Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.plNowoczesny portal budowlany

Czym różni się folia paroizolacyjna od membrany dachowej?

Autor artykułu: Tomasz Sochacki
Tomasz Sochacki
Folia dachowa to określenie bardzo ogólne, często jest to folia wstępnego krycia czyli izolacja dachu od góry. Paroizolacja stosowana jest od strony poddasza. Dobra membrana dachowa musi być przepuszczalna dla pary wodnej. Doradzamy jaka powinna być paroizolacja poddasza czyli jaka folia paroizolacyjna będzie najlepsza.
Źródło: Dorken
W konstrukcji dachu wyróżniamy co najmniej dwa podstawowe rodzaje folii. Mowa tutaj foli paroizolacyjnej oraz foli paroprzepuszczalnej, nazywanej często folią wstępnego krycia lub membraną dachową. Omawiamy najważniejsze różnice między foliami dachowymi.

W zasadzie nie ma jasnej definicji tzw. folii dachowej. W większości przypadków określenie to dotyczy folii paroprzepuszczalnych układanych na zewnętrznej stronie konstrukcji dachu. Niestety czasami inwestorzy źle dobierają rodzaj folii do jej miejsca wbudowania i przeznaczenia.

W konsekwencji może to być przyczyną zawilgocenia poddasza oraz pojawiania się grzybów czy pleśni. Doradzamy jakie folie należy zakupić i zamontować w przypadku poddasza użytkowego z wyjaśnieniem powszechnie stosownego nazewnictwa.

Folia paroizolacyjna czy membrana dachowa?

W konstrukcji typowego dachu skośnego występują najczęściej trzy rodzaje izolacji. Od strony wewnętrznej znajduje się paroizolacja, następnie warstwa ocieplenia (najczęściej z wełny mineralnej) i od strony zewnętrznej izolacja paroprzepuszczalna.

Od wewnętrznej strony poddasza użytkowego należy wykonać izolację, która uniemożliwi dostęp pary wodnej do warstwy ocieplenia. Wełna mineralna traci swoje właściwości izolacyjne pod wpływem zbyt dużego zawilgocenia. W tym celu stosuje się na poddaszu tzw. paroizolację (przeważnie w formie folii paroizolacyjnych).

Od zewnętrznej strony dachu ważne jest, aby izolacja chroniła dach przed wilgocią i wiatrem lecz jednocześnie musi umożliwiać odprowadzenie pary wodnej, jaka może znajdować się wewnątrz konstrukcji. W tym celu po stronie zewnętrznej układamy folię paroprzepuszczalną często nazywaną folią wstępnego krycia.

Wyróżniamy generalnie folie nisko-paroprzepuszczalne oraz wysoko-paroprzepuszczalne (membrany dachowe). W przypadku poddasza użytkowego zalecamy stosowanie wyłącznie folii wysoko-paroprzepuszczalnych aby w jak największym stopniu ograniczyć zaleganie pary wodnej w ociepleniu dachu.

Po za wyborem właściwej folii izolacyjnej równie ważne jest jej prawidłowe ułożenie. Dotyczy to w szczególności montażu folii właściwą stroną orz zachowania wszystkich minimalnych zakładów na łączeniach.

To jaka folia na dach zależy od paru czynników. Jaka folia pod dachówkę a jaka folia pod dach z blachy? Po pierwsze musi to być folia wysokoparoprzepuszczalna. Z kolei od wnętrza może być zamontowana aktywna folia izolacyjna (aktywna folia paroizolacyjna). Omawiamy jaka folia do izolacji poddasza będzie odpowiednia.

Skąd na poddaszu pojawia się para wodna?

Największe ilości pary wodnej i wilgoci w budynku występują w czasie prac murarskich, tynkarskich oraz przy wykonywaniu wylewek betonowych. Związane jest to z wysychaniem tych elementów co bezpośrednio powoduje wydzielanie się pary wodnej.

