Renowacja wewnętrznego parapetu drewnianego

Data utworzenia: 10 lutego 2016

budowa

okna i drzwi

Parapety drewniane wymagają co kilka lat zabiegów renowacyjnych gdyż ich powłoka z czasem ulega zmatowieniu. W czasie użytkowania parapety często ulegają zarysowanium. Renowację parapetu drewnianego możemy wykonać samodzielnie.

Nie potrzeba do tego wysoce specjalizowanego sprzętu. Z narzędzi będziemy potrzebować przede wszystkim szlifierkę lub urządzenie wielofunkcyjne. Urządzenie takie pozwala szybko i łatwo przeszlifować krawędzie i miejsca niedostępne dla dużych szlifierek. Potrzebny będzie również papier ścierny, najlepiej o gradacji 60, 120 i 240 oraz gąbka ścierna o gradacji ok. 240.

Prace można wykonać wyłącznie papierami ściernymi, bez konieczności zakupu szlifierki. Wiąże się to jednak ze znacznie dłuższą renowacją, szczególnie przy remoncie kilku parapetów jednocześnie. Urządzenia wielofunkcyjne i szlifierki do zastosowań domowych bez problemu zakupimy w cenie 100-250zł.

Krok 1 - Szlifowanie parapetu drewnianego

Szlifowanie parapetu najlepiej zacząć od grubszego papieru o gradacji 60, stopniowo przechodząc do papieru 120 i na końcu 240. Urządzenia wielofunkcyjne znacznie ułatwiają szlifowanie, szczególnie w trudniej dostępnych miejscach. Warto jednak zaopatrzyć się w odpowiedni zestaw końcówek szlifujących.

Na końcu warto przeszlifować cały parapet gąbką ścierną, szczególnie wszystkie miejsca zaokrąglone. Zbyt mocne szlifowanie zaokrągleń szlifierką elektryczną może doprowadzić do powstawania kantów. Szlifowanie ręczne papierem lub gąbką daje większą kontrolę.

Parapet wewnętrzny (parapet drewniany) wymaga co jakiś czas renowacji. Doradzamy jak naprawić parapet i jak ponownie wykonać lakierowanie parapetu. Naprawa parapetu drewnianego nie jest trudna. Konieczne jest dokładnie szlifowanie parapetu. Renowacja parapetu pozwala naprawić niewielkie jego wady.

Krok 2 - Czyszczenie i gruntowanie parapetu

Po zeszlifowaniu starego lakieru aż do surowego drewna przychodzi czas na dokładne oczyszczenie całej powierzchni. Należy usunąć z parapetu pył powstały w czasie szlifowania, gdyż jego nadmiar uniemożliwi właściwe związanie lakieru z drewnem.

Gruntowanie pod docelowy lakier można wykonywać na dwa sposoby. Pierwszy z nich to malowanie drewna lakierem rozcieńczonym benzyną lakową w stosunku 1:1 do momentu, aż drewno przestanie wchłaniać nanoszoną mieszankę. Drugi sposób to zakup gotowego środka gruntującego. Rozwiązanie to nie wymaga ręcznego rozrabiania i mieszania lakieru z benzyną. Środki takie przeważnie nanosi się w jednej lub dwóch warstwach. Ważne jednak, aby zakupić środek gruntujący dostosowany do używanego rodzaju lakieru. W przeciwnym wypadku może dojść do odspajania się lakieru od zagruntowanego drewna – problem ten nie wystąpi, jeśli do gruntowania użyjemy lakier wymieszany z benzyną lakową.

Po zakończeniu gruntowania powierzchnię parapetu zaleca się delikatnie zeszlifować gąbką ścierną i dokładnie usunąć wszystkie pyły i zabrudzenia. Szlifowanie można rozpocząć dopiero po całkowitym wyschnięciu środka gruntującego. Najczęściej jest okres 24-48 godzin.

Krok 3 - Lakierowanie parapetu drewnianego

Na oczyszczonej i zagruntowanej powierzchni możemy rozpocząć nanoszenie lakieru. Nakładamy go w minimum dwóch warstwach. Ważne, aby po naniesieniu pierwszej powłoki odczekać do jej wstępnego wyschnięcia i dopiero wtedy nakładać drugą warstwę. Czas ten podawany jest zawsze na opakowaniu i jest różny dla różnych lakierów (nie ma tutaj jednej uniwersalnej zasady).

Lakier można nakładać pędzlem do farb rozpuszczalnikowych. Należy pilnować, aby nie pojawiały się miejscowe zbyt duże nacieki lakieru, których później nie da się usunąć – jedyną metodą będzie ponowne szlifowanie i lakierowanie parapetu.

Do renowacji parapetów drewnianych dobrze nadają się lakiery rozpuszczalnikowe. Są one odporne na zarysowania co jest dość ważne w przypadku parapetów gdyż często stawiamy na nich różne przedmioty, przesuwamy doniczki z kwiatami itp. Nie jest to jednak żaden przymus i bez problemu możemy również zastosować inne lakiery.

Nigdy nie wolno nakładać różnych lakierów na siebie. Często prowadzi to do znacznego przebarwienia lub rozpuszczenia lakierów, a nawet do ich odpadania od powierzchni drewna. Z tego względu planując renowację parapetu drewnianego zawsze najlepiej jest zeszlifować z niego cały stary lakier i dopiero wtedy nałożyć nowy.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

Zobacz również...

Jak bezpiecznie montować szkło na elewacji?

Chociaż zawarty w powieści Stefana Żeromskiego motyw szklanych domów był uważany za mit, w rzeczywistości stał się przepowiednią. Jej spełnieniem jest współczesna architektura, w której szklane elewacje przyciągają uwagę odblaskiem światła i nowoczes...

Dla ciała i dla ducha – relaksująca kąpiel w saunie

Sauna to nieodłączny element takich miejsc jak baseny czy strefy Wellness oraz salony SPA. Korzystają z niej młodsi, starsi, mężczyźni i kobiety, znajdując w tych kilku chwilach przebywania w kabinie dużą dawkę relaksu i zastrzyk tak bardzo potrzebne...

5 powodów, dla których warto kupować odkurzacz samojezdny

Dla wielu osób odkurzanie to smutny obowiązek, który kosztuje wiele energii oraz czasu. Toteż coraz więcej osób kupuje odkurzacz samojezdny, który wykonuje całą pracę za nich. Koniecznie poznaj 5 głównych powodów, sprawiających, że kupowanie odkurzac...

Dewalt, makita, bosh – jaki sprzęt powinni wybrać profesjonaliści?

Na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych produktów narzędziowych, które mogą okazać się nieocenione podczas remontu, budowy lub prac w ogrodzie. Zresztą każdy szanujący się profesjonalista i majsterkowicz z zamiłowania ma swoje ulubione marki. ...

Drzwi wejściowe zewnętrzne - wszystko, co musisz wiedzieć przed ich zakupem

Producenci oferują liczne drzwi zewnętrzne, jakie wybrać można do swojego domu czy mieszkania. Zróżnicowanie pod względem cenowym, jak i pod względem poszczególnych parametrów sprawia, że możesz mieć niemały problem ze znalezieniem idealnego rozwiąza...

Kamień dekoracyjny - impregnować czy nie?

Są wszechstronne w zastosowaniu, a przede wszystkim piękne i niezwykle efektowne. Ponadto, bogata kolorystyka, różnorodność faktur i odcieni sprawia, że mogą nadać niepowtarzalnego charakteru każdej stylizacji. Dzięki temu płytki dekoracyjne świetnie...

Rankingi wybieranych marek

Najnowsze galerie

Średnie rynkowe ceny materiałów