Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Rynny stalowe czy plastikowe - która opcja jest lepsza?

25 marca 2023
Źródło: kropsystem.eu
Każdy inwestor budujący dom prędzej czy później stanie przed wyborem orynnowania do swojego nowego budynku. Jest wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę, a jedną z najważniejszych kwestii jest materiał wykonania rynien. Czy lepiej wybrać plastikowe rynny PCV, czy może ich stalowe odpowiedniki? Ten artykuł wyjaśni podstawowe różnice i zalety obu rozwiązań!

Wybór systemu rynnowego powinien być kwestią nie mniej ważną niż wybór pokrycia dachowego. W końcu dopiero wspólnie wszystkie te elementy, łącznie z całą konstrukcją dachu, będą pełnić swoją funkcję w odpowiedni sposób. Dlatego warto dobrze przemyśleć swoją decyzję: czy rynny plastikowe będą lepszym rozwiązaniem niż rynny stalowe? A jeśli tak, to dlaczego? Zachęcamy do lektury!

Rynny plastikowe vs stalowe - podstawowe parametry

Najważniejszą funkcją systemu rynnowego jest sprawne odprowadzanie wody z dachu bez uszkodzenia elewacji. Aby rynny mogły wytrzymać nawet duże obciążenie, na przykład podczas wielogodzinnej ulewy, muszą być przede wszystkim trwałe i solidne. Oprócz tego rynny powinny być także odporne na różne warunki atmosferyczne, takie jak na przykład promienie słoneczne czy mróz. Nie bez znaczenia jest ich waga, która stanowić będzie dodatkowe obciążenie dla konstrukcji dachu. Nie da się też ukryć, że podczas budowy domu bardzo istotne są koszty - a to jedna z podstawowych różnic pomiędzy rynnami plastikowymi a stalowymi.

Rynny metalowe - kropsystem.eu

Na stronie kropsystem.eu znaleźć można zarówno doskonałej jakości rynny stalowe, jak i PVC. Które z nich lepiej wybrać? Zacznijmy od przyjrzenia się zaletom tych pierwszych. To właśnie rynny metalowe były kiedyś najczęściej spotykane - są odporne na uszkodzenia, prezentują się elegancko i estetycznie przez wiele lat, a dodatkowo są bardzo wytrzymałe. Bez trudu zniosą ciężar nawet wielu setek litrów wody. Do wad tego rozwiązania inwestorzy najczęściej zaliczają jednak wyższą cenę oraz ciężar niż rynny plastikowe.

Systemy rynnowe KROP PVC

Głównym atutem plastikowych rynien PVC jest ich lekkość. Łatwy w obróbce i wytrzymały materiał nie obciąża zbytnio konstrukcji dachu, dzięki czemu doskonale nadaje się nawet do budynków, które pokryto dachówkami ceramicznymi. Co więcej, rynny plastikowe od kropsystem.eu także wykazują wysoką odporność na działanie warunków atmosferycznych, choć są nieco mniej wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne. Mimo to stanowią wytrzymałą, ale lżejszą i tańszą w zakupie alternatywę dla rynien metalowych i z tego względu są zdecydowanie częściej wybieraną przez inwestorów opcją.

Montaż systemu rynnowego

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na lekkie rynny plastikowe, czy estetyczne i trwale rynny stalowe, ich poprawne działanie jest uzależnione przede wszystkim od prawidłowego montażu. Tylko zamontowane zgodnie ze sztuką rynny PCV lub stalowe będą mogły dobrze odprowadzać wodę bez narażania elewacji na nieestetyczne zacieki, bez zatykania czy gromadzenia się wody w rynnach.

Źródło: Materiały informacyjne kropsystem.eu

Porady na co dzień

zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.