Wbrew wielu opiniom, konstrukcje z gabionów są bardzo stabilne i mają dużą odporność na czynniki atmosferyczne. Nie jest to rozwiązanie tanie, lecz budowę konstrukcji z gabionów możemy wznosić samodzielnie, choć przy dużym zakresie robót warto wynająć chociażby małą koparkę lub ładowarkę.
Co to są gabiony?
Gabiony to kosze stalowe wypełnione materiałem kamiennym, układane w różne formy geometryczne, w zależności od potrzeb. Ze względu na swoją konstrukcję, kosze takie są elementami elastycznymi, dzięki czemu mogą być układane nawet na mniej stabilnych podłożach, bez konieczności wykonywania solidnych fundamentów, co ma miejsce np. przy ściankach i ogrodzeniach murowanych.
Na rynku dostępne są kosze stalowe zgrzewane oraz skręcane. Druga technologia zapewnia większą elastyczność całej konstrukcji. Cena obu rodzajów gabionów jest u większości producentów porównywalna.
Gabiony cechują się bardzo dużą przepuszczalnością dla wody, co wynika z faktu, że ok. 20% ich objętości stanowią pustki powietrzne, między kruszywem. Poziom przepuszczalności gabionów jest tym większy, im większe są frakcje, czyli wymiary kruszywa użytego do ich wypełnienia.
Kosze siatkowe są dodatkowo chronione specjalnymi powłokami zabezpieczającymi stal przed korodującym wpływem czynników atmosferycznych. W razie potrzeby zawsze można pojedyncze kosze siatkowe wymienić, poprzez ich otwarcie, wyjęcie kruszywa i zastąpienie nowym koszem stalowym.
Kosze siatkowe z kruszywem można układać w różne formy, zarówno poziome jak i pionowe, co daje bardzo szeroki wachlarz możliwości wykonania z nich elementów ogrodowych – obiektów małej architektury czy też obiektów budowlanych, ogrodzeń itp.
Kosze siatkowe sprzedawane są w różnych wymiarach, w zależności od potrzeb i przeznaczenia. Kosze takie, po rozłożeniu posiadają przeważnie uchylne, lub oddzielnie montowane górne „wieko” z drutu stalowego, które nakładamy dopiero po wypełnieniu kosza materiałem kamiennym.
Kolejne kosze łączy się ze sobą za pomocą specjalnych łączników, co ogranicza ryzyko ich rozchodzenia się, np. przy nierównomiernym osiadaniu na słabym podłożu.
Cena koszy stalowych jest różna, w zależności od wymiarów gabionu i ilości koszy, jakie zamawiamy. Orientacyjna cena kosza stalowego o długości 2,5m, wysokości 1,0m i szerokości 0,3-0,4m wynosi ok. 500zł. Do ceny tej należy doliczyć również koszt materiału kamiennego, którym gabiony zostaną wypełnione.
Ogrodzenie z gabionów kamiennych
Gabiony kamienne mogą być wykorzystywane do budowy ciekawych architektonicznie ogrodzeń. Dobrze sprawdzą się tutaj kosze o długości 2,0 lub 2,5m, a między nimi możemy zamontować np. siatkę stalową czy elementy drewniane na słupkach. Pozwala to stworzyć bardzo „naturalne” formy architektoniczne, pozbawione surowości jaką charakteryzuje się beton czy ogrodzenia murowane.
Warto rozważyć zakup kruszywa o możliwie dużej frakcji lub kruszyw różnych rodzajów, w tym o różnej kolorystyce. Pozwoli to na praktycznie dowolne eksperymentowanie z wyglądem gotowego ogrodzenia. Dużą zaletą gabionów, w stosunku do technologii betonowych czy murowanych, jest możliwość wielokrotnego wyjmowania i ponownego wypełniania koszy stalowych kamieniami. Pozwala to na wykonanie nawet kilku „próbnych” wersji ogrodzenia, na krótkim odcinku, a dopiero później dobudowanie ogrodzenia na całej długości granicy działki.
W koszach możemy również umieszczać płyty kamienne czy inne materiały, co dodatkowo poszerza możliwości aranżacji wizualnej ogrodzenia.
Gabiony jako elementy architektury ogrodowej, składziki, grille itp.
Z gabionów bez problemu możemy wykonać wiele obiektów tzw. małej architektury ogrodowej. Zaliczamy do niej np. małe oczka wodne, ławki, „pomniki”, ścianki dekoracyjne (które jednocześnie mogą być ścianą oporową), grille, wędzarnie, a nawet małe obiekty gospodarcze.
Gabiony dobrze sprawdzą się przy wykonywaniu miejsca na składowanie drewna opałowego, gdyż ściany takiego „składzika” będą charakteryzować się dużą przepuszczalnością, co zapewnia bardzo dobry przepływ powietrza, dobrze działającego na składowane drewno.
Z koszy z kruszywem można również budować małe budynki gospodarcze. Co prawda pewnym problemem jest wykonanie z gabionów zadaszenia, gdyż wymaga to stosowania specjalnych prowadnic i podpór, które nie dopuszczą do nadmiernego ugięcia się kosza, lecz w połączeniu np. z dachem drewnianym dadzą bardzo ciekawe efekty wizualne.
Bez większych problemów gabionów można wykonywać również grille czy małe wędzarnie.
Zaletą wykorzystania gabionów do budowy tego typu obiektów małej architektury i obiektów gospodarczych jest brak konieczności budowy fundamentów, gdyż poszczególne kosze z kruszywem mogą niezależnie od siebie pracować, bez ryzyka uszkodzenia i zawalenia całej konstrukcji przy niewielkim osiadaniu poszczególnych gabionów.
Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl