Panele laminowane od wielu lat święcą triumfy wśród odbiorców. Istnieje wiele powodów, dla których stały się tak popularne. Należy jednak pamiętać, że rozwiązania idealne nie istnieją – ten rodzaj paneli również ma swoje wady.
Jakie są najważniejsze zalety paneli laminowanych?
Jedną z najważniejszych zalet, które przemawiają za tym, że panele laminowane są tak chętnie wybierane, jest ogromny wybór wzorów i kolorów. To czyni je uniwersalnym wyborem do salonu, sypialni, garderoby czy przedpokoju. Inwestorzy mogą bez trudu dobrać takie wybarwienie i kolorystykę paneli, które najlepiej wpasowują się w dany projekt wnętrza. Dąb bielony, orzech włoski, naturalny odcień dębu czy jasnej szarości – decyzja jest niełatwa, wziąwszy pod uwagę szeroki wachlarz możliwości. Z każdym rokiem pojawiają się coraz to nowe wzory, także te do złudzenia przypominające beton architektoniczny. Drugą kwestią, którą doceniają inwestorzy stawiający w swoim domu czy mieszkaniu na panele, jest ich przystępność cenowa. Na rynku spotkać można rozwiązania już od kilkunastu złotych za metr kwadratowy. To sprawia, że nawet osoby dysponujące niedużym budżetem mogą zdecydować się na taki sposób wykończenia podłogi. Kolejną zaletą paneli laminowanej jest również ich duża dostępność – można nabyć je zarówno w punktach stacjonarnych, jak również przez Internet.
Najistotniejsze wady paneli laminowanych
W zależności od klasy ścieralności oraz rodzaju zastosowanych materiałów panele laminowane mogą być bardziej lub mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Najtańsze modele dostępne na rynku łatwo ulegają zarysowaniom, na przykład pod wpływem przesuwania ciężkich mebli bądź obecności zwierząt domowych. Kolejną niedogodnością związaną z użytkowaniem paneli laminowanych jest ich niski poziom odporności na wilgoć i wodę. Z tego też względu nie powinny znajdować się w mokrych strefach pomieszczeń, a już na pewno nie w łazience.
Akustyka oraz brak możliwości renowacji - minusy posiadania paneli laminowanych
Problemem zgłaszanym przez wielu użytkowników podłóg wykończonych przy użyciu paneli laminowanych jest głuchy i głośny odgłos upadających na nią przedmiotów. Pomimo zastosowania specjalnych podkładów również kroki domowników mogą być słyszalne przez osoby zamieszkujące niższe kondygnacje budynku. W przypadku użytkowników przyzwyczajonych do ciepła, miękkości i przytulności parkietu rozwiązanie w postaci paneli laminowanych może okazać się niesatysfakcjonujące. Mimo wizualnego podobieństwa do naturalnego drewna nie są one w stanie konkurować ze szlachetnym surowcem. Kolejną wadą paneli jest brak możliwości ich konserwacji i renowacji. Poszczególne elementy, które z czasem ulegną wgnieceniu, zarysowaniu bądź wytarciu nadają się jedynie do wymiany – w przeciwieństwie do parkietu, który można cyklinować, olejować i lakierować bez końca.
Podsumowując, panele laminowane wykazują się wieloma zaletami, które przemawiają za ich stosowaniem. Inwestorzy, którym zależy na ekonomicznym rozwiązaniu i mają do ułożenie wiele metrów kwadratowych podłogi z pewnością powinni rozważyć ich zakup.
Źródło: Materiały informacyjne Ceneo