Z tego względu zaleca się montaż paroizolaccji na poddaszu przed rozpoczęciem prac tynkarski i wykończeniowych. Pozwoli to uchronić ocieplenie dachu przed nadmiarem wilgoci.

W czasie użytkowania poddasza również produkowana jest para wodna. Związane jest to m.in. z przebywaniem na poddaszu ludzi i zwierząt oraz z charakterystyką cieplno-wilgotnościową niektórych pomieszczeń. Szczególnie duże ilości pary wodnej wydzielane są w kuchni i łazience, dlatego w tych pomieszczeniach należy bardzo dokładnie wykonać paroizolację wewnętrzną.

Jak wybrać folię paroizolacyjną?

Folię proizolacyjną stosuje się w celu ograniczenia możliwości dostępu pary wodnej do ocieplenia dachowego.

Podstawowe parametry folii izolacyjnych to przepuszczalność (g/m2/24h) oraz współczynnik Sd (podawany w metrach). Współczynnik Sd określa hipotetyczną grubość warstwy powietrza stawiającej opór dla pary wodnej. W nowych normach przede wszystkim należy posługiwać się właśnie współczynnikiem Sd gdyż jest on bardziej obiektywny niż tradycyjne badanie paro-przepuszczalności folii izolacyjnej.

Dobra folia paroizolacyjna będzie miała jak najniższą przepuszczalność i wysoki współczynnik Sd.b

Współczynnik Sd dla folii paroizolacyjnej powinien wynosić od kilkunastu do nawet ponad stu metrów. Wszystko zależy bowiem od rodzaju folii paroizolacyjnej.

Tradycyjne folie na poddasze to paroizolacje z polietylenu, najczęściej w formie folii jednowarstwowych ze wzmocnieniami siatkowymi. Współczynnik Sd takich folii nierzadko wynosi ponad 100m.

Alternatywnym rozwiązaniem jest tzw. folia paroizolacyjna aktywna. Jej współczynnik Sd przeważnie wynosi kilkanaście metrów. Nie można jednak bezpośrednio porównywać wyłącznie parametru Sd folii zwykłej i aktywnej.

Folie paroizolacyjne aktywne wykonywane są z polipropylenu w dodatkowych osłonach polietylenowych. Zasada ich działania polega na dążeniu do utrzymania w przegrodzie (czyli konstrukcji dachu) optymalnej ilości wilgoci.

Folia dachowa to określenie bardzo ogólne, często jest to folia wstępnego krycia czyli izolacja dachu od góry. Paroizolacja stosowana jest od strony poddasza. Dobra membrana dachowa musi być przepuszczalna dla pary wodnej. Doradzamy jaka powinna być paroizolacja poddasza czyli jaka folia paroizolacyjna będzie najlepsza.

W warunkach małej wilgotności folia uniemożliwia dostęp pary wodnej w głąb warstwy ocieplenia. Jeśli jednak wilgotność w pomieszczeniu jest duża to folia może dopuścić do niewielkiego przenikania pary wodnej do konstrukcji dachowej. Umożliwiają to specjalne otwory znajdujące się na powierzchni folii, posiadające charakterystyczne lejkowate kształty.

Folia aktywna umożliwia co prawda lepsze „gospodarowanie” parą wodną na poddaszu lecz warunkiem jej stosowania jest ułożenie na zewnętrznej stronie dachu folii wysoko-paroprzepuszczalnej. Folia wstępnego krycia musi mieć na tyle dużą przepuszczalność (i jednocześnie mały współczynnik Sd) aby skutecznie umożliwić odprowadzenie pary wodnej z ocieplenia, która dostała się tam poprzez paroizolację poddasza.

Przy foliach aktywnych nie wolno stosować membran dachowych nisko-paroprzepuszczalnych, gdyż szybko może to doprowadzić do zbyt dużego zawilgocenia warstwy ocieplenia, a tym samym pogorszenia izolacyjności termicznej całego dachu.

Cechy dobrej membrany dachowej

Podstawową funkcją foli wstępnego krycia jest odprowadzenie wilgoci z wnętrza ocieplenia dachu oraz zapewnienie ochrony przed wiatrem i wodą opadową.

Z tego względu dobra membrana dachowa charakteryzuje się niskim współczynnikiem Sd oraz wysoką paroprzepuszczalnością.

Cechy te mają wpływ na prawidłową pracę folii dachowej lecz przy jej wyborze warto także uwzględnić planowane docelowe wykończenie dachu dachówką czy blachą.

Folia paroprzepuszczalna nazywana jest często folią wstępnego krycia gdyż przez pewien czas może stanowić tymczasowe pokrycie dachu. Należy jednak dokładnie sprawdzić ile czasu folia może być narażona na bezpośrednie oddziaływanie czynników atmosferycznych, w tym szczególnie promieni słonecznych. Większość producentów podaje maksymalny czas od 2 do 12 miesięcy, dlatego należy dokładnie to sprawdzić przy wyborze danej folii.

Folia wstępnego krycia może być produkowana w jednej z dwóch najczęściej stosowanych technologii: FSPE oraz MP.

Folie FSPE są często nieco droższe lecz są również bardziej odporne na ewentualne uszkodzenia mechaniczne w czasie ich przesuwania i zarysowania. Produkowane są jako jednowarstwowe o grubości ok. 0,2mm z polietylenu o wysokiej gęstości (PEHD).

Z kolei folie warstwowe produkowane w technologii MP mają jedynie podstawową warstwę funkcyjną o grubości ok. 0,03mm z dodatkowymi warstwami ochronnymi. Wadą folii warstwowych MP jest to, że przeważnie główna warstwa funkcyjna znajdująca się od spodu folii jest nieosłonięta. W konsekwencji może to prowadzić do jej zarysowania i uszkodzenia w czasie przesuwania folii po krokwiach (pamiętajmy, że warstwa ta ma jedynie 0,03mm!).

To jaka folia na dach zależy od paru czynników. Jaka folia pod dachówkę a jaka folia pod dach z blachy? Po pierwsze musi to być folia wysokoparoprzepuszczalna. Z kolei od wnętrza może być zamontowana aktywna folia izolacyjna (aktywna folia paroizolacyjna). Omawiamy jaka folia do izolacji poddasza będzie odpowiednia.

Dobra folia wysoko-paroprzepuszczalna (zalecana do dachów skośnych) charakteryzuje się współczynnikiem Sd 0,015 – 0,040m i paroprzepuszczalnością 1500-4000g/m2/24h. Membrany dachowe o takich parametrach można układać w bezpośrednim kontakcie w izolacją cieplną dachu.

Folie nisko-paroprzepuszczalne o współczynniku Sd powyżej 0,1m można stosować jedynie na poddaszach nieużytkowych. Należy w tym wypadku pamiętać o pozostawieniu szczeliny dylatacyjnej, którą możliwe będzie odprowadzenie nadmiaru wilgoci, która nie będzie w stanie pokonać bariery jaką jest niska paroprzepuszczalność folii.

Folię należy również wybierać do określonego rodzaju deskowania i poszycia dachowego. Ze względu na zapewnienie dobrego odprowadzenia wilgoci i zminimalizowania ryzyka uszkodzenia izolacji folii nisko-paroprzepuszczalnyh i folii produkowanych w technologii warstwowej MP nie wolno układać ich na pełnym deskowaniu.

Kolejną ważna sprawą jest rodzaj docelowego poszycia. W przypadku dachówki ceramicznej nie musimy zwracać szczególnej uwagi na wytrzymałość temperaturową folii wstępnego krycia. Inaczej sprawa wygląda przy dachu krytym blachą, która nagrzewa się znacznie mocniej nić dachówki. W takiej sytuacji poszukujmy folii, która wytrzymuje temperaturę powyżej 900C.

