Przewiercony przewód w ścianie – co zrobić?

Data utworzenia: 16 grudnia 2016

remont i wykończenie

ściany i sufity

Przypadkowe przewiercenie przewodów elektrycznych to najczęściej spotykane uszkodzenia w czasie samodzielnych prac remontowych czy majsterkowaniu. W wielu przypadkach dałoby się ich uniknąć, gdybyśmy wcześniej dobrze sprawdzili powierzchnię ścian i rozmieszczenie na niej włączników i gniazdek.

Każde wwiercenie się w czynne przewody elektryczne prowadzi do powstania spięcia, nierzadko w całej instalacji elektrycznej. Z tego względu jeśli jesteśmy na etapie budowy domu warto zastanowić się nad zamontowaniem dodatkowego bezpiecznika różnicowo-prądowego. Zapobiega on poważnym skutkom porażenia, gdyż w takich przypadkach szybko odłączy zasilanie w budynku. Bezpiecznik taki zadziała również w czasie przypadkowego lub celowego (np. przez dziecko) wsadzeniu niebezpiecznych elementów do gniazdek jak nożyczki, druty itp. Bezpiecznik różnicowy to wydatek rzędu 700-1000zł ale na pewno nieraz będziemy w przyszłości zadowoleni z jego zakupu gdy spotka nas niemiła niespodzianka jak chociażby właśnie przewiercenie przewodów.

Rozmieszczenie przewodów na ścianach

Wszystkie przewody elektryczne powinny być rozmieszczane wyłącznie w pionie lub poziomie w odległości od podłogi i sufitów co najmniej 10-15cm. Oznacza to, że trasę przewodów możemy w miarę łatwo przeanalizować na podstawie rozmieszczenia gniazdek i włączników.

I to tyle jeśli chodzi o teorię… niestety w praktyce pomysłowość elektryków nie zna granic i nierzadko możemy spotkać się z przewodami układanymi również pod kątem albo w całkowicie przypadkowy sposób. Zalecamy zatem aby na etapie budowy zawsze pilnować prawidłowego rozmieszczenia okablowania i wymagać od elektryków trzymania wyłącznie linii pionowych i poziomych. Nie szukajmy w tym miejscu oszczędności na mniejszej ilości okablowania gdyż szybko zwróci się to przeciwko nam.

Wykrywanie czynnych przewodów w ścianie nie jest trudne i wystarczy nam do tego proste urządzenie, którego cena waha się średnio od 30 do 50zł. Są to czujniki dotykowe z regulowaną siłą pomiaru. Jest to ważne, gdyż przy zbyt dużej sile pomiaru możemy „wyszukiwać” kable, które znajdują się w odległości nawet 30cm od miejsca dotyku na ścianie. Osłabiając stopniowo siłę pomiaru możemy precyzyjnie określić przebieg przewodów i wyznaczyć miejsce wiercenia.

Przewiercony przewód – jak naprawić?

W momencie przewiercenia przewodu najważniejszą kwestią jest zachowanie spokoju i dopilnowanie, czy w przewodzie nie ma już napięcia. Jeśli mamy w domu bezpiecznik różnicowo-prądowy to odłączył on już zasilanie na całej instalacji, ale mimo wszystko upewnijmy się próbnikiem czy na pewno kabel jest bezpieczny.

Następnie należy ostrożnie rozkuć miejsce wokół otworu aby sprawdzić jak poważne jest uszkodzenie kabla. Czasami może się zdarzyć tak, że jedynie lekko naruszyliśmy otulinę przewodu bez jego przewiercenia. W takiej sytuacji zalecamy zaizolować fragment przewodu specjalnymi taśmami (kolorowe taśmy do prac elektrycznych) i zatynkować otwór. Nie należy próbować wykorzystać tego otworu do montażu kołka, gdyż mógłby on ponownie uszkodzić kabel, a poza tym trudno byłoby go zatynkować w rozkutym otworze.

Gorzej, jeśli ewidentnie uszkodziliśmy kabel i wwierciliśmy się w przewód. Mamy w tym momencie dwa rozwiązania. Pierwsze to rozkucie ściany i wyjęcie całego odcinka uszkodzonego kabla, najczęściej między dwoma gniazdkami lub od lampy do włącznika. Wymaga to jednak zniszczenia większego fragmentu ściany i konieczność jej późniejszego pomalowania.

Drugie rozwiązanie to miejscowa naprawa instalacji z wykorzystaniem gotowych puszek podtynkowych. Jest to proste i szybkie do wykonania i nie wymaga rozkuwania długich fragmentów ściany, dlatego jest szczególnie dobre gdy zniszczymy przewód znajdujący się pod płytkami.

Miejsce uszkodzenia musimy rozkuć tak, aby móc wmontować w nim puszkę plastikową, w której naprawimy kabel przy użyciu kostek elektrycznych. Puszkę należy wmontować w taki sposób, aby przewód mógł przejść przez nią bez zagięcia, czyli pionowo lub poziomo. Przed montażem puszki musimy rozciąć przewód w miejscu uszkodzenia. Nie odcinajmy jednak nic z przewodu co pozwoli nam zastosować tylko jedną kostkę, która w puszcze połączy dwa fragmenty kabla. Zalecamy zakup kostek w których przewody zaciskane są za pomocą śrub wkręcanych zwykłym śrubokrętem płaskim. Na rynku są również kostki samozaciskowe, lecz problem pojawia się, gdy nie uda nam się prawidłowo zacisnąć przewodu i musimy do wyjąć. Gdy robimy nową instalację i mamy luźne przewody nie jest to trudne, ale pamiętajmy, że w naszej sytuacji nie mamy możliwości łatwego manipulowania przewodem, który jest napięty i przytwierdzony do ściany. Kostki zakręcane umożliwiają szybką i łatwą regulację bez obaw o zniszczenie przewodu.

Jeśli byliśmy zmuszeni do wycięcia dłuższego odcinka przewody to może zajść potrzeba zamontowania w puszcze dwóch kostek z dodatkowym przewodem łączącym. Pamiętajmy, aby zawsze dokładnie sprawdzić działanie przewodu zanim zatynkujemy puszkę! Teoretycznie jest to oczywiste, ale życie pisze różne scenariusze i zdarza się, że zapominamy o tak trywialnych kwestiach, po czym musimy ponownie rozkuwać ścianę i poprawiać połączenie przewodów.

Na sam koniec należy zatynkować puszkę. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę, aby wmontować puszkę na tyle głęboko, by umożliwić ułożenie warstwy gipsu o grubości ok. 1cm. Gips o grubości poniżej 5mm może łatwo odpadać od ściany.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

Zobacz również...

Jak bezpiecznie montować szkło na elewacji?

Chociaż zawarty w powieści Stefana Żeromskiego motyw szklanych domów był uważany za mit, w rzeczywistości stał się przepowiednią. Jej spełnieniem jest współczesna architektura, w której szklane elewacje przyciągają uwagę odblaskiem światła i nowoczes...

Dla ciała i dla ducha – relaksująca kąpiel w saunie

Sauna to nieodłączny element takich miejsc jak baseny czy strefy Wellness oraz salony SPA. Korzystają z niej młodsi, starsi, mężczyźni i kobiety, znajdując w tych kilku chwilach przebywania w kabinie dużą dawkę relaksu i zastrzyk tak bardzo potrzebne...

5 powodów, dla których warto kupować odkurzacz samojezdny

Dla wielu osób odkurzanie to smutny obowiązek, który kosztuje wiele energii oraz czasu. Toteż coraz więcej osób kupuje odkurzacz samojezdny, który wykonuje całą pracę za nich. Koniecznie poznaj 5 głównych powodów, sprawiających, że kupowanie odkurzac...

Dewalt, makita, bosh – jaki sprzęt powinni wybrać profesjonaliści?

Na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych produktów narzędziowych, które mogą okazać się nieocenione podczas remontu, budowy lub prac w ogrodzie. Zresztą każdy szanujący się profesjonalista i majsterkowicz z zamiłowania ma swoje ulubione marki. ...

Drzwi wejściowe zewnętrzne - wszystko, co musisz wiedzieć przed ich zakupem

Producenci oferują liczne drzwi zewnętrzne, jakie wybrać można do swojego domu czy mieszkania. Zróżnicowanie pod względem cenowym, jak i pod względem poszczególnych parametrów sprawia, że możesz mieć niemały problem ze znalezieniem idealnego rozwiąza...

Kamień dekoracyjny - impregnować czy nie?

Są wszechstronne w zastosowaniu, a przede wszystkim piękne i niezwykle efektowne. Ponadto, bogata kolorystyka, różnorodność faktur i odcieni sprawia, że mogą nadać niepowtarzalnego charakteru każdej stylizacji. Dzięki temu płytki dekoracyjne świetnie...

Rankingi wybieranych marek

Najnowsze galerie

Średnie rynkowe ceny materiałów