Olejowanie podłóg drewnianych ma o wiele dłuższą tradycję niż lakierowanie. Podłogi lakierowane zyskały w ostatnich latach dużą popularność ze względu na możliwość zakupu gotowych desek z fabryczną powłoką lakierniczą. Przyspiesza to montaż podłogi, a rozpowszechnienie się technologii desek trójwarstwowych dodatkowo umożliwiło samodzielny montaż osobom, które nigdy wcześniej nie miały do czynienia z pracami solarskimi.
Lakier ma jednak kilka istotnych wad, do których przede wszystkim zalicza się jego mniejszą trwałość w stosunku do podłogi olejowanej i brak możliwości miejscowej naprawy zarysowań. Podłoga olejowana jest impregnowana w całej strukturze przez co jest bardzo wytrzymała, a jednocześnie możliwa jest jej częściowa naprawa poprzez zeszlifowanie i ponownie nałożenie oleju bez konieczności cyklinowania całej powierzchni podłogi.
Przede wszystkim należy pamiętać, że w przeciwieństwie do podłogi lakierowanej, deski olejowane nie mają na powierzchni szczelnej, jednolitej warstwy ochronnej. Lakier nie dopuszcza do wnikania wewnątrz struktury drewna kurzu i brudu przez co bardzo łatwo zmywa się taką podłogę zwykłą wodą.
W przypadku podłóg olejowanych sprawa jest nieco trudniejsza. Najlepszym rozwiązaniem jest możliwie częste mycie podłogi zwykła zimną wodą co ok. 4-5 dni przy normalnym użytkowaniu i co 2-3 dni jeśli po podłodze chodzi dużo osób w butach, przez co nanoszą na nią drobinki piasku i brudu.
Co najmniej raz na 3-4 tygodnie zalecamy dokładne umycie podłogi olejowanej wodą ze specjalnym środkiem konserwującym lub ewentualnie wodą z mydłem do podłóg lub mydłem olejowym. Środki te ułatwią oczyszczenie górnej warstwy drewna z drobinek kurzu i brudu co nie zawsze uda się przy zwykłym myciu wodą.
Gdy podłoga ulegnie większemu zabrudzeniu oraz okresowo co 3-4 miesiące zalecamy dokładne umycie intensywnym środkiem rozpuszczającym drobinki brudu, które powchodziły już głęboko w strukturę drewna. Niektóre z tych środków mogą wydzielać dość specyficzny, drażniący zapach dlatego czyszczenie warto wykonywać w dni bezdeszczowe, gdy będzie możliwe otworzenie okien i szybkie przewietrzenie pomieszczenia.
Z czasem podłoga olejowana ulegnie dużemu zmatowieniu, co dotyczy również podłóg lakierowanych. Można wtedy zeszlifować górną warstwę drewna i ponownie nanieść olej aby odświeżyć powierzchnię podłogi. Należy jednak dokładnie pilnować, aby zarówno stary jaki nowo nakładany olej mogły ze sobą współpracować (zawsze czytajmy dokładnie zalecenia producentów w tym zakresie).
Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl