Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.plNowoczesny portal budowlany

Odpadająca farba podczas malowania

Malowanie ścian nie jest skomplikowane, jednakże ważne jest dobre przygotowanie ścian do malowania. Jest to m.in. gruntowanie ścian oraz szpachlowanie. Poprzedza to również malowanie sufitu. Czasami jednak odpadająca farba przy malowaniu jest wynikiem błędów starej warstwy. Jeśli farba odpada od ściany to trzeba ją dobrze zagruntować.
Źródło: ShutterStock
Czasami zdarza się, że podczas remontu i malowania starych ścian pod wałkiem odpadają nam płaty starej farby. Problem ten może mieć kilka przyczyn, jednakże najczęściej jest to związane z niewłaściwym przygotowaniem ściany ze starą farbą do ponownego malowania.

Najczęściej z odpadającą farbą spotykamy się podczas malowania tzw. mieszkań i domów deweloperskich. Wynika to z faktu, że często deweloperzy nie przywiązują należytej uwagi do poprawności naniesienia gładzi, a tym bardziej do pierwszego malowania ścian (przeważnie na biało).

Jeśli mamy taką możliwość, to najlepiej zakupić mieszkanie lub dom bez ścian malowanych farbami. Deweloperzy najczęściej zakupują najtańszą farbę, którą dodatkowo nierzadko rozcieńczają wodą lub co gorsza mieszają z uni-gruntem. Taka farba w żadnym wypadku nie nadaje się do prawidłowego malowania ścian czy sufitów.

Oczyszczenie ścian i uzupełnienie ubytków

Po pierwsze stare ściany należy dokładnie oczyścić. Nie może na nich być żadnych stwardniałych zabrudzeń i zanieczyszczeń (można je usunąć np. małą szpachelką). Jeśli są to ściany w kuchni to należy liczyć się z tym, że po kilku latach użytkowania stare farby prawdopodobnie są tłuste w niektórych miejscach (czasami nawet całe ściany mogą być tłuste).

W takim wypadku zaleca się dokładne umycie ścian (odtłuszczenie) przy użyciu zwykłego szarego mydła i wody. Nie ma potrzeby stosowania drogich, specjalistycznych środków odtłuszczających, gdyż w praktyce nie przyniosą one istotnie lepszego efektu od starego, dobrego szarego mydła.

Jeśli mimo tych zabiegów ściany dalej są wyraźnie tłuste, to bezwzględnie należy usunąć starą powierzchnię farb przed nowym malowaniem. W innym wypadku wcześniej czy później, nowa farba i tak zacznie nam odpadać (nawet mimo zastosowania drogich gruntów sczepnych).

Drobne ubytki warto zaszpachlować gipsem. Przy niewielkiej liczbie i powierzchni ubytków zaleca się zakup tzw. gotowej gładzi polimerowej. Ma ona postać gęstej masy (sprzedawana w zamkniętych pojemnikach). Jest ona znacznie droższa od suchego gipsu rozrabianego z wodą, jednakże przy małych ubytkach znacząco przyspiesza prace remontowe. Po otwarciu z powodzeniem może być stosowana przez kilka do kilkunastu dni (oczywiście po użyciu pamiętajmy aby ponownie szczelnie zamknąć pojemnik!). Gładź taka ma ładny biały kolor i gładką powierzchnię (w przeciwieństwie do chropowatego gipsu).

Ewentualne położenie nowej warstwy gładzi

Jeśli jednak stara farba wyraźnie odchodzi (już przed malowaniem) dużymi płatami lub posiada liczne wybrzuszenia, to zaleca się jej usunięcie przed ponownym malowaniem.

Pamiętajmy również, że zalecana przez niektórych metoda wklejenia siatki na starej farbie nie spowoduje zwiększenia przyczepności nowej farby do ściany!

W przypadku ścian w bardzo złym stanie zaleca się zdarcie lub zeszlifowanie farby i naniesienie gładzi na całej powierzchni. Pamiętajmy, aby przed naniesieniem gładzi dokładnie oczyścić i odpylić ścianę po zdarciu farby oraz dobrze ją zagruntować emulsją gruntującą.

