Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Jak usunąć ze ściany starą farbę olejną?

Źródło: ShutterStock
Jakimi środkami i w jaki sposób usunąć ze ściany starą farbę olejną przed kolejnym malowaniem? Farby olejne były kiedyś bardzo modne i do dziś znajdują się w wielu starszych domach czy mieszkaniach. W czasie remontów często jednak trzeba je usunąć przed położeniem nowej farby czy tapety.

Farby olejne często nazywane były lamperią. O ile modne kilkadziesiąt lat temu to dziś większość osób chce je usunąć i pokryć ściany nowymi farbami akrylowymi, lateksowymi, dekoracyjnymi lub tapetami.

Usuwanie farb olejnych nie jest trudne lecz, stanowi zajęcie dość pracochłonne. Omawiamy kolejne kroki w czasie samodzielnego usuwania starej lamperii ze ściany.

 

Przygotowanie pomieszczenia

 

Do usuwania farb olejnych stosuje się specjalne środki chemiczne. W niektórych przypadkach mogą one reagować z okleinami na meblach, czy stolarce okiennej i drzwiowej, jak również z lakierami w przypadku stolarki drewnianej. Warto zatem wynieść z pomieszczenia meble, aby uniknąć przypadkowego pochlapania środkami chemicznymi. Jeśli to niemożliwe, to należy je bardzo dokładnie zabezpieczyć folią. Zabezpieczyć należy również ramy okienne i ościeżnice drzwi.

 

Usuwanie farby olejnej środkami chemicznymi

 

Przy małych powierzchniach ściany nie trzeba stosować specjalnej chemii i farbę można usunąć poprzez jej zdzieranie szpachelką. Jest to jednak bardzo pracochłonne i mało efektywne przy remoncie całego pomieszczenia.

Z pomocą przychodzą różnego rodzaju preparaty chemiczne dedykowanie właśnie do likwidowania farby olejnej (lamperii).

Środki chemiczne przede wszystkim mają za zadanie złuszczyć powierzchnię farby przez co znacznie łatwiej będzie ją zeskrobywać szpachelką.

Należy obowiązkowo stosować się do minimalnych czasów, po których można rozpocząć zdzieranie farby. Podawane są one zawsze na opakowaniu i są różne dla wielu producentów.

Po nałożeniu środka równomiernie na całej powierzchni ściany, przy użyciu pędzla lub wałka, należy odczekać nie krócej niż 20-30 minut. W przypadku większej liczby warstw konieczne może być czasem nawet odczekanie kilku godzin zanim zaczniemy pracować szpachelką.

Metoda z użyciem środków chemicznych jest skuteczna i przyspiesza usuwanie farby w przypadku od jednej do trzech warstw starej lamperii. Przy większej ilości konieczne może być usuwanie dwuetapowe co i tak jest szybszą metodą niż skrobanie ręczne, bez użycia chemii złuszczającej.

Niestety istotną wadą preparatów chemicznych jest silny i nieprzyjemny zapach, który utrzymuje się nawet do kilkunastu godzin od nałożenia preparatu na ścianę. Z tego względu, po naniesieniu środka warto otworzyć lub rozszczelnić okna i zamknąć drzwi do pokoju, aby zapach był mniej drażniący dla osób korzystających z pozostałych pomieszczeń.

Jeśli w domu mieszkają małe dzieci lub kobiety w ciąży, to zaleca się, aby na czas prac z użyciem chemii nie przebywały zbyt długo w mieszkaniu jeśli byłby narażone na silny zapach preparatów. Są one bardzo drażniące i mogą negatywnie wpływać na samopoczucie i układ oddechowy małych dzieci.

Podczas nakładania chemii na ścianę pamiętajmy, aby zakładać na ręce rękawiczki ochronne, najlepiej lateksowe, które uniemożliwią bezpośredni kontakt preparatu ze skórą.

Istnieje jeszcze metoda usuwania farby olejnej poprzez nagrzewanie ściany opalarką. Wyższa temperatura pozwala zmniejszyć przyczepność farby do powierzchni ściany, lecz jest to metoda dość pracochłonna, gdyż opalarka działa miejscowo i nie ogrzejemy od razu dużej powierzchni ściany. Metoda termiczna sprawdzi się jednak dobrze w przypadku usuwania farb olejnych z powierzchni drewnianych.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.