Czym różni się styropian EPS od płyt XPS?

Data utworzenia: 4 marca 2015

budowa

izolacje

Nie istnieje uniwersalny styropian, idealny do wszystkiego. W praktyce należy dokładnie przeanalizować, po co w danym miejscu chcemy montować płyty styropianowe oraz jakie będą na nie działać obciążenia i czynniki naturalne. Na tej podstawie wybieramy płyty styropianowe EPS lub XPS.

Styropian jest bardzo dobrym materiałem izolacyjnym, stosowanym praktycznie na każdej budowie. Nie zawsze jednak będziemy mogli stosować każdy rodzaj płyt styropianowych. Doradzamy w jakich okolicznościach warto zainwestować większe pieniądze na wytrzymalsze płyty XPS, a kiedy w zupełności wystarczy tradycyjny styropian EPS.

Technologia produkcji płyt styropianowych

Płyty z polistyrenu ekspandowanego (EPS) produkowane są poprzez wcześniejsze spienienie granulek, które następnie „skleja” się w większe bloki, podlegające w końcowej fazie produkcji pocięciu na płyty o konkretnych wymiarach i grubości. Ze względu na sposób produkcji płyty EPS charakteryzują się duża porowatością (zawartością wolnych „pustek powietrznych” w płytach).

Płyty XPS wykonywane są z polistyrenu ekstrudowanego. Proces produkcji jest nieco inny niż w przypadku płyt EPS. Styropian XPS od razu produkowany jest w formie docelowej płyty (o określonej długości, szerokości i grubości), do której wtłaczany jest granulat, który ulega spienieniu. Taki proces produkcyjny wpływa na znacznie mniejszą porowatość płyt oraz zapewnia gładką powierzchnię.

Parametry płyt styropianowych EPS i XPS

Płyty styropianowe EPS i XPS różni kilka podstawowych czynników, które mają wpływ na jakość i trwałość wykonanej izolacji cieplnej.

Przede wszystkim styropian XPS cechuje się większą twardością i dużo mniejszą nasiąkliwością niż płyty EPS. Cechy te mają znaczenie szczególnie w przypadku stosowania styropianu do ocieplenia fundamentów (narażonych na wilgoć i uszkodzenie w czasie ich zasypywania).

Większa twardość płyt XPS przekłada się również na wyższą odporność na obciążenia, co ma znaczenie dla izolacji poziomej podłogi na gruncie.

Różnice występują także w jakości izolacyjności termicznej obu materiałów, która wyrażana jest współczynnikiem przewodzenia ciepła. Tutaj również płyty XPS wypadają nieco lepiej, gdyż charakteryzują się mniejszymi wartościami w/w współczynników lambda.Na każdej budowie występuje izolacja cieplna, inaczej określana jako izolacja termiczna. Do jej wykonania stosuje się najczęściej styropian jako płyty styropianowe. Do izolacji fundamentów lepszy jest sturodur. Płyty eps czy xps?

Kiedy wybrać płyty styropianowe XPS, a kiedy EPS?

Ze względu na swoje parametry, płyty XPS znacznie lepiej sprawdzą się w miejscach narażonych na agresywne działanie czynników atmosferycznych oraz w miejscach narażonych na uszkodzenia.

Z tego względu zaleca się stosowanie płyt XPS w izolacjach fundamentów oraz w poziomej izolacji podłogi na gruncie (ze względu na większą wytrzymałość na obciążenia i lepszą izolacyjność termiczną).

W pozostałych przypadkach w zupełności wystarczą tradycyjne płyty EPS o odpowiednio dobranych parametrach nasiąkliwości i współczynnika przenikania ciepła, w zależności od przeznaczenia i celu stosowania danej izolacji.

Koszt płyt XPS jest znacznie większy niż styropianu EPS, dlatego nie ma sensu „na siłę” wszędzie montować drogich płyt ekstrudowanych. Pamiętajmy jednocześnie, że zarówno płyty EPS jak i XPS cechują się nie najlepszymi parametrami izolacyjności akustycznej. Nie powinnoto być jednak problemem, gdyż styropian ma pełnić funkcję izolacji cieplnej i nie służy do izolacji dźwiękochłonnej.Otóż do miejsc narażonych nawilgoć lepszy będzie styropian xps, który zapewni właściwe ocieplenie fundamentów. Ale jaki styropian na ocieplenie ścian nośnych? Lepszy będzie eps, gdyż koszt ocieplenia styropianem eps jest niższy. Zatem ile kosztuje styropian do izolacji cieplnej budynku?

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

Zobacz również...

Jak bezpiecznie montować szkło na elewacji?

Chociaż zawarty w powieści Stefana Żeromskiego motyw szklanych domów był uważany za mit, w rzeczywistości stał się przepowiednią. Jej spełnieniem jest współczesna architektura, w której szklane elewacje przyciągają uwagę odblaskiem światła i nowoczes...

Dla ciała i dla ducha – relaksująca kąpiel w saunie

Sauna to nieodłączny element takich miejsc jak baseny czy strefy Wellness oraz salony SPA. Korzystają z niej młodsi, starsi, mężczyźni i kobiety, znajdując w tych kilku chwilach przebywania w kabinie dużą dawkę relaksu i zastrzyk tak bardzo potrzebne...

5 powodów, dla których warto kupować odkurzacz samojezdny

Dla wielu osób odkurzanie to smutny obowiązek, który kosztuje wiele energii oraz czasu. Toteż coraz więcej osób kupuje odkurzacz samojezdny, który wykonuje całą pracę za nich. Koniecznie poznaj 5 głównych powodów, sprawiających, że kupowanie odkurzac...

Dewalt, makita, bosh – jaki sprzęt powinni wybrać profesjonaliści?

Na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych produktów narzędziowych, które mogą okazać się nieocenione podczas remontu, budowy lub prac w ogrodzie. Zresztą każdy szanujący się profesjonalista i majsterkowicz z zamiłowania ma swoje ulubione marki. ...

Drzwi wejściowe zewnętrzne - wszystko, co musisz wiedzieć przed ich zakupem

Producenci oferują liczne drzwi zewnętrzne, jakie wybrać można do swojego domu czy mieszkania. Zróżnicowanie pod względem cenowym, jak i pod względem poszczególnych parametrów sprawia, że możesz mieć niemały problem ze znalezieniem idealnego rozwiąza...

Kamień dekoracyjny - impregnować czy nie?

Są wszechstronne w zastosowaniu, a przede wszystkim piękne i niezwykle efektowne. Ponadto, bogata kolorystyka, różnorodność faktur i odcieni sprawia, że mogą nadać niepowtarzalnego charakteru każdej stylizacji. Dzięki temu płytki dekoracyjne świetnie...

Rankingi wybieranych marek

Najnowsze galerie

Średnie rynkowe ceny materiałów