Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Kupujesz dom lub mieszkanie - sprawdź hipotekę!

Źródło: Fotolia
Zakup domu czy mieszkania to poważna decyzja, ale niestety czasami zdarza się, że obecny właściciel sprzedawanej posesji ukrywa przed kupującymi ważne informacje, na przykład zadłużenia hipoteczne.

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem po sprzedaży nieruchomości na nowego właściciela przechodzą również zobowiązania hipoteczne. Na szczęście bez większych problemów można zweryfikować zapisy księgi wieczystej przed zakupem.

Co zawiera księga wieczysta

Księga wieczysta jest najważniejszym źródłem informacji o zadłużeniach nieruchomości. Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na trzy działy:

II – który odnosi się do prawa do zarządzania nieruchomością, np. w obliczu śmierci właściciela.

III – dostarcza informacji o obciążeniu nieruchomości prawami osób trzecich.

IV – część ta mówi o zobowiązaniach poprzednich właścicieli lub dewelopera.

Jak sprawdzić zapisy księgi wieczystej?

Dzisiaj nie musimy już iść do sądu aby pobrać papierową wersję księgi wieczystej i możemy to w miarę łatwo sprawdzić przez internet na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości pod adresem ekw.ms.gov.pl. Musimy przejść do sekcji Przeglądanie księgi wieczystej i następnie wpisać pełny numer księgi dla interesującej nas nieruchomości.

Jeśli ktoś sprzedaje nieruchomość to raczej powinien posiadać informacje o księdze wieczystej, więc warto poprosić sprzedającego o takie informacje. Czasami jednak zdarza się, że może on nie mieć nigdzie tych dokumentów i nie pamięta numeru księgi. Wówczas można go uzyskać w wydziale geodezji Urzędu Miasta lub Gminy, w której położona jest dana nieruchomość lub w odpowiednim wydziale ksiąg wieczystych.

Należy jednak zaznaczyć że numer księgi podawany jest właścicielowi lub spadkobiercy albo osobie prawnej (notariuszowi). Numer taki jest ustalany przez złożenie i opłacenie stosownego wniosku o udzielenie numeru księgi wieczystej w którym to podajemy dane interesującej nas nieruchomości podając numer działki, obręb i jednostkę ewidencyjną lub adres.We wniosku podajemy również swoje dane osobowe, adres, numer telefonu, PESEL, a przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą konieczny będzie NIP. Trzeba zwrócić uwagę na to, że gdy chcemy znaleźć numer księgi wieczystej po nazwie firmy lub po nazwie osoby prawnej, będzie niezbędny jej REGON oraz adres.

Co zrobić gdy sprzedający nie chce nam udostępnić informacji o księdze wieczystej?

Tego typu sytuacje raczej nie zdarzają się w przypadku zakupu od developera czy poprzez biura nieruchomości. Jednakże przy sprzedaży prywatnej czasami można spotkać się z dużym oporem ze strony sprzedającego, który nie chce udostępnić nam informacji o księdze wieczystej. Warto w tym momencie poważnie zastanowić się czy warto ryzykować ewentualne poważne problemy jeśli okazałoby się, że nieruchomość jest objęta hipoteką szczególnie, jeśli cena nieruchomości byłaby bardzo atrakcyjna, co również mogłoby sugerować pewne dodatkowe obciążenia, których sprzedawca boi się ujawnić w obawie przed brakiem chętnych do zakupu.

Źródło: Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.