Schody betonowe czy drewniane

Data utworzenia: 22 czerwca 2014

remont i wykończenie

schody

Wielu inwestorów podczas budowy zastanawia się czy schody wewnętrzne wykonywać jako betonowe czy w formie samonośnej konstrukcji drewnianej. Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Doradzamy jakie schody wybrać w naszym domu aby spełniały nasze oczekiwania na wiele lat.

Schody są jednym z ważniejszych elementów użytkowych budynku, który bardzo trudno remontować, z uwagi na konieczność zapewnienia komunikacji dolnej i górnej części domu. Obecnie najczęściej decydujemy się na schody betonowe (wykończone kamieniem, płytkami lub drewnem) lub schody drewniane (tzw. samonośne, drewniane schody konstrukcyjne). Obie technologie mają swoje zalety i wady, które postaramy się w jasny sposób opisać w artykule.

Schody betonowe

Istotną zaletą schodów betonowych jest ich bardzo duża wytrzymałość i nośność w porównaniu do konstrukcji drewnianych. Technologia wykonania typowych schodów betonowych nieznacznie różni się w zależności od danej firmy wykonawczej, jednakże koszt wykonania tego typu schodów waha się najczęściej w granicach 120-150zł za jeden stopień. W małych miejscowościach możemy znaleźć firmy, które wykonają schody nawet za 80-100zł za stopień.

W przypadku schodów zabiegowych koszt budowy schodów może wzrosnąć o ok 20-50%, w zależności od stopnia skomplikowania konstrukcji. Dodatkowe koszty związane mogą być również ze spocznikami, których koszt to ok 300-400zł za jeden spocznik.

Schody betonowe najczęściej wymagają również otynkowania mniejszych lub większych powierzchni bocznych, spodnich i ewentualnie podstopnic. W przypadku typowych schodów drewnianych prace tynkarskie praktycznie nie występują (po za ewentualnymi drobnymi wykończeniami przy ścianach).

Zatem jakie wybrać schody – samonośne schody drewniane czy betonowe schody konstrukcyjne. Konstrukcja schodów betonowych wymaga odpowiedniego wykończenia schodów, jednakże charakteryzuje je znacznie dłuższa żywotność.Kolejną zaletą schodów betonowych jest ich wysoka odporność na ogień. W konsekwencji zwiększa to bezpieczeństwo osób mieszkających w domu w razie pożaru, gdyż umożliwia szybką ewakuację.

Schody betonowe mają mało estetyczny wygląd, w związku z czym konieczne jest ich odpowiednie wykończenie. Najczęściej jest to obłożenie schodów drewnem (stopnic oraz ewentualnie podstopnic), płytkami ceramicznymi lub kamieniem. Prace te znacząco podnoszą całkowity koszt schodów. Istotny jest jednak fakt, że koszty te rozkładają się w czasie, gdyż wykonane schody betonowe możemy bez problemów użytkować przez jakiś czas, bez konieczności natychmiastowego ich wykończenia drogim materiałem.

Konstrukcje betonowe najczęściej bardzo „toporne” w przeciwieństwie do schodów drewnianych. Jednakże przy zastosowaniu odpowiedniego zbrojenia i technologii zalewania schodów betonem, możemy również uzyskać stosunkowo cienkie stopnie bez widocznej dużej konstrukcji nośnej.

Schody jak wiadomo stanowią element domu budowany na wiele lat. Z tego względu, wybierając technologię ich wykonania, warto od razu przemyśleć ewentualne kwestie remontów. Schody betonowe mają istotną zaletę, gdyż umożliwiają zmianę wyglądu bez rozbierania całej konstrukcji nośnej. Bez większych problemów możemy bowiem po kilkunastu latach skuć stare płytki czy obłożenie schodów elementami drewnianymi. W to miejsce możemy od nowa wykonać docelowe wykończenie schodów nowymi materiałami, przy jednoczesnym ciągłym zachowaniu możliwości komunikacji dolnej i górnej części domu. Tego typu remonty schodów drewnianych wiążą się z koniecznością rozebrania całej bądź większości istniejącej konstrukcji nośnej.Trwałość schodów drewnianych określana jest na kilkanaście lat i wymagany będzie remont schodów. Wycena schodów betonowych przedstawiona w artykule ujmuje już ich wykończenie, podobnie jak wycena schodów drewnianych.

Schody drewniane (samonośna konstrukcja z drewna)

Zwolennicy schodów drewnianych na pierwszym miejscu stawiają ich „delikatny” i bardziej „lekki” wygląd w porównaniu do schodów betonowych. Jest to argument jak najbardziej słuszny, jednakże przy wyborze schodów warto przeanalizować również wszystkie aspekty użytkowe, a nie tylko efekt wizualny i dekoracyjny.

Schody drewniane łatwiej można wykonywać o dowolnie wybranych kształtach konstrukcji, gdyż drewno, w przeciwieństwie do betonu, bardzo łatwo daje się obrabiać i docinać.

Schody wewnętrzne to istotny element wnętrza budynku. Przeważnie wykonujemy je jako schody betonowe lub schody drewniane. Schody betonowe wykończone drewnem charakteryzuje jednak większy koszt budowy schodów na co wpływ na głównie koszt wykończenia schodów. Zatem jakie wybrać schody – samonośne schody drewniane czy betonowe schody konstrukcyjne. Zaletą schodów drewnianych samonośnych jest ich niższa całkowita cena niż schodów betonowych (beton + wykończenie).

Jednakże w przypadku schodów drewnianych od razu musimy wykonać cała konstrukcję, a zatem całkowity koszt wykończenia schodów poniesiemy już na etapie budowy (nie ma możliwości rozbicia kosztów tak jak przy schodach betonowych).

Wprzypadku schodów drewnianych konstrukcje schodów prostych i zabiegowych nie różnią cenowo się tak istotnie jak przy schodach betonowych. Wzrost kosztów schodów zabiegowych to ok 10-20%. Cena spoczników przy schodach drewnianych jest bardzo różna i zależy od stopnia skomplikowania konstrukcji spocznika.

Schody drewniane charakteryzują się niskim poziomem bezpieczeństwa w razie pożaru, gdyż przy dłużej trwającym ogniu ulegną istotnemu uszkodzeniu, a nawet czasami całkowitemu zniszczeniu, bez możliwości skorzystania z nich w celu ewakuacji.

W porównaniu do konstrukcji betonowych, schody drewniane można użytkować od razu po ich zmontowaniu, bez konieczności czekania na związanie betonu. Schody takie można wykonać (zamontować w domu) w ciągu 1-2 dni.

Konstrukcja schodów betonowych wymaga odpowiedniego wykończenia schodów, jednakże charakteryzuje je znacznie dłuższa żywotność. Trwałość schodów drewnianych określana jest na kilkanaście lat i wymagany będzie remont schodów. Wycena schodów betonowych przedstawiona w artykule ujmuje już ich wykończenie, podobnie jak wycena schodów drewnianych.

Przykładowa wycena schodów betonowych i drewnianych

Wycena schodów prostych, bez spoczników pośrednich, z 14 stopnicami o równych wymiarach typowych dla domków jednorodzinnych, z jednej strony schody znajdują się przy ścianie, natomiast druga powierzchnia boczna pozostaje widoczna, barierki stalowe z drewnianymi słupkami (średnie ceny na podstawie wycen ośmiu firm wykonawczych, cena uwzględnia materiały i robociznę):

Schody betonowe proste – wariant I:

- 2000zł (beton)

- 11000zł obłożenie drewnem (dąb, stopnice+podstopnice)

- 500 otynkowanie bocznej i spodniej części schodów

Razem: 13500zł

Schody betonowe proste – wariant II:

- 2000zł (beton)

- 9600zł obłożenie drewnem (dąb, stopnice)

- 800zł otynkowanie podstopnic i bocznej oraz spodniej części schodów

Razem: 12400zł

Schody betonowe proste – wariant Ia

- 2000zł (beton)

- 9000zł obłożenie drewnem (jesion lub buk, stopnice+podstopnice)

- 500 otynkowanie bocznej i spodniej części schodów

Razem: 11500zł

Schody betonowe proste – wariant IIa:

- 2000zł (beton)

- 7600zł obłożenie drewnem (jesion lub buk, stopnice)

- 800zł otynkowanie podstopnic i bocznej oraz spodniej części schodów

Razem: 10400zł

Schody drewniane dębowe: 9500-11000zł

Schody drewniane jesionowe lub bukowe: 8500 – 9700zł.

Jakie schody wybrać - drewno czy beton?

Konstrukcje betonowe i drewniane dla wielu osób różnią się głównie kwestiami estetycznymi. Zwolennicy schodów drewnianych jako najważniejszy argument stawiają lekkość konstrukcji i możliwość jej dowolnego kształtowania.

Pomijając jednak kwestie estetyczne, gdyż jest to sprawa bardzo subiektywna, schody betonowe dają nam wiele dodatkowych korzyści.

Przede wszystkim można je użytkować po zalaniu betonem, bez konieczności ponoszenia od razu dużych nakładów finansowych. W całym rozrachunku schody takie będą z pewnością droższe od konstrukcji drewnianej, lecz koszty te, w razie potrzeby, możemy rozłożyć nawet na kilka lat, przez co w pewnych sytuacjach schody betonowe mogą być dla nas korzystniejsze finansowo.

Dzięki odsunięciu w czasie wykończenia schodów betonowych, możemy z powodzeniem wykonywać inne prace w górnej części domu (tynkowanie, malowanie, płytki, układanie podłóg itp.), bez ryzyka, że wykonawcy uszkodzą nam docelową drogą powierzchnię schodów. Ma to znaczenie szczególnie w przypadku wykończenia schodów drewnem, które jest stosunkowo miękkie i wrażliwe na uszkodzenia np. od przypadkowego uderzenia.

Ostatecznie zalecamy zatem wybór schodów betonowych, które następnie można wykończyć różnego rodzaju materiałami dekoracyjnymi jak drewno (dąb, jesion, buk), płytki czy elementy kamienne. Jeśli jednak komuś zależy głównie na delikatnej i lekkiej konstrukcji, lepszym rozwiązaniem będą schody drewniane.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

Zobacz również...

Jak bezpiecznie montować szkło na elewacji?

Chociaż zawarty w powieści Stefana Żeromskiego motyw szklanych domów był uważany za mit, w rzeczywistości stał się przepowiednią. Jej spełnieniem jest współczesna architektura, w której szklane elewacje przyciągają uwagę odblaskiem światła i nowoczes...

Dla ciała i dla ducha – relaksująca kąpiel w saunie

Sauna to nieodłączny element takich miejsc jak baseny czy strefy Wellness oraz salony SPA. Korzystają z niej młodsi, starsi, mężczyźni i kobiety, znajdując w tych kilku chwilach przebywania w kabinie dużą dawkę relaksu i zastrzyk tak bardzo potrzebne...

5 powodów, dla których warto kupować odkurzacz samojezdny

Dla wielu osób odkurzanie to smutny obowiązek, który kosztuje wiele energii oraz czasu. Toteż coraz więcej osób kupuje odkurzacz samojezdny, który wykonuje całą pracę za nich. Koniecznie poznaj 5 głównych powodów, sprawiających, że kupowanie odkurzac...

Dewalt, makita, bosh – jaki sprzęt powinni wybrać profesjonaliści?

Na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych produktów narzędziowych, które mogą okazać się nieocenione podczas remontu, budowy lub prac w ogrodzie. Zresztą każdy szanujący się profesjonalista i majsterkowicz z zamiłowania ma swoje ulubione marki. ...

Drzwi wejściowe zewnętrzne - wszystko, co musisz wiedzieć przed ich zakupem

Producenci oferują liczne drzwi zewnętrzne, jakie wybrać można do swojego domu czy mieszkania. Zróżnicowanie pod względem cenowym, jak i pod względem poszczególnych parametrów sprawia, że możesz mieć niemały problem ze znalezieniem idealnego rozwiąza...

Kamień dekoracyjny - impregnować czy nie?

Są wszechstronne w zastosowaniu, a przede wszystkim piękne i niezwykle efektowne. Ponadto, bogata kolorystyka, różnorodność faktur i odcieni sprawia, że mogą nadać niepowtarzalnego charakteru każdej stylizacji. Dzięki temu płytki dekoracyjne świetnie...

Rankingi wybieranych marek

Najnowsze galerie

Średnie rynkowe ceny materiałów