logo
logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Zabezpieczenia antypoślizgowe na schodach

Data utworzenia: 11 marca 2015
Słowa kluczowe: schody wewnętrzne, schody zewnętrzne, zabezpieczenia antypoślizgowe, taśmy antypoślizgowe, dywaniki schodowe, schody drewniane, schody z płytek, stopnice schodowe, nakładki przezroczyste na schody, profile antypoślizgowe, dywaniki schodowe a odbarwienie stopnic
Remont i wykończenie
Schody
Źródło: ShutterStock
Schody wewnętrzne najczęściej wykańczamy drewnem lub płytkami. Jeśli jednak ich powierzchnia jest nadmiernie śliska, może stwarzać duże zagrożenie i warto wykonać odpowiednie zabezpieczenia antypoślizgowe. Problem ten dotyczy również schodów zewnętrznych narażonych na zawilgocenie i mróz.

W większości przypadków do wykończenia schodów betonowych stosujemy płytki ceramiczne lub gresowe, drewno, kamień lub wykładziny. Wiele z tych materiałów może być wykorzystywana na schodach wewnętrznych, jednakże na zewnątrz budynku materiały wykończeniowe powinny spełniać bardziej rygorystyczne wymagania. Wynika to przede wszystkim z ciągłego oddziaływania na schody warunków atmosferycznych, takich jak deszcz czy śnieg.

Odpowiednie materiały i wykończenie stopnic schodowych

Wewnętrzne schody betonowe najczęściej wykańczane są stopnicami drewnianymi. Niezależnie od gatunku drewna, możemy je olejować lub lakierować. Popularne są stopnice lakierowane na wysoki połysk. Stanowią one bardzo estetyczne wykończenie, lecz jednocześnie należą do jednych z najbardziej śliskich powierzchni.

Jeśli nie chcemy stosować dodatkowych elementów antypoślizgowych (które zawsze w jakimś stopniu zaburzają wygląd drewnianych stopnic), możemy schody wykonać z drewna olejowanego. Stopnice takie są znacznie mniej śliskie od powierzchni lakierowanych (nawet w porównaniu do lakierów matowych), lecz nie dają takich efektów wizualnych jak lakiery o wysokim połysku.

W przypadku schodów zewnętrznych znacznie częściej układamy na betonie płytki schodowe. Ważne jednak, aby były to płytki gresowe a nie ceramiczne. Gres jest materiałem odpornym na działanie mrozu i wilgoci, w przeciwieństwie do ceramiki, która po pierwszym sezonie zimowym może zacząć odspajać się od zaprawy klejowej (ważne również, aby stosować kleje elastyczne i mrozoodporne). Warto na stopnice wybrać specjalne płytki ryflowane. Mają one dodatkowe rowki, zwiększające przyczepność w czasie deszczu.

Nie zaleca się wykańczania schodów zewnętrznych drewnem, z uwagi na jego wrażliwość na działanie wilgoci. Alternatywą mogą być natomiast różnego rodzaju kompozyty drewno-podobne (stosuje się je często do wykonania tarasów).

Schodowe zabezpieczenia antypoślizgowe

Większość elementów antypoślizgowych mocowana jest do stopnic na zasadzie miejscowego lub powierzchniowego przyklejenia. Dobierając rodzaj zabezpieczenia warto przeanalizować planowany czas użytkowania oraz ewentualne skutki przy jego usuwaniu.

Zarówno elementy klejone punktowo (lub liniowo) oraz przyklejane na całej powierzchni w większości przypadków posiadają klej, który można będzie w przyszłości zmyć z powierzchni schodów, bez ryzyka uszkodzenia powłoki lakierowanej (dotyczy to schodów drewnianych).

Nie musimy zatem obawiać się o możliwość zniszczenia drogiej warstwy lakierów, nawet tych na wysoki połysk.

Zabezpieczenia dzielą się głównie na działające liniowo (progi, nakładki „L”, taśmy) oraz powierzchniowo, zakrywające znaczną część stopnicy (nakładki gumowe, nakładki przezroczyste, dywaniki schodowe).Dostępne są także specjalne nakładki przezroczyste na schody. Lepsze jednak będą profile antypoślizgowe oraz taśmy liniowe. Dywaniki schodowe a odbarwienie stopnic to dość często spotykany problem przy schodach drewnianych i z płytek.Istotną wadą rozwiązań z drugiej grupy, czyli „powierzchniowych” jest brak równomiernego nasłonecznienia stopnicy na możliwie jak największej powierzchni. Z biegiem lat może to doprowadzić do mniejszych lub większych odbarwień, które uwidocznią się dopiero po zlikwidowaniu zabezpieczeń antypoślizgowych.

