Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Kotwy chemiczne – gdzie i jak stosować?

Autor artykułu: undefined
Tomasz Sochacki
Źródło: ShutterStock
Kotwy chemiczne działają na zasadzie wzajemnego przyciągania i zespolenia dwóch materiałów, a nie w formie sił rozporowych, jak ma to miejsce przy tradycyjnych kołkach montażowych. Dzięki temu pozwalają wykonać bardzo trwałe i silne połączenie, nawet w materiałach o małej wytrzymałości.

Występuje tu tzw. zjawisko adhezji, czyli przyciągania powierzchniowego na styku dwóch materiałów, jakimi jest mieszanka kotwy chemicznej oraz element ściany. Kołki rozporowe, nawet dobrej jakości, nie zawsze sprawdzą się w kruchych i mało wytrzymałych materiałach, szczególnie jeśli potrzebujemy przymocować do ściany ciężkie przedmioty, półki itp. W takiej sytuacji z pomocą przychodzą właśnie kotwy chemiczne.

Gdzie można stosować kotwy chemiczne?

Kotwy chemiczne można stosować zarówno w podłożach szczelnych (np. beton, cegła pełna, beton komórkowy) jak i w podłożach z pustkami (pustaki ceramiczne, cegła dziurawka). Kotwy pozwalają na stworzenie bardzo silnego połączenia, lecz w materiałach szczelnych i wytrzymałych, jak beton czy cegła pełna, klinkierowa itp. warto dobrze zastanowić się, czy na pewno opłaci nam się zakup kotwy chemicznej, czy wystarczy dobrej jakości kołek rozporowy.

Inaczej sprawa wygląda w materiałach słabszych, jak beton komórkowy oraz w ścianach z pustkami, jak pustaki ceramiczne czy „dziurawka”. W tym wypadku kotwa będzie znacznie lepszym rozwiązaniem od kołków montażowych. Pozwoli ona bowiem wypełnić pustki w materiale, co znacznie zwiększy powierzchnię styku kotwy ze ścianą, w stosunku do kołków (które mają w takich ścianach jedynie punktowe zakotwienie).

Dobrej jakości kotwę chemiczną można również stosować blisko krawędzi ściany, bez ryzyka jej uszkodzenia i osłabienia. Kotwy dobrze sprawdzą się także na zewnątrz budynku, gdyż zapewniają bardzo dobrą szczelność, co jest bardzo trudne do uzyskania przy kołkach rozporowych.

Zalety kotwy chemicznej

W stosunku do kołków rozporowych, kotwy chemiczne charakteryzują się znacznie większą nośnością, nawet w ścianach ze słabych lub zniszczonych materiałów.

W kotwach nie występują naprężenia, co ma miejsce przy kołkach rozporowych, dlatego bez obaw można je stosować przy narożnikach i blisko wszystkich krawędzi.

Kotwa dokładnie wypełni cały otwór w ścianie, przez co jednocześnie wzmocni punktowo konstrukcję, pozwalając przenieść znacznie większe obciążenia, nawet obciążenia zmienne.

Istotną zaletą kotwy chemicznej jest jej bardzo dobra szczelność. Ma to duże znaczenie przy montażu kotwy chemicznej na zewnątrz domu, gdzie każdy kołek rozporowy niesie ze sobą ryzyko przedostania się do ściany wody. Woda w ścianie w konsekwencji, w okresie zimowym, może spowodować zniszczenie fragmentów ściany i tynku, na skutek zwiększania swojej objętości w czasie zamarzania. Z tego względu tak ważne jest, aby wszystkie otwory zewnętrzne odpowiednio zabezpieczyć przed wodą. Wilgoć wpływa również na niszczenie materiałów ściany na skutek rozwoju czynników mikrobiologicznych.

Kotwy chemiczne posiadają w swoim składzie żywice oraz inne składniki, które po wymieszaniu tworzą substancję o mniejszej lub większej podatności na odkształcenia. W praktyce daje to większą trwałość połączenia oraz znacznie zmniejsza ryzyko powstawania szczelin czy pęknięć wokół mocowanego elementu.

Wykonanie kotwy chemicznej z tubyKotwa

Wykonanie kotwy chemicznej jest stosunkowo łatwe, ale wymaga przestrzegania kilku ważnych zasad. W pierwszej kolejności należy nawiercić otwór. Nie musi on być jednak idealnie wyprofilowany, gdyż mieszanka chemiczna i tak wypełni wszystkie pustki, przylegając do wewnętrznych powierzchni ściany (pustaka, bloczka betonowego itp.).

Bardzo ważne jest, aby dokładnie oczyścić otwór ze wszelkich zabrudzeń i pyłów. W tym celu najlepiej użyć odkurzacza lub sprężonego powietrza. Zapylenie w otworze, występujące po każdym wierceniu, znacznie osłabi wytrzymałość kotwy.

W przypadku materiałów z pustkami, jak cegła dziurawka czy pustaki ceramiczne, dobrze jest zastosować również dodatkową tulejkę siatkową, która przyczyni się do zwiększenia nośności wykonanej kotwy i ułatwi jej przygotowanie.

Jeśli planujemy wykonanie tylko kilku kotew, zalecamy zakup kotew o pojemności tuby ok. 300m. Pozwoli to na ich aplikację tradycyjnym pistoletem do silikonu. Ważne jednak, aby wraz z kotwą zakupić również specjalną dyszę mieszającą składniki żywicy. Dyszę taką nakłada się bezpośrednio na otwór tuby.

Ważne, aby po otwarciu tuby nie aplikować jej zawartości od razu w otwór w ścianie. Zaleca się wyciśnięcie niewielkiej ilości mieszanki na karton, folię itp. (aby nie zabrudzić podłogi). Dopiero później, „dalszą” mieszankę wciskamy do otworu w ścianie.

Żywica, jaką aplikujemy do ściany, musi mieć jednolity kolor, co zagwarantuje nam prawidłowe wymieszanie składników.

Mieszankę wstrzykujemy w ścianę od końca otworu, przesuwając się ku wyjściu ze ściany. W materiałach betonowych i cegłach pełnych zaleca się wypełnienie mieszanką otworu w 60-80%, natomiast przy materiałach z pustkami i dodatkową tulejką, wypełniamy 100% otworu.

Bezpośrednio po wciśnięciu mieszanki musimy zainstalować mocowany element, np. pręt stalowy mocujący półki czy inne elementy. Pręty dobrze jest wsadzać ruchami obrotowymi, co zapewni ich lepsze związanie z mieszanką kotwy chemicznej.

Nadmiar żywicy który wypłynął po za otwór należy od razu oczyścić, aby nie doszło do trudnego w usunięciu zabrudzenia powierzchni ściany.

Obciążenie kotwy chemicznej można wykonać dopiero po osiągnięciu przez nią wymaganej wytrzymałości, która jest określana przez producenta na opakowaniu i różni się, w zależności od zastosowanego rodzaju mieszanki chemicznej.Wykonanie kotwy chemicznej nie jest skomplikowane, wymaga podstawowych narzędzi. Jaka kotwa do pustaków ceramicznych – zalecamy kotwy chemiczne z tuby w tulei siatkowej. Kotwa chemiczna w betonie komórkowym może zostać wykonana bez dodatkowej tulei.

Wykonanie kotwy chemicznej z kapsułki

Kotwy aplikowane w formie tzw. kapsułki to rozwiązanie szybsze od tradycyjnego wyciskania mieszanki.

W przypadku takiej kotwy najpierw wywiercamy otwór, a następnie, po jego dokładnym oczyszczeniu, wciskamy szklaną kapsułkę. Kolejnym krokiem jest jej nawiercenie prętem, który wchodzi w skład zestawu kotwiącego.

Pręt, w czasie wwiercania, powoduje rozbicie kapsułki oraz zmieszanie składników kotwy chemicznej.

Rozwiązanie z kotwami z kapsułki można z powodzeniem stosować w materiałach szczelnych, np. w ścianach z betonu komórkowego. W przypadku pustaków ceramicznych, które cechują się dużą ilością pustych przestrzeni, lepsze będą kotwy tradycyjne, aplikowane z pistoletu w specjalnych tulejach siatkowych.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

Porady na co dzień

zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.