Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.plNowoczesny portal budowlany

Ocieplenie fundamentów styropianem

Pamiętajmy, że fundamenty to podstawa dobrego domu, a zatem na ocieplenie fundamentów i ocieplenie ścian fundamentowych wybierajmy tylko dobry styropian, który sprawi, że nasze izolacja cieplna (inaczej izolacja termiczna) będzie skuteczna i efektywna. Izolacja fundamentów to nich innego jak ochrona fundamentów przed uszkodzeniem, do czego najlepiej nadaje się styropian do izolacji fundamentów. Mogą to być odpowiednie płyty xps, czyli płyty styrodurowe (popularnie określane jako styrodur). Styropian do izolacji ścian fundamentowych musi mieć dobre parametry dlatego zastanówmy się czym ocieplić fundamenty na długie lata. Musimy wiedzieć także jak ocieplić fundamenty styropianem aby izolacja była wykonana dobrze.
Źródło: ShutterStock
Podstawowa izolacja fundamentów, to izolacja przeciwwodna. Mimo to, co raz częściej stosowana jest również izolacja termiczna (izolacja cieplna). Poprawnie wykonana może przynieść korzyści w postaci mniejszych ubytków ciepła z budynku, nawet w domu niepodpiwniczonym.

Do wykonania izolacji cieplnej ścian fundamentowych najczęściej stosowany jest różnego rodzaju styropian. Warto jednak dobrze wybrać materiał, gdyż nie każdy styropian do izolacji fundamentów może być również stosowany do izolacji ścian zewnętrznych. Zwykłe płyty EPS przeznaczone na docieplenie ścian budynku nie będą odpowiednie dla fundamentów.

Ocieplenie fundamentów zaleca się wykonywać specjalnymi płytami XPS – tzw. płyty styrodurowe. Są one znacznie twardsze i bardziej wytrzymałe od standardowych płyt EPS. Na rynku dostępne są także płyty XPS wodoodporne (tzw. styropian wodoodporny), przeważnie koloru jasno-niebieskiego.

Dla właściwego zabezpieczenia ścian fundamentowych istotne jest, aby oddzielnie była wykonana izolacja przeciwwilgociowa i izolacja termiczna (izolacja cieplna). Płyty wodoodporne są skuteczne, lecz znacznie trudniej jest zapewnić pełną szczelność takiej warstwy, niż szczelność izolacji np. z emulsji asfaltowej.

Warto jednak stosować tego typu płyty w gorszych warunkach wodnych, gdzie występują duże ilości wody gruntowej napierającej na ściany. Zapewnią one lepszą ochronę płyt styropianowych, gdyż tradycyjne płyty EPS oraz płyty XPS (w większości przypadków) mogą nasiąkać wodą. Warto przy zakupie styropianu zwracać uwagę na ten parametr, szczególnie jeśli nie decydujemy się na dodatkową ochronę płyt np. folią kubełkową.

Ocieplenie ścian fundamentowych - wykonanie

Podstawową zasadą jest układanie płyt styropianowych po zewnętrznej stronie ścian fundamentowych. Pozwoli to zmniejszyć wpływ niskich, szczególnie ujemnych, temperatur na fundamenty oraz wewnętrzną część budynku. Rozwiązanie takie sprawi, że ochrona fundamentów przed zimnem będzie skuteczniejsza. Nie stosuje się ocieplenia pod konstrukcje ścian wewnętrznych.

Izolacja fundamentów to nich innego jak ochrona fundamentów przed uszkodzeniem, do czego najlepiej nadaje się styropian do izolacji fundamentów. Mogą to być odpowiednie płyty xps, czyli płyty styrodurowe (popularnie określane jako styrodur). Styropian do izolacji ścian fundamentowych musi mieć dobre parametry dlatego zastanówmy się czym ocieplić fundamenty na długie lata.Styropian do izolacji ścian fundamentowych należy układać po wykonaniu izolacji przeciwwodnej. Należy przy tym dla hydroizolacji stosować preparaty, które mogą mieć późniejszy kontakt z płytami styropianowymi (informacja dostępna na opakowaniach emulsji i mas przeznaczonych na izolacje przeciwwodne).

Podłoże pod płyty musi być równe i czyste. Należy usunąć wszelkie tłuste plamy, pozostałości po zaprawach i betonach, czy inne zabrudzenia. Należy także bardzo dokładnie skontrolować stan izolacji przeciwwodnej, gdyż jej późniejsza naprawa będzie bardzo trudna i kosztowna.

Jeżeli nie decydujemy się na późniejszy montaż warstwy ochronnej z folii kubełkowej to warto wybrać twardsze i bardziej wytrzymałe płyty styropianowe (aby nie uległy uszkodzeniu podczas zasypywania fundamentów), charakteryzujące się jak najmniejszą nasiąkliwością.

Różne są opinie w zakresie wysokości wykonywania izolacji termicznej ścian fundamentowych. Warto jednak wykonać ocieplenie fundamentów na całej wysokości. Umożliwi to pełną ochronę wewnętrznej części budynku. Pamiętajmy, że fundamenty znajdują się w miejscu niedostępnym po wykonaniu całego budynku, a zatem wszelkie zmiany konstrukcji fundamentów w późniejszych etapach budowy mogą być bardzo trudne lub wręcz niemożliwe do wykonania.

Montaż płyt na całej wysokości pozwoli również zmniejszyć ryzyko ich podnoszenia się podczas zasypywania fundamentów. Jeżeli montujemy płyty tylko w górnej części fundamentów, to należy ściąć dolne krawędzie płyt, w miejscu ich kontaktu z gruntem od strony ławy fundamentowej. W przeciwnym razie grunt podczas zasypywania może doprowadzić do rozpychania i podnoszenia się płyt, niszcząc tym samym ocieplenie ścian fundamentowych.

Większość płyt styrodurowych dostępnych na rynku można montować zarówno w układzie pionowym jak i poziomym. Pozwala to na zmniejszenie liczby koniecznych do zakupu płyt oraz redukuje ilości odpadów (czyli w konsekwencji ocieplenie fundamentów wykonane będzie możliwe najmniejszym kosztem).

Płyty XPS mogą być przycinane standardowymi narzędziami budowlanymi jak piła czy nóż. Ich obróbka ani montaż nie wymagają żadnych specjalistycznych i drogich narzędzi.

Izolację styropianową należy przymocować do powierzchni ściany za pomocą kleju bitumicznego lub poliuretanowego. Dostępne są także specjalne kleje do płyt XPS nanoszone przy użyciu pistoletu, co znacznie ułatwia i przyspiesza pracę.Pamiętajmy, że fundamenty to podstawa dobrego domu, a zatem na ocieplenie fundamentów i ocieplenie ścian fundamentowych wybierajmy tylko dobry styropian, który sprawi, że nasze izolacja cieplna (inaczej izolacja termiczna) będzie skuteczna i efektywna. Musimy wiedzieć także jak ocieplić fundamenty styropianem aby izolacja była wykonana dobrze.

Po zasypaniu fundamentów, grunt dodatkowo dociśnie płyty do powierzchni ścian, dlatego nie ma konieczności stosowania tak dużych ilości kleju jak w przypadku ocieplania nadziemnych ścian budynku.

Podstawową zasadą jest nie stosowanie żadnych mocowań mechanicznych. Ich wykorzystanie spowoduje uszkodzenie powierzchni izolacji przeciwwodnej, którego nie da się już naprawić po zamontowaniu styropianu (chyba że poprzez rozbiórkę wykonanej izolacji). Mocowania mechaniczne stosuje się tylko w ścianach nadziemnych.

Po naniesieniu kleju, płyty należy docisnąć w miarę możliwości na całej ich powierzchni. Warto zakupić płyty XPS ze specjalnie wykończonymi krawędziami, umożliwiającymi montaż na pióro i wpust, co zapewni łatwiejszy montaż i większą szczelność całej powierzchni izolacji.

Szczególną uwagę należy zwrócić na poprawne ułożenie i dociśnięcie płyt znajdujących się na rogach i wszelkich zagięciach budynku.

Poprawnie zamontowany styropian do izolacji ścian fundamentowych pełni nie tylko funkcję izolacji cieplnej, ale jednocześnie chroni powierzchnię izolacji przeciwwilgociowej przed uszkodzeniami mechanicznymi (ochrona fundamentów przed pracującym sprzętem czy kamieniami podczas zasypywania).

Płyty znajdujące się nad powierzchnią gruntu należy zaciągnąć siatką i klejem, co ułatwi przyszłe układanie np. tynku żywicznego na cokole budynku. Nie ma potrzeby montażu siatki na podziemnych płytach styropianowych.Pamiętajmy zawsze, aby dobrze wybrać materiały izolacyjne, kupując specjalny styropian do izolacji fundamentów, a nie taki, który przeznaczony jest wyłącznie do izolacji ścian zewnętrznych budynku. Pozwoli to uniknąć szybkiego uszkodzenia płyt przez czynniki występujące w wodzie gruntowej i zagwarantuje nam, że izolacja fundamentów wykonana z odpowiednich płyt będzie trwała i efektywna.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

(30 maja 2014)
Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator kredytu hipotecznegoKalkulator kredytowy

Myślisz o zakupie domu czy mieszkania lub może planujesz rozpocząć budowę? Zobacz ile wyniesie cię orientacyjna rata kredytu hipotecznego.
Cena nieruchomości:
Udział własny: 20 %
(Wiele banków wymaga udziału własnego na poziomie min. 20%.)
5%80%
Okres spłaty: 30 lat
(Im krótszy okres tym wyższa rata miesięczna. Najczęściej wybierany okres to 25 lub 30 lat.)
5 lat35 lat
Szacunkowa rata miesięczna:
0
Powyższa kalkulacja ma charakter orientacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego. Ostateczne warunki finansowania zależą od decyzji banku i oceny zdolności kredytowej.
śledź nas na Facebook
Kalkulator kredytowy
Kalkulator kredytowy
Ceny mieszkań w Polsce
Ceny mieszkań w Polsce
Jak urządzić pokój nastolatka?
Jak urządzić pokój nastolatka?

Pokój nastolatka - jak połączyć styl z funkcjonalnością?

Pokój nastolatka - jak połączyć styl z funkcjonalnością?

Jak odświeżyć małą łazienkę za pomocą farby?
Jak odświeżyć małą łazienkę za pomocą farby?

Jak odświeżyć małą łazienkę za pomocą farby? Pomysły i inspiracje

Jak odświeżyć małą łazienkę za pomocą farby? Pomysły i inspiracje

instalator podczas montażu ogrzewania podłogowego
instalator podczas montażu ogrzewania podłogowego

Jakie cechy powinna mieć dobra hurtownia instalacyjna?

Jakie cechy powinna mieć dobra hurtownia instalacyjna?

Czym charakteryzują się płyty węglowe?
Czym charakteryzują się płyty węglowe?

Czym charakteryzują się płyty węglowe i gdzie są stosowane?

Czym charakteryzują się płyty węglowe i gdzie są stosowane?

Jak dobrze wybrać materiały do budowy domu?
Jak dobrze wybrać materiały do budowy domu?

Remont domu i mieszkania - jak wybierać materiały? Czy najdroższe zawsze oznacza najlepsze?

Remont domu i mieszkania - jak wybierać materiały? Czy najdroższe zawsze oznacza najlepsze?

Zakup materiałów budowlanych
Zakup materiałów budowlanych

Gdzie warto kupować materiały na budowę domu i jak skutecznie negocjować ceny?

Gdzie warto kupować materiały na budowę domu i jak skutecznie negocjować ceny?

Alpinizm przemysłowy - zobacz najnowsze oferty pracy
Alpinizm przemysłowy - zobacz najnowsze oferty pracy

Alpinizm przemysłowy w budownictwie - zawód z przyszłością

Alpinizm przemysłowy w budownictwie - zawód z przyszłością

Automatyczne napędy do bram
Automatyczne napędy do bram

Wygodne i niezawodne rozwiązanie - automatyka i napędy do bram

Wygodne i niezawodne rozwiązanie - automatyka i napędy do bram

Czym są bity i jak dobrze wybrać odpowiedni rodzaj?
Czym są bity i jak dobrze wybrać odpowiedni rodzaj?

Co to jest bit i jakie są jego rodzaje?

Co to jest bit i jakie są jego rodzaje?

Ceny materiałów budowlanych - gdzie można oszczędzić?
Ceny materiałów budowlanych - gdzie można oszczędzić?

Jakie materiały są najdroższe przy budowie domu? Co wpływa na koszt budowy?

Jakie materiały są najdroższe przy budowie domu? Co wpływa na koszt budowy?

Ciepły dom to nie tylko izolacja ścian
Ciepły dom to nie tylko izolacja ścian

Ciepły dom to nie tylko izolacja ścian - poznaj rolę podwalin w energooszczędnym budownictwie

Ciepły dom to nie tylko izolacja ścian - poznaj rolę podwalin w energooszczędnym budownictwie

Jak chronić się przed owadami w domu?
Jak chronić się przed owadami w domu?

Skuteczne sposoby na ochronę przed owadami w domu i mieszkaniu

Skuteczne sposoby na ochronę przed owadami w domu i mieszkaniu

Jak dobrać klamki do drzwi zewnętrznych?
Jak dobrać klamki do drzwi zewnętrznych?

Klamki do drzwi zewnętrznych - jak dopasować do specyfiki miejsca?

Klamki do drzwi zewnętrznych - jak dopasować do specyfiki miejsca?

Narzędzia do majsterkowania
Narzędzia do majsterkowania

Ruszamy po różnego rodzaju narzędzia do elektromarketu

Ruszamy po różnego rodzaju narzędzia do elektromarketu

Błędy przy montażu śrub SB i sposoby ich uniknięcia
Błędy przy montażu śrub SB i sposoby ich uniknięcia

Błędy przy montażu śrub SB - jak ich uniknąć?

Błędy przy montażu śrub SB - jak ich uniknąć?

Nowoczesne stylowe oświetlenie ogrodowe
Nowoczesne stylowe oświetlenie ogrodowe

Latarnie ogrodowe - stylowe oświetlenie dla Twojego ogrodu

Latarnie ogrodowe - stylowe oświetlenie dla Twojego ogrodu

Pompa ciepła - jak wybrać dobry model?
Pompa ciepła - jak wybrać dobry model?

Zmiana gazu na pompę ciepła - skrócony poradnik dla inwestora

Zmiana gazu na pompę ciepła - skrócony poradnik dla inwestora

Jak podpisać dobrą umowę na roboty budowlane i remontowe?
Jak podpisać dobrą umowę na roboty budowlane i remontowe?

Umowa na roboty budowlane - kiedy warto ją zawrzeć i co powinna zawierać?

Umowa na roboty budowlane - kiedy warto ją zawrzeć i co powinna zawierać?

Co należy sprawdzić podczas odbioru mieszkania od dewelopera?
Co należy sprawdzić podczas odbioru mieszkania od dewelopera?

Odbiór mieszkania: na co zwrócić uwagę przy sprawdzaniu nowego lokum?

Odbiór mieszkania: na co zwrócić uwagę przy sprawdzaniu nowego lokum?

śledź nas na Facebook
Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator kredytu hipotecznegoKalkulator kredytowy

Myślisz o zakupie domu czy mieszkania lub może planujesz rozpocząć budowę? Zobacz ile wyniesie cię orientacyjna rata kredytu hipotecznego.
Cena nieruchomości:
Udział własny: 20 %
(Wiele banków wymaga udziału własnego na poziomie min. 20%.)
5%80%
Okres spłaty: 30 lat
(Im krótszy okres tym wyższa rata miesięczna. Najczęściej wybierany okres to 25 lub 30 lat.)
5 lat35 lat
Szacunkowa rata miesięczna:
0
Powyższa kalkulacja ma charakter orientacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego. Ostateczne warunki finansowania zależą od decyzji banku i oceny zdolności kredytowej.

Polecane artykuły

Budowa

Więcej artykułów...
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.