Źródło: Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

(Tomasz Sochacki, 22 września 2015)
Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator kredytu hipotecznegoKalkulator kredytowy

Myślisz o zakupie domu czy mieszkania lub może planujesz rozpocząć budowę? Zobacz ile wyniesie cię orientacyjna rata kredytu hipotecznego.
Cena nieruchomości:
Udział własny: 20 %
(Wiele banków wymaga udziału własnego na poziomie min. 20%.)
5%80%
Okres spłaty: 30 lat
(Im krótszy okres tym wyższa rata miesięczna. Najczęściej wybierany okres to 25 lub 30 lat.)
5 lat35 lat
Szacunkowa rata miesięczna:
0
Powyższa kalkulacja ma charakter orientacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego. Ostateczne warunki finansowania zależą od decyzji banku i oceny zdolności kredytowej.
śledź nas na Facebook
Kalkulator kredytowy
Kalkulator kredytowy
Ceny mieszkań w Polsce
Ceny mieszkań w Polsce
Skalniak w domowym ogrodzie - jak wykonać, inspiracje, pomysły
Skalniak w domowym ogrodzie - jak wykonać, inspiracje, pomysły

Skalniak w Ogrodzie: Jak zaprojektować, wykonać i Ile kosztuje?

Skalniak w Ogrodzie: Jak zaprojektować, wykonać i Ile kosztuje?

Czy warto stosować nawóz ze skorupek do jaj?
Czy warto stosować nawóz ze skorupek do jaj?

Nawóz ze skorupek jaj: kiedy stosować i jak wpływa na rośliny?

Nawóz ze skorupek jaj: kiedy stosować i jak wpływa na rośliny?

Wybór grilla węglowego do domowego ogrodu
Wybór grilla węglowego do domowego ogrodu

Jaki grill węglowy wybrać?

Jaki grill węglowy wybrać?

Jak skutecznie i ekologicznie chronić rośliny ogrodowe?
Jak skutecznie i ekologicznie chronić rośliny ogrodowe?

Ekologiczne metody ochrony roślin w Twoim ogrodzie: Praktyczne porady i rozwiązania

Ekologiczne metody ochrony roślin w Twoim ogrodzie: Praktyczne porady i rozwiązania

Nowoczesne komody do małych pomieszczeń
Nowoczesne komody do małych pomieszczeń

Funkcjonalne komody do małych wnętrz - jak najlepiej wykorzystać przestrzeń?

Funkcjonalne komody do małych wnętrz - jak najlepiej wykorzystać przestrzeń?

Choroby drzew - jak z nimi walczyć?
Choroby drzew - jak z nimi walczyć?

Najpopularniejsze choroby drzew owocowych

Najpopularniejsze choroby drzew owocowych

Jak uprawiać i rzodkiewkę w domowym warzywniaku?
Jak uprawiać i rzodkiewkę w domowym warzywniaku?

Rzodkiewka - uprawa, pielęgnacja, choroby i szkodniki

Rzodkiewka - uprawa, pielęgnacja, choroby i szkodniki

Jak uprawiać cukinię we własnym ogrodzie?
Jak uprawiać cukinię we własnym ogrodzie?

Uprawa cukinii w ogrodzie

Uprawa cukinii w ogrodzie

Jak zrobić masę solną do zabawy z dziećmi?
Jak zrobić masę solną do zabawy z dziećmi?

Masa solna krok po kroku. Co można zrobić z masy solnej?

Masa solna krok po kroku. Co można zrobić z masy solnej?

Uprawa ogórków w ogrodzie
Uprawa ogórków w ogrodzie

W jaki sposób uprawiać i pielęgnować ogórki

W jaki sposób uprawiać i pielęgnować ogórki

Materac na wiosnę, jak dobrać wygodny materac do pory roku?
Materac na wiosnę, jak dobrać wygodny materac do pory roku?

Idealny materac na wiosnę - czy zmiana pory roku wpływa na komfort snu?

Idealny materac na wiosnę - czy zmiana pory roku wpływa na komfort snu?

Osa i szerszeń w mieszkaniu - jak je usunąć?
Osa i szerszeń w mieszkaniu - jak je usunąć?

Owady przypominające osy - co warto o nich wiedzieć?

Owady przypominające osy - co warto o nich wiedzieć?

Inwestycje mieszkaniowe na zachodzie Wrocławia WPBM Mój Dom
Inwestycje mieszkaniowe na zachodzie Wrocławia WPBM Mój Dom

Dlaczego zachód Wrocławia przyciąga inwestycje mieszkaniowe?

Dlaczego zachód Wrocławia przyciąga inwestycje mieszkaniowe?

Jak uprawiać szparagi w ogrodzie?
Jak uprawiać szparagi w ogrodzie?

Szparagi - odmiany, uprawa i pielęgnacja w ogrodzie

Szparagi - odmiany, uprawa i pielęgnacja w ogrodzie

Montaż rolet dzień noc
Montaż rolet dzień noc

Jak zamontować rolety dzień noc?

Jak zamontować rolety dzień noc?

Jak uprawiać wrzosy w ogrodzie?
Jak uprawiać wrzosy w ogrodzie?

Wrzosy - pielęgnacja i ich uprawa w ogrodzie

Wrzosy - pielęgnacja i ich uprawa w ogrodzie

Hortensje w ogrodzie - jak dbać i pielęgnować?
Hortensje w ogrodzie - jak dbać i pielęgnować?

Rabata z hortensjami - jak ją zaplanować i jakie rośliny do niej wybrać?

Rabata z hortensjami - jak ją zaplanować i jakie rośliny do niej wybrać?

Zalety i wady mieszkania od dewelopera oraz samodzielnej budowy domu
Zalety i wady mieszkania od dewelopera oraz samodzielnej budowy domu

Mieszkanie od dewelopera czy budowa domu - co wybrać?

Mieszkanie od dewelopera czy budowa domu - co wybrać?

Jak przycinać stare tuje i je odmłodzić?
Jak przycinać stare tuje i je odmłodzić?

Radykalne cięcie: sekret odmładzania starych tui

Radykalne cięcie: sekret odmładzania starych tui

śledź nas na Facebook
Jak pielęgnować i uprawiać kurkumę?
Jak pielęgnować i uprawiać kurkumę?

Kwiat kurkumy: Jaką ziemię wybrać, jak podlewać i pielęgnować?

Kwiat kurkumy: Jaką ziemię wybrać, jak podlewać i pielęgnować?

Mieszkanie z rynku pierwotnego od dewelopera - czy warto kupić?
Mieszkanie z rynku pierwotnego od dewelopera - czy warto kupić?

Czy warto inwestować w mieszkania na rynku pierwotnym?

Czy warto inwestować w mieszkania na rynku pierwotnym?

Tulipany - kiedy sadzić i jak o nie dbać?
Tulipany - kiedy sadzić i jak o nie dbać?

Sadzenie tulipanów - kiedy sadzić tulipany i jak to robić?

Sadzenie tulipanów - kiedy sadzić tulipany i jak to robić?

Pompa głębinowa czy zatapialna?
Pompa głębinowa czy zatapialna?

Czym różnią się pompy zatapialne od głębinowych?

Czym różnią się pompy zatapialne od głębinowych?

Jak uprawiać bratki w ogrodzie?
Jak uprawiać bratki w ogrodzie?

Bratki - uprawa krok po kroku. Jak dbać o bratki?

Bratki - uprawa krok po kroku. Jak dbać o bratki?

Wykańczanie samodzielne czy mieszkanie pod klucz?
Wykańczanie samodzielne czy mieszkanie pod klucz?

Mieszkania w stanie deweloperskim czy pod klucz - co się bardziej opłaca?