Pod typowe farby akrylowe i lateksowe można nanosić zwykłą gładź gipsową lub droższe gładzie polimerowe. Jednakże jeśli planujemy gładź na większej powierzchni, to gotowe masy polimerowe mogą zwiększyć koszt gładzi nawet 2-3 krotnie w stosunku do typowej masy gipsowej.

Pamiętajmy również, że farby (ani akrylowe, ani lateksowe) nie służą do wygładzenia ściany, a jedynie do nadania jej odpowiedniego koloru. Z tego względu przed malowaniem dokładnie wygładźmy całą powierzchnią ścian i sufitów (np. poprzez szlifowanie ręczne lub szlifierką).

Jeśli w danym pomieszczeniu szlifujemy powierzchnię gładzi, to później zawsze oczyścimy ściany i sufity z pyłów. Małe drobinki pyłu praktycznie przy każdym szlifowaniu mogą osiadać w całym pomieszczeniu, co później uniemożliwi miejscowe związanie farby z gładzią.

Przed malowaniem gładź musi dokładnie wyschnąć na całej powierzchni ściany. W przeciwnym wypadku z pewnością farba będzie odpadać w miejscach mokrej gładzi.Czasami również farba odpada z sufitu. Możliwe nawet że farba zostaje na wałku w czasie malowania. Zatem jak gruntować ściany przed ich remontem? Pytanie także jaki grunt pod farbę. Trudniejsze jest malowanie na starej farbie. Ściany od dewelopera są niskiej jakości. Często malowanie deweloperskie to najtańsza i rozcieńczona farba.

Ściany z płyt gipsowo-kartonowych

W przypadku ścian nietynkowanych, obudowanych płytami gipsowo-kartonowymi pamiętajmy, że bardzo ważną kwestią jest odpowiednie wykończenie miejsc połączeń płyt. Należy tu umieścić specjalną siatkę lub taśmy łączeniowe i wypełnić gładzią lub tynkiem całą szczelinę między płytami.

W przeciwnym razie z dużym prawdopodobieństwem wystąpią spękania farby wzdłuż linii łączenia płyt gipsowych. Będzie to szczególnie widoczne w pomieszczeniach narażonych np. na uderzenia, opieranie się o ścianę, wieszanie szafek itp.

Z tego też względu w przypadku mieszkania deweloperskiego dokładnie wypytajmy sprzedawcę o sposób wykończenia ścian wewnętrznych (tynki czy płyty gipsowo-kartonowe).

Pęknięcia pionowe przy kominie

Czasami zdarza się również, że na ścianie pojawiają się pionowe pęknięcia przebiegające w miejscu występowania komina. W okresie grzewczym komin jest nagrzany, co przy braku odpowiedniego wykonania i obudowania komina może przenosić się w znaczący sposób na ciepłotę ścian.

Farby (zarówno akrylowe jak i lateksowe) nie są bardzo odporne na duże, miejscowe wahania temperatury na powierzchni ściany. Sposobem na częściowe rozwiązanie tego problemu jest usunięcie starej farby i gładzi ze ściany w miejscu pionu kominowego i miejscowe wzmocnienie ściany siatką. Pamiętajmy jednak, aby siatkę przykleić na szerokości ok 15-20cm większej niż szerokość komina, z obu jego stron. Na siatce można wykonać nową gładź gipsową lub polimerową i pomalować. Oczywiście nałożenie gładzi oraz malowanie musi poprzedzać dokładne zagruntowanie powierzchni.

Gruntowanie ścian przed malowaniem

Jeśli mamy naniesioną nowa warstwę gładzi, to wystarczy zastosować grunty zwykłe. Zaleca się tutaj dobór emulsji gruntującej do danego rodzaju farby, zgodnie z zaleceniami producenta. Popularny uni-grunt nie jest najlepszym środkiem do gruntowania powierzchni malowanych. Lepsze będą tutaj specjalne emulsje dedykowane do gruntowania pod farby.

