Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny
Artykuł sponsorowany

Jakie firmy z Twojej okolicy instalują fotowoltaikę? Sprawdź w bazie firm

Źródło: Aleo
Instalacje fotowoltaiczne cieszą się olbrzymią popularnością zarówno wśród przedsiębiorców, jak i osób prywatnych. Zyski z ich stosowania są oczywiste. Jak znaleźć sprawdzonego dostawcę? Przydatna okaże się baza firm.

Boom na fotowoltaikę trwa

Odnawialne Źródła Energii zajmują strategiczne miejsce w olbrzymiej transformacji energetycznej i gospodarczej, która właśnie ma miejsce. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje fotowoltaika, a więc rozwiązanie, po które najczęściej sięgają zarówno przedsiębiorstwa, jak i niezależne gospodarstwa domowe. Z ich perspektywy najłatwiej dostrzec korzyści, jakie przynosi, ponieważ przekładają się bezpośrednio na koszty związane z pozyskiwaniem energii. Sama instalacja fotowoltaiki jest przy tym szeroko dostępna dzięki aktywności rozsianych po całym kraju firm.

Instalatorzy fotowoltaiki w bazie firm

W ślad za wzmożonym zainteresowaniem konsumentów idzie również podaż. Instalacją fotowoltaiki zajmują się tysiące firm w całym kraju. Dotarcie do nich nie powinno więc stanowić większego problemu. Zdecydowanie trudniej jednak o szybką weryfikację potencjalnych partnerów. W obu scenariuszach przydatna okaże się baza firm, taka jak ALEO.com.

Znajduje się w niej łącznie 135700 firm zajmujących się budową instalacji. 63810 przedsiębiorstw specjalizuje się w instalacjach elektrycznych, a 5809 w instalacjach energetycznych i telekomunikacyjnych. Jak znaleźć odpowiedniego dostawcę usług? Można to zrobić w dwóch szybkich krokach.

Znajdź firmy zajmujące się fotowoltaiką

W pierwszym z nich oczywiście konieczne będzie dotarcie do listy firm zajmujących się budową instalacji fotowoltaicznych.

Można to zrobić na dwa sposoby:

  • W pierwszym w polu wyszukiwania należy wpisać frazę kluczową, np. „fotowoltaika”, „instalacje fotowoltaiczne”.
  • W drugim natomiast konieczne będzie ręczne przejście do wybranej kategorii. Większość firm specjalizujących się w budowie instalacji fotowoltaicznych znajduje się w podkategorii "instalacje energetyczne i telekomunikacyjne". Aby do nich dotrzeć, należy wybrać kategorię "Budowanie instalacji", a następnie wybrać odpowiednią podkategorię.

Oczywiście w przypadku budowy instalacji fotowoltaicznej zależy nam przede wszystkim na dotarciu do firm z konkretnego regionu. Aby to zrobić, w bazie firm należy wybrać filtr lokalizacyjny i wybrać konkretne województwo.

Weryfikacja dostawcy

Druga funkcjonalność bazy firm opiera się na analizie konkretnego przedsiębiorstwa. Profil firmy zawiera kompleksowe dane na jego temat pochodzące z kilku publicznych rejestrów. Jakie informacje uda się ustalić?

  • Dane adresowe,
  • Dane przedsiębiorcy,
  • Dane kontaktowe, w tym adres strony internetowej, e-mail czy numer telefonu,
  • Kody PKD definiujące profil działania firmy,
  • Datę rejestracji firmy i jej formę prawną,
  • Powiązania osobowe i kapitałowe,
  • Numery kont bankowych.

Ważne informacje uda się także znaleźć w sekcji opinii, w której inne osoby – w tym klienci i kontrahenci firmy – dzielą się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami. Dzięki temu większość najważniejszych danych uda się uzyskać w jednym miejscu.

Intensywny rozwój fotowoltaiki

Olbrzymie zainteresowanie fotowoltaiką jest widoczne niemal na każdym kroku. Instalacje coraz częściej pojawiają się nie tylko na domach jednorodzinnych, ale również siedzibach przedsiębiorstw i budynkach wielorodzinnych. Udowadniają to również dane statystyczne.

Jak wynika z raportu „Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2021” przygotowanego przez Instytut Energetyki Odnawialnej tylko w 2020 roku zainstalowana moc fotowoltaiki wyniosła 2463 MW, a więc mówimy o wzroście wynoszącym 200% w skali zaledwie jednego roku. Pozytywny trend utrzymał się również w roku 2021. Ostateczna moc instalacji wzrosła o ponad 92% i uplasowała się na poziomie 7122 MW.

W tym okresie zainstalowano blisko 50 tysięcy nowych instalacji. Co ważne: aż 70% tej mocy pochodzi z instalacji, z których korzystają prosumenci. Wynika to również z licznych programów wsparcia i dofinansowania, z których mogą korzystać.

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?

Raport Instytutu Energetyki Odnawialnej pomaga również w ocenie, jakie fundusze będą potrzebne do realizacji inwestycji. Przeciętna cena za montaż kompleksowej instalacji o mocy 5kW waha się od 19 do 29 tys. zł. Średnia cena za 1 kW instalacji to wobec tego od 3,9 do 5,9 tys. zł.

Ostateczny wydatek zależy przede wszystkim od oczekiwanej mocy, jednak na konkurencyjnym i silnie reprezentowanym rynku można znaleźć bardzo zróżnicowane oferty. Wiele firm gwarantuje przy tym – poza samą dostawą urządzeń i ich montażu – także usługi doradcze, w tym wsparcie przy pozyskiwaniu zewnętrznych środków.

Osoby interesujące się instalacją fotowoltaiki w najbliższym czasie muszą zdawać sobie sprawę ze zmieniających się 1 kwietnia 2022 roku przepisów. Od tego momentu prosumenci będą płacić za spożytkowaną energię tyle, ile inni konsumenci, oraz sprzedawać nadwyżki produkowanej energii. Takie rozwiązanie będzie mniej korzystne od obowiązujących do tej pory przepisów i spodziewa się w związku z tym nieco mniejszego zainteresowania fotowoltaiką.

Źródło: Materiały informacyjne firmy Aleo

zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.