logo
logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Podstawowe rodzaje płytek podłogowych i ściennych

Data utworzenia: 6 lipca 2019
Słowa kluczowe: płytki ceramiczne,płytki gresowe,jakie płytki do wnętrza,płytki mrozoodporne,płytki kamienne,gres,terakota,co to jest terakota,czym różni się gres od ceramiki,gres czy terakota
Remont i wykończenie
Wnętrza
Źródło: ShutterStock
Płytki podłogowe i ścienne dzielą się na kilka rodzajów, do których zaliczamy przede wszystkim ceramikę, gres, terakotę oraz wyroby kamienne. Każdy z materiałów różni się pod względem wyglądu jak również parametrów technicznych i użytkowych. Ponad to różni je przeznaczenie, czyli miejsce gdzie mogą zostać wykorzystane do wykończenia ściany czy podłogi.

Płytki ceramiczne - terakota

Pod pojęciem płytek ceramicznych najczęściej rozumiemy tzw. terakotę. Są to stosunkowo cienkie płytki produkowane z gliny wymieszanej z innymi surowcami mineralnymi. Proces produkcji terakoty polega na ich ciągnieniu lub prasowaniu w temperaturze zbliżonej do temperatury otoczenia. Następnie pokrywane są jednowarstwowo szkliwem i wypalane w wysokiej temperaturze.

Terakota ma dobrą odporność na wilgoć i małą nasiąkliwość lecz nie jest odporna na zmienne wahania temperatury i cykliczne zamrażanie i rozmrażanie. Z tego względu płytki ceramiczne stosuje się głównie we wnętrzach czyli w pomieszczeniach, gdzie panują w miarę stabilne warunki temperaturowe. Nie zaleca się stosowania terakoty na powierzchniach zewnętrznych jak tarasy, schody itp.

Obecnie wielu producentów wyraźnie rozróżnia w danej kolekcji płytki ścienne i podłogowe. Często różnią się wymiarami, ale przede wszystkim różnią się twardością i śliskością. Płytki podłogowe charakteryzują się niższą ścieralnością niż płytki ścienne dlatego nie należy układać płytek dedykowanych na ścianę na powierzchnię podłogi.

Płytki gresowe

Płytki gresowe formuje się w specjalnych prasach w wysokiej temperaturze, a do ich produkcji używa się dobrych jakościowo glin z dodatkami w postaci skaleni czy piasku kwarcowego co daje im bardzo dużą wytrzymałość i twardość. Dostępne są gresy naturalne i szkliwione. Zaletą gresów naturalnych jest ich mała podatność na odbarwienia. Płytki szkliwione odbarwiają się z biegiem lat co bardzo wyraźnie widać, gdy na powierzchniach zewnętrznych (narażonych na działanie słońca) musimy po kilku latach wymienić pojedyncze płytki.

Gresy mają bardzo małą nasiąkliwość i są odporne na działanie mrozu przez co mogą być stosowane zarówno we wnętrzu jak i na zewnątrz budynku. W przypadku schodów czy powierzchni tarasów warto zakupić gresy o możliwie chropowatej powierzchni co zmniejszy ryzyko poślizgnięcia się na mokrej płytce, np. w czasie opadów deszczu.

Płytki kamienne i konglomeraty

Płytki kamienne coraz częściej są stosowane na posadzki zarówno we wnętrzach jak i na schodach, podjazdach, tarasach itp. Należy jednak uważać, aby zawsze wybierać płytki o małej ścieralności gdyż nie każdy kamień nadaje się do wykonania płytek podłogowych. W przypadku płytek ściennych ich ścieralność praktycznie nie ma znaczenia więc mamy tutaj znacznie większy wybór materiałów.

Najlepsze parametry mają płytki z granitu czy twardych piaskowców, które charakteryzuje bardzo niska nasiąkliwość i niska ścieralność. Płytki marmurowe wbrew wielu opiniom nie są najlepszym wyborem na posadzki gdyż są to materiały o właściwościach higroskopijnych czyli pochodzą z materiałów przyciągających wodę. Z tego względu posadzki marmurowe wymagają odpowiedniej impregnacji zarówno na etapie produkcji płytek jak w czasie użytkowania podłogi, schodów, tarasu itp.

Uwaga na wymiary płytek!

Kupując płytki podłogowe lub ścienne należy od razu zaplanować szerokość spoin między płytkami. Jeśli planujemy spoiny o szerokości powyżej 1,5-2mm to w praktyce możemy wybierać z większości produktów dostępnych na rynku.

Problem pojawia się jednak gdy chcemy wykonać wąskie spoiny lub układać płytki w tzw. systemie bezfugowym. W tym wypadku musimy dokładnie sprawdzić jakie tolerancje wymiarowe podaje producent dla swoich płytek. Wymiar podawany na opakowaniu to wymiar nominalny, czyli taki, który może się zmieniać w określonym zakresie tolerancji. Najtańsze płytki mogą mieć tolerancję nawet do 3mm co praktycznie wyklucza możliwość układania ich ze spoinami o szerokości 1-2mm.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

śledź nas na Facebook
Najnowsze
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
śledź nas na Facebook

Najczęściej czytane

article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.