Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.plNowoczesny portal budowlany

Jak wybrać grzejniki do domu?

Grzejniki muszą zostać dobrze dobrane do danego pomieszczenia. Doradzamy jak dobrać grzejniki aby zakup grzejników był efektywny. Grzejniki stalowe czy aluminiowe? To częsty dylemat wielu inwestorów. Problemem jest czasem odpowietrzanie grzejników stalowych. Omawiamy jakie grzejniki do domu będą najlepsze. Doradzamy również jakie grzejniki do bloku wybrać w czasie remontu. To jaka moc grzejnika, czyli jaka moc grzewcza na m2 będzie najlepsza zależy od wielu czynników. Zatem jak wybrać grzejnik do pokoju oraz jak wybrać grzejnik do łazienki? Wybór grzejników do domu warto powierzyć doświadczonemu instalatorowi. Ważne jest także podłączenie grzejnika. Często jest to grzejnik podłączenie dolne. Stalowe umożliwiają nietypowe rozwiązanie – grzejnik podłączenie środkowe.
Źródło: Faral Grzejniki Polska
Przy wyborze grzejników należy zwrócić uwagę nie tylko na względy estetyczne, lecz głównie na ich parametry techniczne. Doradzamy na co szczególnie należy uważać przy dobieraniu grzejników do domu jednorodzinnego. Od dobrego wyboru grzejników zależy komfort cieplny w pomieszczeniach.

Podstawową kwestią przy wyborze grzejników jest ich rodzaj (najczęściej stalowe lub aluminiowe), moc grzewcza, wymiary grzejnika oraz sposób jego podłączenia. Ważny jest również rodzaj instalacji grzewczej w domu, który w pewnym stopniu wpływa na wybór rodzaju grzejników.

Grzejniki stalowe czy aluminiowe?

Jest to częsty dylemat inwestorów. W praktyce pod względem wydajności zarówno grzejniki stalowe jak i aluminiowe spełnią nasze oczekiwania co do możliwości i efektywności ocieplenia pomieszczeń.

Zaletą grzejników aluminiowych jest ich bezobsługowa praca. W przypadku grzejników stalowych konieczne jest odpowietrzanie co pewien czas. Można co prawda zamontować odpowietrzniki automatyczne (lub półautomatyczne) lecz w praktyce nie zawsze spełniają one w pełni swoją funkcję.

Grzejniki stalowe starszego typu nagrzewają się znacznie wolniej niż nowoczesne aluminiowe lecz dłużej oddają ciepło po zaprzestaniu grzania. Nowe technologie grzejników stalowych nie ustępują jednak tak zdecydowanie grzejnikom aluminiowym i cechują się podobnym czasem nagrzewania.

Dla wymagających inwestorów zaletą grzejników aluminiowych jest praktycznie dowolna możliwość wyboru kolorystyki i kształtu grzejnika. Ma to znaczenie szczególnie w nowoczesnych wnętrzach. Grzejniki aluminiowe produkowane są także w formie płaskich płyt które bardzo elegancko wpasowują się w reprezentatywne pomieszczenia.

Podnoszona czasami przez producentów kwestia mniejszego ciężaru grzejników aluminiowych nie ma w praktyce istotnego znaczenia gdyż mocowania grzejników stalowych są na tyle mocne, że bez problemu wytrzymają przez wiele lat bez uszkodzeń.

Ważny jest jednak rodzaj instalacji grzewczej w domu. Jeśli są to rury miedziane to lepsze będą grzejniki stalowe. Przy grzejnikach aluminiowych zaleca się stosowanie specjalnych inhibitorów, zabezpieczających podłączenie grzejnika przed korozją. Problem ten nie występuje w grzejnikach stalowych.

Grzejniki stalowe powinny być montowane na instalacjach o ciśnieniu roboczym nie większym niż 12-13 barów. Grzejniki aluminiowe wytrzymują ciśnienie sięgające nawet 16 barów. Parametry te należy uzgodnić z instalatorem przed zakupem grzejników.

