Nowe przepisy o segregowaniu odpadów od stycznia 2020

Data utworzenia: 4 stycznia 2020

budowa

Źrodło: ShutterStock

Od stycznia 2020 roku z pewnością zapłacimy znacznie więcej za wywóz odpadów, czasami nawet o kilkaset procent więcej niż w roku 2019. Dodatkowo teraz każdy obowiązkowo będzie musiał segregować odpady łącznie z odpadami biodegradowalnymi.

Większość samorządów planuje podwyżki opłat za wywóz odpadów od 100 do nawet 300%. Od teraz wszystkich będzie obowiązywać jednakowa opłata gdyż każdy jest zobowiązany do segregowania odpadów.

Dodatkowy pojemnik na bioodpady

Obok dotychczasowych pojemników m.in. na szkło, papier czy plastik musimy zaopatrzyć się również w pojemnik na odpady biodegradowalne. W tym przypadku jednak gminy mogą ustalać własne wytyczne co do formy segregowania tych odpadów.

Najczęściej obowiązkowy będzie dodatkowy pojemnik w kolorze brązowym ze specjalnym oznaczeniem bioodpadów. Nie musi to być jednak specjalistyczny pojemnik do długotrwałego przechowywania odpadów biodegradowalnych. Wystarczy tradycyjny pojemnik o pojemności co najmniej 120 litrów. Pojemnik może mieć fabrycznie naniesione oznaczenie rodzaju odpadów lub może być oznaczony w formie naklejki w widocznym miejscu.

Decyzją samorządu, co zostało podjęte w niektórych gminach, alternatywą dla pojemnika na bioodpady może być własny kompostownik. Przepisy w tym zakresie mogą się jednak istotnie różnić w każdym samorządzie dlatego zalecamy dokładnie przeczytanie wytycznych dla miejsca, w którym odpady będą odbierane.

Co należy wrzucać do pojemników na bioodpady?

Należy uważać z segregacją, gdyż do pojemników tych nie możemy wrzucać wszystkich elementów pochodzenia organicznego. Przez odpady biodegradowalne ustawa rozumie warzywa, obierki, cięte kwiaty, roślinne resztki jedzenia jak ziemniaki, surówki itp. Dodatkowo możemy tu wrzucać jaja, fusy po kawie i herbacie, liście, gałązki czy skoszoną trawę.

Nie wolno natomiast wrzucać kości i resztek zwierzęcych. Tego typu odpady będą musiały wylądować w pojemniku na odpady zmieszane.

Kara za brak segregacji odpadów

Nie mamy już możliwości złożenia deklaracji o braku segregowania odpadów gdyż jest to obowiązkowe dla każdego mieszkańca. W przypadku gdy firma odbierająca odpady notorycznie zauważy brak segregowania i nadmierne wykorzystywanie pojemnika na odpady zmieszane to samorząd ma prawo nałożyć na taką osobę opłatę sankcyjną. Wynosi ona od 2 do nawet czterokrotności opłaty standardowej. W przypadku rodziny kilkuosobowej może to bardzo mocno zwiększyć całkowitą opłatę za wywóz odpadów.

Skąd wynikają zmiany w przepisach o odpadach?

Wpływ przede wszystkim ma tu nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która jest elementem uszczelniania przez rząd systemu, w którym do tej pory królowała szara strefa.

Po drugie, od 2020 r. zgodnie z nowym prawem gminy będą musiały odzyskiwać z odpadów co najmniej 50 proc. surowców wtórnych, a to wpływa na konieczność zmian w ich odbieraniu i generuje wydatki w związku z nowymi inwestycjami.

Ponadto wzrost cen gospodarowania odpadami (nie tylko w Polsce, ale w całej Europie) wynika z zakazu importu odpadów wprowadzony przez Chiny, które wcześniej były największym światowym odbiorcą odpadów z papieru i plastiku.

Źródło: Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

Zobacz również...

Jak bezpiecznie montować szkło na elewacji?

Chociaż zawarty w powieści Stefana Żeromskiego motyw szklanych domów był uważany za mit, w rzeczywistości stał się przepowiednią. Jej spełnieniem jest współczesna architektura, w której szklane elewacje przyciągają uwagę odblaskiem światła i nowoczes...

Dla ciała i dla ducha – relaksująca kąpiel w saunie

Sauna to nieodłączny element takich miejsc jak baseny czy strefy Wellness oraz salony SPA. Korzystają z niej młodsi, starsi, mężczyźni i kobiety, znajdując w tych kilku chwilach przebywania w kabinie dużą dawkę relaksu i zastrzyk tak bardzo potrzebne...

5 powodów, dla których warto kupować odkurzacz samojezdny

Dla wielu osób odkurzanie to smutny obowiązek, który kosztuje wiele energii oraz czasu. Toteż coraz więcej osób kupuje odkurzacz samojezdny, który wykonuje całą pracę za nich. Koniecznie poznaj 5 głównych powodów, sprawiających, że kupowanie odkurzac...

Dewalt, makita, bosh – jaki sprzęt powinni wybrać profesjonaliści?

Na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych produktów narzędziowych, które mogą okazać się nieocenione podczas remontu, budowy lub prac w ogrodzie. Zresztą każdy szanujący się profesjonalista i majsterkowicz z zamiłowania ma swoje ulubione marki. ...

Drzwi wejściowe zewnętrzne - wszystko, co musisz wiedzieć przed ich zakupem

Producenci oferują liczne drzwi zewnętrzne, jakie wybrać można do swojego domu czy mieszkania. Zróżnicowanie pod względem cenowym, jak i pod względem poszczególnych parametrów sprawia, że możesz mieć niemały problem ze znalezieniem idealnego rozwiąza...

Kamień dekoracyjny - impregnować czy nie?

Są wszechstronne w zastosowaniu, a przede wszystkim piękne i niezwykle efektowne. Ponadto, bogata kolorystyka, różnorodność faktur i odcieni sprawia, że mogą nadać niepowtarzalnego charakteru każdej stylizacji. Dzięki temu płytki dekoracyjne świetnie...

Rankingi wybieranych marek

Najnowsze galerie

Średnie rynkowe ceny materiałów