logo
logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Montaż paneli podłogowych - możesz zrobić to sam!

Data utworzenia: 28 sierpnia 2023
Słowa kluczowe: panele podłogowe,montaż podłogi z paneli,jak układać panele podłogowe
Remont i wykończenie
Podłogi
Źródło: Pixabay
Panele podłogowe to wyjątkowe rozwiązanie, które łączy w sobie wytrzymałość, łatwość czyszczenia oraz możliwość imitowania różnych rodzajów materiałów np. drewno tradycyjne, kamień czy beton. To właśnie dlatego są jednym z najczęściej wybieranych sposobów wykończenia podłóg. Ich dodatkowym atutem jest prostota montażu, który odbywa się bez konieczności stosowania kleju, dzięki innowacyjnemu systemowi mocowania na tzw. "klik". Dzięki niemu montaż paneli jest dostępny dla każdego, niezależnie od wcześniejszego doświadczenia, a uzyskanie oczekiwanego efektu zajmuje zaledwie jeden dzień.

Montaż paneli podłogowych — planowanie i przygotowanie

Pierwszym krokiem przed przystąpieniem do montażu paneli podłogowych jest dokładne zaplanowanie całego procesu. Wybór kierunku, w jakim zostaną ułożone panele, ma znaczący wpływ na ostateczny efekt wizualny. Jeśli chcesz uniknąć wyeksponowania łączeń paneli, połóż je równolegle do okna, aby promienie słoneczne wpadające do pomieszczenia nie skupiały się na nich. W przypadku wąskich i długich pomieszczeń, można zdecydować się na układanie paneli prostopadle, co optycznie poszerzy przestrzeń.

Pomiar i planowanie

Zanim zaczniesz montować panele, dokładnie zmierz wymiary pomieszczenia i zastanów się, ile rzędów paneli ułożysz. Upewnij się, że ostatni rząd nie będzie węższy niż 5 cm. Jeśli taka sytuacja jest możliwa to, konieczne będzie przycięcie desek pierwszego rzędu do odpowiedniej szerokości. Warto również pamiętać o dylatacjach — szczelinach pozostawionych na krawędziach paneli, które pozwalają na naturalne ruchy drewna. Szczeliny te powinny mieć szerokość co najmniej 10 mm, a w przypadku pomieszczeń powyżej 40 m2 - minimum 20 mm.

Niezbędne narzędzia i materiały

Przed przystąpieniem do montażu paneli podłogowych, przygotuj wszystkie niezbędne narzędzia i materiały:

 • panele podłogowe,

 • folia paroizolacyjna o grubości 0,2 mm,

 • podkład izolujący (mata piankowa lub płyty pilśniowe),

 • kliny dystansowe,

 • listwy przypodłogowe i wykończeniowe,

 • wyrzynarka lub gilotyna do cięcia paneli,

 • gumowy młotek i drewniany klocek do dobijania paneli,

 • miarka,

 • ołówek stolarski,

 • kołki montażowe,

 • taśma klejąca.

Praktyczny instruktaż układania paneli podłogowych

Krok 1: Przygotowanie podłoża

Rozpocznij montaż paneli od odpowiedniego przygotowania podłoża. Upewnij się, że jest ono czyste, suche i równe. W przypadku, gdy planujesz układać panele na istniejącym parkiecie, sprawdź jego stabilność.

Krok 2: Układanie folii i podkładu

Rozłóż folię paroizolacyjną na całej powierzchni podłogi, tworząc „wannę". Zewnętrzne brzegi folii wywiń na ściany i dokładnie dociśnij, zwłaszcza w narożnikach. Następnie połóż podkład izolujący, dbając o to, aby łączenia materiałów nie nachodziły na siebie. Podkład powinien przylegać do ścian, ale nie nachodzić na nie.

Krok 3: Układanie pierwszego rzędu

Rozpocznij montaż od pierwszego rzędu paneli. Połóż panele piórem w kierunku ściany, dbając o zachowanie szczelin dylatacyjnych i używając klinów dystansowych. Łącz poszczególne elementy, umieszczając pióro jednego panelu we wpuście poprzedniego pod kątem około 70 stopni. Ostatni element pierwszego rzędu może wymagać przycięcia. Następnie kontynuuj układanie kolejnych rzędów.

Krok 4: Montaż w kolejnych rzędach

Układaj panele w kolejnych rzędach, zawsze rozpoczynając od elementu resztkowego z poprzedniego rzędu. Łącz je ze sobą, stosując system „klik". Pamiętaj o dokładnym dobijaniu paneli gumowym młotkiem i drewnianym klockiem.

Krok 5: Ostatni rząd paneli

Ostatni rząd paneli podłogowych może wymagać przycięcia na szerokość. Pamiętaj, by cięcie wykonać po stronie brzegu z piórem, aby móc odpowiednio połączyć panel z resztą podłogi. Starannie dopasuj przycięte deski, aby uniknąć uszkodzeń ściany i folii.

Krok 6: Prace wykończeniowe

Na zakończenie, przycięcie folii wystającej wzdłuż ścian i usunięcie klinów dystansowych. Zamaskowanie szczelin dylatacyjnych osiągniesz poprzez montaż listew przypodłogowych. W miejscach styku paneli z innymi powierzchniami, zamocuj listwy wykończeniowe.

Układanie paneli podłogowych krok po kroku to zadanie, które można z powodzeniem wykonać samodzielnie. Warto jednak pamiętać o instrukcji producenta i zaleceniach dotyczących łączenia paneli, aby osiągnąć najlepsze efekty. Dzięki prostemu systemowi „klik" montaż paneli podłogowych staje się bezproblemowy dla każdego, a efekt końcowy zadowalający.

Źródło: Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

(Małgorzata Karpińska)
śledź nas na Facebook
Najnowsze
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
śledź nas na Facebook

Najczęściej czytane

article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.