Pomysły na walkę z kretami

Data utworzenia: 7 maja 2017

wokół domu

ogród

Źrodło: ShutterStock

Krety w Polsce są pod ochroną, więc nie powinniśmy stosować chemicznych metod ich zwalczania. W praktyce chemii nie zaleca się również ze względu na jej wpływ na roślinność, w tym warzywa i owoce. Zobaczmy więc jakie są inne metody walki z kretami „ogrodowymi”.

Krety najczęściej występują na terenach wiejskich i na gruntach o charakterze leśnym i polnym. Obecnie coraz więcej ludzi przenosi się z miasta na tereny podmiejskie, gdzie domy budowane są na dawnych terenach uprawnych czy łąkach. Wkraczamy więc z butami bezpośrednio w naturalne środowisko życia kretów i nie ma się co dziwić, że wcześniej czy później mogą nam zajść za skórę.

Krety drążą podziemne tunele, których głównym zadaniem jest zwabienie drobnych gryzoni, ślimaków, żab itp. stanowiących pokarm kretów. Niestety drążąc tunele muszę gdzieś wyrzucić nadmiar ziemi i tworzą w ten sposób mało estetyczne kopce.

Najlepiej problem kretów rozwiązać zanim jeszcze się zacznie, czyli stosując zasadę, że lepiej zapobiegać problemom niż później z nimi walczyć.

Siatki powierzchniowe pod trawnikami

Jedną z najskuteczniejszych metod walki z kretami jest ułożenie siatki z włókiem sztucznych. Siatkę taką rozkłada się na wyrównanej ziemi na głębokości ok. 15cm pod trawnikiem. Nie należy jej układać zbyt blisko powierzchni aby nie doprowadzić do przypadkowego uszkodzenia np. w czasie okresowej aeracji. Z kolei jeśli ułożymy ją na głębokości większej niż 20cm to może się okazać nieskuteczna.

Krety pojawiające się w gruncie pod siatką jeśli na nią trafią to napotkają duży opór i w praktyce nie będą próbować z tym walczyć poszukując innego miejsca, albo w ogóle wycofując się z danego terenu. W najgorszym wypadku na trawniku mogą występować niewielkie miejscowy wybrzuszenia. Łatwo można jednak taki trawnik wyprofilować i odpowiednio „wdusić” z powrotem w grunt bez uszkadzania trawy.

Ważne jednak aby siatkę ułożyć na całej powierzchni trawnika. Pytanie jednak co z ogrodami warzywnymi czy roślinnością ogrodową? Tutaj nie można ułożyć siatki, gdyż będzie ona zbyt płytko i szybko uszkodzimy ją przy przekopywaniu ogródka.

Zabezpieczenia po linii ogrodzenia

Istnieje jeszcze inna metoda ochrony przed kretami. Można ograniczyć ich wejście na teren ogrodu hamując krety na linii ogrodzenia. W tym celu należy wykonać dodatkową podmurówkę na głębokość ok. 60-70cm poniżej poziomu terenu. Można w tym celu użyć gotowych elementów betonowych lub zastosować specjalne siatki stalowe, które łatwo wbija się w ziemię i stanowią one skuteczną barierę dla małych kretów.

Jeszcze innym sposobem może być wykonanie pod ogrodzeniem wykopu na głębokość ok 60cm i zasypanie go gruzem z kamieniami. Krety bardzo nie lubią takiego środowiska gdyż bardzo trudno się przez nie przebić. Ważne jednak aby ochrona w postaci gruzu była trwała. Jeśli w gruntach występuje niski poziom wód podziemnych to z czasem może okazać się, że kamienie z gruzem zostaną wciśnięte w głąb podłoża co stworzy miejscowe „przejścia” ziemne, którymi krety dostaną się na ogród. W przypadku zastosowania siatek stalowych problem ten praktycznie nie występuje.

Urządzenia dodatkowe – łapki, emitory dźwięków itp.

Co jednak gdy ogród mamy już wykończony i dopiero po jakimś czasie zawitały do nas krety? Na rynku można kupić różnego rodzaju urządzenia odstraszające krety, wśród których najczęściej spotykane są emitory dźwięków. Działają one na baterie tradycyjne lub solarne i powodują emitowanie dźwięków niesłyszalnych dla człowieka, lecz drażliwych dla kretów.

Skuteczność tych rozwiązań jest różna, ale jeśli już zdecydowaliśmy się na taki krok to warto zakupić urządzenia, które emitują dźwięki o zmiennej częstotliwości. Najtańsze odstraszacze mają stałą częstotliwość co może spowodować, że z czasem krety przyzwyczają się do tego i wrócą na nasz ogród. Walka będzie więc tylko wygraniem chwilowej bitwy, nie dającej długofalowych rezultatów.