Po względem gwarancji producenci oferują przeważnie okresy 10-15 lat. Ważne jednak aby dokładnie sprawdzić zapisy warunków gwarancyjnych. Przy grzejnikach aluminiowych często gwarancja ulega skróceniu po zmianie pierwotnej ilości żeber, co często wykonuje się przy montażu grzejników w domu. Z kolei grzejniki stalowe przeważnie objęte są gwarancją 10-letnią, jednocześnie często widnieją zapisy, że gwarancja ta jest nie dłuższa niż 11-12 lat od daty produkcji grzejnika. Może to mieć duże znaczenie, jeśli grzejniki leżały przez dłuższy czas u dystrybutora. Uważajmy na takie sytuacje jeśli cena na grzejniki jest atrakcyjnie niska.

Moc grzewcza w grzejnikach domowych

Moc grzejnika odpowiada za efektywność przekazywania ciepła przez wodę grzewczą do wnętrza pomieszczenia. Na moc grzejników ma wpływ ich wielkość oraz wymiary i kubatura pomieszczeń oraz zakładane temperatury użytkowe.

Rzadko w projekcie budowlanym podawane są moce poszczególnych grzejników. Warto jednak rozważyć zakup projektu instalacji grzewczej obejmującej takie obliczenia. Koszt takiego projektu u instalatora to czasami ok. 300-500zł lecz zwróci nam się w postaci optymalnie dobranych grzejników do każdego pomieszczenia.

Ważną zasadą jest, aby nie instalować grzejników ani zbyt małych ani zbyt dużych do danego pomieszczenia. Lepszy będzie jednak grzejnik nieco przewymiarowany niż za mały, nie mogący skutecznie ogrzać pokoju.

Samodzielne określenie mocy grzewczej jest dość skomplikowane. Co prawda producenci podają zalecane moce w formie gotowych tabel, lecz nie zawsze można jest wprost wykorzystać. Wynika to z kilku czynników, jak chociażby faktu, że dane takie określane są dla pewnych przyjętych temperatur instalacji. Przeważnie podawane są one w formie oznaczenia np. 75/65/200C, co oznacza kolejno temperaturę zasilania grzejnika, temperaturę na powrocie oraz zakładaną temperaturę w pomieszczeniu.

W przypadku zmiany któregoś z parametrów nie można przyjmować mocy wyłącznie na podstawie tabel. Doświadczony instalator wykona obliczenia w oparciu o przewidywane rzeczywiste warunki pracy instalacji z uwzględnieniem jej rodzaju. Zalecane jest również uwzględnienie w obliczeniach powierzchni i kubatury pomieszczeń, wielkości otworów okiennych i drzwiowych itp.

Teoretycznie bez trudu znajdziemy wiele informacji na temat zalecanych mocy grzejników w zależności m.in. od rodzaju ocieplenia ścian zewnętrznych (np. 60W przy ścianie dwuwarstwowej lub 140W przy braku ocieplenia). W praktyce jednak takie samodzielne dobieranie z gotowych danych może skutkować złym zaprojektowaniem grzejników, które nie będą w stanie efektywnie i szybko nagrzać pomieszczeń lub też będą mocno przewymiarowane.

Wymiary grzejników

Wymiary grzejnika powiązane są bezpośrednio z jego mocą grzewczą. Warto jednak dobrze rozważyć umiejscowienie grzejników w pokojach. Zaleca się ich montaż pod oknami, czyli w miejscach występowania największych strat ciepła. Ze względów estetycznych może zatem okazać się, że będziemy musieli nieco ograniczyć wymiary grzejnika co należy uwzględnić na etapie doboru jego mocy grzewczej.

Przy rozmowach z instalatorem warto zatem wskazać na ewentualne minimalne lub maksymalne wymiary jakie nas interesują ze względów wizualnych. Mając takie dane instalator może w uzasadnionych wypadkach zaprojektować np. dwa mniejsze grzejniki lub jeden większy itp.

Sposób podłączenia grzejnika do instalacji

Sposób podłączenia grzejnika ma znaczenie głównie w czasie remontów i wymiany starych grzejników na nowe. Jeśli dobrze przeanalizujemy sposób ich podłączenia to znacząco możemy ograniczyć konieczne przeróbki instalacji.

Grzejniki aluminiowe sprzedawane są najczęściej z fabrycznie przygotowanym podłączeniem dolnym lewym lub prawym. Grzejniki stalowe pozostawiają większe pole późniejszego wyboru sposobu podłączenia, gdyż możliwe jest zarówno podłączenie lewe jak i prawe.

W przypadku wymiany starych grzejników zaletą technologii stalowej jest możliwość zakupu grzejnika z podłączeniem dolnym środkowym, czego nie uzyskamy w grzejnikach aluminiowych.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

(17 września 2015)
Dodaj firmę do katalogu

Stwórz wizytówkę swojej firmy w naszym katalogu:

zdobywaj nowych klientów
lepsza widoczność firmy w google
możliwość dodania linków www i social media
Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator kredytu hipotecznegoKalkulator kredytowy

Myślisz o zakupie domu czy mieszkania lub może planujesz rozpocząć budowę? Zobacz ile wyniesie cię orientacyjna rata kredytu hipotecznego.
Cena nieruchomości:
Udział własny: 20 %
(Wiele banków wymaga udziału własnego na poziomie min. 20%.)
5%80%
Okres spłaty: 30 lat
(Im krótszy okres tym wyższa rata miesięczna. Najczęściej wybierany okres to 25 lub 30 lat.)
5 lat35 lat
Szacunkowa rata miesięczna:
0
Powyższa kalkulacja ma charakter orientacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego. Ostateczne warunki finansowania zależą od decyzji banku i oceny zdolności kredytowej.
śledź nas na Facebook
Kalkulator kredytowy
Kalkulator kredytowy
Ceny mieszkań w Polsce
Ceny mieszkań w Polsce
Dodaj firmę do katalogu

Stwórz wizytówkę swojej firmy w naszym katalogu:

zdobywaj nowych klientów
lepsza widoczność firmy w google
możliwość dodania linków www i social media
Jak podpisać dobrą umowę na roboty budowlane i remontowe?
Jak podpisać dobrą umowę na roboty budowlane i remontowe?

Umowa na roboty budowlane - kiedy warto ją zawrzeć i co powinna zawierać?

Umowa na roboty budowlane - kiedy warto ją zawrzeć i co powinna zawierać?

Co należy sprawdzić podczas odbioru mieszkania od dewelopera?
Co należy sprawdzić podczas odbioru mieszkania od dewelopera?

Odbiór mieszkania: na co zwrócić uwagę przy sprawdzaniu nowego lokum?

Odbiór mieszkania: na co zwrócić uwagę przy sprawdzaniu nowego lokum?

Jaki dom jest lepszy i praktyczniejszy - parterowy czy piętrowy?
Jaki dom jest lepszy i praktyczniejszy - parterowy czy piętrowy?

Dom parterowy czy piętrowy? Porównanie zalet i wad obu rozwiązań.

Dom parterowy czy piętrowy? Porównanie zalet i wad obu rozwiązań.

Ile kosztuje biały montaż w łazience?
Ile kosztuje biały montaż w łazience?

Koszt montażu armatury łazienkowej - co warto wiedzieć?

Koszt montażu armatury łazienkowej - co warto wiedzieć?

Ile kosztuje montaż gniazdek i oświetlenia w domu i mieszkaniu?
Ile kosztuje montaż gniazdek i oświetlenia w domu i mieszkaniu?

Koszty montażu oświetlenia i instalacji gniazdek

Koszty montażu oświetlenia i instalacji gniazdek

Jak zrobić antyramę?
Jak zrobić antyramę?

Jak zrobić antyramę? Poradnik krok po kroku

Jak zrobić antyramę? Poradnik krok po kroku

Rolety wewnętrzne Fakro
Rolety wewnętrzne Fakro

Rolety wewnętrzne Fakro: idealne rozwiązanie dla Twoich okien dachowych - przegląd

Rolety wewnętrzne Fakro: idealne rozwiązanie dla Twoich okien dachowych - przegląd

Jak zrobić mulczowanie trawnika na wiosnę?
Jak zrobić mulczowanie trawnika na wiosnę?

Mulczowanie trawy: dlaczego warto to robić wiosną?

Mulczowanie trawy: dlaczego warto to robić wiosną?

Jak sadzić i pielęgnować róże w ogrodzie?
Jak sadzić i pielęgnować róże w ogrodzie?

Róże w Ogrodzie: praktyczny poradnik dla początkujących ogrodników

Róże w Ogrodzie: praktyczny poradnik dla początkujących ogrodników

Zalety i wady kory sosnowej jako ściółki pod rośliny
Zalety i wady kory sosnowej jako ściółki pod rośliny

Kora sosnowa jako ściółka: Wady, zalety i wybór odpowiedniej opcji

Kora sosnowa jako ściółka: Wady, zalety i wybór odpowiedniej opcji

Zmiany cen materiałów i robocizny - co na nie wpływa?
Zmiany cen materiałów i robocizny - co na nie wpływa?

Jakie czynniki wpływają na zmiany cen robocizny i materiałów budowlanych?

Jakie czynniki wpływają na zmiany cen robocizny i materiałów budowlanych?

Jak wybrać fachowca do remontu, z polecenia czy z ogłoszenia?
Jak wybrać fachowca do remontu, z polecenia czy z ogłoszenia?

Wybór fachowca do remontu - jak to dobrze zrobić, na co zwracać uwagę?

Wybór fachowca do remontu - jak to dobrze zrobić, na co zwracać uwagę?

Jak zwalczać pędziorki w ogrodzie?
Jak zwalczać pędziorki w ogrodzie?

Skuteczne sposoby na zwalczanie pędziorków w ogrodzie i domu

Skuteczne sposoby na zwalczanie pędziorków w ogrodzie i domu

Wybór grilla węglowego do domowego ogrodu
Wybór grilla węglowego do domowego ogrodu

Jaki grill węglowy wybrać?

Jaki grill węglowy wybrać?

Skalniak w domowym ogrodzie - jak wykonać, inspiracje, pomysły
Skalniak w domowym ogrodzie - jak wykonać, inspiracje, pomysły

Skalniak w Ogrodzie: Jak zaprojektować, wykonać i Ile kosztuje?

Skalniak w Ogrodzie: Jak zaprojektować, wykonać i Ile kosztuje?

Jak skutecznie i ekologicznie chronić rośliny ogrodowe?
Jak skutecznie i ekologicznie chronić rośliny ogrodowe?

Ekologiczne metody ochrony roślin w Twoim ogrodzie: Praktyczne porady i rozwiązania

Ekologiczne metody ochrony roślin w Twoim ogrodzie: Praktyczne porady i rozwiązania

Czy warto stosować nawóz ze skorupek do jaj?
Czy warto stosować nawóz ze skorupek do jaj?

Nawóz ze skorupek jaj: kiedy stosować i jak wpływa na rośliny?

Nawóz ze skorupek jaj: kiedy stosować i jak wpływa na rośliny?

Nowoczesne komody do małych pomieszczeń
Nowoczesne komody do małych pomieszczeń

Funkcjonalne komody do małych wnętrz - jak najlepiej wykorzystać przestrzeń?

Funkcjonalne komody do małych wnętrz - jak najlepiej wykorzystać przestrzeń?

Choroby drzew - jak z nimi walczyć?
Choroby drzew - jak z nimi walczyć?

Najpopularniejsze choroby drzew owocowych

Najpopularniejsze choroby drzew owocowych

śledź nas na Facebook
Jak uprawiać cukinię we własnym ogrodzie?
Jak uprawiać cukinię we własnym ogrodzie?

Uprawa cukinii w ogrodzie

Uprawa cukinii w ogrodzie

Jak uprawiać i rzodkiewkę w domowym warzywniaku?
Jak uprawiać i rzodkiewkę w domowym warzywniaku?

Rzodkiewka - uprawa, pielęgnacja, choroby i szkodniki

Rzodkiewka - uprawa, pielęgnacja, choroby i szkodniki

Jak zrobić masę solną do zabawy z dziećmi?
Jak zrobić masę solną do zabawy z dziećmi?

Masa solna krok po kroku. Co można zrobić z masy solnej?

Masa solna krok po kroku. Co można zrobić z masy solnej?

Materac na wiosnę, jak dobrać wygodny materac do pory roku?
Materac na wiosnę, jak dobrać wygodny materac do pory roku?

Idealny materac na wiosnę - czy zmiana pory roku wpływa na komfort snu?

Idealny materac na wiosnę - czy zmiana pory roku wpływa na komfort snu?

Uprawa ogórków w ogrodzie
Uprawa ogórków w ogrodzie

W jaki sposób uprawiać i pielęgnować ogórki

W jaki sposób uprawiać i pielęgnować ogórki

Osa i szerszeń w mieszkaniu - jak je usunąć?
Osa i szerszeń w mieszkaniu - jak je usunąć?

Owady przypominające osy - co warto o nich wiedzieć?

Owady przypominające osy - co warto o nich wiedzieć?

Inwestycje mieszkaniowe na zachodzie Wrocławia WPBM Mój Dom
Inwestycje mieszkaniowe na zachodzie Wrocławia WPBM Mój Dom

Dlaczego zachód Wrocławia przyciąga inwestycje mieszkaniowe?

Dlaczego zachód Wrocławia przyciąga inwestycje mieszkaniowe?

Jak uprawiać szparagi w ogrodzie?
Jak uprawiać szparagi w ogrodzie?

Szparagi - odmiany, uprawa i pielęgnacja w ogrodzie

Szparagi - odmiany, uprawa i pielęgnacja w ogrodzie

Montaż rolet dzień noc
Montaż rolet dzień noc

Jak zamontować rolety dzień noc?

Jak zamontować rolety dzień noc?

Jak uprawiać wrzosy w ogrodzie?
Jak uprawiać wrzosy w ogrodzie?

Wrzosy - pielęgnacja i ich uprawa w ogrodzie

Wrzosy - pielęgnacja i ich uprawa w ogrodzie

Hortensje w ogrodzie - jak dbać i pielęgnować?
Hortensje w ogrodzie - jak dbać i pielęgnować?

Rabata z hortensjami - jak ją zaplanować i jakie rośliny do niej wybrać?

Rabata z hortensjami - jak ją zaplanować i jakie rośliny do niej wybrać?

Zalety i wady mieszkania od dewelopera oraz samodzielnej budowy domu
Zalety i wady mieszkania od dewelopera oraz samodzielnej budowy domu

Mieszkanie od dewelopera czy budowa domu - co wybrać?

Mieszkanie od dewelopera czy budowa domu - co wybrać?

Jak przycinać stare tuje i je odmłodzić?
Jak przycinać stare tuje i je odmłodzić?

Radykalne cięcie: sekret odmładzania starych tui

Radykalne cięcie: sekret odmładzania starych tui

Jak pielęgnować i uprawiać kurkumę?
Jak pielęgnować i uprawiać kurkumę?

Kwiat kurkumy: Jaką ziemię wybrać, jak podlewać i pielęgnować?

Kwiat kurkumy: Jaką ziemię wybrać, jak podlewać i pielęgnować?

Mieszkanie z rynku pierwotnego od dewelopera - czy warto kupić?
Mieszkanie z rynku pierwotnego od dewelopera - czy warto kupić?

Czy warto inwestować w mieszkania na rynku pierwotnym?

Czy warto inwestować w mieszkania na rynku pierwotnym?

Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator kredytu hipotecznegoKalkulator kredytowy

Myślisz o zakupie domu czy mieszkania lub może planujesz rozpocząć budowę? Zobacz ile wyniesie cię orientacyjna rata kredytu hipotecznego.
Cena nieruchomości:
Udział własny: 20 %
(Wiele banków wymaga udziału własnego na poziomie min. 20%.)
5%80%
Okres spłaty: 30 lat
(Im krótszy okres tym wyższa rata miesięczna. Najczęściej wybierany okres to 25 lub 30 lat.)
5 lat35 lat
Szacunkowa rata miesięczna:
0
Powyższa kalkulacja ma charakter orientacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego. Ostateczne warunki finansowania zależą od decyzji banku i oceny zdolności kredytowej.

Polecane artykuły

Budowa

Więcej artykułów...
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.