Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Zalety i wady dachówki ceramicznej

Źródło: Koramic
Projektując i budując dom stajemy przed dylematem jaki rodzaj dachu wybrać. Obecnie istnieje kilka popularnych technologii, dachówki ceramiczne, cementowe, blachodachówki, dachy zielone itp. W artykule omawiamy zalety i wady popularnych dachówek ceramicznych.

Wybór rodzaju dachu nie jest sprawą łatwą. Jest to bowiem zakup na wiele lat. Z tego względu nie powinniśmy sugerować się jedynie ceną budowy, lecz brać pod uwagę również przyszłościowe utrzymanie takiego dachu i jego właściwości użytkowe.

Dachówki ceramiczne mają wiele zalet, chociaż niewątpliwie należą do jednych z droższych rozwiązań konstrukcji dachu.

Trwałość dachówek ceramicznych

Dachówki ceramiczne mają praktycznie najdłuższą trwałość ze wszystkich popularnie stosowanych rozwiązań pokryć dachowych. Projektując dach ceramiczny przeważnie określa się trwałość dachówek na ok. 100 lat. W praktyce jednak istnieje wiele budowli które mają dachy ceramiczne i przetrwały nawet kilkaset lat. Świadczy to o bardzo dobrych parametrach tego materiału.

Większość producentów dachówek ceramicznych udziela dziś gwarancji 30-sto lub 50-cio letniej na swoje wyroby. Istotne jest jednak uważne przeczytanie warunków gwarancji, gdyż czasami np. zbyt mała ilość tzw. dachówek wentylacyjnych może spowodować jej utratę.

Jako bardzo trwałe określane są również dachówki cementowe, jednakże są one stosowane jeszcze zbyt krótko, aby móc je racjonalnie porównywać do dachówek ceramicznych. Nie oznacza to jednak, że elementy cementowe (betonowe) będą mniej trwałe (czas pokaże jak materiał ten zachowuje się po wielu latach użytkowania).

Odporność na czynniki atmosferyczne

Dachówki ceramiczne potrafią bardzo dobrze opierać się naporom wiatrów, szczególnie podczas silnych nawałnic. W porównaniu do dachówek cementowych czy dachów z blachodachówki, ceramika najczęściej ponosi najmniejsze straty i uszkodzenia w skutek silnych i porywistych wiatrów.

Ewentualna wymiana pojedynczych elementów nie sprawia większego problemu. Na rynku dostępnych jest wielu producentów, zatem na pewno nawet po wielu latach użytkowania uda nam się zakupić uszkodzone elementy ceramiczne.

Dachówki ceramiczne są stosunkowo odporne na porastanie mchem i glonami, jednakże w praktyce na każdym dachu tego typu zjawiska mogą nastąpić. Związane jest to zarówno z rodzajem dachu jak i warunkami nasłonecznienia, wilgotności i mikroklimatu panującego w danym miejscu. Bardziej odporne na czynniki biologiczne są dachówki ceramiczne angobowane oraz glazurowane.

Kolorystyka dachówek ceramicznych

Obecnie najczęściej stosowane są trzy rodzaje dachówek ceramicznych: naturalne, angobowane i glazurowane.

Wprowadzenie na rynek dachówek angobowanych pozwoliło znacząco rozszerzyć gamę kolorystyczną, nie ograniczając jej już jedynie do koloru ceglastoczerwonego. Mamy zatem dość duży wybór kolorystyki, i z pewnością każdy inwestor znajdzie odpowiedni dla siebie odcień. Dostępne są również specjalne dachówki angobowane typu rustykalnego, które mają specjalny efekt cieniowania.

Dach stanowi ważny element całego budynku, dlatego tak ważne jest pytanie jaką dachówkę wybrać. Przeważnie jest to kwestia dachówka ceramiczna czy blachodachówka. Dachówka ceramiczna i dachówka cementowa różnią się między sobą parametrami. Warto także spojrzeć na inne materiały, jak dachówka angobowana czy dachówka glazurowana, zapewniające ciekawe efekty wizualne i architektoniczne budynku.

