logo
logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Podstawowe błędy spoinowania płyt gipsowych

Autor artykułu: undefined
Tomasz Sochacki
6 września 2014
Słowa kluczowe: sucha zabudowa, płyty gipsowo-kartonowe, zabudowa z płyt gipsowych, łączenie płyt gipsowo-kartonowych, taśmy łączeniowe, spoinowanie płyt, papier flizelinowy, jak łączyć płyty gipsowe, taśmy łączeniowe z włókna szklanego, jaka taśma do łączenia płyt, szpachlowanie połączeń płyt gipsowych, wypełnienie szczelin między płytami
Źródło: ShutterStock
Przy wykonywaniu tzw. suchej zabudowy z wykorzystaniem płyt gipsowo-kartonowych bardzo ważnym etapem prac jest odpowiednie wykończenie miejsc połączeń poszczególnych płyt. Dotyczy to zarówno połączeń pionowych jak i poziomych. Omawiamy najczęstsze błędy na tym etapie prac.

W artykule doradzamy jak uniknąć najbardziej popularnych błędów montażu płyt gipsowo-kartonowych. W wielu przypadkach błędy wynikają z braku doświadczenia lub zwykłej nieuwagi i zbyt dużego pośpiechu w wykonywaniu prac.

Błąd 1 - Źle przygotowane podłoże

Źle przygotowane podłoże w miejscu połączeń płyt często jest przyczyną późniejszych spękań w tych miejscach. Wynika to najczęściej z braku związania zaprawy szpachlowej z powierzchnią płyt ze względu na zbyt duże zapylenie powierzchni płyty.

Należy pamiętać, aby zawsze przed nakładaniem jakichkolwiek mas szpachlowych, gipsowych, tynków itp. dokładnie wyczyścić powierzchnię z brudu, tłustych plam i przede wszystkim kurzu i pyłu.

Zaleca się również, aby przed nanoszeniem mas szpachlowych łączących płyty przemalować je gruntem, np. popularnym Unigruntem.

Błąd 2 - Brak odpowiedniej taśmy wzmacniającej na łączeniach płyt

Miejsca połączeń płyt muszą być elastyczne, gdyż poszczególne płyty mogą się ruszać w czasie użytkowania, np. podczas silniejszego uderzenia w ścianę. Z tego względu, w miejscach łączenia płyt zaleca się ułożenie siatki wzmacniającej lub specjalnych taśm. Taśmy papierowe i flizelinowe (z włókna szklanego). W przypadku taśm papierowych, które zapewniają najwyższą trwałość połączenia, należy pamiętać o ich odpowiednim przygotowaniu do montażu na płytach. W większości przypadków należy je wcześniej odpowiednio zwilżyć wodą.

Błąd 3 - Zła wilgotność i temperatura w pomieszczeniu w czasie prac

Wykonywanie suchej zabudowy należy robić po zakończeniu prac związanych z wylewkami betonowymi, tynkami na pozostałych ścianach itp. Chodzi przede wszystkim o to, aby zmniejszyć ryzyko ciągłych zmian wilgotności w pomieszczeniu, po naniesieniu nas spoinowych na miejsca łączeń płyt.

Zbyt duże wahania wilgotności i temperatury są najczęstszym powodem występowania spękań na masach szpachlowych.

Zaleca się, aby masy szpachlowe nanosić w temperaturze powyżej 10 stopni Celsjusza, jednakże nie wyższej niż 25-30 stopni. W czasie wysychania masy, temperatura powinna być w miarę stabilna, bez istotnych wahań. W okresie zimowym zaleca się szpachlowanie przy włączonym ogrzewaniu całego budynku, aby zapewnić stałą temperaturę zarówno w czasie nanoszenia masy jak i jej późniejszego wysychania.Spoinowanie płyt wymaga wiedzy jak łączyć płyty gipsowe. Istotne jest również jaka taśma do łączenia płyt zostanie użyta, aby dobrze wykonać szpachlowanie połączeń płyt gipsowych oraz wypełnienie szczelin między płytami. Sucha zabudowa wnętrz wymaga aby zastosowane były płyty gipsowo-kartonowe. Jednakże praktycznie każda zabudowa z płyt gipsowych wymusza aby dobrze zostało wykonane każde łączenie płyt gipsowo-kartonowych. Robi się to wykorzystując taśmy łączeniowe jak papier flizelinowy czy specjalne taśmy łączeniowe z włókna szklanego.

Błąd 4 - Niewłaściwa technika nanoszenia mas szpachlowych

Masy szpachlowe muszą dokładnie wypełnić całą przestrzeń między płytami. W tym celu warto nanosić masę poprzecznie do spoiny (tzw. spoinę pionową szpachlować ruchami poprzecznymi do niej). Pozwoli to dokładniej wypełnić spoinę, bez ryzyka pozostawienia pustych przestrzeni z tylko powierzchniową cienką warstwą masy szpachlowej.

Istotnym elementem, wpływającym na estetykę ściany, jest również kwestia szpachlowania samych połączeń lub całych płyt. Wiele osób zaleca szpachlowanie jedynie miejsc łączenia płyt, gdyż tylko one pracują i są narażone na pękanie. Jest to oczywiście prawda, jednakże z niektórych wypadkach racjonalne jest szpachlowanie całej powierzchni płyt. Sytuacja taka dotyczy płyt, na które bezpośrednio pada światło słoneczne, np. części ścian położonych bezpośrednio naprzeciwko okien. Jeśli zaszpachlujemy wyłącznie spoiny, to w późniejszym użytkowaniu domu, gdy światło mocno oświetli ścianę, mogą być widoczne miejsca łączenia płyt, z uwagi na grubszą warstwę mas w tym miejscu (szpachla + farba). Jeśli natomiast naniesiemy masę na większą powierzchnię płyt, bezpośrednio oświetlaną słońcem, efekt ten nie będzie tak problematyczny i widoczny. Na pozostałych powierzchniach ściany oczywiście szpachlować można tylko miejsca połączeń.

Problem ten może nie być widoczny przy zastosowaniu dobrej jakości farb lateksowych, nakładanych w co najmniej dwóch warstwach, jednakże nawet wtedy dla bezpieczeństwa warto przeszpachlować większą powierzchnię.

Błąd 5 - Niewłaściwe składowanie płyt gipsowo-kartonowych

Należy pamiętać, że płyty gipsowo-kartonowe są bardzo wrażliwe na działanie wody. Z tego względu należy, podczas składowania, chronić je przed nadmiernym zawilgoceniem oraz obowiązkowo przed namoknięciem. Niedopuszczalne jest składowanie płyt gipsowych na dworze, bez zadaszenia i zabezpieczenia przed deszczem. Nie wolno ich też składować na mokrych podłożach.

Mocowanie mokrych płyt i ich późniejsze szpachlowanie może szybko doprowadzić do uszkodzeń i pęknięć na powierzchni ściany.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

Porady na co dzień

zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.