Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Jasna sprawa, czyli 6 zasad projektowania oświetlenia

Źródło: Nowodvorski Lighting
Klimat we wnętrzach w dużej mierze zależy od oświetlenia – jego natężenia czy barwy, a także od tego czy pasuje do wybranego stylu. Aby spełniało swoją rolę, powinno wpisywać się również w oczekiwania związane z funkcjonalnością danej przestrzeni. Dobór lamp dobrze jest zatem zaplanować na etapie projektu. A o czym należy pamiętać?

Współczesne wnętrza często łączą w sobie wiele funkcji. Aby spełniały swoją rolę, warto wydzielić w nich poszczególne strefy i do nich dostosować rozwiązania oświetleniowe. Salon może być przecież nie tylko miejscem odpoczynku, ale i pracy. W zależności od tego, czego oczekujemy od danej przestrzeni, powinniśmy rozważyć odpowiednie oświetlenie funkcjonalne i dekoracyjne. Celem opraw podstawowych jest zapewnienie w pomieszczeniu równomiernego i komfortowego oświetlenia. Tutaj świetnie sprawdzą się modele o szerokim kącie rozsyłu lub z rozpraszającymi kloszami/dyfuzorami, np. z kolekcji PILLS o kształcie pastylek lub z serii TURDA. W strefie pracy stosujemy światło o wysokim natężeniu. Dobrym rozwiązaniem jest doświetlenie takiego miejsca oprawą stojącą biurkową lub podłogową, np. z serii MONO. Lampy dekoracyjne odpowiadają za nastrój i często używane są jako oświetlenie strefy relaksu. W tym przypadku warto postawić na design, a źródła światła wybrać o niższej mocy i ciepłej barwie. W tej roli z pewnością odnajdą się szklane oprawy o asymetrycznych układach, takie jak np. KARO V czy SPHERE III. Można pomyśleć również o zastosowaniu kinkietów, które zdobią zarówno światłem, jak i formą, jak w przypadku serii SUNSET i SUNRISE.

Rozwiązaniem rekomendowanym w sytuacji, w której nie ma możliwości zamontowania kilku niezależnych opraw w jednym pomieszczeniu jest zastosowanie oświetlenia z podziałem na sekcje. Za pomocą dwuklawiszowych włączników można włączyć wówczas wszystkie źródła światła w oprawie lub tylko ich część. Taką funkcjonalność posiadają m.in. lampy HERMANOS V czy RADIUS VI.

Oświetlenie to istotny element dekoracyjny, dlatego też kształt opraw czy kolorystyka powinny być dobrane zgodnie z charakterem wnętrza. W pomieszczeniach industrialnych dobrze wyglądać będą oprawy o surowej formie na przykład WORKSHOP, WORKS czy PIN LED lub wykonane z architektonicznego betonu jak GEOMETRIC i LAVA. W nowoczesny styl wpiszą się oprawy o minimalistycznej stylistyce jak BAR LED, ZENITH czy FOURTY. Niezależnie od obranego kierunku ważne jest zachowanie konsekwencji i harmonii.

Za pomocą odpowiednich rozwiązań w postaci opraw z możliwością regulacji kierunku światła czy systemów konfigurowalnych możliwe jest wyeksponowanie danych elementów wyposażenia czy doświetlenie trudno dostępnych miejsc. Oprawy z kolekcji MONO, jednoobwodowe systemy szynowe LVM i PROFILE oraz trójobwodowy CTLS zapewniają możliwość korekty oświetlenia wraz ze zmieniającym się układem mebli we wnętrzu. Szczególnie w przypadku systemów ilość konfiguracji jest ogromna, a dodatkowym atutem jest możliwość wprowadzania nowych opraw bez konieczności zmian w elektryce.

Na funkcjonalność oświetlenia ma również wpływ umiejscowienie włącznika, np. w sypialni stosuje się kinkiety o źródle światła usytuowanym bezpośrednio przy łóżku, z włącznikiem dostępnym z pozycji leżącej. Taką funkcjonalność zapewniają np. lampy z kolekcji CHILLIN. Ich materiałowy klosz dodatkowo zmiękcza i rozprasza światło, a punktowa dioda LED pozwala na skierowanie skupionej wiązki np. na czytaną książkę.

Obecnie najczęściej do zastosowań domowych stosowane są wymienne źródła światła o temperaturze barwowej w zakresie 2700K-4000K (Kelwinów), a w oświetleniu z wbudowanym źródłem LED 3000K-4000K. Barwy 2700-3000K (ciepłe) dobrze sprawdzają się w przestrzeniach typu salon i sypialnia oraz wszędzie tam, gdzie szukamy wyciszenia, wypoczynku i odprężenia. 4000K to barwa neutralna pozwalająca na dobrą ocenę kolorów i lepszą widoczność szczegółów, dlatego często jest stosowana do oświetlenia lustra w łazience czy blatu w kuchni. Jest to barwa najczęściej stosowana w przestrzeniach biurowych, ponieważ pobudza i pomaga w zachowaniu skupienia w pracy.

Wskaźnik oddawanie barw (CRI/RA) określany jest w skali od 0-100. 100 to Ra światła słonecznego i co za tym idzie przyjmuje się, że im bliżej ideału (100) tym lepiej postrzegamy barwy oświetlanego obiektu. Na oddawanie barw należy zwrócić szczególną uwagę podczas aranżacji oświetlenia dzieł sztuki - wtedy stosujemy RA powyżej 90 (MILO, NEA). Do zastosowań ogólnych absolutnym minimum jest Ra 80.

Dodatkowym aspektem dotyczącym projektowania oświetlenia jest dobór lamp do pomieszczeń, w których panuje duża wilgotność, np. łazienek. W tym przypadku należy zwracać uwagę na drugą cyfrę w indeksie IP, która mówi o odporności na wnikanie wilgoci. Tu odpowiednio oprawy powinny posiadać szczelność od IPX1 do IPX7 w zależności od strefy zamontowania lampy w łazience.

Nawet najbardziej przemyślany pomysł może się kiedyś znudzić. O ile kwestie przemeblowania czy zmiany koloru ścian nie stanowią problemu, wymiana opraw wiąże się często z zaawansowanymi pracami instalacyjnymi. Można temu zaradzić systemy konfigurowalne, np. wspomniane powyżej lub system CAMELEON. Za pomocą konfiguratora można spersonalizować projekt oświetlenia i stworzyć ciekawą aranżację nawet w pomieszczeniu, w którym jest jeden wypust elektryczny.

Źródło: Materiały informacyjne firmy Nowodvorski Lighting

zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.