Kto może być kierownikiem na budowie domu?

Data utworzenia: 16 grudnia 2016

porady prawne

Obecnie w większości przypadków budowa domu jednorodzinnego nie wymaga już pozwolenia na budowę lecz zgłoszenia zamiaru budowy. W praktyce jednak i tak musimy sporządzić pełny projekt oraz zatrudnić uprawnionego kierownika budowy do nadzorowania prac.

Kierownik bezpośrednio odpowiada za jakość wykonanych prac budowlanych, w szczególności w odniesieniu do najważniejszych elementów konstrukcyjnych budynku. W wielu przypadkach dobry kierownik jest w stanie bardzo dużo doradzić i pomóc inwestorowi gdy nie wszystko zostało właściwie ujęte w dokumentacji projektowej.

Kto może być kierownikiem budowy?

Zgodnie z obowiązującym prawem budowlanym kierownikiem budowy może być wyłącznie osoba posiadająca odpowiednie uprawnienia, tzw. uprawnienia wykonawcze do kierowania i nadzorowania robotami budowlanymi w specjalności konstrukcyjnej.

W praktyce oznacz to osobę, która posiada stosowne wykształcenie i zdała egzamin na uprawnienia budowlane. Obecnie pełne uprawnienia może uzyskać jedynie osoba z tytułem magistra inżyniera budownictwa.

Nie ma natomiast żadnych wymagań co do tego, czy kierownik musi być osobą niezależną czy też może być delegowany z ramienia wykonawcy robót. Drugie rozwiązanie często jest spotykane gdy wybieramy firmę do kompleksowej budowy domu. Warto jednak zastanowić się, czy na pewno chcemy aby funkcję kierownika pełnił pracownik wykonawcy.

Z punktu widzenia inwestora najkorzystniejszym rozwiązaniem jest zatrudnienie niezależnego kierownika, który bez żadnych oporów będzie mógł wydawać polecenia ekipom budowlanym i w razie czego wstrzymywać chwilowo prace do wyjaśnienia spornych kwestii. Osoby takiej najczęściej zajmują się głównie pełnieniem funkcji kierowników na wielu budowach co daje im duże doświadczenie w wielu praktycznych sytuacjach.

Koszt niezależnego kierownika może czasami wynieść nawet kilka tysięcy złotych ale w odniesieniu do całkowitych kosztów budowy domu nie jest to duża suma, a na pewno zwiększy naszą gwarancję na odpowiednią jakość robót. Zalecamy takie rozwiązanie szczególnie wtedy, gdy nie mamy odpowiedniej wiedzy z budownictwa lub po prostu nie jesteśmy w stanie odpowiednio często kontrolować ekip bezpośrednio na budowie.

Co należy do najważniejszych obowiązków kierownika budowy?

Prawo budowlane bardzo precyzyjnie określa szereg obowiązków i praw kierownika budowy, które odnoszą się praktycznie do każdej inwestycji od domu jednorodzinnego po duże biurowce czy budynki publiczne. W praktyce, po za formalnymi kwestiami związanymi z przyjęciem placu budowy, kierownik odpowiada za przeszkolenie pracowników i zabezpieczenie całego placu budowy.

Do jego obowiązków należy również prowadzenie i przechowywanie dziennika budowy dlatego jako inwestorzy jesteśmy zobowiązani przekazać mu dziennik (najlepiej wraz z odpowiednim potwierdzeniem pisemnym). Ponadto kierownik odpowiedzialny jest za geodezyjne wytyczenie budowanego obiektu, choć warto tutaj dobrze ustalić warunki finansowe i kwestię tego, kto wybiera i zatrudnia geodetę. Wielu kierowników ma swoich sprawdzonych geodetów i warto pozostawić im tutaj wolną rękę, jeśli nie mamy własnego, naprawdę zaufanego geodety. Błędy w wytyczeniu budynków mogą być później trudne do zniwelowania, szczególnie gdy nie będą zachowane minimalne odległości od zabudowy sąsiedniej i granic działek, określone w warunkach technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Kierownik budowy powinien również współpracować z inwestorem w zakresie kompletowania formalności związanych z odbiorami częściowymi (np. przyłącza) oraz odbiorem całej budowy. Dobry kierownik sprawnie pokieruje nas przez gąszcz dokumentacji pomagając uzyskać odpowiednie opinie, np. kominiarską, instalacyjną (próby szczelności) itp.

Obowiązkiem kierownika budowy jest również sporządzenie dokumentacji powykonawczej, która będzie konieczna do uzyskania końcowego odbioru i wystąpienia o zgodę na użytkowanie budynku na cele mieszkalne.

Pamiętajmy również, że kierownik ma prawo w razie takiej potrzeby wstrzymać prace budowlane, szczególnie gdy stwierdzi niezgodności z projektem lub gdy dalsze prace w danej technologii mogą spowodować katastrofę budowlaną. Inwestor nie jest uprawiony do anulowania wpisów kierownika budowy, które ten umieścił w dzienniku.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

Zobacz również...

Jak bezpiecznie montować szkło na elewacji?

Chociaż zawarty w powieści Stefana Żeromskiego motyw szklanych domów był uważany za mit, w rzeczywistości stał się przepowiednią. Jej spełnieniem jest współczesna architektura, w której szklane elewacje przyciągają uwagę odblaskiem światła i nowoczes...

Dla ciała i dla ducha – relaksująca kąpiel w saunie

Sauna to nieodłączny element takich miejsc jak baseny czy strefy Wellness oraz salony SPA. Korzystają z niej młodsi, starsi, mężczyźni i kobiety, znajdując w tych kilku chwilach przebywania w kabinie dużą dawkę relaksu i zastrzyk tak bardzo potrzebne...

5 powodów, dla których warto kupować odkurzacz samojezdny

Dla wielu osób odkurzanie to smutny obowiązek, który kosztuje wiele energii oraz czasu. Toteż coraz więcej osób kupuje odkurzacz samojezdny, który wykonuje całą pracę za nich. Koniecznie poznaj 5 głównych powodów, sprawiających, że kupowanie odkurzac...

Dewalt, makita, bosh – jaki sprzęt powinni wybrać profesjonaliści?

Na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych produktów narzędziowych, które mogą okazać się nieocenione podczas remontu, budowy lub prac w ogrodzie. Zresztą każdy szanujący się profesjonalista i majsterkowicz z zamiłowania ma swoje ulubione marki. ...

Drzwi wejściowe zewnętrzne - wszystko, co musisz wiedzieć przed ich zakupem

Producenci oferują liczne drzwi zewnętrzne, jakie wybrać można do swojego domu czy mieszkania. Zróżnicowanie pod względem cenowym, jak i pod względem poszczególnych parametrów sprawia, że możesz mieć niemały problem ze znalezieniem idealnego rozwiąza...

Kamień dekoracyjny - impregnować czy nie?

Są wszechstronne w zastosowaniu, a przede wszystkim piękne i niezwykle efektowne. Ponadto, bogata kolorystyka, różnorodność faktur i odcieni sprawia, że mogą nadać niepowtarzalnego charakteru każdej stylizacji. Dzięki temu płytki dekoracyjne świetnie...

Rankingi wybieranych marek

Najnowsze galerie

Średnie rynkowe ceny materiałów