Jak prawidłowo zamontować okno dachowe?

Data utworzenia: 6 grudnia 2014

budowa

okna i drzwi

Prawidłowy montaż okna dachowego rzutuje na jego eksploatację i wygodę użytkowania. Ważne jest również odpowiednie wykończenie przestrzeni wokół okna, aby zabezpieczyć je przed spływającą z dachu wodą oraz stratami ciepła. Omawiamy montaż okna na krokwiach.

Większość producentów okien dachowych dołącza bardzo dokładne instrukcje, a sam montaż okna nie jest bardzo skomplikowany. Z powodzeniem domowy majsterkowicz będzie w stanie poprawnie je zamontować, jeśli będzie przestrzegał kilku podstawowych zasad.

Krok 1 - Przygotowanie otworu pod okno dachowe

Typowe okna dachowe mogą być montowane na pochyleniach od 20 do 90 stopni, czyli praktycznie na większości dachów w domach jednorodzinnych. Wysokość okna należy ustalić tak, aby wygodne było jego otwieranie i zamykanie z pomieszczenia. Zaleca się aby odległość między dolną krawędzią okna a podłogą wynosiła ok 110-150cm.

Istotne jest aby tak zlokalizować otwór na okno dachowe, żeby nie trzeba było docinać dachówek bezpośrednio pod oknem. W przypadku dachu pokrytego blachą profilowaną zaleca się montaż okna nad zakładem poziomym. Jeśli zakład znajduje się daleko od okna warto wykonać dodatkowy zakład.

W typowym oknie dachowym zaleca się zachowanie minimalnych odległości pomiędzy oknem a pokryciem dachowym:

- pod oknem od 0,5 do 4cm przy pokryciu płaskim, od 8 do 10cm przy dachówce,

- odstęp po bokach od 3 do 6cm

- odstęp nad oknem dachowym od 6 do 12cm.

Zaleca się, aby rozstaw krokwi był zbliżony do wymiaru okna, z tolerancją od 1 do 5cm. Oznacza to, że dla okna dachowego o szerokości 55cm rozstaw krokwi powinien wynosić od 56 do 60cm. Przy większym rozstawie należy zamontować dodatkowe wymiany (dodatkowa łata montażowa). Należy jednak dokładnie skontrolować, czy wstawiona łata jest idealnie wypoziomowana.

Na foli dachowej należy wyznaczyć otwór pod okno, pamiętając, aby podczas wycinania folii pozostawić po ok. 10cm luźnej folii na każdej krawędzi, co pozwoli na jej prawidłowe zawinięcie aby zachować szczelność izolacji.

Łaty dachowe możemy obciąć piłą ręczną lub wyrzynarką albo tzw. piłą szablową.Po wykonaniu otworu czas na montaż ościeżnicy okiennej i montaż okna dachowego na krokwiach. Cała instalacja okna dachowego jest szybka. Wymagane są specjalne kątowniki montażowe fakro.

Krok 2 - Montaż ościeżnicy okna dachowego

Do boków ościeżnicy musimy przykręcić załączone do okna kątowniki montażowe. Należy je umieścić w odległości ok. 10cm od naroży. Na ościeżnicy wyfrezowane są specjalne rowki oznaczone jako N, V oraz J. Oznaczenia te odpowiadają różny m głębokościom osadzenia okna dachowego (0cm, -3cm oraz -6cm). Rowkom tym odpowiadają trzy wysokości kołnierzy.

Kątowniki należy montować w taki sposób, aby cyfra na kątowniku (specjalna podziałka) odpowiadała grubości łaty oraz pokryła się z odpowiednim rowkiem N, V lub J.

Ościeżnicę należy umieszczać w taki sposób, aby opierała się wspornikami na krokwiach i jednocześnie aby odpowiedni rowek pokrywał się z górną płaszczyzną łat. Na koniec należy dokładnie sprawdzić czy ościeżnica jest zamontowana w poziomie.Pytanie jeszcze jak wysoko zamontować okno dachowe aby było wygodne? Ważna jest też izolacja okna dachowego. Na końcu robimy odpowiedni kołnierz okna dachowego. Dobrze musi być również wykończona dachówka przy oknie dachowym.

Krok 3 - Dodatkowa izolacja wokół okna

Prace te nie są wymagane jednakże mogą przyczynić się do znacznie mniejszych strat ciepła w miejscu występowania okna dachowego.

Po zamontowaniu ościeżnicy warto przestrzeń między łatami wypełnić materiałem izolacyjnym. Dobrze sprawdzi się tutaj specjalna wełna owcza w formie pasów, dedykowanych właśnie dla okien dachowych (pasy takie znajdują się w niektórych zestawach okien dachowych firmy Fakro).