Mieszkania w stanie deweloperskim czy pod klucz - co się bardziej opłaca?

Inspiracje na ciekawe schody w domu
Inspiracje na ciekawe schody w domu

Schody z różnych materiałów - ciekawe projekty i galeria zdjęć

Schody z różnych materiałów - ciekawe projekty i galeria zdjęć

Ile kosztuje malowanie pokoju w mieszkaniu i domu?
Ile kosztuje malowanie pokoju w mieszkaniu i domu?

Malowanie pokoju - ile kosztuje i od czego zależy cena?

Malowanie pokoju - ile kosztuje i od czego zależy cena?

Bezpieczny balkon dla małych dzieci ze strefą zabawy
Bezpieczny balkon dla małych dzieci ze strefą zabawy

Balkon dla małych dzieci - jak stworzyć bezpieczną i atrakcyjną przestrzeń do zabawy?

Balkon dla małych dzieci - jak stworzyć bezpieczną i atrakcyjną przestrzeń do zabawy?

Jaką płytę wybrać do kuchni - ceramiczną czy indukcyjną?
Jaką płytę wybrać do kuchni - ceramiczną czy indukcyjną?

Płyta indukcyjna czy ceramiczna, ile zużywa prądu?

Płyta indukcyjna czy ceramiczna, ile zużywa prądu?

Czy warto kupić mieszkanie z rynku pierwotnego?
Czy warto kupić mieszkanie z rynku pierwotnego?

Plusy i minusy kupna mieszkania na rynku pierwotnym

Plusy i minusy kupna mieszkania na rynku pierwotnym

Laminat wysokociśnieniowy nowoczesnym rozwiązaniem do kuchni
Laminat wysokociśnieniowy nowoczesnym rozwiązaniem do kuchni

Laminat wysokociśnieniowy - idealny materiał do kuchni?

Laminat wysokociśnieniowy - idealny materiał do kuchni?

Ocieplenie celulozą - czy warto w to inwestować?
Ocieplenie celulozą - czy warto w to inwestować?

Ile kosztuje ocieplenie domu celulozą, jakie są wady i zalety tej technologii?

Ile kosztuje ocieplenie domu celulozą, jakie są wady i zalety tej technologii?

Agregat na budowie - dlaczego warto kupić?
Agregat na budowie - dlaczego warto kupić?

Dlaczego podczas budowy należy zaopatrzyć się w agregat prądotwórczy?

Dlaczego podczas budowy należy zaopatrzyć się w agregat prądotwórczy?

Zasady dofinansowania Mój Prąd 6 w roku 2025
Zasady dofinansowania Mój Prąd 6 w roku 2025

Program Mój Prąd 6.0 - nowe zasady dofinansowania dla prosumentów

Program Mój Prąd 6.0 - nowe zasady dofinansowania dla prosumentów

Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator kredytu hipotecznegoKalkulator kredytowy

Myślisz o zakupie domu czy mieszkania lub może planujesz rozpocząć budowę? Zobacz ile wyniesie cię orientacyjna rata kredytu hipotecznego.
Cena nieruchomości:
Udział własny: 20 %
(Wiele banków wymaga udziału własnego na poziomie min. 20%.)
5%80%
Okres spłaty: 30 lat
(Im krótszy okres tym wyższa rata miesięczna. Najczęściej wybierany okres to 25 lub 30 lat.)
5 lat35 lat
Szacunkowa rata miesięczna:
0
Powyższa kalkulacja ma charakter orientacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego. Ostateczne warunki finansowania zależą od decyzji banku i oceny zdolności kredytowej.
Tomasz Sochacki

Tomasz Sochacki

Specjalista w dziedzinie budownictwa, z wykształcenia inżynier budownictwa lądowego, przez wiele lat pracował jako projektant.
Własciciel portalu zbudujmydom i pasjonat budownictwa oraz nowoczesnych technologii.

Polecane artykuły

Budowa

Więcej artykułów...
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.