Jak wybrać grzejniki do domu?

Data utworzenia: 17 września 2015

budowa

ogrzewanie

Przy wyborze grzejników należy zwrócić uwagę nie tylko na względy estetyczne, lecz głównie na ich parametry techniczne. Doradzamy na co szczególnie należy uważać przy dobieraniu grzejników do domu jednorodzinnego. Od dobrego wyboru grzejników zależy komfort cieplny w pomieszczeniach.

Podstawową kwestią przy wyborze grzejników jest ich rodzaj (najczęściej stalowe lub aluminiowe), moc grzewcza, wymiary grzejnika oraz sposób jego podłączenia. Ważny jest również rodzaj instalacji grzewczej w domu, który w pewnym stopniu wpływa na wybór rodzaju grzejników.

Grzejniki stalowe czy aluminiowe?

Jest to częsty dylemat inwestorów. W praktyce pod względem wydajności zarówno grzejniki stalowe jak i aluminiowe spełnią nasze oczekiwania co do możliwości i efektywności ocieplenia pomieszczeń.

Zaletą grzejników aluminiowych jest ich bezobsługowa praca. W przypadku grzejników stalowych konieczne jest odpowietrzanie co pewien czas. Można co prawda zamontować odpowietrzniki automatyczne (lub półautomatyczne) lecz w praktyce nie zawsze spełniają one w pełni swoją funkcję.

Grzejniki stalowe starszego typu nagrzewają się znacznie wolniej niż nowoczesne aluminiowe lecz dłużej oddają ciepło po zaprzestaniu grzania. Nowe technologie grzejników stalowych nie ustępują jednak tak zdecydowanie grzejnikom aluminiowym i cechują się podobnym czasem nagrzewania.

Dla wymagających inwestorów zaletą grzejników aluminiowych jest praktycznie dowolna możliwość wyboru kolorystyki i kształtu grzejnika. Ma to znaczenie szczególnie w nowoczesnych wnętrzach. Grzejniki aluminiowe produkowane są także w formie płaskich płyt które bardzo elegancko wpasowują się w reprezentatywne pomieszczenia.

Podnoszona czasami przez producentów kwestia mniejszego ciężaru grzejników aluminiowych nie ma w praktyce istotnego znaczenia gdyż mocowania grzejników stalowych są na tyle mocne, że bez problemu wytrzymają przez wiele lat bez uszkodzeń.

Ważny jest jednak rodzaj instalacji grzewczej w domu. Jeśli są to rury miedziane to lepsze będą grzejniki stalowe. Przy grzejnikach aluminiowych zaleca się stosowanie specjalnych inhibitorów, zabezpieczających podłączenie grzejnika przed korozją. Problem ten nie występuje w grzejnikach stalowych.

Grzejniki stalowe powinny być montowane na instalacjach o ciśnieniu roboczym nie większym niż 12-13 barów. Grzejniki aluminiowe wytrzymują ciśnienie sięgające nawet 16 barów. Parametry te należy uzgodnić z instalatorem przed zakupem grzejników.

Po względem gwarancji producenci oferują przeważnie okresy 10-15 lat. Ważne jednak aby dokładnie sprawdzić zapisy warunków gwarancyjnych. Przy grzejnikach aluminiowych często gwarancja ulega skróceniu po zmianie pierwotnej ilości żeber, co często wykonuje się przy montażu grzejników w domu. Z kolei grzejniki stalowe przeważnie objęte są gwarancją 10-letnią, jednocześnie często widnieją zapisy, że gwarancja ta jest nie dłuższa niż 11-12 lat od daty produkcji grzejnika. Może to mieć duże znaczenie, jeśli grzejniki leżały przez dłuższy czas u dystrybutora. Uważajmy na takie sytuacje jeśli cena na grzejniki jest atrakcyjnie niska.

Grzejniki muszą zostać dobrze dobrane do danego pomieszczenia. Doradzamy jak dobrać grzejniki aby zakup grzejników był efektywny. Grzejniki stalowe czy aluminiowe? To częsty dylemat wielu inwestorów. Problemem jest czasem odpowietrzanie grzejników stalowych. Omawiamy jakie grzejniki do domu będą najlepsze. Doradzamy również jakie grzejniki do bloku wybrać w czasie remontu.

Moc grzewcza w grzejnikach domowych

Moc grzejnika odpowiada za efektywność przekazywania ciepła przez wodę grzewczą do wnętrza pomieszczenia. Na moc grzejników ma wpływ ich wielkość oraz wymiary i kubatura pomieszczeń oraz zakładane temperatury użytkowe.

Rzadko w projekcie budowlanym podawane są moce poszczególnych grzejników. Warto jednak rozważyć zakup projektu instalacji grzewczej obejmującej takie obliczenia. Koszt takiego projektu u instalatora to czasami ok. 300-500zł lecz zwróci nam się w postaci optymalnie dobranych grzejników do każdego pomieszczenia.

Ważną zasadą jest, aby nie instalować grzejników ani zbyt małych ani zbyt dużych do danego pomieszczenia. Lepszy będzie jednak grzejnik nieco przewymiarowany niż za mały, nie mogący skutecznie ogrzać pokoju.

Samodzielne określenie mocy grzewczej jest dość skomplikowane. Co prawda producenci podają zalecane moce w formie gotowych tabel, lecz nie zawsze można jest wprost wykorzystać. Wynika to z kilku czynników, jak chociażby faktu, że dane takie określane są dla pewnych przyjętych temperatur instalacji. Przeważnie podawane są one w formie oznaczenia np. 75/65/200C, co oznacza kolejno temperaturę zasilania grzejnika, temperaturę na powrocie oraz zakładaną temperaturę w pomieszczeniu.