Czasami jednak stara farba, po oczyszczeniu i odpyleniu, nie wykazuje żadnych wybrzuszeń i spękań. W takiej sytuacji można na niej nanosić nową warstwę malarską. Zaleca się jednak w tym wypadku użyć nieco droższego tzw. gruntu sczepnego (również dedykowanego dla powłok malarskich).

Grunty sczepne należy także stosować w nowych mieszkaniach deweloperskich, gdy nie mamy pewności co do jakości zagruntowania ścian przed malowaniem przez dewelopera. Niestety często zdarza się, że ze względu na pozorne oszczędności deweloperzy nanoszą białą farbę bezpośrednio na gładź, bez jej gruntowania. Często rozwiązanie takie da efekt ładnej, gładkiej ściany, jednakże na krótko (przeważnie maksymalnie na kilka-kilkanaście miesięcy). Jednak przy pierwszej próbie przemalowania takiej ściany, z pewnością napotkamy problem odpadających, czasami bardzo dużych powierzchni farby.

W takim przypadku należy „ścianę deweloperską” zagruntować dobrej jakości gruntem sczepnym. Oczywiście może zwiększyć to zakładany budżet remontowy, lecz zapewni lepsze związanie nowej farby ze ścianą.

Przy gruntowaniu pamiętajmy, aby zawsze dokładnie pokrywać wszystkie powierzchnie malowaneemulsją gruntującą, czyli również narożniki, wnęki okienne itp.

Farba pozostająca w czasie malowania na wałku

Podczas malowania wałkiem musimy pamiętać, aby cały czas dobrze kontrolować jakość pomalowanej powierzchni. Ryzyko, że farba pozostanie nam na wałku jest znacznie większe niż przy malowaniu pędzlami lub malowaniu natryskowym (gdzie ryzyko to jest bardzo małe, nawet przy nienajlepszym stanie starej ściany).

Malowanie ścian nie jest skomplikowane, jednakże ważne jest dobre przygotowanie ścian do malowania. Jest to m.in. gruntowanie ścian oraz szpachlowanie. Poprzedza to również malowanie sufitu. Czasami jednak odpadająca farba przy malowaniu jest wynikiem błędów starej warstwy. Jeśli farba odpada od ściany to trzeba ją dobrze zagruntować. Czasami również farba odpada z sufitu. Możliwe nawet że farba zostaje na wałku w czasie malowania. Zatem jak gruntować ściany przed ich remontem? Pytanie także jaki grunt pod farbę. Trudniejsze jest malowanie na starej farbie. Ściany od dewelopera są niskiej jakości. Często malowanie deweloperskie to najtańsza i rozcieńczona farba.

Jeśli zdarzy się, że farba odejdzie od ściany czy sufitu, to obowiązkowo natychmiast musimy zatrzymać wałek. Nie wolno w takiej sytuacji „dociągać” do końca danego paska (co niestety jest częstym błędem początkujących malarzy). W takim przypadku farba przyklejona do wałka (w postaci większych lub mniejszych płatów) przyklei się w innym miejscu ściany.

W zaistniałej sytuacji należy dokładnie oczyścić wałek z zabrudzeń z odpadniętą farbą oraz oczyścić dane miejsce na ścianie czy suficie. Jednocześnie ostrożnie stosujmy w celu czyszczenia wałka wodę, aby nie doprowadzić do nadmiernego rozcieńczenia farby, co będzie miało miejsce jeśli wałek umyjemy wodą bez jego dokładnego osuszenia.

Jeśli ze ściany czy sufitu natychmiast nie zbierzemy oderwanych pozostałości, to później konieczne będzie ich skrobanie szpachelką (i prawdopodobnie również miejscowe wyszpachlowanie ubytku).

Jeśli problem ten występuje tylko miejscowo, na niedużej powierzchni, to po oczyszczeniu powierzchni i wałka od razu możemy przystąpić do ponownego przemalowania danego miejsca (dla bezpieczeństwa lepiej wykonywać wtedy wolniejsze ruchy wałkiem).