Dachówka angobowana charakteryzuje się również mniejszymi różnicami w odcieniach dachówek z tej samej produkcji. Wynika to z faktu, że angoba to nic innego jak bardzo drobno zmielona glina z dodatkiem różnego rodzaju barwników naturalnych. W przypadku dachówek ceramicznych naturalnych, różnice kolorystyczne na różnych paletach mogą być widoczne, jednakże przy odpowiednim wykonawstwie nie wpłyną one istotnie na estetykę dachu. Przy układaniu dachu istotne jest mieszanie elementów z różnych palet, a przy elementach ceramicznych naturalnych ma to szczególne znaczenie dla zachowania dobrego wyglądu dachu.

Należy jednak pamiętać, że jeśli po kilku latach wykonamy np. dobudówkę, z dachem z teoretycznie tej samej kolorystycznie dachówki ceramicznej co pozostała cześć domu, to i tak możemy zauważyć niewielkie różnice kolorystyczne. Wynika to z faktu, że promienie słoneczne działają na każdy dach i w mniejszym lub większym stopniu zmieniają z biegiem lat jego kolorystykę. Jednakże w przypadku dachówek ceramicznych angobowanych i glazurowanych zmiany te są najmniej zauważalne.

Zastosowanie dachówki glazurowanej, czyli takiej o powierzchni pokrytej szkliwem, doda dachowi efektownego połysku, co istotnie podniesie estetykę całego budynku.

Spływ wody i akustyka

Dachówki ceramiczne charakteryzują się bardzo dobrymi właściwościami spływu wody opadowej. Dach taki jest całkowicie szczelny, gdyż dachówki podczas montażu nachodzą się na siebie, uniemożliwiając płynącej wodzie przedostanie się pod pokrycie.

Istotną zaletą dachówek ceramicznych są ich bardzo dobre właściwości akustyczne. W porównaniu do dachówek cementowych i blachodachówki, ceramika ma najlepsze parametry izolacyjności dźwięków. Wpływa to bezpośrednio na komfort mieszkania, szczególnie w większych miejscowościach, gdzie hałas miejski i komunikacyjny jest bardzo duży. Jednakże dobrą akustykę ceramiki odczujemy również podczas opadów deszczu, gdyż nie ma wtedy zjawiska „dudnienia”, co może występować przy standardowych blachodachówkach.

Koszt budowy dachu pokrytego dachówką ceramiczną

Budowa dachu pokrytego dachówką ceramiczną niewątpliwie jest najdroższym z popularnie stosowanych rozwiązań. Wynika to bezpośrednio z wysokiej ceny samej dachówki, jak również z konieczności wykonania wzmocnionej (w stosunku do typowej blachodachówki) konstrukcji więźby dachowej.

Wynika to z dużego ciężaru ceramiki (1m2 dachu ceramicznego może ważyć nawet ok. 75kg). Z tego względu nie wolno samodzielnie, bez konsultacji z projektantem, zmieniać rodzaju dachu, gdyż po kilku - kilkunastu latach może okazać się, że dach ulegnie uszkodzeniu (zniszczona zostanie konstrukcja nośna więźby dachowej). Jeśli chcemy wykonać remont dachu i zakupić dachówkę ceramiczną, należy dokładnie przeanalizować z projektantem (architekt, konstruktor) stan obecnej konstrukcji i ewentualnie wykonać wzmocnienia lub całkowicie przebudować więźbę, aby wytrzymała duży ciężar nowego pokrycia.

Dodatkowe zwiększenie kosztów może nastąpić jeśli zdecydujemy się na barwioną dachówkę angobowaną lub glazurowaną.

Mimo większych kosztów na etapie budowy, dach taki będzie bardzo trwały i estetycznie wyglądał przez wiele lat. Warto zatem, wybierając rodzaj dachu brać pod uwagę nie tylko koszty jednorazowe, lecz również trwałość i estetykę dachu w przyszłości.

Na wybór poszycia ma wpływ również rodzaj dachu oraz zakładany koszt wykonania dachu. Dachówki można stosować, jeśli mamy dach spadzisty, przy czy koszt dachówki ceramicznej jest znacznie wyższy niż blachodachówki. Jednakże zalety dachówki ceramicznej często przemawiają na korzyść tego typu poszycia dachowego.

Źródło: Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.