Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Jak kupić nieruchomość na licytacji komorniczej?

Autor artykułu: Patryk Chodyniecki
Patryk Chodyniecki
Źródło: Pixabay
Poszukiwanie wymarzonego mieszkania może być trudne, ale szukanie nieruchomości z licytacji komorniczej, to zupełnie inny temat. Licytacja komornicza może być korzystnym sposobem na znalezienie mieszkania w dobrej cenie, jednak wymaga dużo pracy i przygotowań. W tym artykule omówimy kroki potrzebne do zakupu mieszkania z licytacji komorniczej, jakie czekają nas pułapki oraz jak uniknąć ich.

Jak znaleźć oferty licytacji komorniczej?

Jeśli chcesz kupić mieszkanie z licytacji komorniczej, musisz wiedzieć, gdzie szukać ofert. Organ egzekucyjny umieszcza informacje o licytacji nieruchomości na: 

  • stronie krajowej rady komorniczej -> tutaj. 

  • w budynku Sądu Rejonowego przy którym działa komornik, 

  • w Urzędzie Miasta przy którym działa komornik, 

  • na swojej tablicy ogłoszeń w kancelarii komornika. 

  • Gazety lokalne - w wyjątkowych okolicznościach organ egzekucyjny może zamieścić informację o licytacji publicznej w lokalnych mediach. 

Niezależnie od tego, gdzie szukasz ofert licytacji komorniczych, zawsze upewnij się, że jest to wiarygodne źródło informacji.

Jak przygotować się do licytacji nieruchomości?

Kupno mieszkania z licytacji komorniczej jest procesem skomplikowanym, dlatego warto dokładnie poznać całą procedurę. 

  • Pierwszym krokiem jest znalezienie ogłoszenia o licytacji w wybranej przez siebie miejscowości. W ogłoszeniu będzie wskazana nieruchomość oraz szczegóły i warunki prowadzonej licytacji. 

  • Następnie - powinieneś sprawdzić numer Księgi Wieczystej, bądź operat szacunkowy nieruchomości aby sprawdzić jakie ciążą na niej prawa i jaką metodą była oszacowana. 

  • Gdy wszystko się zgadza - musisz wpłacić wadium w wysokości 10% wartości oszacowania nieruchomości. Ważne jest to, by wpłacić wadium w sposób prawidłowy i w czasie określonym przez komornika. 

  • Jeżeli przystępujesz do zakupu jako mąż lub żona, to pamiętaj, że w sądzie musisz przedstawić informacje na temat tego, czy masz wspólność majątkową małżeńską, czy intercyzę. 

  • Jeżeli reprezentujesz spółkę - potrzebna jest uchwała wspólników oraz umocowanie do reprezentacji wyrażona w krs.

Pamiętaj, że licytacja odbywa się w Sądzie przy którym działa komornik. Oznacza to, że Sąd będzie czuwać nad prawidłowością stosownych procedur. 

 

Jak przebiega licytacja nieruchomości?

W przypadku gdy na licytację zgłosi się więcej niż jedna osoba, przeprowadzana jest aukcja, na której uczestnicy składają kolejne oferty. Licytacja kończy się w chwili, gdy nikt już nie składa wyższych ofert. Po zakończeniu licytacji, komornik sporządza protokół, który zawiera informacje o kupującym oraz cenie nieruchomości. Następnie kupujący powinien w ciągu 14 dni wpłacić całość kwoty za mieszkanie na rachunek komornika. Po dokonaniu wpłaty i otrzymaniu prawomocnego przysądzenia prawa własności - kupujący otrzymuje tytuł prawny do nieruchomości oraz klucze do mieszkania. Pamiętajmy o tym, że prawomocne postanowienie o przysądzeniu własności jest tytułem wykonawczym do wprowadzenia nabywcy w posiadanie nieruchomości i opróżnienia znajdujących się na tej nieruchomości pomieszczeń bez potrzeby nadania mu klauzuli wykonalności.

Jak sprawdzić stan prawny nieruchomości z licytacji komorniczej?

Przed przystąpieniem do licytacji komorniczej, ważne jest, aby dokładnie zbadać stan prawny nieruchomości, którą zamierzamy zakupić. W przeciwnym razie, możemy narażać się na nieprzyjemne konsekwencje, takie jak spory sądowe lub problemy z uzyskaniem pełnego prawa własności. Jakie dokumenty warto sprawdzić, aby mieć pewność, że nieruchomość jest wolna od obciążeń i wad prawnych?

Sprawdzenie księgi wieczystej

Na początek warto sprawdzić, czy nieruchomość jest wpisana do księgi wieczystej i czy nie ma na niej innych zapisów o egzekucji komorniczej, czy hipotece. W tym celu warto złożyć wniosek o wydanie odpisu z księgi wieczystej w sądzie rejonowym. Koszt takiego wniosku wynosi zazwyczaj kilkadziesiąt złotych. W przypadku licytacji nieruchomości - w obwieszczeniu o licytacji będzie podana księga wieczysta. W takim wypadku należy za pomocą strony: ekw.ms.gov sprawdzić stan prawny nieruchomości. 

Sprawdzenie aktu notarialnego

Kolejnym krokiem będzie przejrzenie aktu notarialnego. W tym dokumencie znajdziemy informacje o tym, kto jest właścicielem nieruchomości, jakie prawa posiada oraz czy nie ma na niej zapisów o zastawie czy hipotece.

Sprawdzenie ewidencji gruntów i budynków

Warto również sprawdzić, czy nieruchomość znajduje się w ewidencji gruntów i budynków. Dzięki temu dowiemy się, jakie części nieruchomości są objęte planem zagospodarowania przestrzennego oraz czy nieruchomość jest zgodna z jego przepisami.

 

Pamiętajmy, że dokładne sprawdzenie stanu prawnego nieruchomości z licytacji komorniczej jest kluczowe, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek w przyszłości. Warto poświęcić czas i pieniądze na dokładne zbadanie dokumentów, aby mieć pewność, że dokonujemy właściwego zakupu.

Podsumowanie

Kupno mieszkania z licytacji komorniczej to nie tylko korzystne rozwiązanie, ale także ryzykowne przedsięwzięcie. Przed przystąpieniem do licytacji warto dokładnie przebadać stan nieruchomości oraz określić jej wartość rynkową. Warto także pamiętać o zgromadzeniu odpowiedniej kwoty pieniędzy oraz przygotowaniu się do procesu. Dzięki tym wskazówkom kupno mieszkania będzie bezpieczne i korzystne. Pamiętaj, że w przypadku egzekucji sądowej - oferta sprzedaży rozpoczyna się od 75% kwoty oszacowania. W przypadku, gdy jest nieruchomość jest licytowana drugi raz - cena wywołania wynosi ⅔ wartości oszacowania domu. Oznacza to, że jeżeli oszacowano mieszkanie na 900 000 złotych, to pierwsza oferta rozpocznie się od 675 000 złotych, a w przypadku drugiego terminu licytacji - od 600 000 złotych. Wszystkie te aspekty wskazują, że kupno nieruchomości na licytacji jest możliwe przy spełnieniu pewnych warunków.

Źródło: Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

(Patryk Chodyniecki, 14 września 2023)
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.