Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Jak wykonać izolację akustyczną ścian działowych?

Źródło: ShutterStock
Wiele inwestorów nie przykłada dużej uwagi do izolacji akustycznych zarówno ścian zewnętrznych jak i działowych. W przypadku ścian elewacyjnych problem jest mniejszy gdyż i tak występuje albo dodatkowo warstwa izolacji cieplnej (która pełni jednocześnie rolę izolatora akustycznego) albo ściany mają dużą grubość ok 40-50cm co również pozytywnie przekłada się na skuteczność pochłaniania dźwięków.

Inaczej jednak sprawa wygląda w przypadku ścian działowych, często bardzo cienkich. Ściany te najczęściej wykonuje się z bloczków betonowych, pustaków ceramicznych lub jako ściany gipsowo-kartonowe, przy czym grubość ścian działowych przeważnie nie przekracza 12-15cm.

Jest to zbyt mało aby zapewnić wysoki poziom izolacyjności akustycznej w pomieszczeniach, co jest szczególnie niekomfortowe w pokojach pełniących funkcję sypialni, gabinetu itp. czyli miejsc, w których zależy nam na intymności i spokoju.

Dobrym rozwiązaniem jest wykonanie ścian działowych z cegieł pełnych zwykłych lub klinkierowych. W tym wypadku mimo małej grubości ściany charakteryzuje się ona bardzo dobrą izolacyjnością akustyczną ze względu na dużą gęstość cegieł i ich zdolność do rozpraszania dźwięków. Jest to jednak dość duży wydatek w porównaniu do bloczków czy ceramiki i jednocześnie wymaga zastosowania odpowiednich wzmocnień na stropach. Jest to konieczne gdyż ściana działowa z klinkieru jest kilka razy cięższa od jej odpowiednika z ceramiki czy bloczków, nie mówiąc już o bardzo lekkich ścianach gipsowo-kartonowych.

 

 

Na rynku dostępnych jest wiele różnych materiałów teoretycznie dedykowanych właśnie do izolacji akustycznej ścian działowych. W praktyce jednak najlepsze efekty uzyskuje się w dwóch przypadkach.

Pierwszym rozwiązaniem jest „domurowanie” drugiej warstwy ściany z klinkieru (ale nie z cegieł pełnych aby zmniejszyć ciężar ściany). Jest to jednak rozwiązanie kosztowne i wymaga doświadczenia w pracach murarskich gdyż klinkieru najczęściej się nie tynkuje, więc musimy zadbać o wręcz idealne wymurowanie ścianki.

Drugim, zalecanym w większości przypadków rozwiązaniem jest dołożenie dodatkowej warstwy izolacyjnej z płyt styropianowych lub wełny mineralnej o grubości ok. 5-10cm. Izolację taką zamyka się obudową z płyt gipsowo-kartonowych lub z płyt cementowych. Rozwiązanie takie pozwala zwiększyć izolacyjność akustyczną ściany nawet o 10dB co bardzo wyraźnie zwiększy komfort mieszkania.

W obu przypadkach konieczne jest jednak zwiększenie grubości ściany działowej z co najmniej jednej strony co wiąże się ze zmniejszeniem powierzchni użytkowej pomieszczenia. Mimo wszystko warto jednak zdecydować się na ten krok, gdyż duży wyższa izolacyjność akustyczna szybko zrekompensuje nam zmniejszoną powierzchnię, której w wielu przypadkach nawet nie zauważymy.

Istnieją również specjalne maty akustyczne czy folie montowane podtynkowo lecz w praktyce nie dają one tak dobrych rezultatów jak dodatkowa warstwa styropianowa lub z wełny.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.