W przypadku zmiany któregoś z parametrów nie można przyjmować mocy wyłącznie na podstawie tabel. Doświadczony instalator wykona obliczenia w oparciu o przewidywane rzeczywiste warunki pracy instalacji z uwzględnieniem jej rodzaju. Zalecane jest również uwzględnienie w obliczeniach powierzchni i kubatury pomieszczeń, wielkości otworów okiennych i drzwiowych itp.

Teoretycznie bez trudu znajdziemy wiele informacji na temat zalecanych mocy grzejników w zależności m.in. od rodzaju ocieplenia ścian zewnętrznych (np. 60W przy ścianie dwuwarstwowej lub 140W przy braku ocieplenia). W praktyce jednak takie samodzielne dobieranie z gotowych danych może skutkować złym zaprojektowaniem grzejników, które nie będą w stanie efektywnie i szybko nagrzać pomieszczeń lub też będą mocno przewymiarowane.To jaka moc grzejnika, czyli jaka moc grzewcza na m2 będzie najlepsza zależy od wielu czynników. Zatem jak wybrać grzejnik do pokoju oraz jak wybrać grzejnik do łazienki? Wybór grzejników do domu warto powierzyć doświadczonemu instalatorowi. Ważne jest także podłączenie grzejnika. Często jest to grzejnik podłączenie dolne. Stalowe umożliwiają nietypowe rozwiązanie – grzejnik podłączenie środkowe.

Wymiary grzejników

Wymiary grzejnika powiązane są bezpośrednio z jego mocą grzewczą. Warto jednak dobrze rozważyć umiejscowienie grzejników w pokojach. Zaleca się ich montaż pod oknami, czyli w miejscach występowania największych strat ciepła. Ze względów estetycznych może zatem okazać się, że będziemy musieli nieco ograniczyć wymiary grzejnika co należy uwzględnić na etapie doboru jego mocy grzewczej.

Przy rozmowach z instalatorem warto zatem wskazać na ewentualne minimalne lub maksymalne wymiary jakie nas interesują ze względów wizualnych. Mając takie dane instalator może w uzasadnionych wypadkach zaprojektować np. dwa mniejsze grzejniki lub jeden większy itp.

Sposób podłączenia grzejnika do instalacji

Sposób podłączenia grzejnika ma znaczenie głównie w czasie remontów i wymiany starych grzejników na nowe. Jeśli dobrze przeanalizujemy sposób ich podłączenia to znacząco możemy ograniczyć konieczne przeróbki instalacji.

Grzejniki aluminiowe sprzedawane są najczęściej z fabrycznie przygotowanym podłączeniem dolnym lewym lub prawym. Grzejniki stalowe pozostawiają większe pole późniejszego wyboru sposobu podłączenia, gdyż możliwe jest zarówno podłączenie lewe jak i prawe.

W przypadku wymiany starych grzejników zaletą technologii stalowej jest możliwość zakupu grzejnika z podłączeniem dolnym środkowym, czego nie uzyskamy w grzejnikach aluminiowych.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

Zobacz również...

Jak bezpiecznie montować szkło na elewacji?

Chociaż zawarty w powieści Stefana Żeromskiego motyw szklanych domów był uważany za mit, w rzeczywistości stał się przepowiednią. Jej spełnieniem jest współczesna architektura, w której szklane elewacje przyciągają uwagę odblaskiem światła i nowoczes...

Dla ciała i dla ducha – relaksująca kąpiel w saunie

Sauna to nieodłączny element takich miejsc jak baseny czy strefy Wellness oraz salony SPA. Korzystają z niej młodsi, starsi, mężczyźni i kobiety, znajdując w tych kilku chwilach przebywania w kabinie dużą dawkę relaksu i zastrzyk tak bardzo potrzebne...

5 powodów, dla których warto kupować odkurzacz samojezdny

Dla wielu osób odkurzanie to smutny obowiązek, który kosztuje wiele energii oraz czasu. Toteż coraz więcej osób kupuje odkurzacz samojezdny, który wykonuje całą pracę za nich. Koniecznie poznaj 5 głównych powodów, sprawiających, że kupowanie odkurzac...

Dewalt, makita, bosh – jaki sprzęt powinni wybrać profesjonaliści?

Na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych produktów narzędziowych, które mogą okazać się nieocenione podczas remontu, budowy lub prac w ogrodzie. Zresztą każdy szanujący się profesjonalista i majsterkowicz z zamiłowania ma swoje ulubione marki. ...

Drzwi wejściowe zewnętrzne - wszystko, co musisz wiedzieć przed ich zakupem

Producenci oferują liczne drzwi zewnętrzne, jakie wybrać można do swojego domu czy mieszkania. Zróżnicowanie pod względem cenowym, jak i pod względem poszczególnych parametrów sprawia, że możesz mieć niemały problem ze znalezieniem idealnego rozwiąza...

Kamień dekoracyjny - impregnować czy nie?

Są wszechstronne w zastosowaniu, a przede wszystkim piękne i niezwykle efektowne. Ponadto, bogata kolorystyka, różnorodność faktur i odcieni sprawia, że mogą nadać niepowtarzalnego charakteru każdej stylizacji. Dzięki temu płytki dekoracyjne świetnie...

Rankingi wybieranych marek

Najnowsze galerie

Średnie rynkowe ceny materiałów