Na wst臋pie nale偶y zaznaczy膰, 偶e w aktualnie obowi膮zuj膮cym prawie nie ma jasnej definicji stanu deweloperskiego nieruchomo艣ci. Jest to zatem wy艂膮cznie kwestia zdefiniowana w umowie kupna mieszkania.
Wielu deweloperów okre艣la sprzedawane mieszkania jako stan deweloperski, aby wyra藕nie zaznaczy膰 ró偶nic臋 mi臋dzy stanem surowym otwartym czy zamkni臋tym, a stanem nieco bardziej zaawansowanym.
Najcz臋艣ciej spotyka si臋 w umowach zapisy, 偶e stan deweloperski mieszkania oznacza otynkowane 艣ciany wewn臋trzne i wykonane instalacje wewn臋trzne – kanalizacyjne, wodne, elektryczne i gazowe (obecnie raczej rzadko wykonywane w budownictwie wielorodzinnym).
Niektórzy deweloperzy oferuj膮 wraz z instalacj膮 elektryczn膮 równie偶 zamontowane gniazdka i w艂膮czniki 艣wiate艂. Nie s膮 to przewa偶nie elementy wysokiej jako艣ci, ale nawet gorsze w艂膮czniki i gniazdka cz臋sto mog膮 nam pos艂u偶y膰 co najmniej kilka lat.
Cz臋sto zdarza si臋, 偶e w stanie deweloperskim sprzedaj膮cy oferuj膮 równie偶 otynkowanie, szpachlowanie i jednokrotne malowanie 艣cian na kolor bia艂y. Warto jednak dwa razy zastanowi膰 si臋 nad wyborem takiej oferty wyko艅czenia. W wi臋kszo艣ci przypadków deweloperzy maluj膮 bowiem 艣ciany najta艅szymi farbami w膮tpliwej jako艣ci, nierzadko mieszaj膮c je dodatkowo ze 艣rodkiem gruntuj膮cym.
W konsekwencji 艣ciana taka po pierwszym malowaniu wygl膮da dobrze, lecz przy próbie przemalowania jej na inny kolor cz臋sto spotyka nas niemi艂y problem odpadania du偶ych po艂aci farby od 艣cian i sufitów. Wynika to najcz臋艣ciej z braku odpowiedniego wcze艣niejszego zagruntowania pod艂o偶a, jego oczyszczenia, odpylenia itp. Zalecamy zatem, aby raczej wykre艣la膰 z umowy zapisy dotycz膮ce jednokrotnego malowania i wykona膰 te prace we w艂asnym zakresie, maj膮c pe艂n膮 kontrol臋 nad jako艣ci膮 materia艂ów i prawid艂owym przebiegiem prac malarskich.
W pomieszczeniach, gdzie planujemy uk艂ada膰 p艂ytki ceramiczne, gresowe czy kamienne warto pozostawi膰 艣ciany wy艂膮cznie otynkowane z tzw. zatarciem, bez nak艂adania g艂adzi czy farb. Pozwoli to lepiej zwi膮za膰 klej z pod艂o偶em i bezpieczniej uk艂ada膰 p艂ytki.
W przypadku mieszka艅 w blokach wielorodzinnych standardowo montowane s膮 grzejniki we wszystkich pomieszczeniach i jest to wliczone w cen臋 mieszkania. W zabudowie jednorodzinnej i szeregowej równie偶 coraz cz臋艣ciej stanie deweloperskim znajdziemy grzejniki z zamontowanym piecem jedno lub dwufunkcyjnym, a za dodatkowymi dop艂atami mo偶emy zamontowa膰 nowoczesne grzejniki aluminiowe czy piec kondensacyjny.
W 艂azienkach i kuchniach coraz cz臋艣ciej montuje si臋 ogrzewanie pod艂ogowe, co przewa偶nie tak偶e jest uj臋te w stanie deweloperskim gdy偶 w臋偶ownice wodne musz膮 zosta膰 zamontowane przed wykonaniem docelowej posadzki betonowej.
Urz膮dzenia sanitarne najcz臋艣ciej montowane s膮 wy艂膮cznie w stanie pod klucz, gdy偶 s膮 to elementy, które powinny zosta膰 wybrane indywidualnie przez klienta i trudno tutaj z góry okre艣li膰 mo偶liwo艣ci finansowe kupuj膮cego.
Wskaz贸wki dotycz膮ce zawierania um贸w deweloperskich
Dok艂adny opis stanu mieszkania obowi膮zkowo musi znale藕膰 si臋 w umowie lub za艂膮cznikach do niej. Nale偶y jednak zwróci膰 uwag臋, gdy偶 w niektórych umowach spotyka si臋 za艂膮czniki wyszczególniaj膮ce ró偶ne dost臋pne stany wyko艅czenia, w tym opcje pod klucz, a dok艂adne sprecyzowanie zakresu prac znajduje si臋 ju偶 w samej umowie. Analizujmy wi臋c dok艂adnie wszystkie podpisywane dokumenty.
W 偶adnym wypadku nie nale偶y pozostawia膰 w umowie zapisu typu „Mieszkanie w stanie deweloperskim” bez dok艂adnego sprecyzowania co to oznacza. Nie ma bowiem definicji ustawowej stanu deweloperskiego, w zwi膮zku z czym musimy zadba膰 o prawid艂owe wyszczególnienie wszystkich prac.
Zadbajmy równie偶 o to, aby w umowie znalaz艂y si臋 zapisy dotycz膮ce dok艂adnego sprecyzowania stanu technicznego lokalu, w tym materia艂ów u偶ytych na 艣ciany dzia艂owe, posadzki itp. wraz z okre艣leniem powierzchni mieszkania i wysoko艣ci pomieszcze艅.
Ponad to bardzo wa偶ne jest, aby podpisywana umowa by艂a opisana jako „Umowa deweloperska” co daje nam mo偶liwo艣膰 ewentualnego dochodzenia swoich praw w s膮dzie na podstawie ustawy deweloperskiej. Nie mo偶e to by膰 „zwyk艂a” umowa kupna-sprzeda偶y lokalu, jak膮 zawiera si臋 pomi臋dzy dwoma podmiotami, z których 偶aden nie jest deweloperem (np. przy sprzeda偶y u偶ywanych nieruchomo艣ci przez po艣redników).
W umowie deweloperskiej nale偶y równie偶 zawrze膰 informacje na temat rachunków zwi膮zanych z p艂atno艣ciami i okre艣li膰 wszystkie terminy p艂atno艣ci jak równie偶 terminy wykonania prac przez dewelopera. Warto tak偶e zawsze膰 klauzul臋 dotycz膮c膮 terminu wykonania poprawek, jakie zostan膮 stwierdzone przy odbiorze mieszkania czy domu, np. na nie wi臋cej ni偶 30 dni. Wraz z tym nale偶y jasno sprecyzowa膰 kary finansowe za niedotrzymanie terminów oraz za inne ra偶膮ce uchybienia dewelopera w stosunku do kupuj膮cego.
Zespó艂 redakcyjny portalu zbudujmydom.pl