Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Czym i w jaki sposób wiercić w płytkach?

Źródło: ShutterStock
Wiele osób obawia się wiercenia w płytkach ceramicznych czy gresowych aby ich nie uszkodzić. W praktyce jednak nie jest to wcale trudne. Wystarczy zakupić odpowiednie wiertło i przestrzegać kilku ważnych zasad pracy z ceramiką czy gresem, a na pewno nie spowodujemy pęknięcia płytek.

Przede wszystkim ważny jest dobry dobór wiertła. Nie zaleca się stosować do ceramiki zwykłych wierteł do betonu czy metalu. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup specjalnego wiertła dedykowanego do płytek i szkła. Wiertła do szkła mają charakterystyczne ostrza w kształcie grotu wykonane z twardych stopów. Ostrze powinno mieć ostry szpic dzięki czemu możliwe będzie bardzo precyzyjne wwiercanie się w twarde powierzchnie, jak ceramika czy gres.

Na początku musimy dokładnie wyznaczyć miejsce, w którym chcemy wywiercić otwór. W przypadku wiercenia w powierzchniach tynkowanych najczęściej po prostu zaznaczamy ołówkiem punkt centralny otworu.

W przypadku ceramiki sprawa jest nieco utrudniona gdyż płytki są śliskie i wiertło łatwo może się po nich przesuwać. Z tego względu sprawdzonym sposobem jest wcześniejsze przyklejenie do powierzchni płytki taśmy, np. typowej taśmy malarskiej stosowanej do ochrony mebli przed pomalowaniem. Taśma taka nie jest śliska i zapobiegnie niekontrolowanego poślizgowi wiertła. Dopiero na przyklejonej taśmie należy wyznaczyć punkt wiercenia. Pamiętajmy jednak, że taśma malarska dobrze przylega jedynie do suchego podłoża, dlatego wcześniej konieczne może być oczyszczenie i osuszenie płytek (szczególnie w pomieszczeniach wilgotnych jak łazienki, garaże itp.).

 

W płytkach nigdy nie należy wiercić z włączonym udarem, gdyż powoduje to duże wibracje wiertła i może łatwo przyczynić się do zniszczenia powłoki ceramicznej wokół otworu. W ostateczności możliwe jest kontrolowane włączenie udaru dopiero gdy przewiercimy się przez płytkę i dojdziemy do twardego podłoża betonowego, choć i w tym wypadku zalecamy dużą ostrożność.wiercenie w płytkach, wiertło do płytek, wiertło do ceramiki, czym wiercić w płytkach, jakie wiertło do gresu, wiercenie w szkle, wiertło do ceramiki i szkła

Na początku należy przyłożyć wiertło do wskazanego punktu i wiercić na niewielkich obrotach. Wiertła do szkła mają tę charakterystyczną cechę, że często przez kilka do kilkunastu pierwszych sekund teoretycznie nie widać żadnych efektów wiercenia, a dopiero później wiertło zaczyna wybierać płytkę. Nie należy zbyt szybko zwiększać obrotów gdyż nie przyspieszy to wykonania otworu, a może co najwyżej doprowadzić do ześlizgnięcia się wiertła. Większe obroty można włączyć dopiero po przewierceniu płytki i wejściu w beton, pustak czy bloczek.

 

Jeśli chcemy wywiercić otwór o średnicy powyżej 8-10mm to zalecamy zakup dwóch wierteł. Najpierw przewiercamy się przez płytkę wiertłem o średnicy ok. 6-8mm i dopiero później zmieniamy na docelowe większe wiertło.

Pamiętajmy również o ostrożnym wbijaniu kołków w wywiercony otwór. Najlepiej robić to młotkiem gumowym, aby nie uderzyć w delikatną powłokę ceramiczną i nie spowodować odprysków na płytkach.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.