Jeśli problem będzie występował w wielu miejscach danej ściany, to zaleca się przerwanie malowania i przygotowanie ściany zgodnie ze wskazówkami opisanymi w artykule.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

(7 grudnia 2014)
Dodaj firmę do katalogu

Stwórz wizytówkę swojej firmy w naszym katalogu:

zdobywaj nowych klientów
lepsza widoczność firmy w google
możliwość dodania linków www i social media
Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator kredytu hipotecznegoKalkulator kredytowy

Myślisz o zakupie domu czy mieszkania lub może planujesz rozpocząć budowę? Zobacz ile wyniesie cię orientacyjna rata kredytu hipotecznego.
Cena nieruchomości:
Udział własny: 20 %
(Wiele banków wymaga udziału własnego na poziomie min. 20%.)
5%80%
Okres spłaty: 30 lat
(Im krótszy okres tym wyższa rata miesięczna. Najczęściej wybierany okres to 25 lub 30 lat.)
5 lat35 lat
Szacunkowa rata miesięczna:
0
Powyższa kalkulacja ma charakter orientacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego. Ostateczne warunki finansowania zależą od decyzji banku i oceny zdolności kredytowej.
śledź nas na Facebook
Kalkulator kredytowy
Kalkulator kredytowy
Ceny mieszkań w Polsce
Ceny mieszkań w Polsce
Dodaj firmę do katalogu

Stwórz wizytówkę swojej firmy w naszym katalogu:

zdobywaj nowych klientów
lepsza widoczność firmy w google
możliwość dodania linków www i social media
Pompa ciepła - jak wybrać dobry model?
Pompa ciepła - jak wybrać dobry model?

Zmiana gazu na pompę ciepła - skrócony poradnik dla inwestora

Zmiana gazu na pompę ciepła - skrócony poradnik dla inwestora

Co należy sprawdzić podczas odbioru mieszkania od dewelopera?
Co należy sprawdzić podczas odbioru mieszkania od dewelopera?

Odbiór mieszkania: na co zwrócić uwagę przy sprawdzaniu nowego lokum?

Odbiór mieszkania: na co zwrócić uwagę przy sprawdzaniu nowego lokum?

Jak podpisać dobrą umowę na roboty budowlane i remontowe?
Jak podpisać dobrą umowę na roboty budowlane i remontowe?

Umowa na roboty budowlane - kiedy warto ją zawrzeć i co powinna zawierać?

Umowa na roboty budowlane - kiedy warto ją zawrzeć i co powinna zawierać?

Jaki dom jest lepszy i praktyczniejszy - parterowy czy piętrowy?
Jaki dom jest lepszy i praktyczniejszy - parterowy czy piętrowy?

Dom parterowy czy piętrowy? Porównanie zalet i wad obu rozwiązań.

Dom parterowy czy piętrowy? Porównanie zalet i wad obu rozwiązań.

Ile kosztuje montaż gniazdek i oświetlenia w domu i mieszkaniu?
Ile kosztuje montaż gniazdek i oświetlenia w domu i mieszkaniu?

Koszty montażu oświetlenia i instalacji gniazdek

Koszty montażu oświetlenia i instalacji gniazdek

Ile kosztuje biały montaż w łazience?
Ile kosztuje biały montaż w łazience?

Koszt montażu armatury łazienkowej - co warto wiedzieć?

Koszt montażu armatury łazienkowej - co warto wiedzieć?

Jak zrobić antyramę?
Jak zrobić antyramę?

Jak zrobić antyramę? Poradnik krok po kroku

Jak zrobić antyramę? Poradnik krok po kroku

Rolety wewnętrzne Fakro
Rolety wewnętrzne Fakro

Rolety wewnętrzne Fakro: idealne rozwiązanie dla Twoich okien dachowych - przegląd

Rolety wewnętrzne Fakro: idealne rozwiązanie dla Twoich okien dachowych - przegląd

Zalety i wady kory sosnowej jako ściółki pod rośliny
Zalety i wady kory sosnowej jako ściółki pod rośliny

Kora sosnowa jako ściółka: Wady, zalety i wybór odpowiedniej opcji

Kora sosnowa jako ściółka: Wady, zalety i wybór odpowiedniej opcji

Jak sadzić i pielęgnować róże w ogrodzie?
Jak sadzić i pielęgnować róże w ogrodzie?