Odstraszcze takie należy wijać w kopce lub w tunele kretów. Alternatywnie niektórzy stosują urządzenia „domowej roboty” jak długie druty (sztywne) wbite w ziemię z elementami generującymi drgania i hałasy (np. puste butelki nabite na górze prętów). W praktyce skuteczność takich rozwiązań jest znikoma, a estetyka… tutaj nie będziemy się wypowiadać…

Można również zakupić specjalne kreciołapki. Należy je umieścić w korytarzach. Nad ziemię wystaje specjalny element, sygnalizujący, że kret znalazł się w pułapce. Gdy zwierzę wejdzie do kreciołapki to zostanie ona zamknięta z obu stron. Skuteczność? W praktyce niewielka. Po pierwsze aby wmontować pułapkę musimy naruszyć „naturalny” korytarz wydrążony przez kreta co często już skutecznie odstrasza zwierzę przed dalszą wędrówką tą drogą. Po drugie w korytarzach mogą żyć również inne zwierzęta jak ślimaki, żaby itp. i czasami zdarza się, że one również mogą spowodować zamknięcie pułapki. Należałoby więc zamontować ich dość dużo co jednocześnie jest spory wydatkiem.

Dlaczego metody chemiczne są złym rozwiązaniem?

Po pierwsze należy pamiętać, że chemia wpuszczona w tunele kretów pozostaje w ziemi i w różny sposób oddziałuje na roślinność ogrodową. Szczególnie dyskusyjne jest stosowanie metod chemicznych jeśli mamy w ogrodzie warzywa i owoce. Warzywniak zakładamy najczęściej po to, aby mieć własne zbiory bez oprysków i chemii… a za chwilę ładujemy w grunt duże dawki chemii w celu zabicia kretów… Gdzie tu sens i logika?

Ponad to krety są pod ochroną i nie powinno się ich uśmiercać metodami chemicznymi. To jednak jest już kwestią etyki każdego z nas więc nie będziemy wgłębiali się w ten temat.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

Zobacz również...

Jak bezpiecznie montować szkło na elewacji?

Chociaż zawarty w powieści Stefana Żeromskiego motyw szklanych domów był uważany za mit, w rzeczywistości stał się przepowiednią. Jej spełnieniem jest współczesna architektura, w której szklane elewacje przyciągają uwagę odblaskiem światła i nowoczes...

Dla ciała i dla ducha – relaksująca kąpiel w saunie

Sauna to nieodłączny element takich miejsc jak baseny czy strefy Wellness oraz salony SPA. Korzystają z niej młodsi, starsi, mężczyźni i kobiety, znajdując w tych kilku chwilach przebywania w kabinie dużą dawkę relaksu i zastrzyk tak bardzo potrzebne...

5 powodów, dla których warto kupować odkurzacz samojezdny

Dla wielu osób odkurzanie to smutny obowiązek, który kosztuje wiele energii oraz czasu. Toteż coraz więcej osób kupuje odkurzacz samojezdny, który wykonuje całą pracę za nich. Koniecznie poznaj 5 głównych powodów, sprawiających, że kupowanie odkurzac...

Dewalt, makita, bosh – jaki sprzęt powinni wybrać profesjonaliści?

Na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych produktów narzędziowych, które mogą okazać się nieocenione podczas remontu, budowy lub prac w ogrodzie. Zresztą każdy szanujący się profesjonalista i majsterkowicz z zamiłowania ma swoje ulubione marki. ...

Drzwi wejściowe zewnętrzne - wszystko, co musisz wiedzieć przed ich zakupem

Producenci oferują liczne drzwi zewnętrzne, jakie wybrać można do swojego domu czy mieszkania. Zróżnicowanie pod względem cenowym, jak i pod względem poszczególnych parametrów sprawia, że możesz mieć niemały problem ze znalezieniem idealnego rozwiąza...

Kamień dekoracyjny - impregnować czy nie?

Są wszechstronne w zastosowaniu, a przede wszystkim piękne i niezwykle efektowne. Ponadto, bogata kolorystyka, różnorodność faktur i odcieni sprawia, że mogą nadać niepowtarzalnego charakteru każdej stylizacji. Dzięki temu płytki dekoracyjne świetnie...

Rankingi wybieranych marek

Najnowsze galerie

Średnie rynkowe ceny materiałów