Dodatkowe ocieplenie warto także wykonać od wewnętrznej strony okna, czyli od strony pomieszczenia. Prace te nie zabierają dużo czasu, a istotnie wpływają na późniejsze warunki ogrzewania pomieszczenia.Praktycznie każdy dom posiada co najmniej jego okno dachowe. Samodzielny montaż okna dachowego nie jest trudny, należy jednak dobrze wiedzieć jak zamontować okno dachowe. Po wykonaniu otworu czas na montaż ościeżnicy okiennej i montaż okna dachowego na krokwiach.

Krok 4 - Montaż kołnierza paroprzepuszczalnego

Po zamontowaniu ościeżnicy i wykonaniu dodatkowej izolacji należy zamontować specjalny kołnierz paroprzepuszczalny i uszczelniający. Prace rozpoczynamy od zamontowania elementu dolnego wraz z fartuchem elastycznym (fartuch powinniśmy docisnąć tak, aby dokładnie przylegał do poszycia dachowego).

Cała instalacja okna dachowego jest szybka. Wymagane są specjalne kątowniki montażowe fakro. Pytanie jeszcze jak wysoko zamontować okno dachowe aby było wygodne? Następnie montujemy boczne kołnierze oraz przykręcamy profile kryjące boki ościeżnicy okna.

Kolejnym krokiem jest montaż elementu górnego, nad oknem, tzw. kaptura okna.

Po zamontowaniu kołnierzy z każdej strony możemy przystąpić do ułożenia pokrycia dachowego wokół okna.

Ważna jest też izolacja okna dachowego. Na końcu robimy odpowiedni kołnierz okna dachowego. Dobrze musi być również wykończona dachówka przy oknie dachowym.

Krok 5 - Włożenie skrzydła okna dachowego i sprawdzenie poprawności jego otwierania

W celu zamontowania skrzydła okna musimy chwycić skrzydło tak, aby blacha okapowa znajdowała się u góry i stojąc wewnątrz pomieszczenia wkładamy wystające sworznie zawiasów w zawiasy ościeżnicy. Pamiętajmy, aby jednocześnie wkładać obydwa sworznie! Następnie przykręcamy śruby blokujące zgodnie z instrukcją producenta (przeważnie o trzy obroty w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara).

Musimy sprawdzić czy okno lekko i bez problemu się otwiera i zamyka oraz czy szczelina między dolną częścią okna i ościeżnicy jest jednakowa na całej szerokości. Jeśli są różnice, to powinniśmy włożyć specjalny klin plastikowy po odpowiedni kątownik montażowy (lewy lub prawy w zależności od przechyłu okna).

Pamiętajmy również, aby skontrolować odstępy pionowe na całej wysokości okna, z obu jego stron.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

Zobacz również...

Jak bezpiecznie montować szkło na elewacji?

Chociaż zawarty w powieści Stefana Żeromskiego motyw szklanych domów był uważany za mit, w rzeczywistości stał się przepowiednią. Jej spełnieniem jest współczesna architektura, w której szklane elewacje przyciągają uwagę odblaskiem światła i nowoczes...

Dla ciała i dla ducha – relaksująca kąpiel w saunie

Sauna to nieodłączny element takich miejsc jak baseny czy strefy Wellness oraz salony SPA. Korzystają z niej młodsi, starsi, mężczyźni i kobiety, znajdując w tych kilku chwilach przebywania w kabinie dużą dawkę relaksu i zastrzyk tak bardzo potrzebne...

5 powodów, dla których warto kupować odkurzacz samojezdny

Dla wielu osób odkurzanie to smutny obowiązek, który kosztuje wiele energii oraz czasu. Toteż coraz więcej osób kupuje odkurzacz samojezdny, który wykonuje całą pracę za nich. Koniecznie poznaj 5 głównych powodów, sprawiających, że kupowanie odkurzac...

Dewalt, makita, bosh – jaki sprzęt powinni wybrać profesjonaliści?

Na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych produktów narzędziowych, które mogą okazać się nieocenione podczas remontu, budowy lub prac w ogrodzie. Zresztą każdy szanujący się profesjonalista i majsterkowicz z zamiłowania ma swoje ulubione marki. ...

Drzwi wejściowe zewnętrzne - wszystko, co musisz wiedzieć przed ich zakupem

Producenci oferują liczne drzwi zewnętrzne, jakie wybrać można do swojego domu czy mieszkania. Zróżnicowanie pod względem cenowym, jak i pod względem poszczególnych parametrów sprawia, że możesz mieć niemały problem ze znalezieniem idealnego rozwiąza...

Kamień dekoracyjny - impregnować czy nie?

Są wszechstronne w zastosowaniu, a przede wszystkim piękne i niezwykle efektowne. Ponadto, bogata kolorystyka, różnorodność faktur i odcieni sprawia, że mogą nadać niepowtarzalnego charakteru każdej stylizacji. Dzięki temu płytki dekoracyjne świetnie...

Rankingi wybieranych marek

Najnowsze galerie

Średnie rynkowe ceny materiałów