Róże w Ogrodzie: praktyczny poradnik dla początkujących ogrodników

Róże w Ogrodzie: praktyczny poradnik dla początkujących ogrodników

Jak zrobić mulczowanie trawnika na wiosnę?
Jak zrobić mulczowanie trawnika na wiosnę?

Mulczowanie trawy: dlaczego warto to robić wiosną?

Mulczowanie trawy: dlaczego warto to robić wiosną?

Zmiany cen materiałów i robocizny - co na nie wpływa?
Zmiany cen materiałów i robocizny - co na nie wpływa?

Jakie czynniki wpływają na zmiany cen robocizny i materiałów budowlanych?

Jakie czynniki wpływają na zmiany cen robocizny i materiałów budowlanych?

Jak wybrać fachowca do remontu, z polecenia czy z ogłoszenia?
Jak wybrać fachowca do remontu, z polecenia czy z ogłoszenia?

Wybór fachowca do remontu - jak to dobrze zrobić, na co zwracać uwagę?

Wybór fachowca do remontu - jak to dobrze zrobić, na co zwracać uwagę?

Jak zwalczać pędziorki w ogrodzie?
Jak zwalczać pędziorki w ogrodzie?

Skuteczne sposoby na zwalczanie pędziorków w ogrodzie i domu

Skuteczne sposoby na zwalczanie pędziorków w ogrodzie i domu

Skalniak w domowym ogrodzie - jak wykonać, inspiracje, pomysły
Skalniak w domowym ogrodzie - jak wykonać, inspiracje, pomysły

Skalniak w Ogrodzie: Jak zaprojektować, wykonać i Ile kosztuje?

Skalniak w Ogrodzie: Jak zaprojektować, wykonać i Ile kosztuje?

Jak skutecznie i ekologicznie chronić rośliny ogrodowe?
Jak skutecznie i ekologicznie chronić rośliny ogrodowe?

Ekologiczne metody ochrony roślin w Twoim ogrodzie: Praktyczne porady i rozwiązania

Ekologiczne metody ochrony roślin w Twoim ogrodzie: Praktyczne porady i rozwiązania

Czy warto stosować nawóz ze skorupek do jaj?
Czy warto stosować nawóz ze skorupek do jaj?

Nawóz ze skorupek jaj: kiedy stosować i jak wpływa na rośliny?

Nawóz ze skorupek jaj: kiedy stosować i jak wpływa na rośliny?

Wybór grilla węglowego do domowego ogrodu
Wybór grilla węglowego do domowego ogrodu

Jaki grill węglowy wybrać?

Jaki grill węglowy wybrać?

Nowoczesne komody do małych pomieszczeń
Nowoczesne komody do małych pomieszczeń

Funkcjonalne komody do małych wnętrz - jak najlepiej wykorzystać przestrzeń?

Funkcjonalne komody do małych wnętrz - jak najlepiej wykorzystać przestrzeń?

śledź nas na Facebook
Choroby drzew - jak z nimi walczyć?
Choroby drzew - jak z nimi walczyć?

Najpopularniejsze choroby drzew owocowych

Najpopularniejsze choroby drzew owocowych

Jak uprawiać cukinię we własnym ogrodzie?
Jak uprawiać cukinię we własnym ogrodzie?

Uprawa cukinii w ogrodzie

Uprawa cukinii w ogrodzie

Jak uprawiać i rzodkiewkę w domowym warzywniaku?
Jak uprawiać i rzodkiewkę w domowym warzywniaku?

Rzodkiewka - uprawa, pielęgnacja, choroby i szkodniki

Rzodkiewka - uprawa, pielęgnacja, choroby i szkodniki

Jak zrobić masę solną do zabawy z dziećmi?
Jak zrobić masę solną do zabawy z dziećmi?

