Zakładanie dachu ekstensywnego

Data utworzenia: 12 maja 2019

budowa

dachy i rynny

Źrodło: Optigruen

Zielone dachy znajdują coraz więcej zwolenników zarówno w budownictwie wielorodzinnym przy wykonywaniu pokrycia dachów w blokach jak również w budownictwie jednorodzinnym. Stale zwiększa się świadomość ekologiczna inwestorów co znajduje swoje odzwierciedlenie również w instalowaniu ogrodów dachowych w formie dachów intensywnych lub ekstensywnych.

Dachy ekologiczne mają wiele zalet użytkowych jak chociażby bardzo dobra izolacyjność termiczna. W lecie umożliwiają naturalne schładzanie pomieszczeń na poddaszu natomiast w zimie stanowią efektywny bufor zatrzymujący ciepło wewnątrz budynku. Ponad to zielone dachy zapewniają bardzo dobrą izolacyjność akustyczną co ma znaczenie szczególnie w zabudowie miejskiej.

Dlaczego dachy ekstensywne?

Wyróżniamy generalnie dwa rodzaje zielonych dachów – intensywne i ekstensywne. Dachy intensywne mogą być eksploatowane na cele rekreacyjne i wypoczynkowe lecz wymagają mocnego stropu, grubej warstwy substratu i częstych zabiegów pielęgnacyjnych.

Alternatywą są zielone dachy ekstensywne. Mają one wiele wspólnych cech użytkowych jak dobra izolacyjność termiczna i akustyczna lecz są tańsze w wykonaniu i późniejszym utrzymaniu. Dachów tych nie trzeba pielęgnować tak często jak pokryć intensywnych, a w wielu przypadkach mogą równie efektywnie prezentować się na budynku. Dodatkowym atutem dachów ekstensywnych jest możliwość ich realizacji na stromych dachach o nachyleniu nawet powyżej 35 stopni – wymaga to jednak odpowiedniego zabezpieczenia przed zsuwaniem się substratu i roślinności.

Jak zbudowany jest dach ekstensywny?

Pod nasadzenia sucholubne, a takie najczęściej występują na dachach ekstensywnych, wystarczy warstwa substratu o grubości ok. 15cm. Nie należy jednak rozkładać zwykłej ziemi lub gruntu wymieszanego z gliną, gdyż doprowadzi to do nadmiernego przeciążenia konstrukcji dachu i jednocześnie istotnie utrudni sprawne odprowadzenie nadmiaru wody opadowej.

Przed rozpoczęciem układania dachu należy upewnić się, że strop wytrzyma takie obciążenie, które może sięgać nawet kilkuset kilogramów na metrze kwadratowym co jest znacznie większym ciężarem niż pokrycia tradycyjne. Skonsultujmy więc tę kwestię z projektantem aby uniknąć problemów ze spękanymi i zarysowanymi stropami.

Powierzchnię dachu należy zawsze wyprofilować ze spadkiem nie mniejszym niż 2% co wykonujemy na wylewce betonowej. Pozwoli to odprowadzić wodę poza obręb dachu bez jej zalegania w miejscach gdzie dach byłby idealnie płaski.

Na tak wykonanym podkładzie należy ułożyć kilka warstw w następującej kolejności: izolacja cieplna (termiczna), hydroizolacja przeciwwilgociowa, izolacja przeciwkorzenna, warstwa drenażowa.

Jakie rośliny na dachu ekstensywnym?

Dopiero na warstwie drenażowej można rozkładać substrat i nasadzenia roślinne lub gotowe maty, np. z nasionami rozchodników.

Wybierając rośliny na dach ekstensywny należy zwracać szczególną uwagę na ich odporność na niekorzystne warunki klimatyczne, suchość powietrza, okresowe zmniejszone zawilgocenie podłoża i silne działanie promieni słonecznych. Dobrze sprawdzają się w tych warunkach rozchodniki, trawy zwykłe lub ozdobne oraz mchy.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

Zobacz również...

Jak bezpiecznie montować szkło na elewacji?

Chociaż zawarty w powieści Stefana Żeromskiego motyw szklanych domów był uważany za mit, w rzeczywistości stał się przepowiednią. Jej spełnieniem jest współczesna architektura, w której szklane elewacje przyciągają uwagę odblaskiem światła i nowoczes...

Dla ciała i dla ducha – relaksująca kąpiel w saunie

Sauna to nieodłączny element takich miejsc jak baseny czy strefy Wellness oraz salony SPA. Korzystają z niej młodsi, starsi, mężczyźni i kobiety, znajdując w tych kilku chwilach przebywania w kabinie dużą dawkę relaksu i zastrzyk tak bardzo potrzebne...

5 powodów, dla których warto kupować odkurzacz samojezdny

Dla wielu osób odkurzanie to smutny obowiązek, który kosztuje wiele energii oraz czasu. Toteż coraz więcej osób kupuje odkurzacz samojezdny, który wykonuje całą pracę za nich. Koniecznie poznaj 5 głównych powodów, sprawiających, że kupowanie odkurzac...

Dewalt, makita, bosh – jaki sprzęt powinni wybrać profesjonaliści?

Na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych produktów narzędziowych, które mogą okazać się nieocenione podczas remontu, budowy lub prac w ogrodzie. Zresztą każdy szanujący się profesjonalista i majsterkowicz z zamiłowania ma swoje ulubione marki. ...

Drzwi wejściowe zewnętrzne - wszystko, co musisz wiedzieć przed ich zakupem

Producenci oferują liczne drzwi zewnętrzne, jakie wybrać można do swojego domu czy mieszkania. Zróżnicowanie pod względem cenowym, jak i pod względem poszczególnych parametrów sprawia, że możesz mieć niemały problem ze znalezieniem idealnego rozwiąza...

Kamień dekoracyjny - impregnować czy nie?

Są wszechstronne w zastosowaniu, a przede wszystkim piękne i niezwykle efektowne. Ponadto, bogata kolorystyka, różnorodność faktur i odcieni sprawia, że mogą nadać niepowtarzalnego charakteru każdej stylizacji. Dzięki temu płytki dekoracyjne świetnie...

Rankingi wybieranych marek

Najnowsze galerie

Średnie rynkowe ceny materiałów