Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.plNowoczesny portal budowlany

Układanie płytek gresowych na schodach zewnętrznych

Schody zewnętrzne, przeważnie schody betonowe wymagają, aby płytki na schodach były mrozoodporne i bezpieczne. Układanie płytek na schodach wymaga nieco innego podejścia niż płytki wewnątrz domu. Pytanie co wybrać – płytki gresowe czy ceramiczne? Jakie płytki na schody zewnętrzne będą najlepsze? Zalecamy płytki gresowe lub kamienne, zamiast ceramiki, stosowanej np. w łazienkach. Ważne również jaki klej do płytek zastosujemy. Otóż klej do płytek na schody musi być odkształcalny, najlepiej z oznaczeniem S2. Fugowanie schodów można rozpocząć po związaniu zaprawy klejowej. Fugowanie płytek na schodach, czyli fugowanie gresu należy prowadzić bardzo dokładnie, aby zminimalizować ilość szczelin dla wody. Stopnice schodowe ułatwiają poruszanie się po schodach. Docinanie płytek gresowych warto robić piłą elektryczną. Cięcie gresu maszynką ręczną wymaga dużego doświadczenia i wprawy.
Źródło: Ceramika Arte
Schody zewnętrzne często wykańczane są płytkami gresowymi. Jest to rozwiązanie praktyczne, lecz należy dobrze wybrać nie tylko rodzaj płytek ale także odpowiedni klej, fugi i dodatkową izolację przeciwwodną. Doradzamy jak należy układać płytki gresowe na schodach zewnętrznych i tarasach.

Układanie płytek na zewnątrz budynku różni się nieco od standardowych płytek wewnętrznych – najczęściej ceramicznych. Panują tutaj bowiem zmienne warunki atmosferyczne.

Największym wrogiem płytek na schodach zewnętrznych są mroźne temperatury i duże zawilgocenie powietrza, które mogą z czasem prowadzić do odpadania pojedynczych płytek. Sytuacja taka wystąpi, jeśli zaniedbamy kilka ważnych zasad, jakie należy przestrzegać układając płytki zewnętrzne.

Dlaczego na zewnątrz nie należy stosować płytek ceramicznych?

Do powierzchni zewnętrznych, narażonych na działanie mrozu i śniegu, nie należy stosować płytek ceramicznych. Wynika to z dwóch powodów. Po pierwsze płytki ceramiczne mają znikomą odporność na działanie mrozu, przez co już po pierwszym sezonie mogą odpadać od powierzchni schodów – nawet przy zastosowaniu odpowiednich zapraw klejowych.

Drugą wadą ceramiki jest przeważnie duża gładkość powierzchni płytek. O ile jest to jak najbardziej pożądane w pomieszczeniach wewnątrz budynku– szczególnie przy płytkach ściennych, o tyle na schodach zewnętrznych obniża to bezpieczeństwo poruszania się po mokrych płytkach. Dobrej jakości płytki gresowe posiadają szorstką powierzchnię, która charakteryzuje się znacznie lepszą przyczepnością nawet po zawilgoceniu.

Dodatkowo warto zakupić również płytki stopnicowe, posiadające specjalne rowki i wybrzuszenia (przeważnie 3 lub 4), które jeszcze bardziej poprawiają bezpieczeństwo przy wchodzeniu i schodzeniu po schodach w czasie opadów deszczu lub tuż po nich.

Niestety wadą gresu ze względu na jego szorstką powierzchnię jest szybkie wnikanie drobinek brudu i kurzu w mikro pory płytek. W praktyce gres będzie zatem wymagał bardziej pracochłonnego czyszczenia niż gładka płytka ceramiczna.

Jaki klej stosować do płytek zewnętrznych?

Do płytek na schody zewnętrzne nie wolno stosować klejów standardowych z najniższej półki cenowej. Obowiązkowo musi to być klej mrozoodporny i odkształcalny, najlepiej z oznaczeniem S2 – klej wysoko odkształcalny.

Taka zaprawa klejowa będzie w stanie wytrzymać zmienne warunki temperaturowe bez osłabienia związania podłoża z płytką i jej odpadnięcia.

Jeśli wykonujemy prace w temperaturze ponad 25-27 stopni, warto zadbać również, aby klej charakteryzował się wydłużonym czasem otwartym – oznaczenie „E”. Pozwoli to na rozrabianie większej ilości zaprawy i przyspieszy układanie płytek. Jeśli zastosujemy zwykły klej S1 lub S2 o normalnym czasie otwartym, to należy rozrabiać klej w małych ilościach, aby nie zaczął wiązać przed ułożeniem płytek.

Izolacja przeciwwodna pod płytkami gresowymi

Nie jest to obowiązkowe, lecz wielu inwestorów decyduje się na wykonanie również dodatkowej warstwy izolacji przeciwwodnej. Zapewni to większą możliwość odkształcenia się izolacji i zaprawy klejowej na skutek działania mrozu i wilgoci, bez ryzyka odpadania płytek.

Należy jednak dobrze wybrać rodzaj takiej izolacji. Może to być np. folia w płynie lub masa uszczelniająco-izolująca, podobne jakie stosuje się w łazienkach. W tym wypadku produkt taki musi być także mrozoodporny.

Alternatywnie można stosować specjalne masy hydroizolacyjne, dedykowane przez niektórych producentów właśnie do płytek zewnętrznych.

Niezależnie od rodzaju izolacji, warto zadbać, aby miała ona grubość nie mniejszą niż 1-2mm i była warstwą o dużej odkształcalności. Dobrze sprawdzą się tutaj gęste folie w płynie, które łatwo nanosi się pędzlem lub wałkiem – przeważnie w dwóch warstwach prostopadłych do siebie.

Izolację przeciwwilgociową nanosimy bezpośrednio na oczyszczone podłoże (np. wylewka betonowa, bloczki betonowe itp.) i stanowi ona podkład pod zaprawę klejową.

Jak poprawnie układać płytki gresowe?

Przede wszystkim należy rozpocząć prace od dokładnego oczyszczenia podłoża – betonu lub warstwy izolacji przeciwwodnej. Wszelkie pyły, kurz i inne zabrudzenia osłabią lub nawet całkowicie uniemożliwią związanie zaprawy klejowej z podłożem.

Klej należy nanosić warstwą o grubości nie większej niż 5mm, chyba, że stosujemy zaprawy klejowe średniowarstwowe (o grubości ok. 5-20mm). W razie konieczności wyrównania ubytków lepiej zastosować oddzielną wylewkę betonową, a dopiero później cienką warstwę kleju. Jeśli naniesiemy zaprawę klejową zbyt grubo, to w ciągu 1-2 sezonów dojdzie do jej uszkodzenia i wewnętrznego pękania, co w konsekwencji doprowadzi do odpadania płytek gresowych.

W przypadku układania płytek wewnątrz domu stosuje się zasadę nanoszenia kleju „na grzebień”, czyli z pozostawieniem rowków niewypełnionych zaprawą. Rozwiązanie takie umożliwia łatwiejsze dociskanie płytek i ich poziomowanie, bez ryzyka wypływania dużej ilości kleju po za obręb płytki.

Wielu fachowców stosuje tę zasadę również przy płytkach zewnętrznych, lecz nie zawsze jest to poprawne rozwiązanie. Woda potrafi wnikać w najdrobniejsze szczeliny, które zawsze znajdą się w fugach między płytkami. W okresie zimowym woda zacznie zamarzać, zwiększając swoją objętość, a tym samym niszcząc związanie kleju z podłożem i płytką.

Z tego względu, aby zminimalizować ryzyko dostania się wody pod płytki, zalecamy nanoszenie kleju równomiernie na całej powierzchni płytki gresowej i dodatkowo, bardzo cienką warstwę na podłożu betonowym. Należy przy tym pilnować grubości nanoszonej zaprawy, gdyż zbyt mocne dociskanie płytek spowoduje wypływanie nadmiaru zaprawy. W takiej sytuacji nadmiar kleju należy od razu usunąć (np. cienkim rylcem, szpachelką itp.) zanim wyschnie i utrudni prawidłowe wykonanie fug.

Stopnice i podstopnice - gotowe płytki czy docinane?

Stopnice na schodach zewnętrznych warto wykonać z gotowych elementów, które posiadają przy krawędzi fabryczne rowki i wybrzuszenia, zapewniające bezpieczniejsze poruszanie się po schodach w czasie deszczu. Nie jest to jednak w budownictwie jednorodzinnym obowiązkowe i możemy stopnice wykonać z płytek o jednolitej strukturze powierzchni, bez rowkowania.

Na rynku dostępne są także specjalne stopnice z fabrycznym wyprowadzeniem do podstopnicy. Pozwala to uniknąć fug widocznych na krawędzi stopnicy i podstopnicy i ułatwia równe ułożenie wszystkich płytek schodowych.

W przypadku podstopnic wielu producentów nie oferuje gotowych rozwiązań i zmuszeni będziemy do docinania płytek na określoną wysokość. Wynika to z faktu, że często schody betonowe nie są idealnie równe i czasami nawet na jednym poziomie mogą występować duże różnice w wysokościach podstopnic.

Docinanie płytek gresowych nie jest trudne i wykonuje się je analogicznie jak cięcie płytek ceramicznych. Dla mniej doświadczonych osób zalecamy zakup piły elektrycznej lub szlifierki kątowej, które ułatwią docinanie w stosunku do maszynek ręcznych (które dają bardzo dobre efekty, lecz trzeba mieć duże doświadczenie w ich stosowaniu).

Fugowanie płytek gresowych na schodach zewnętrznych

Fugowanie płytek gresowych warto rozpocząć nie wcześniej niż po ok. 24 godzinach od ich ułożenia. Fugi wciska się między płytki specjalnymi pacami gumowymi lub elastyczną szpachelką.

Po naniesieniu, fugi często profiluje się z lekkim wgłębieniem, co umożliwiają specjalne kształtki plastikowe lub silikonowe (dostępne praktycznie w każdym markecie i składzie budowlanym).

W przypadku ceramiki o gładkiej powierzchni możemy poczekać z czyszczeniem płytek z fug nawet kilka dni (choć nie zalecamy takiego rozwiązania). Niestety gres posiada chropowatą powierzchnię i fugi bardzo mocno wnikają w płytki, w związku z czym należy je czyścić od razu po zafugowaniu szczelin. Jeśli będziemy zwlekać zbyt długo to usunięcie fug z powierzchni płytek może wymagać stosowania szczotek drucianych, gdyż zwykła zwilżona gąbka nie będzie w stanie ich usunąć.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

(27 lipca 2015)
Dodaj firmę do katalogu

Stwórz wizytówkę swojej firmy w naszym katalogu:

zdobywaj nowych klientów
lepsza widoczność firmy w google
możliwość dodania linków www i social media
Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator kredytu hipotecznegoKalkulator kredytowy

Myślisz o zakupie domu czy mieszkania lub może planujesz rozpocząć budowę? Zobacz ile wyniesie cię orientacyjna rata kredytu hipotecznego.
Cena nieruchomości:
Udział własny: 20 %
(Wiele banków wymaga udziału własnego na poziomie min. 20%.)
5%80%
Okres spłaty: 30 lat
(Im krótszy okres tym wyższa rata miesięczna. Najczęściej wybierany okres to 25 lub 30 lat.)
5 lat35 lat
Szacunkowa rata miesięczna:
0
Powyższa kalkulacja ma charakter orientacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego. Ostateczne warunki finansowania zależą od decyzji banku i oceny zdolności kredytowej.
śledź nas na Facebook
Kalkulator kredytowy
Kalkulator kredytowy
Ceny mieszkań w Polsce
Ceny mieszkań w Polsce
Dodaj firmę do katalogu

Stwórz wizytówkę swojej firmy w naszym katalogu:

zdobywaj nowych klientów
lepsza widoczność firmy w google
możliwość dodania linków www i social media
Jak podpisać dobrą umowę na roboty budowlane i remontowe?
Jak podpisać dobrą umowę na roboty budowlane i remontowe?

Umowa na roboty budowlane - kiedy warto ją zawrzeć i co powinna zawierać?

Umowa na roboty budowlane - kiedy warto ją zawrzeć i co powinna zawierać?

Co należy sprawdzić podczas odbioru mieszkania od dewelopera?
Co należy sprawdzić podczas odbioru mieszkania od dewelopera?

Odbiór mieszkania: na co zwrócić uwagę przy sprawdzaniu nowego lokum?

Odbiór mieszkania: na co zwrócić uwagę przy sprawdzaniu nowego lokum?

Jaki dom jest lepszy i praktyczniejszy - parterowy czy piętrowy?
Jaki dom jest lepszy i praktyczniejszy - parterowy czy piętrowy?

Dom parterowy czy piętrowy? Porównanie zalet i wad obu rozwiązań.

Dom parterowy czy piętrowy? Porównanie zalet i wad obu rozwiązań.

Ile kosztuje biały montaż w łazience?
Ile kosztuje biały montaż w łazience?

Koszt montażu armatury łazienkowej - co warto wiedzieć?

Koszt montażu armatury łazienkowej - co warto wiedzieć?

Ile kosztuje montaż gniazdek i oświetlenia w domu i mieszkaniu?
Ile kosztuje montaż gniazdek i oświetlenia w domu i mieszkaniu?

Koszty montażu oświetlenia i instalacji gniazdek

Koszty montażu oświetlenia i instalacji gniazdek

Jak zrobić antyramę?
Jak zrobić antyramę?

Jak zrobić antyramę? Poradnik krok po kroku

Jak zrobić antyramę? Poradnik krok po kroku

Rolety wewnętrzne Fakro
Rolety wewnętrzne Fakro

Rolety wewnętrzne Fakro: idealne rozwiązanie dla Twoich okien dachowych - przegląd

Rolety wewnętrzne Fakro: idealne rozwiązanie dla Twoich okien dachowych - przegląd

Jak zrobić mulczowanie trawnika na wiosnę?
Jak zrobić mulczowanie trawnika na wiosnę?

Mulczowanie trawy: dlaczego warto to robić wiosną?

Mulczowanie trawy: dlaczego warto to robić wiosną?

Jak sadzić i pielęgnować róże w ogrodzie?
Jak sadzić i pielęgnować róże w ogrodzie?

Róże w Ogrodzie: praktyczny poradnik dla początkujących ogrodników

Róże w Ogrodzie: praktyczny poradnik dla początkujących ogrodników

Zalety i wady kory sosnowej jako ściółki pod rośliny
Zalety i wady kory sosnowej jako ściółki pod rośliny

Kora sosnowa jako ściółka: Wady, zalety i wybór odpowiedniej opcji

Kora sosnowa jako ściółka: Wady, zalety i wybór odpowiedniej opcji

Zmiany cen materiałów i robocizny - co na nie wpływa?
Zmiany cen materiałów i robocizny - co na nie wpływa?

Jakie czynniki wpływają na zmiany cen robocizny i materiałów budowlanych?

Jakie czynniki wpływają na zmiany cen robocizny i materiałów budowlanych?

Jak wybrać fachowca do remontu, z polecenia czy z ogłoszenia?
Jak wybrać fachowca do remontu, z polecenia czy z ogłoszenia?

Wybór fachowca do remontu - jak to dobrze zrobić, na co zwracać uwagę?

Wybór fachowca do remontu - jak to dobrze zrobić, na co zwracać uwagę?

Jak zwalczać pędziorki w ogrodzie?
Jak zwalczać pędziorki w ogrodzie?

Skuteczne sposoby na zwalczanie pędziorków w ogrodzie i domu

Skuteczne sposoby na zwalczanie pędziorków w ogrodzie i domu

Wybór grilla węglowego do domowego ogrodu
Wybór grilla węglowego do domowego ogrodu

Jaki grill węglowy wybrać?

Jaki grill węglowy wybrać?

Skalniak w domowym ogrodzie - jak wykonać, inspiracje, pomysły
Skalniak w domowym ogrodzie - jak wykonać, inspiracje, pomysły

Skalniak w Ogrodzie: Jak zaprojektować, wykonać i Ile kosztuje?

Skalniak w Ogrodzie: Jak zaprojektować, wykonać i Ile kosztuje?

Jak skutecznie i ekologicznie chronić rośliny ogrodowe?
Jak skutecznie i ekologicznie chronić rośliny ogrodowe?

Ekologiczne metody ochrony roślin w Twoim ogrodzie: Praktyczne porady i rozwiązania

Ekologiczne metody ochrony roślin w Twoim ogrodzie: Praktyczne porady i rozwiązania

Czy warto stosować nawóz ze skorupek do jaj?
Czy warto stosować nawóz ze skorupek do jaj?

Nawóz ze skorupek jaj: kiedy stosować i jak wpływa na rośliny?

Nawóz ze skorupek jaj: kiedy stosować i jak wpływa na rośliny?

Nowoczesne komody do małych pomieszczeń
Nowoczesne komody do małych pomieszczeń

Funkcjonalne komody do małych wnętrz - jak najlepiej wykorzystać przestrzeń?

Funkcjonalne komody do małych wnętrz - jak najlepiej wykorzystać przestrzeń?

Choroby drzew - jak z nimi walczyć?
Choroby drzew - jak z nimi walczyć?

Najpopularniejsze choroby drzew owocowych

Najpopularniejsze choroby drzew owocowych

śledź nas na Facebook
Jak uprawiać cukinię we własnym ogrodzie?
Jak uprawiać cukinię we własnym ogrodzie?

Uprawa cukinii w ogrodzie

Uprawa cukinii w ogrodzie

Jak uprawiać i rzodkiewkę w domowym warzywniaku?
Jak uprawiać i rzodkiewkę w domowym warzywniaku?

Rzodkiewka - uprawa, pielęgnacja, choroby i szkodniki

Rzodkiewka - uprawa, pielęgnacja, choroby i szkodniki

Jak zrobić masę solną do zabawy z dziećmi?
Jak zrobić masę solną do zabawy z dziećmi?

Masa solna krok po kroku. Co można zrobić z masy solnej?

Masa solna krok po kroku. Co można zrobić z masy solnej?

Materac na wiosnę, jak dobrać wygodny materac do pory roku?
Materac na wiosnę, jak dobrać wygodny materac do pory roku?

Idealny materac na wiosnę - czy zmiana pory roku wpływa na komfort snu?

Idealny materac na wiosnę - czy zmiana pory roku wpływa na komfort snu?

Uprawa ogórków w ogrodzie
Uprawa ogórków w ogrodzie

W jaki sposób uprawiać i pielęgnować ogórki

W jaki sposób uprawiać i pielęgnować ogórki

Osa i szerszeń w mieszkaniu - jak je usunąć?
Osa i szerszeń w mieszkaniu - jak je usunąć?

Owady przypominające osy - co warto o nich wiedzieć?

Owady przypominające osy - co warto o nich wiedzieć?

Inwestycje mieszkaniowe na zachodzie Wrocławia WPBM Mój Dom
Inwestycje mieszkaniowe na zachodzie Wrocławia WPBM Mój Dom

Dlaczego zachód Wrocławia przyciąga inwestycje mieszkaniowe?

Dlaczego zachód Wrocławia przyciąga inwestycje mieszkaniowe?

Jak uprawiać szparagi w ogrodzie?
Jak uprawiać szparagi w ogrodzie?

Szparagi - odmiany, uprawa i pielęgnacja w ogrodzie

Szparagi - odmiany, uprawa i pielęgnacja w ogrodzie

Montaż rolet dzień noc
Montaż rolet dzień noc

Jak zamontować rolety dzień noc?

Jak zamontować rolety dzień noc?

Jak uprawiać wrzosy w ogrodzie?
Jak uprawiać wrzosy w ogrodzie?

Wrzosy - pielęgnacja i ich uprawa w ogrodzie

Wrzosy - pielęgnacja i ich uprawa w ogrodzie

Hortensje w ogrodzie - jak dbać i pielęgnować?
Hortensje w ogrodzie - jak dbać i pielęgnować?

Rabata z hortensjami - jak ją zaplanować i jakie rośliny do niej wybrać?

Rabata z hortensjami - jak ją zaplanować i jakie rośliny do niej wybrać?

Zalety i wady mieszkania od dewelopera oraz samodzielnej budowy domu
Zalety i wady mieszkania od dewelopera oraz samodzielnej budowy domu

Mieszkanie od dewelopera czy budowa domu - co wybrać?

Mieszkanie od dewelopera czy budowa domu - co wybrać?

Jak przycinać stare tuje i je odmłodzić?
Jak przycinać stare tuje i je odmłodzić?

Radykalne cięcie: sekret odmładzania starych tui

Radykalne cięcie: sekret odmładzania starych tui

Jak pielęgnować i uprawiać kurkumę?
Jak pielęgnować i uprawiać kurkumę?

Kwiat kurkumy: Jaką ziemię wybrać, jak podlewać i pielęgnować?

Kwiat kurkumy: Jaką ziemię wybrać, jak podlewać i pielęgnować?

Mieszkanie z rynku pierwotnego od dewelopera - czy warto kupić?
Mieszkanie z rynku pierwotnego od dewelopera - czy warto kupić?

Czy warto inwestować w mieszkania na rynku pierwotnym?

Czy warto inwestować w mieszkania na rynku pierwotnym?

Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator kredytu hipotecznegoKalkulator kredytowy

Myślisz o zakupie domu czy mieszkania lub może planujesz rozpocząć budowę? Zobacz ile wyniesie cię orientacyjna rata kredytu hipotecznego.
Cena nieruchomości:
Udział własny: 20 %
(Wiele banków wymaga udziału własnego na poziomie min. 20%.)
5%80%
Okres spłaty: 30 lat
(Im krótszy okres tym wyższa rata miesięczna. Najczęściej wybierany okres to 25 lub 30 lat.)
5 lat35 lat
Szacunkowa rata miesięczna:
0
Powyższa kalkulacja ma charakter orientacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego. Ostateczne warunki finansowania zależą od decyzji banku i oceny zdolności kredytowej.

Polecane artykuły

Remont i wykończenie

Więcej artykułów...
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.