Masa solna krok po kroku. Co można zrobić z masy solnej?

Masa solna krok po kroku. Co można zrobić z masy solnej?

Materac na wiosnę, jak dobrać wygodny materac do pory roku?
Materac na wiosnę, jak dobrać wygodny materac do pory roku?

Idealny materac na wiosnę - czy zmiana pory roku wpływa na komfort snu?

Idealny materac na wiosnę - czy zmiana pory roku wpływa na komfort snu?

Uprawa ogórków w ogrodzie
Uprawa ogórków w ogrodzie

W jaki sposób uprawiać i pielęgnować ogórki

W jaki sposób uprawiać i pielęgnować ogórki

Osa i szerszeń w mieszkaniu - jak je usunąć?
Osa i szerszeń w mieszkaniu - jak je usunąć?

Owady przypominające osy - co warto o nich wiedzieć?

Owady przypominające osy - co warto o nich wiedzieć?

Inwestycje mieszkaniowe na zachodzie Wrocławia WPBM Mój Dom
Inwestycje mieszkaniowe na zachodzie Wrocławia WPBM Mój Dom

Dlaczego zachód Wrocławia przyciąga inwestycje mieszkaniowe?

Dlaczego zachód Wrocławia przyciąga inwestycje mieszkaniowe?

Jak uprawiać szparagi w ogrodzie?
Jak uprawiać szparagi w ogrodzie?

Szparagi - odmiany, uprawa i pielęgnacja w ogrodzie

Szparagi - odmiany, uprawa i pielęgnacja w ogrodzie

Montaż rolet dzień noc
Montaż rolet dzień noc

Jak zamontować rolety dzień noc?

Jak zamontować rolety dzień noc?

Jak uprawiać wrzosy w ogrodzie?
Jak uprawiać wrzosy w ogrodzie?

Wrzosy - pielęgnacja i ich uprawa w ogrodzie

Wrzosy - pielęgnacja i ich uprawa w ogrodzie

Hortensje w ogrodzie - jak dbać i pielęgnować?
Hortensje w ogrodzie - jak dbać i pielęgnować?

Rabata z hortensjami - jak ją zaplanować i jakie rośliny do niej wybrać?

Rabata z hortensjami - jak ją zaplanować i jakie rośliny do niej wybrać?

Zalety i wady mieszkania od dewelopera oraz samodzielnej budowy domu
Zalety i wady mieszkania od dewelopera oraz samodzielnej budowy domu

Mieszkanie od dewelopera czy budowa domu - co wybrać?

Mieszkanie od dewelopera czy budowa domu - co wybrać?

Jak przycinać stare tuje i je odmłodzić?
Jak przycinać stare tuje i je odmłodzić?

Radykalne cięcie: sekret odmładzania starych tui

Radykalne cięcie: sekret odmładzania starych tui

Jak pielęgnować i uprawiać kurkumę?
Jak pielęgnować i uprawiać kurkumę?

Kwiat kurkumy: Jaką ziemię wybrać, jak podlewać i pielęgnować?

Kwiat kurkumy: Jaką ziemię wybrać, jak podlewać i pielęgnować?

Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator kredytu hipotecznegoKalkulator kredytowy

Myślisz o zakupie domu czy mieszkania lub może planujesz rozpocząć budowę? Zobacz ile wyniesie cię orientacyjna rata kredytu hipotecznego.
Cena nieruchomości:
Udział własny: 20 %
(Wiele banków wymaga udziału własnego na poziomie min. 20%.)
5%80%
Okres spłaty: 30 lat
(Im krótszy okres tym wyższa rata miesięczna. Najczęściej wybierany okres to 25 lub 30 lat.)
5 lat35 lat
Szacunkowa rata miesięczna:
0
Powyższa kalkulacja ma charakter orientacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego. Ostateczne warunki finansowania zależą od decyzji banku i oceny zdolności kredytowej.

Polecane artykuły

Remont i wykończenie

Więcej artykułów...
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.