Przede wszystkim ważny jest dobry dobór wiertła. Nie zaleca się stosować do ceramiki zwykłych wierteł do betonu czy metalu. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup specjalnego wiertła dedykowanego do płytek i szkła. Wiertła do szkła mają charakterystyczne ostrza w kształcie grotu wykonane z twardych stopów. Ostrze powinno mieć ostry szpic dzięki czemu możliwe będzie bardzo precyzyjne wwiercanie się w twarde powierzchnie, jak ceramika czy gres.
Na początku musimy dokładnie wyznaczyć miejsce, w którym chcemy wywiercić otwór. W przypadku wiercenia w powierzchniach tynkowanych najczęściej po prostu zaznaczamy ołówkiem punkt centralny otworu.
W przypadku ceramiki sprawa jest nieco utrudniona gdyż płytki są śliskie i wiertło łatwo może się po nich przesuwać. Z tego względu sprawdzonym sposobem jest wcześniejsze przyklejenie do powierzchni płytki taśmy, np. typowej taśmy malarskiej stosowanej do ochrony mebli przed pomalowaniem. Taśma taka nie jest śliska i zapobiegnie niekontrolowanego poślizgowi wiertła. Dopiero na przyklejonej taśmie należy wyznaczyć punkt wiercenia. Pamiętajmy jednak, że taśma malarska dobrze przylega jedynie do suchego podłoża, dlatego wcześniej konieczne może być oczyszczenie i osuszenie płytek (szczególnie w pomieszczeniach wilgotnych jak łazienki, garaże itp.).
W płytkach nigdy nie należy wiercić z włączonym udarem, gdyż powoduje to duże wibracje wiertła i może łatwo przyczynić się do zniszczenia powłoki ceramicznej wokół otworu. W ostateczności możliwe jest kontrolowane włączenie udaru dopiero gdy przewiercimy się przez płytkę i dojdziemy do twardego podłoża betonowego, choć i w tym wypadku zalecamy dużą ostrożność.
Na początku należy przyłożyć wiertło do wskazanego punktu i wiercić na niewielkich obrotach. Wiertła do szkła mają tę charakterystyczną cechę, że często przez kilka do kilkunastu pierwszych sekund teoretycznie nie widać żadnych efektów wiercenia, a dopiero później wiertło zaczyna wybierać płytkę. Nie należy zbyt szybko zwiększać obrotów gdyż nie przyspieszy to wykonania otworu, a może co najwyżej doprowadzić do ześlizgnięcia się wiertła. Większe obroty można włączyć dopiero po przewierceniu płytki i wejściu w beton, pustak czy bloczek.
Jeśli chcemy wywiercić otwór o średnicy powyżej 8-10mm to zalecamy zakup dwóch wierteł. Najpierw przewiercamy się przez płytkę wiertłem o średnicy ok. 6-8mm i dopiero później zmieniamy na docelowe większe wiertło.
Pamiętajmy również o ostrożnym wbijaniu kołków w wywiercony otwór. Najlepiej robić to młotkiem gumowym, aby nie uderzyć w delikatną powłokę ceramiczną i nie spowodować odprysków na płytkach.
Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl