Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Jak skutecznie wyczyścić elewację budynku?

Źródło: Karcher
Elewację warto dokładnie wyczyścić przynajmniej raz na kilka lat. W tym celu należy odpowiednio dobrać sposób czyszczenia do istniejących zabrudzeń oraz do rodzaju materiałów, z jakich wykonana jest elewacja. Inaczej będziemy czyścić klinkier a inaczej elewację tynkowaną.

Częstotliwość czyszczenia elewacji domu jest uzależniona przede wszystkim od położenia budynku oraz rodzaju elewacji. Tynki, niezależnie od ich rodzaju, znacznie szybciej i łatwiej przyciągają kurz i brud niż gładka powierzchnia cegły klinkierowej.

Jednocześnie na zabrudzenie elewacji wpływa bliskość lasów, stawów itp., które są źródłem wielu czynników biologicznych, które również zagrażają czystości naszej elewacji.

Czyszczenie zabrudzonej i zatłuszczonej elewacji z tynku

Elewacja z tynku cienkowarstwowego, zarówno akrylowego, mineralnego jak również nowoczesnych tynków silikonowych i silikatowych, posiada bardzo rozbudowaną i szorstką strukturę. Prowadzi to do łatwego osiadania brudu, którego nie zmyje woda deszczowa, spływająca po ścianie. Szczególnie łatwo brud osadza się na tynkach mineralnych gruboziarnistych, które stosowane są np. na cokołach.

Wiele osób decyduje się na czyszczenie elewacji tynkowanej szczotkami ręcznymi lub mechanicznymi, jednakże rozwiązanie to może prowadzić do uszkodzenia cienkiej warstwy masy tynkarskiej lub jej odbarwienia.

Skuteczne oczyszczenie elewacji tynkowanej można wykonać poprzez mycie powierzchni ściany strumieniem wody. Można tutaj wykorzystać dostępne na rynku myjki ciśnieniowe. Niektóre urządzenia umożliwiają czyszczenie elewacji gorącą wodą, co znacznie zwiększa skuteczność mycia. Należy jednak uważać, aby woda nie była zbyt gorąca, gdyż może spowodować odbarwienia, odplamienia czy nawet odspojenie tynku od ściany.

Mycie elewacji ciepłą wodą zwiększy skuteczność likwidacji tłustych plam, które czasami występują na elewacjach.

Dla typowej elewacji domowej w zupełności wystarczy tradycyjna myjka ciśnieniowa o ciśnieniu ok. 120-150bar. Warto zakupić myjkę ze specjalnymi teleskopowymi dyszami, które umożliwią mycie pod dużym ciśnieniem całej powierzchni ściany.

Warto wcześniej przetestować dyszę myjki na fragmencie elewacji, aby dokładnie sprawdzić w jakiej minimalnej odległości musimy trzymać dyszę, aby nie spowodować uszkodzeń i odkształceń warstwy tynku.

Czyszczenie elewacji z klinkieru

Elewacja z cegły klinkierowej jest odporna na zabrudzenia, a jednocześnie gładka powierzchnia klinkieru umożliwia częściowe oczyszczanie ściany przez wodę deszczową. Niestety z czasem nawet klinkier ulega zabrudzeniom, podobnie jak fugi między cegłami.

Elewację klinkierową można czyścić wyłącznie samą wodą, stosując myjki ciśnieniowe, lub specjalnymi końcówkami ze szczotką obrotową, montowaną na myjkę.

Klinkier nie wymaga czyszczenia żadnymi specjalnymi preparatami. Należy do tego typu produktów podchodzić z dużą ostrożnością i przetestować je na mniejszym fragmencie ściany, aby nie doprowadzić do odbarwień cegieł na całej elewacji. Wiele zmian kolorystycznych, jakie środki chemiczne mogą spowodować na klinkierze, nie będzie można już cofnąć.

Zielone naloty na elewacji - pleśń, porosty, grzyby, mech

Zielone naloty na elewacji są niczym innym jak nalotami pleśni, porostów, glonów czy mchu. Zjawisko to spotykane jest głównie na domach zlokalizowanych w pobliżu lasów, jezior, stawów itp.

Skuteczna walka z tego typu zabrudzeniami biologicznymi nie ogranicza się wyłącznie do mycia elewacji wodą pod ciśnieniem. Warto w takiej sytuacji stosować dodatkowe środki zabezpieczające ścianę przed zabrudzeniami mikrobiologicznymi.

Nie wolno jednak tego typu preparatów nanosić na już zabrudzoną i zarośniętą elewację, gdyż nie spełnią one swojej funkcji.

W pierwszej kolejności należy dokładnie zmyć wszystkie zabrudzenia elewacji, wykorzystując myjki ciśnieniowe i ewentualnie szczotki. Dopiero później, na suchą warstwę ściany nanosimy środki zabezpieczające – np. preparaty grzybobójcze.

Na rynku dostępne są także specjalne środki impregnujące tynki zewnętrzne. Można zakupić również impregnaty bezbarwne, które nie spowodują istotnej zmiany kolorystyki elewacji. Głównym zadaniem impregnatów jest zmniejszenie chłonności i nasiąkliwości warstwy tynku, co bezpośrednio przekłada się na zmniejszenie ryzyka porastania ściany mchem czy grzybem.

Elewacja, szczególnie jeśli jest to tynk zewnętrzny lub elewacja z klinkieru, wymaga co kilka lat dokładnego oczyszczenia. Czyszczenie elewacji nie jest trudne, doradzamy jak wyczyścić elewację tynkowaną oraz jak czyścić klinkier. Często problematyczne są białe naloty czyli wykwity na klinkierze. Czyszczenie tynku wykonujemy wyłącznie wodą, pomocna jest tutaj myjka ciśnieniowa. Pytanie jednak jaka myjka do czyszczenia elewacji będzie najlepsza? Czasami pojawia się również pleśń na elewacji lub grzyb na elewacji. Ma to miejsce w domach przy lasach czy jeziorach, gdzie pojawia się także mech na elewacji. Zatem czym czyścić elewację aby zrobić to szybko i skutecznie?

Białe wykwity na elewacji z klinkieru

Białe naloty na powierzchniach murowanych, szczególnie widoczne na cegłach klinkierowych, są zjawiskiem całkowicie naturalnym, nie wymagającym żadnych dodatkowych zabiegów z naszej strony.

W większości przypadków białe naloty znikają po 2-3 latach od ich powstania. W przypadku ścian silnie zacienionych i znajdujących się w wilgotnym miejscu, czas samoistnego „schodzenia” wykwitów z klinkieru może dojść nawet do 4 lat.

Jeśli jednak mimo wszystko chcemy choć w pewnym stopniu oczyścić naszą elewację z białych nalotów, warto robić to na sucho lub tylko lekko zwilżoną szczotką w słoneczne dni. Należy jednak uważać, aby nie szorować klinkieru zbyt mocno, aby nie doprowadzić do uszkodzenia i zarysowania cegieł.

Czyszczenie wykwitów na mokro może dać pozorne wrażenie dokładniejszego i szybszego oczyszczenia ściany. Niestety wykwity powstają właśnie na skutek kontaktu ściany z wilgocią, a mycie nalotów na mokro doprowadzi do ich częściowego rozpuszczenia i ponownego „wciśnięcia” w ścianę. W tym przypadku już po kilku dniach białe naloty mogą pojawić się ponownie, nawet w znacznie większej ilości niż przed myciem.

Na rynku dostępne są również specjalne środki do czyszczenia białych wykwitów. Należy jednak zachować dużą ostrożność w ich stosowaniu, gdyż niektóre z tych środków mogą powodować odbarwienia klinkieru.

Czyszczenie starych elewacji z tradycyjnej cegły ceramicznej

Stare elewacje z cegieł ceramicznych wymagają specjalistycznych technologii czyszczenia. Niestety użycie tradycyjnych myjek ciśnieniowych, nawet z końcówkami szczotkowymi, niewiele pomoże, gdyż brud potrafi bardzo mocno zespolić się z powierzchnią ceramiki.

Najskuteczniejszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest wykonanie tzw. piaskowania elewacji. Technologia ta polega na potraktowaniu powierzchni ściany strumieniem sprężonego powietrza lub strumieniem wody pod dużym ciśnieniem, wraz z podawaniem na elewację drobnego materiału ścierającego warstwy brudu. Może to być drobny, twardy piasek, pył kamienny czy np. pył szklany lub inne materiały odpowiednio twarde i odporne na rozdrabnianie pod wpływem uderzenia.

Czyszczenie elewacji ceramicznej w sposób ręczny wymaga zastosowania szlifierek o bardzo dużej prędkości obrotowej, co znacznie utrudnia ich prowadzenie po powierzchni ściany i może prowadzić do nierównomiernego szlifowania zabrudzeń. W konsekwencji uwidoczni się to niejednolitą kolorystyką całej elewacji.

Źródło: Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.