness oraz salony SPA. Korzystają z niej młodsi, starsi, mężczyźni i kobiety, znajdując w tych kilku chwilach przebywania w kabinie dużą dawkę relaksu i zastrzyk tak bardzo potrzebne...

5 powodów, dla których warto kupować odkurzacz samojezdny

Dla wielu osób odkurzanie to smutny obowiązek, który kosztuje wiele energii oraz czasu. Toteż coraz więcej osób kupuje odkurzacz samojezdny, który wykonuje całą pracę za nich. Koniecznie poznaj 5 głównych powodów, sprawiających, że kupowanie odkurzac...

Dewalt, makita, bosh – jaki sprzęt powinni wybrać profesjonaliści?

Na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych produktów narzędziowych, które mogą okazać się nieocenione podczas remontu, budowy lub prac w ogrodzie. Zresztą każdy szanujący się profesjonalista i majsterkowicz z zamiłowania ma swoje ulubione marki. ...

Drzwi wejściowe zewnętrzne - wszystko, co musisz wiedzieć przed ich zakupem

Producenci oferują liczne drzwi zewnętrzne, jakie wybrać można do swojego domu czy mieszkania. Zróżnicowanie pod względem cenowym, jak i pod względem poszczególnych parametrów sprawia, że możesz mieć niemały problem ze znalezieniem idealnego rozwiąza...

Kamień dekoracyjny - impregnować czy nie?

Są wszechstronne w zastosowaniu, a przede wszystkim piękne i niezwykle efektowne. Ponadto, bogata kolorystyka, różnorodność faktur i odcieni sprawia, że mogą nadać niepowtarzalnego charakteru każdej stylizacji. Dzięki temu płytki dekoracyjne świetnie...

Rankingi wybieranych marek

Najnowsze galerie

Średnie rynkowe ceny materiałów