Podstawowe rodzaje płytek podłogowych i ściennych

Data utworzenia: 6 lipca 2019

remont i wykończenie

wnętrza

Źrodło: ShutterStock

Płytki podłogowe i ścienne dzielą się na kilka rodzajów, do których zaliczamy przede wszystkim ceramikę, gres, terakotę oraz wyroby kamienne. Każdy z materiałów różni się pod względem wyglądu jak również parametrów technicznych i użytkowych. Ponad to różni je przeznaczenie, czyli miejsce gdzie mogą zostać wykorzystane do wykończenia ściany czy podłogi.

Płytki ceramiczne - terakota

Pod pojęciem płytek ceramicznych najczęściej rozumiemy tzw. terakotę. Są to stosunkowo cienkie płytki produkowane z gliny wymieszanej z innymi surowcami mineralnymi. Proces produkcji terakoty polega na ich ciągnieniu lub prasowaniu w temperaturze zbliżonej do temperatury otoczenia. Następnie pokrywane są jednowarstwowo szkliwem i wypalane w wysokiej temperaturze.

Terakota ma dobrą odporność na wilgoć i małą nasiąkliwość lecz nie jest odporna na zmienne wahania temperatury i cykliczne zamrażanie i rozmrażanie. Z tego względu płytki ceramiczne stosuje się głównie we wnętrzach czyli w pomieszczeniach, gdzie panują w miarę stabilne warunki temperaturowe. Nie zaleca się stosowania terakoty na powierzchniach zewnętrznych jak tarasy, schody itp.

Obecnie wielu producentów wyraźnie rozróżnia w danej kolekcji płytki ścienne i podłogowe. Często różnią się wymiarami, ale przede wszystkim różnią się twardością i śliskością. Płytki podłogowe charakteryzują się niższą ścieralnością niż płytki ścienne dlatego nie należy układać płytek dedykowanych na ścianę na powierzchnię podłogi.

Płytki gresowe

Płytki gresowe formuje się w specjalnych prasach w wysokiej temperaturze, a do ich produkcji używa się dobrych jakościowo glin z dodatkami w postaci skaleni czy piasku kwarcowego co daje im bardzo dużą wytrzymałość i twardość. Dostępne są gresy naturalne i szkliwione. Zaletą gresów naturalnych jest ich mała podatność na odbarwienia. Płytki szkliwione odbarwiają się z biegiem lat co bardzo wyraźnie widać, gdy na powierzchniach zewnętrznych (narażonych na działanie słońca) musimy po kilku latach wymienić pojedyncze płytki.

Gresy mają bardzo małą nasiąkliwość i są odporne na działanie mrozu przez co mogą być stosowane zarówno we wnętrzu jak i na zewnątrz budynku. W przypadku schodów czy powierzchni tarasów warto zakupić gresy o możliwie chropowatej powierzchni co zmniejszy ryzyko poślizgnięcia się na mokrej płytce, np. w czasie opadów deszczu.

Płytki kamienne i konglomeraty

Płytki kamienne coraz częściej są stosowane na posadzki zarówno we wnętrzach jak i na schodach, podjazdach, tarasach itp. Należy jednak uważać, aby zawsze wybierać płytki o małej ścieralności gdyż nie każdy kamień nadaje się do wykonania płytek podłogowych. W przypadku płytek ściennych ich ścieralność praktycznie nie ma znaczenia więc mamy tutaj znacznie większy wybór materiałów.

Najlepsze parametry mają płytki z granitu czy twardych piaskowców, które charakteryzuje bardzo niska nasiąkliwość i niska ścieralność. Płytki marmurowe wbrew wielu opiniom nie są najlepszym wyborem na posadzki gdyż są to materiały o właściwościach higroskopijnych czyli pochodzą z materiałów przyciągających wodę. Z tego względu posadzki marmurowe wymagają odpowiedniej impregnacji zarówno na etapie produkcji płytek jak w czasie użytkowania podłogi, schodów, tarasu itp.

Uwaga na wymiary płytek!

Kupując płytki podłogowe lub ścienne należy od razu zaplanować szerokość spoin między płytkami. Jeśli planujemy spoiny o szerokości powyżej 1,5-2mm to w praktyce możemy wybierać z większości produktów dostępnych na rynku.

Problem pojawia się jednak gdy chcemy wykonać wąskie spoiny lub układać płytki w tzw. systemie bezfugowym. W tym wypadku musimy dokładnie sprawdzić jakie tolerancje wymiarowe podaje producent dla swoich płytek. Wymiar podawany na opakowaniu to wymiar nominalny, czyli taki, który może się zmieniać w określonym zakresie tolerancji. Najtańsze płytki mogą mieć tolerancję nawet do 3mm co praktycznie wyklucza możliwość układania ich ze spoinami o szerokości 1-2mm.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

Zobacz również...

Jak bezpiecznie montować szkło na elewacji?

Chociaż zawarty w powieści Stefana Żeromskiego motyw szklanych domów był uważany za mit, w rzeczywistości stał się przepowiednią. Jej spełnieniem jest współczesna architektura, w której szklane elewacje przyciągają uwagę odblaskiem światła i nowoczes...

Dla ciała i dla ducha – relaksująca kąpiel w saunie

Sauna to nieodłączny element takich miejsc jak baseny czy strefy Wellness oraz salony SPA. Korzystają z niej młodsi, starsi, mężczyźni i kobiety, znajdując w tych kilku chwilach przebywania w kabinie dużą dawkę relaksu i zastrzyk tak bardzo potrzebne...

5 powodów, dla których warto kupować odkurzacz samojezdny

Dla wielu osób odkurzanie to smutny obowiązek, który kosztuje wiele energii oraz czasu. Toteż coraz więcej osób kupuje odkurzacz samojezdny, który wykonuje całą pracę za nich. Koniecznie poznaj 5 głównych powodów, sprawiających, że kupowanie odkurzac...

Dewalt, makita, bosh – jaki sprzęt powinni wybrać profesjonaliści?

Na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych produktów narzędziowych, które mogą okazać się nieocenione podczas remontu, budowy lub prac w ogrodzie. Zresztą każdy szanujący się profesjonalista i majsterkowicz z zamiłowania ma swoje ulubione marki. ...

Drzwi wejściowe zewnętrzne - wszystko, co musisz wiedzieć przed ich zakupem

Producenci oferują liczne drzwi zewnętrzne, jakie wybrać można do swojego domu czy mieszkania. Zróżnicowanie pod względem cenowym, jak i pod względem poszczególnych parametrów sprawia, że możesz mieć niemały problem ze znalezieniem idealnego rozwiąza...

Kamień dekoracyjny - impregnować czy nie?

Są wszechstronne w zastosowaniu, a przede wszystkim piękne i niezwykle efektowne. Ponadto, bogata kolorystyka, różnorodność faktur i odcieni sprawia, że mogą nadać niepowtarzalnego charakteru każdej stylizacji. Dzięki temu płytki dekoracyjne świetnie...

Rankingi wybieranych marek

Najnowsze galerie

Średnie rynkowe ceny materiałów