Przez wiele lat w Polsce stosowane były wyłącznie kolce ochronne przeciw ptakom. Od niedawna co raz częściej mówi się o całkowicie bezpiecznym rozwiązaniu, jakim są spirale druciane.
Spirale stanowią faktycznie ciekawą alternatywę dla kolców, ale nie wyłącznie ze względu na bezpieczeństwo ptaków. Omawiamy oba rozwiązania wraz z porównaniem kosztów.
Czy kolce rzeczywiście są niebezpieczne dla ptaków?
W Polsce od wielu lat panuje popularny mit, że ptaki, szczególnie gołębie, masowo nabijają się na kolce montowane na budynkach. W praktyce nie jest to prawdą, a wypadki takie zdarzają się niezwykle rzadko. Gdyby było inaczej to na parapetach wielu budynków widzielibyśmy stada martwych ptaków.
Wynika to z faktu, że ptaki mają znacznie lepszy i bardziej wyczulony na szczegóły wzrok niż ludzie, i bez większego problemu są w stanie wypatrzeć nawet bardzo cienkie kolce. Nadziać na kolce mogą się jedynie bardzo chore ptaki, które będą miały słabszy wzrok i później dostrzegą zagrożenie.
Większość dostępnych na rynku kolców posiada tępo zakończone druty, co dodatkowo zmniejsza ryzyko skaleczenia, zarówno ptaków jak i osoby montującej kolce na budynku. Można również zakupić kolce ze specjalnymi zabezpieczeniami na końcach drutów, jednakże ich cena jest często nawet dwukrotnie wyższa, przez co mało osób decyduje się na takie rozwiązanie.
Koszt zakupu kolców i spirali
Spirale z cienkiego drutu kosztują przeważnie ok. 16-25zł za 1mb, natomiast kolce to wydatek rzędu 16-20zł/1mb. W przypadku kolców cena zależy głównie od długości modułów oraz rozstawu kolców (od 20-30mm). Spirale różnią się przede wszystkim długością modułów oraz wysokością i szerokością samych spirali drucianych.
Montaż zabezpieczeń przed ptakami
Do montażu kolców i spirali przeciw ptakom zaleca się stosować odpowiednie kleje montażowe. Rozwiązanie to jest znacznie lepsze niż trwałe uszkadzanie parapetów czy obróbek blacharskich poprzez ich przewiercanie (i montaż kolców lub spirali na różnego rodzaju wkręty, kołki itp.).
Istotne jest jednak, aby zastosować klej montażowy, a nie silikon (który służy wyłącznie do uszczelniania, nie pełni zatem bezpośrednio funkcji środka klejącego). Zalecane jest stosowanie klejów neoprenowych lub produkowanych na bazie kauczuku syntetycznego. Kleje wodne (dyspersyjne) nie są najlepszym rozwiązaniem, gdyż mają praktycznie zerową odporność na ciągłe i długotrwałe działanie czynników atmosferycznych.
Dobrze przyklejone kolce lub spirale mogą trzymać się podłoża nawet do 15-20 lat.
Jeśli montujemy zabezpieczenia przed ptakami na wąskich balustradach (np. balkonowych) to zaleca się, wspólnie z klejem, stosowanie specjalnych obejm zaciskowych.
Klej nanosimy, za pomocą typowego pistoletu do silikonu, na podstawkę kolców lub spirali, a następnie przyklejamy do podłoża (parapetu, balustrady itp.). Niektóre produkty posiadają od spodu specjalne wgłębienia, ułatwiające nanoszenie kleju.
Skuteczna ochrona przed ptakami - kolce czy spirale?
Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo ptaków to z pewnością spirale nie stanowią dla nich praktycznie żadnego zagrożenia. Należy jednak zaznaczyć, że w praktyce kolce również nie narażają ptaków na ryzyko nabicia się na nie, chyba że będą to ptaki chore o gorszym wzroku.
Istotną zaletą spirali jest natomiast cieńszy drut, przez co sprawiają wrażenie „delikatniejszych” zabezpieczeń niż tradycyjne kolce.
Jednocześnie spirale, po ich spłaszczeniu czy wygięciu, mają możliwość powrotu do pierwotnego kształtu, co przy kolcach często jest niemożliwe, i skutkuje koniecznością zakupu nowego elementu.
Montaż w przypadku obu rozwiązań jest identyczny.
Jeśli zależy nam na względach estetycznych i 100% ochronie ptaków to zalecamy wybrać spirale, których koszt jest porównywalny do tradycyjnych kolców.
Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl