Jaka wilgotność w pomieszczeniu jest optymalna?
Najbardziej optymalne warunki występują przy wilgotności ok. 50-60% dla temperatury powietrza 19-22 stopni Celsjusza. Warto zakupić urządzenie do domowego pomiaru wilgotności z temperaturą powietrza, ale wiele pochłaniaczy posiada również takie wbudowane mierniki z możliwością autmatycznego włączania w przypadku wykrycia niekorzystnych warunków w danym pomieszczeniu.
Zbyt mała wilgotność negatywnie wplywa na nasze samopoczucie oraz na kwestie zdrowotne. Przy zbyt suchym powietrzu mogą nas mocniej boleć oczy, a długotrwała suchość w pomieszczeniu może nawet przyczynić się do występowania tzw. zjawiska suchego oka, co jest szczególnie istotne dla osób o wrażliwych oczach i ludzi, którzy spędzają dużą część dnia przy ekranach monitorów.
Z kolei wilgotność ponad 60% stwarza bardzo dobre warunki dla rozwoju pleśni i innych mikroorganizmów. Najczęściej znajdziemy je na chłodnych częściach ścian i w narożnikach. Najbardziej niebezpieczne są rozwijające się zarodniki grzybów, które powodują silne podrażenienie dróg oddechowych. W konsekwencji istnieje zwiększone ryzyko pojawienia się problemów z zatokami, a ponad to pleśń i grzyby sprzyjają rozwojowi alergii. Dodatkowo nadmierna wilgotność wpływa niekorzystnie na tynki, farby, elementy drewniane jak również na meble.
Rodzaje domowych pochłaniaczy wilgoci
Na rynku możemy znaleźć kilka typów pochłaniaczy wilgoci, które występują również pod nazwą osuszaczy. Niestety nie wszystkie rodzaje pochłaniaczy sprawdzą się w zastosowaniach domowych. Najczęściej można spotkać się z pochłaniaczem kondensacyjnym. Jego działanie polega na wytwarzaniu chłodnej powierzchni przez specjalną chłodziarkę. Na tej poierzchni skrapla się para wodna, która następnie zostaje odprowadzona w postaci płynnej. Skuteczność tej metody jest tym wyższa im wyższa jest temperatura powietrza i wilgotność. Rozwiązanie to nadaje się do zastosowań domowych praktycznie dla każdego pomieszczenia.
Innym rodzajem pochłaniaczy są urządzenia bazujące na zjawisku adsorbcji. Posiadają one specjalne materiały higroskopijne, które wchłaniają nadmiar wilgoci z pomieszczenia. Pochłaniacz adsorbcyjny jest dobrym rozwiązaniem również do osuszania pomieszczeń nieogrzewanych jak garaże, piwnice, spiżarnie itp. Należy pamiętać o regularnej wymianie lub regeneracji materiałów higroskopijych aby urządzenie pracowało efektywnie.
Na rynku można również spotkać oszuszacze z granulatem, których zasada działania jest w pewnym stopniu zbliżona do pochłaniaczy adsorbcyjnych, lecz są one całkowicie bierne, czyli nie wymagają energii elektrycznej i wymagają częstej wymiany soli higroskopijnych wraz ze specjalnymi tabletkami. W praktyce są one mało skuteczne i nie nadają się do większych pomieszczeń. Może to być jednak dobre rozwiązanie np. do małych łazienek. Warto jednak wybierać pochłaniacze bazujące na bezwonnych solach i unikać urządzeń używających tzw. sakytyw zamiast soli, które mogą być w dłuższym czasie szkodliwe dla zdrowia (gdyż zawierają jony metali ciężkich).
Jaki pochłaniacz wybrać do łazienki i sypialni?
Najczęściej największa wilgotność powierza występuje w łazience, szczególnie gdy nie mamy możliwości sprawnego regulowania wilgotności np. poprzez otwieranie okna. Do łazienek o małych powierzchniach mogą sprawdzić się pochłaniacze kondensacyjne lub z granulatem higroskopijnym. Osuszacze adrosbcyjne również będą bardzo dobrym rozwiązaniem lecz są to często urządzenia droższe przez co są raczej stosowane np. w sypialniach.
Zaletą pochłaniaczy adsorbcyjnych jest ich bardzo cicha praca co pozwala na korzystanie w pokojach oraz podczas snu. W przypadku łazienki czy pomieszczeń piwnicznych głośność urządzenia jest przeważnie mniej istotna.
Kiedy warto kupić pochłaniacz wilgoci?
Najbardziej precyzyjną odpowiedź na to pytanie da nam oczywiście wskazanie higrometru, ale również wiele codziennych obserwacji pozwala stwierdzić, że w domu panuje zbyt duża wilgotność. Przede wszystkim świadczą o tym problemy z odpadającą farbą czy tapetą, zawilgocenia w narośnikach pomieszczeń, pojawiająca się pleśń i grzyby, często zaparowane szyby od środka pomieszczenia.
Jeśli zauważysz w domu takie oznaki nadmiernej wilgotności to warto zakupić urządzenie do regulowania warunków panujących w domu. Nie trzeba od razu kupować wielu pochłaniaczy dla każdego pomieszczenia, w początkowej fazie w zupełności wystarczy często zakup jednego pochłaniacza, który włącza się kolejno w różnych miejscach w domu. Warto w takim przypadku zwracać uwagę na wygodę przemieszczania urządzenia i jego ciężar.
Źródło: Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl