Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.plNowoczesny portal budowlany

Jak kupić nieruchomość na licytacji komorniczej?

Autor artykułu: Patryk Chodyniecki
Patryk Chodyniecki
Jak kupić nieruchomość na licytacji komorniczej?
Źródło: Pixabay
Poszukiwanie wymarzonego mieszkania może być trudne, ale szukanie nieruchomości z licytacji komorniczej, to zupełnie inny temat. Licytacja komornicza może być korzystnym sposobem na znalezienie mieszkania w dobrej cenie, jednak wymaga dużo pracy i przygotowań. W tym artykule omówimy kroki potrzebne do zakupu mieszkania z licytacji komorniczej, jakie czekają nas pułapki oraz jak uniknąć ich.

Jak znaleźć oferty licytacji komorniczej?

Jeśli chcesz kupić mieszkanie z licytacji komorniczej, musisz wiedzieć, gdzie szukać ofert. Organ egzekucyjny umieszcza informacje o licytacji nieruchomości na:

  • stronie krajowej rady komorniczej -> tutaj.

  • w budynku Sądu Rejonowego przy którym działa komornik,

  • w Urzędzie Miasta przy którym działa komornik,

  • na swojej tablicy ogłoszeń w kancelarii komornika.

  • Gazety lokalne - w wyjątkowych okolicznościach organ egzekucyjny może zamieścić informację o licytacji publicznej w lokalnych mediach.

Niezależnie od tego, gdzie szukasz ofert licytacji komorniczych, zawsze upewnij się, że jest to wiarygodne źródło informacji.

Jak przygotować się do licytacji nieruchomości?

Kupno mieszkania z licytacji komorniczej jest procesem skomplikowanym, dlatego warto dokładnie poznać całą procedurę.

  • Pierwszym krokiem jest znalezienie ogłoszenia o licytacji w wybranej przez siebie miejscowości. W ogłoszeniu będzie wskazana nieruchomość oraz szczegóły i warunki prowadzonej licytacji.

  • Następnie - powinieneś sprawdzić numer Księgi Wieczystej, bądź operat szacunkowy nieruchomości aby sprawdzić jakie ciążą na niej prawa i jaką metodą była oszacowana.

  • Gdy wszystko się zgadza - musisz wpłacić wadium w wysokości 10% wartości oszacowania nieruchomości. Ważne jest to, by wpłacić wadium w sposób prawidłowy i w czasie określonym przez komornika.

  • Jeżeli przystępujesz do zakupu jako mąż lub żona, to pamiętaj, że w sądzie musisz przedstawić informacje na temat tego, czy masz wspólność majątkową małżeńską, czy intercyzę.

  • Jeżeli reprezentujesz spółkę - potrzebna jest uchwała wspólników oraz umocowanie do reprezentacji wyrażona w krs.

Pamiętaj, że licytacja odbywa się w Sądzie przy którym działa komornik. Oznacza to, że Sąd będzie czuwać nad prawidłowością stosownych procedur.

Jak przebiega licytacja nieruchomości?

W przypadku gdy na licytację zgłosi się więcej niż jedna osoba, przeprowadzana jest aukcja, na której uczestnicy składają kolejne oferty. Licytacja kończy się w chwili, gdy nikt już nie składa wyższych ofert. Po zakończeniu licytacji, komornik sporządza protokół, który zawiera informacje o kupującym oraz cenie nieruchomości. Następnie kupujący powinien w ciągu 14 dni wpłacić całość kwoty za mieszkanie na rachunek komornika. Po dokonaniu wpłaty i otrzymaniu prawomocnego przysądzenia prawa własności - kupujący otrzymuje tytuł prawny do nieruchomości oraz klucze do mieszkania. Pamiętajmy o tym, że prawomocne postanowienie o przysądzeniu własności jest tytułem wykonawczym do wprowadzenia nabywcy w posiadanie nieruchomości i opróżnienia znajdujących się na tej nieruchomości pomieszczeń bez potrzeby nadania mu klauzuli wykonalności.

Jak sprawdzić stan prawny nieruchomości z licytacji komorniczej?

Przed przystąpieniem do licytacji komorniczej, ważne jest, aby dokładnie zbadać stan prawny nieruchomości, którą zamierzamy zakupić. W przeciwnym razie, możemy narażać się na nieprzyjemne konsekwencje, takie jak spory sądowe lub problemy z uzyskaniem pełnego prawa własności. Jakie dokumenty warto sprawdzić, aby mieć pewność, że nieruchomość jest wolna od obciążeń i wad prawnych?

Sprawdzenie księgi wieczystej

Na początek warto sprawdzić, czy nieruchomość jest wpisana do księgi wieczystej i czy nie ma na niej innych zapisów o egzekucji komorniczej, czy hipotece. W tym celu warto złożyć wniosek o wydanie odpisu z księgi wieczystej w sądzie rejonowym. Koszt takiego wniosku wynosi zazwyczaj kilkadziesiąt złotych. W przypadku licytacji nieruchomości - w obwieszczeniu o licytacji będzie podana księga wieczysta. W takim wypadku należy za pomocą strony: ekw.ms.gov sprawdzić stan prawny nieruchomości.

Sprawdzenie aktu notarialnego

Kolejnym krokiem będzie przejrzenie aktu notarialnego. W tym dokumencie znajdziemy informacje o tym, kto jest właścicielem nieruchomości, jakie prawa posiada oraz czy nie ma na niej zapisów o zastawie czy hipotece.

Sprawdzenie ewidencji gruntów i budynków

Warto również sprawdzić, czy nieruchomość znajduje się w ewidencji gruntów i budynków. Dzięki temu dowiemy się, jakie części nieruchomości są objęte planem zagospodarowania przestrzennego oraz czy nieruchomość jest zgodna z jego przepisami.

Pamiętajmy, że dokładne sprawdzenie stanu prawnego nieruchomości z licytacji komorniczej jest kluczowe, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek w przyszłości. Warto poświęcić czas i pieniądze na dokładne zbadanie dokumentów, aby mieć pewność, że dokonujemy właściwego zakupu.

Podsumowanie

Kupno mieszkania z licytacji komorniczej to nie tylko korzystne rozwiązanie, ale także ryzykowne przedsięwzięcie. Przed przystąpieniem do licytacji warto dokładnie przebadać stan nieruchomości oraz określić jej wartość rynkową. Warto także pamiętać o zgromadzeniu odpowiedniej kwoty pieniędzy oraz przygotowaniu się do procesu. Dzięki tym wskazówkom kupno mieszkania będzie bezpieczne i korzystne. Pamiętaj, że w przypadku egzekucji sądowej - oferta sprzedaży rozpoczyna się od 75% kwoty oszacowania. W przypadku, gdy jest nieruchomość jest licytowana drugi raz - cena wywołania wynosi ⅔ wartości oszacowania domu. Oznacza to, że jeżeli oszacowano mieszkanie na 900 000 złotych, to pierwsza oferta rozpocznie się od 675 000 złotych, a w przypadku drugiego terminu licytacji - od 600 000 złotych. Wszystkie te aspekty wskazują, że kupno nieruchomości na licytacji jest możliwe przy spełnieniu pewnych warunków.

Źródło: Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

(Patryk Chodyniecki, 14 września 2023)
Dodaj firmę do katalogu

Stwórz wizytówkę swojej firmy w naszym katalogu:

zdobywaj nowych klientów
lepsza widoczność firmy w google
możliwość dodania linków www i social media
Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator kredytu hipotecznegoKalkulator kredytowy

Myślisz o zakupie domu czy mieszkania lub może planujesz rozpocząć budowę? Zobacz ile wyniesie cię orientacyjna rata kredytu hipotecznego.
Cena nieruchomości:
Udział własny: 20 %
(Wiele banków wymaga udziału własnego na poziomie min. 20%.)
5%80%
Okres spłaty: 30 lat
(Im krótszy okres tym wyższa rata miesięczna. Najczęściej wybierany okres to 25 lub 30 lat.)
5 lat35 lat
Szacunkowa rata miesięczna:
0
Powyższa kalkulacja ma charakter orientacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego. Ostateczne warunki finansowania zależą od decyzji banku i oceny zdolności kredytowej.
śledź nas na Facebook

Najnowsze

Ile kosztuje remont łazienki w 2026 roku?
Ile kosztuje remont łazienki w 2026 roku?

Ile kosztuje remont łazienki w 2026 roku? Koszt łazienki 4, 5, 6 i 8 m²

30 sierpnia 2026

Ile kosztuje remont łazienki w 2026 roku? Koszt łazienki 4, 5, 6 i 8 m²

30 sierpnia 2026

Puszki instalacyjne i przewody w ścianie na etapie stanu surowego
Puszki instalacyjne i przewody w ścianie na etapie stanu surowego

Co zrobić z instalacją elektryczną, zanim na budowę wejdą tynkarze

30 sierpnia 2026

Co zrobić z instalacją elektryczną, zanim na budowę wejdą tynkarze

30 sierpnia 2026

Płyta fundamentowa czy tradycyjne ławy fundamentowe
Płyta fundamentowa czy tradycyjne ławy fundamentowe

Płyta fundamentowa czy tradycyjne ławy fundamentowe - co wybrać?

30 sierpnia 2026

Płyta fundamentowa czy tradycyjne ławy fundamentowe - co wybrać?

30 sierpnia 2026

Chudziak pod fundamenty i podłogę
Chudziak pod fundamenty i podłogę

Chudziak pod fundamenty i podłogę - jaka grubość i jaki beton wybrać?

30 sierpnia 2026

Chudziak pod fundamenty i podłogę - jaka grubość i jaki beton wybrać?

30 sierpnia 2026

Plan ogólny gminy a warunki zabudowy od 1 września 2026
Plan ogólny gminy a warunki zabudowy od 1 września 2026

Plan ogólny gminy a warunki zabudowy od 1 września 2026 - co się zmienia i kto dostanie WZ?

29 sierpnia 2026

Plan ogólny gminy a warunki zabudowy od 1 września 2026 - co się zmienia i kto dostanie WZ?

29 sierpnia 2026

Kalkulator kredytowy
Kalkulator kredytowy
Ceny mieszkań w Polsce
Ceny mieszkań w Polsce
Dodaj firmę do katalogu

Stwórz wizytówkę swojej firmy w naszym katalogu:

zdobywaj nowych klientów
lepsza widoczność firmy w google
możliwość dodania linków www i social media
Puszki instalacyjne i przewody w ścianie na etapie stanu surowego
Puszki instalacyjne i przewody w ścianie na etapie stanu surowego

Co zrobić z instalacją elektryczną, zanim na budowę wejdą tynkarze

30 sierpnia 2026

Co zrobić z instalacją elektryczną, zanim na budowę wejdą tynkarze

30 sierpnia 2026

Płyta fundamentowa czy tradycyjne ławy fundamentowe
Płyta fundamentowa czy tradycyjne ławy fundamentowe

Płyta fundamentowa czy tradycyjne ławy fundamentowe - co wybrać?

30 sierpnia 2026

Płyta fundamentowa czy tradycyjne ławy fundamentowe - co wybrać?

30 sierpnia 2026

Chudziak pod fundamenty i podłogę
Chudziak pod fundamenty i podłogę

Chudziak pod fundamenty i podłogę - jaka grubość i jaki beton wybrać?

30 sierpnia 2026

Chudziak pod fundamenty i podłogę - jaka grubość i jaki beton wybrać?

30 sierpnia 2026

Plan ogólny gminy a warunki zabudowy od 1 września 2026
Plan ogólny gminy a warunki zabudowy od 1 września 2026

Plan ogólny gminy a warunki zabudowy od 1 września 2026 - co się zmienia i kto dostanie WZ?

29 sierpnia 2026

Plan ogólny gminy a warunki zabudowy od 1 września 2026 - co się zmienia i kto dostanie WZ?

29 sierpnia 2026

kolejność prac od fundamentów do przeprowadzki
kolejność prac od fundamentów do przeprowadzki

Harmonogram budowy domu krok po kroku - kolejność prac od fundamentów do przeprowadzki

29 sierpnia 2026

Harmonogram budowy domu krok po kroku - kolejność prac od fundamentów do przeprowadzki

29 sierpnia 2026

Czyste Powietrze 2026 - nowe zasady, progi dochodowe i wysokość dofinansowania
Czyste Powietrze 2026 - nowe zasady, progi dochodowe i wysokość dofinansowania

Czyste Powietrze 2026- nowe zasady, progi dochodowe i wysokość dofinansowania...

29 sierpnia 2026

Czyste Powietrze 2026- nowe zasady, progi dochodowe i wysokość dofinansowania...

29 sierpnia 2026

Garaż w Bryle Budynku czy Osobno
Garaż w Bryle Budynku czy Osobno

Garaż w Bryle Budynku czy Osobno?

28 sierpnia 2026

Garaż w Bryle Budynku czy Osobno?

28 sierpnia 2026

drzwi wewnętrzne z ościeżnicą
drzwi wewnętrzne z ościeżnicą

Otwór drzwiowy w ścianie- jakie wymiary zostawić i kiedy zamawiać drzwi z oścież...

28 sierpnia 2026

Otwór drzwiowy w ścianie- jakie wymiary zostawić i kiedy zamawiać drzwi z oścież...

28 sierpnia 2026

Taras z desek kompozytowych
Taras z desek kompozytowych

Taras z desek kompozytowych - trwała przestrzeń wypoczynkowa przy domu

28 sierpnia 2026

Taras z desek kompozytowych - trwała przestrzeń wypoczynkowa przy domu

28 sierpnia 2026

Generalny wykonawca TROTIS
Generalny wykonawca TROTIS

Jeden partner odpowiedzialny za realizację - dlaczego firmy wybierają generalne wykonawstwo?

27 sierpnia 2026

Jeden partner odpowiedzialny za realizację - dlaczego firmy wybierają generalne wykonawstwo?

27 sierpnia 2026

Naturalne piękno wnętrz z trawertynem
Naturalne piękno wnętrz z trawertynem

Naturalne piękno wnętrz z trawertynem

27 sierpnia 2026

Naturalne piękno wnętrz z trawertynem

27 sierpnia 2026

betonowanie ścian z wynajmem szalunków
betonowanie ścian z wynajmem szalunków

Sprawne betonowanie ścian z wynajmem szalunków

27 sierpnia 2026

Sprawne betonowanie ścian z wynajmem szalunków

27 sierpnia 2026

Oświetlenie wewnętrzne i zewnętrzne od Kanlux
Oświetlenie wewnętrzne i zewnętrzne od Kanlux

Oświetlenie domu na jesień - rozwiązania Kanlux

26 sierpnia 2026

Oświetlenie domu na jesień - rozwiązania Kanlux

26 sierpnia 2026

renowacja dachu i tarasu
renowacja dachu i tarasu

Jak naprawić przeciekający dach lub taras? Diagnostyka, metody naprawy i granica opłacalności

26 sierpnia 2026

Jak naprawić przeciekający dach lub taras? Diagnostyka, metody naprawy i granica opłacalności

26 sierpnia 2026

strażacy podczas akcji
strażacy podczas akcji

Dlaczego stosowanie rozwiązańz zakresu ochrony PPOŻ w wielorodzinnych budynkach miesz...

26 sierpnia 2026

Dlaczego stosowanie rozwiązańz zakresu ochrony PPOŻ w wielorodzinnych budynkach miesz...

26 sierpnia 2026

design z funkcjonalnością w sypialni
design z funkcjonalnością w sypialni

Jak połączyć design z funkcjonalnością w sypialni?

24 sierpnia 2026

Jak połączyć design z funkcjonalnością w sypialni?

24 sierpnia 2026

meble tapicerowane
meble tapicerowane

Co składa się na cenę mebla tapicerowanego?

24 sierpnia 2026

Co składa się na cenę mebla tapicerowanego?

24 sierpnia 2026

Płyty MDF w meblarstwie i wykończeniu wnętrz
Płyty MDF w meblarstwie i wykończeniu wnętrz

Płyty MDF w meblarstwie i wykończeniu wnętrz - rodzaje, zalety i najważniejsze zastosowania

22 sierpnia 2026

Płyty MDF w meblarstwie i wykończeniu wnętrz - rodzaje, zalety i najważniejsze zastosowania

22 sierpnia 2026

agregaty malarske do prac wykończeniowych
agregaty malarske do prac wykończeniowych

Jak przyspieszyć malowaniedużych powierzchni? Dobór agregatów malarskich do prac w...

22 sierpnia 2026

Jak przyspieszyć malowaniedużych powierzchni? Dobór agregatów malarskich do prac w...

22 sierpnia 2026

śledź nas na Facebook
instalacja wodna na placu budowy
instalacja wodna na placu budowy

Jak przygotować tymczasową instalację wodną na placu budowy?

20 sierpnia 2026

Jak przygotować tymczasową instalację wodną na placu budowy?

20 sierpnia 2026

Zagospodarowanie ogrodu przy domu szkieletowym - taras, wiata i domek drewniany w spójnym stylu
Zagospodarowanie ogrodu przy domu szkieletowym - taras, wiata i domek drewniany w spójnym stylu

Zagospodarowanie ogrodu przy domu szkieletowym - taras, wiata i domek drewniany w spójnym stylu

20 sierpnia 2026

Zagospodarowanie ogrodu przy domu szkieletowym - taras, wiata i domek drewniany w spójnym stylu

20 sierpnia 2026

Z czego zbudować ściany zewnętrzne domu?
Z czego zbudować ściany zewnętrzne domu?

Z czego zbudować ściany zewnętrzne domu? Praktyczny przewodnik dla inwestorów

19 sierpnia 2026

Z czego zbudować ściany zewnętrzne domu? Praktyczny przewodnik dla inwestorów

19 sierpnia 2026

usuwanie gniazda os
usuwanie gniazda os

Jak bezpiecznie usunąć gniazdo os lub szerszeni

19 sierpnia 2026

Jak bezpiecznie usunąć gniazdo os lub szerszeni

19 sierpnia 2026

pompy przemysłowe w nowoczesnych systemach nawadniania i odwadniania
pompy przemysłowe w nowoczesnych systemach nawadniania i odwadniania

Zastosowanie pomp przemysłowych w nowoczesnych systemach nawadniania i odwadniania

18 sierpnia 2026

Zastosowanie pomp przemysłowych w nowoczesnych systemach nawadniania i odwadniania

18 sierpnia 2026

pompa do wody w gospodarstwie domowym
pompa do wody w gospodarstwie domowym

Dobór i eksploatacja pomp do wody w gospodarstwie domowym

18 sierpnia 2026

Dobór i eksploatacja pomp do wody w gospodarstwie domowym

18 sierpnia 2026

Kojce dla psów
Kojce dla psów

Kojce dla psów - jak wybrać bezpieczną przestrzeń dla pupila?

18 sierpnia 2026

Kojce dla psów - jak wybrać bezpieczną przestrzeń dla pupila?

18 sierpnia 2026

Stemple budowlane
Stemple budowlane

Stemple budowlane - typy, udźwig i zasady bezpiecznego stosowania

17 sierpnia 2026

Stemple budowlane - typy, udźwig i zasady bezpiecznego stosowania

17 sierpnia 2026

Kamień naturalny wokół domu
Kamień naturalny wokół domu

Kamień naturalny wokół domu - jaki materiał wybrać na taras, schody i ścieżki?

14 sierpnia 2026

Kamień naturalny wokół domu - jaki materiał wybrać na taras, schody i ścieżki?

14 sierpnia 2026

peszle rury elektroinstalacyjne i karbowane
peszle rury elektroinstalacyjne i karbowane

Cichy zabójca instalacji zewnętrznych. Jak promieniowanie UV niszczy trasy kablowe

14 sierpnia 2026

Cichy zabójca instalacji zewnętrznych. Jak promieniowanie UV niszczy trasy kablowe

14 sierpnia 2026

Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator kredytu hipotecznegoKalkulator kredytowy

Myślisz o zakupie domu czy mieszkania lub może planujesz rozpocząć budowę? Zobacz ile wyniesie cię orientacyjna rata kredytu hipotecznego.
Cena nieruchomości:
Udział własny: 20 %
(Wiele banków wymaga udziału własnego na poziomie min. 20%.)
5%80%
Okres spłaty: 30 lat
(Im krótszy okres tym wyższa rata miesięczna. Najczęściej wybierany okres to 25 lub 30 lat.)
5 lat35 lat
Szacunkowa rata miesięczna:
0
Powyższa kalkulacja ma charakter orientacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego. Ostateczne warunki finansowania zależą od decyzji banku i oceny zdolności kredytowej.
Patryk Chodyniecki

Patryk Chodyniecki

Specjalista w dziedzinie porad prawnych i budowlanych, nie boi się nawet bardzo trudnych tematów.

Polecane artykuły

Porady prawne

Więcej artykułów...
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.