Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Sufit podwieszany - czy warto się na niego zdecydować w domu lub mieszkaniu?

Autor artykułu: Małgorzata Karpińska
Małgorzata Karpińska
Źródło: Pixabay
Sufit podwieszany to obowiązkowy element w każdym nowoczesnym wnętrzu. Prezentuje się doskonale, a ponadto ma mnóstwo praktycznych zastosowań. Jest lekki, ale solidny, idealnie maskuje wszelkie mankamenty oryginalnego stropu i pomaga schować różne kable i rurki.

Co więcej, dzięki niemu można zrobić niesamowite efekty świetlne, które dodadzą charakteru każdemu pomieszczeniu. Połączenie użyteczności z dobrym stylem sprawia, że coraz więcej osób, zarówno profesjonalnych projektantów, jak i amatorów majsterkowania, decyduje się na sufit podwieszany w swoich domach.

Czym właściwie jest sufit podwieszany?

Sufit podwieszany to w zasadzie dodatkowa warstwa, którą montuje się pod oryginalnym stropem. Przypomina to budowanie drugiego sufitu, tylko nieco niżej. Zazwyczaj robi się go z lekkich płyt, które następnie mocuje się do specjalnej konstrukcji przymocowanej do właściwego stropu. Sufit ten można wykorzystać do ukrycia różnych kabli, rur, a nawet systemów wentylacyjnych, które inaczej byłyby na wierzchu. To też świetny sposób, żeby wyrównać pierwotny sufit. W kwestii wyglądu sufitu można naprawdę poszaleć – od różnych kształtów, przez oświetlenie, po kolor. Dzięki temu idealnie dopasujesz go do stylu pomieszczenia. Sufit podwieszany to nie tylko praktyczne rozwiązanie, ale też sposób na dodanie wnętrzu nowoczesności.

Zalety sufitów podwieszanych

Sufit podwieszany ma mnóstwo zalet, które sprawiają, że ludzie coraz częściej decydują się na niego w swoich domach. Po pierwsze, jest świetnym sposobem na ukrycie różnych instalacji. Nikt nie chce widzieć kabli czy rur wiszących z sufitu. Poza tym, jeśli masz do czynienia z nierównym stropem, to sufit podwieszany wszystko ładnie wyrównuje, a ponadto pomaga w tłumieniu hałasu. Sufit podwieszany daje ogromne możliwości aranżacyjne. Możesz wybrać różne kolory, materiały, a nawet zintegrować efektowne oświetlenie, żeby nadać pomieszczeniu wyjątkowy charakter. To nie tylko praktyczne rozwiązanie, ale też sposób na to, by Twoje wnętrze wyróżniało się na tle innych.

Wady sufitów podwieszanych

Choć sufit podwieszany ma wiele zalet, to ma też kilka wad, o których warto pamiętać. Po pierwsze, jego montaż oznacza obniżenie całkowitej wysokości pomieszczenia, co może być problemem w miejscach o niższych sufitach. To może sprawić, że pomieszczenie będzie wydawało się mniejsze i mniej przestronne. Choć sufit podwieszany doskonale sprawdza się do ukrywania instalacji, to jednak w przypadku awarii, dostęp do tych instalacji może być utrudniony. Trzeba wtedy demontować część sufitu, co wiąże się z dodatkowymi kosztami i czasem. Chociaż daje dużo możliwości estetycznych, to jednak wymaga przemyślanego projektu, żeby wszystko ładnie się komponowało i nie przytłaczało wnętrza.

Czy warto wykonać sufit podwieszany w swoim domu?

Jeśli masz problemy z ukryciem kabli czy rurek i chcesz nadać swojemu wnętrzu nowoczesny wygląd, to sufit podwieszany sprosta Twoim potrzebom i oczekiwaniom. To też idealna opcja dla osób, którym zależy na dobrej izolacji akustycznej. 

Jednak zanim zdecydujesz się na montaż, to zastanów się, czy nie przeszkadza Ci, że przez to sufit będzie trochę niżej. W małym mieszkaniu może do dodatkowo optycznie pomniejszyć wnętrze. 

Jeśli Twoim priorytetem jest styl i funkcjonalność, a także nie przeraża Cię myśl o niższym suficie oraz ewentualnych przyszłych kłopotach z instalacjami, to sufit podwieszany może być świetnym wyborem. Natomiast jeśli cenisz sobie prostotę, większą przestrzeń i bezproblemowy dostęp do wszystkiego, to może lepszym rozwiązaniem będzie sufit tradycyjny.

Źródło: Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

(Małgorzata Karpińska, 7 kwietnia 2024)

Porady na co dzień

zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.