logo
logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Olejowanie podłogi drewnianej krok po kroku

Autor artykułu: undefined
Tomasz Sochacki
6 grudnia 2015
Słowa kluczowe: olejowanie podłogi, jak olejować podłogę, podłoga olejowana czy lakierowana, jaki olej na parkiet, olejowanie parkietu, jak olejować parkiet, szlifowanie parkietu, cyklinowanie podłogi, przygotowanie pod olejowanie, olejowanie na zimno, olejowanie na gorąco, termopady do olejowania podłogi, jaki pad do polerowania podłogi, pad do polerowania parkietu
Źródło: ShutterStock
Obecnie wiele osób decyduje się na podłogi lakierowane, które wymagają mniej zabiegów pielęgnacyjnych niż podłogi olejowane. Mimo tego oleje nadal mają swoich zwolenników. Omawiamy krok po kroku jak samodzielnie olejować drewniany parkiet.

Podłoga olejowana ma kilka zalet, które stawiają ja ponad podłogą lakierowaną. Przede wszystkim zaletą oleju jest mocniejsze zaimpregnowanie desek podłogowych przez co są one bardziej odporne na zarysowania.

Jednocześnie możliwe jest tylko miejscowe zeszlifowanie starego oleju i ponowne nałożenie nowego wyłącznie w miejscu uszkodzenia. Nie zrobimy tego na podłodze lakierowanej, gdzie najczęściej konieczne jest cyklinowanie i ponowne lakierowanie całego parkietu.

Podłoga olejowana jest również antystatyczna, co oznacza, że osadza się na niej mniejsza ilość pyłów i kurzu. Jednocześnie jest ona bardziej porowata od szczelnej i gładkiej podłogi lakierowanej, przez co wymaga stosowania co pewien czas specjalnych środków czyszczących i impregnujących drewno.

Z punktu widzenia trwałości podłogi dużą zaletą olejów jest fakt, że nie zatykają one całkowicie porów w drewnie, przez co parkiet cały czas może pracować w optymalnych warunkach mikroklimatu. Lakiery tworzą na podłodze warstwę szczelną zarówno dla wody jak i powietrza.

Przygotowanie podłogi do olejowania

Podstawową kwestią jest właściwe przygotowanie surowej podłogi (lub po cyklinowaniu) do olejowania. Podłoga musi być czysta, pozbawiona kurzu, brudu, pyłów, plam i innych zanieczyszczeń.

W czasie cyklinowania parkietu należy od razu przewidzieć czy będzie on olejowany czy lakierowany. W przypadku olejowania nie wolno bowiem stosować papierów ściernych o zbyt małej gradacji, gdyż doprowadzi to do zatykania się porów w drewnie i tym samym olej nie będzie mógł prawidłowo wniknąć w jego strukturę.

Zaleca się również dokładne wypolerowanie całej podłogi, aby uniknąć ryzyka pojawiania się miejsc nadmiernie błyszczących i większych różnic kolorystycznych.

Przed rozpoczęciem olejowania parkiet należy dokładnie odkurzyć. Wszelkie zabrudzenia i pyły spowodują, że olej nie będzie wnikał w strukturę drewna.

Po szlifowaniu z podłogi drewnianej mogą zacząć wypływać naturalne olejki, dlatego olejowanie zaleca się rozpocząć możliwie szybko, aby nie zatkały się naturalne pory w drewnie.

Olejowanie na zimno czy na gorąco?

Istnieją dwie technologie olejowania – na zimno i na gorąco. Pierwsza metoda jest łatwiejsza w wykonaniu i nie wymaga stosowania specjalistycznych urządzeń (termopadów). Daje jednak nieco gorszy efekt wizualny i mniejszą trwałość podłogi.

Olejowanie na gorąco jest najtrwalszą metodą impregnacji parkietu drewnianego. W technologii na gorąco olej wnika praktycznie w całą strukturę parkietu, przez co podłoga jest bardzo odporna na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne. Wymaga to jednak używania specjalnych maszyn i dość dużego doświadczenia w olejowaniu parkietów.

Niezależnie do wybranej metody olejowania bardzo ważne są kolejne etapy prac i przestrzeganie wymagań producenta oleju i parkietu.

Do najważniejszych wymagań należy pilnowanie odpowiednich czasów, kiedy należy zdjąć nadmiar oleju. Po jego przekroczeniu olej wyschnie i stworzy na powierzchni podłogi skorupę, którą bardzo trudno usunąć (przeważnie trzeba ponownie cyklinować to miejsce i olejować od nowa).

W zależności od rodzaju drewna z jakiego wykonany jest parkiet olejowanie przeprowadza się jednokrotnie, dwukrotnie lub nawet trzykrotnie. Informację tę należy zweryfikować z zaleceniami producenta parkietu.

Olejowanie parkietu na zimno

Olejowanie na zimno najczęściej wykonuje się w dwóch warstwach. Olej należy nakładać równomiernie na całym parkiecie i cienko. Nadmiar oleju należy delikatnie zdejmować szmatką po upływie 5-10 minut. Czas w jakim można ingerować w nałożony olej podawany jest zawsze przez producenta i nie należy go przekraczać.

Kolejny etap to dokładne szlifowanie warstwy oleju polerką z odpowiednim padem do podłóg olejowanych. Najlepiej sprawdzi się tutaj pad ze stalową wełną, która umożliwi ścinanie mikro włosków wystających z warstwy oleju. Jest to ważny etap prac, w dużej mierze decydujący o końcowym efekcie wizualnym podłogi.

Z nanoszeniem kolejnej warstwy należy odczekać co najmniej 4-6 godzin, ale jednocześnie nie dłużej niż 12-14h. Nie wolno zbyt szybko nanosić drugiej warstwy oleju, gdyż drewno nawet do 3-4 godzin może oddawać olej. Jeśli zajdzie taka potrzeba to po upływie 3-4h od nałożenia pierwszej warstwy zaleca się ponowne jej polerowanie, aby zlikwidować wszystkie mokre plamy oleju jakie pojawią się na parkiecie.

Przy nakładaniu drugiej warstwy należy pamiętać, aby nanosić mniejszą ilość oleju gdyż parkiet nie ma już tak dużej zdolności do wchłaniania impregnatu jak surowe drewno. Jednocześnie pozwoli to zaoszczędzić na ilości oleju i ułatwi ściąganie jego nadmiaru z podłogi.

Drugą i trzecią warstwę oleju należy również polerować. Najlepiej nadają się do tego pady w kolorze czerwonym. Wcześniej należy zdjąć nadmiar oleju szmatką lub padami – zielonym albo czarnym.

Użytkowanie podłogi olejowanej na zimno można rozpocząć najwcześniej po 7-10 dniach.Olejowanie podłogi zabezpiecza surowe drewno i mocno wnika w jego strukturę. Omawiamy jak olejować podłogę i co jest lepsze, podłoga olejowana czy lakierowana. Ważne również jaki olej na parkiet wybierzemy. Samo olejowanie parkietu nie jest trudne. Jak olejować parkiet drewniany? Wcześniej konieczne jest szlifowanie parkietu lub cyklinowanie podłogi. Omawiamy przygotowanie pod olejowanie zarówno olejowanie na zimno jak i olejowanie na gorąco. W drugiej metodzie potrzebne są specjalne termopady do olejowania podłogi. Jaki pad do polerowania podłogi jest najlepszy? Pad do polerowania parkietu musi być zawsze prawidłowo dobrany.

Olejowanie parkietu na gorąco

Olej należy rozgrzać w puszcze metodą kąpieli wodnej do temperatury ok. 80 stopni. Następnie nakładamy go równomiernie na całej powierzchni szpachlą. Specjalne maszyny do olejowania na gorąco – tzw. termopady – umożliwiają również podgrzewanie samego parkietu drewnianego. Pozwala to na bardzo mocne wnikanie gorącego oleju w strukturę drewna. Jednocześnie podgrzanie parkietu ogranicza szybkie schładzanie się oleju po naniesieniu go na powierzchnię podłogi.

Na termopad należy nałożyć beżowy pad i za jego pomocą wcierać rozgrzany olej w parkiet, aż zostanie całkowicie wchłonięty przez drewno.

W pokojach sypialnianych wystarczy pojedyncze olejowanie metodą na gorąco. Olejowanie podwójne wykonuje się w pomieszczeniach intensywnie użytkowanych, takich jak korytarze czy salony.

Drugie olejowanie przeprowadza się w taki sam sposób jak nakładanie pierwszej warstwy. Należy jednak odczekać ok. 2,5-3,5 godziny zanim rozpoczniemy nanoszenie kolejnej warstwy rozgrzanego oleju.

W przypadku olejowania na gorąco często wykonuje się również zabieg woskowania. Zabezpiecza on podłogę przez brudem i wygładza zarysowania. Nakładanie wosku można rozpocząć dopiero po 2-3 dobach od zakończenia olejowania.

Woskowanie również wykonuje się termopadem. Rozgrzany wosk skrapla się i jest wcierany w powierzchnię parkietu. Zaleca się stosować w tym przypadku białe pady zarówno do woskowania, jak również do późniejszego polerowania. Polerowanie podłogi można rozpocząć po upływie 3-4 godzin od jej zawoskowania.

Gotowa podłoga nadaje się do użytkowania najwcześniej dopiero po 7-8 dniach.

Niezależnie od metody olejowania podłogi należy pamiętać, że wymaga ona okresowych zabiegów pielęgnacyjnych z zastosowaniem specjalnych środków impregnujących.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

Porady na co dzień

zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.