W przypadku stopnic drewnianych problem ten można naprawić poprzez zeszlifowanie powłoki lakieru z jej ponownym wykonaniem. Niestety na płytkach, zarówno gresowych jak i ceramicznych (niezalecanych na schody) kolor wyrównamy jedynie poprzez wymianę płytek schodowych na nowe (na całej powierzchni schodów).

Zaletą opisanych rozwiązań jest za to bardzo dobre zabezpieczenie antypoślizgowe, zarówno dla dzieci jak i osób dorosłych (praktycznie brak możliwości „ominięcia” zabezpieczenia podczas użytkowania schodów).

Ile kosztują zabezpieczenia antypoślizgowe na schody?

Na rynku dostępnych jest wiele elementów zabezpieczających stopnice schodowe przed ryzykiem poślizgnięcia się. Większość z nich może być stosowana zarówno na schodach drewnianych, jak i płytkach ceramicznych, czy gresowych. Należy jednak dokładnie sprawdzać, czy dany produkt może być stosowany również na powierzchniach zewnętrznych, gdyż niektóre materiały nie będą się do tego celu nadawały (ze względu na kleje mało odporne na wilgoć i mróz).

Orientacyjne, rynkowe ceny wybranych materiałów antypoślizgowych na stopnice schodowe:

- nakładki gumowe: 15-30zł/szt.,

- taśmy antypoślizgowe wąska: 120-200zł/3mb (40-67zł/mb),

- taśmy antypoślizgowe profilowane: 120-150zł/5mb (24-30zł/mb),

- profile antypoślizgowe „L”: 130-170zł/5mb (26-34zł/mb),

- nakładki przezroczyste: 8-15zł/szt. (65-90cm),

- dywaniki schodowe: 8-15zł/szt.Zarówno schody wewnętrzne jak i schody zewnętrzne warto odpowiednio uchronić przed nadmierną śliskością. Stosuje się w tym celu odpowiednie zabezpieczenia antypoślizgowe, jak różnego rodzaju taśmy antypoślizgowe czy tradycyjne dywaniki schodowe. Schody drewniane, a także zewnętrzne schody z płytek to duże zagrożenie szczególnie dla małych dzieci.

Jakie zabezpieczenia antypoślizgowe wybrać?

Wszystko zależy przede wszystkim od tego, czy chcemy nasze schody zabezpieczyć jedynie na chwilę (okres do kilku lat) czy też na stałe.

W pierwszym przypadku odradzamy rozwiązania, które pokrywają znaczną część stopnicy, aby nie doprowadzić do istotnych odbarwień na dużych powierzchniach (występują one nawet przy nakładkach przezroczystych, które mimo wszystko zaburzają bezpośredni dostęp naturalnego światła do powierzchni drewna/płytki). Dobrym rozwiązaniem na tymczasowe zabezpieczenie schodów będą taśmy antypoślizgowe lub profile (płaskie lub „L”).

W przypadku montowania zabezpieczeń na długi czas możemy zastosować rozwiązania powierzchniowe, jak nakładki gumowe czy dywaniki schodowe. Materiały te niestety w istotny sposób zmieniają charakter wizualny schodów. Jest to jednak kwestia bardzo indywidualnych upodobań każdego z nas.

Ciekawym rozwiązaniem, możliwie w najmniejszym stopniu wpływającym na estetykę schodów, są specjalne wąskie taśmy antypoślizgowe (o długości 3-5m do samodzielnego pocięcia i przyklejenia).Dostępne są także specjalne nakładki przezroczyste na schody. Lepsze jednak będą profile antypoślizgowe oraz taśmy liniowe. Dywaniki schodowe a odbarwienie stopnic to dość często spotykany problem przy schodach drewnianych i z płytek.Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

śledź nas na Facebook
Najnowsze
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
śledź nas na Facebook

Najczęściej czytane

article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.