Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Błędy w instalacji wodnej i kanalizacyjnej

Źródło: ShutterStock
Omawiamy najczęściej spotykane błędy popełniane w czasie montażu instalacji wodno-kanalizacyjnych w domach jednorodzinnych. Wiele błędów jest później trudnych do naprawy dlatego tak ważna jest bieżąca kontrola prac instalacyjnych na budowie. Doradzamy na co zwracać szczególną uwagę.

Błędy zdarzają się niestety praktycznie na każdej budowie, co później wiąże się z dodatkowymi kosztami ich naprawy czy przebudowy (często przez kolejnych fachowców). Niektóre problemy związane są jednak nie tyle z samym wykonawstwem co z niewłaściwym doborem elementów instalacji wodnych i kanalizacyjnych.

 

Zły piec w domu z kilkoma łazienkami

 

Obecnie dużą popularnością cieszą się kotły gazowe dwufunkcyjne. Gaz nie jest co prawda najtańszym paliwem lecz nie wymaga ciągłej kontroli i zmiany ustawień pieca co jest niewątpliwie dużą zaletą.

Coraz częściej w domach budujemy dwie lub nawet trzy łazienki. Jest to rozwiązanie bardzo funkcjonalne lecz wymaga zakupu odpowiedniego pieca. Jeśli zamontujemy sam piec dwufunkcyjny to często woda nie będzie należycie ogrzana, szczególnie gdy domownicy jednocześnie korzystają z kilku łazienek.

Tradycyjne kotły dwufunkcyjne grzeją wodę przepływowo. Jeśli zatem jednocześnie odkręcimy kilka zaworów to zwiększymy tym samym strumień wody przepływający przez piec co znacznie zmniejszy skuteczność jej ogrzewania.

Zalecanym rozwiązaniem w takich wypadkach jest dokupienie do pieca oddzielnego zasobnika ciepłej wody użytkowej, w której gromadzona jest stale określona ilość ogrzanej wody utrzymywanej w założonej temperaturze. Pojemność zbiornika warto dobrać w odniesieniu do planowanego jednoczesnego zużycia wody. Należy zatem określić ilość natrysków prysznicowych, wanien, umywalek itp. i z tą informacją udać się do dystrybutora zasobników, który doradzi rozwiązanie najbardziej efektywne i rozsądne cenowo. Nie ma sensu zakup nadmiernie dużego zbiornika gdyż zajmuje od dużo miejsca, a po drugie wymaga większego zużycia gazu na utrzymanie wody w odpowiednio wysokiej temperaturze.

W przypadku zakupu kotła jednofunkcyjnego z zasobnikiem możliwe jest również utrzymanie cyrkulacji wody w instalacji wewnętrznej. Pozwala to zmniejszyć wychładzanie ciepłej wody płynącej w rurach do miejsc znacznie oddalonych od pieca. Aby uniknąć tego problemu warto planować rozmieszczenie łazienek i kotłowni możliwie blisko siebie (w pionie) aby maksymalnie skracać długości rur z wodą.

Na piecach mamy również możliwość ustawienia temperatury ciepłej wody użytkowej. Nie zaleca się ustawiać jej powyżej 50-55 stopni gdyż woda taka może być zbyt gorąca dla domowników i jednocześnie niepotrzebnie zużywamy więcej gazu na jej ogrzanie.

 

Odwrotne podłączenie zimnej i ciepłej wody

 

Chociaż nie wymaga to dużego doświadczenia to niestety dość często zdarzają się pomyłki związane z odwrotnym podłączeniem zimnej i ciepłej wody do baterii umywalkowych, wannowych czy natrysków prysznicowych.

Jest to problem użytkowy dlatego warto zawsze dokładnie sprawdzić czy wszystkie baterie podłączono prawidłowo. Aby uniknąć pomyłek i plątaniny wężyków warto od razu podciągać piony wodne tak, aby z lewej strony montować w ścianie rurę z wodą ciepłą, a z prawej z wodą zimną.

 

Brak kranu ogrodowego

 

Brak zaworu wody na zewnątrz budynku nie jest co prawda błędem technicznym lecz istotnie utrudnia pielęgnowanie ogrodu, mycie samochodu itp. Zalecamy aby zawsze montować przynajmniej jeden zawór z zimną wodą na ścianie zewnętrznej, najlepiej bezpośrednio od strony ogrodu czy podjazdu.

Planując umiejscowienie kranu ogrodowego warto wziąć pod uwagę przyszłościowe zagospodarowanie ogrodu, aby skrócić do minimum długość węża jaki będzie niezbędny do podlewania roślin czy trawnika. Można ten problem częściowo rozwiązać montując ogrodowe systemy zraszające.

Ważne jest, aby rury z wodą prowadzone były pod niewielkim spadkiem w stronę zewnętrznego zaworu. Pozwoli to zamknąć dopływ wody na ogród wewnątrz budynku i jednocześnie otworzyć zawór ogrodowy. Sprawi to, że woda skraplająca się naturalnie w rurach nie zamarznie przy kranie i grawitacyjnie spłynie na ogród czy podjazd.

 

Zbyt płytkie układanie rur wodnych i kanalizacyjnych

 

Podstawową zasadą przy układaniu rur w gruncie jest przestrzeganie minimalnej głębokości przemarzania. Rury wodne należy obowiązkowo układać na głębokości co najmniej 1,0-1,2m, czyli ok. 20-30cm poniżej głębokości zamarzania gruntu (jest ona różna w zależności od regionu Polski).

W innym wypadku woda może zamarzać co spowoduje zniszczenie rur, a w skrajnych przypadkach ich pękanie i nie kontrolowane wycieki wody.

Jeśli z jakiś powodów konieczne jest podniesienie rur w gruncie to obowiązkowo należy zadbać o ich jak najlepszą izolację i zasypać gruntem bardziej odpornym na zamarzanie (np. piasek bez domieszek gliniastych).

Zasada ta obowiązuje również przy rurach kanalizacyjnych lecz tutaj swobodniej można robić odstępstwa gdyż ścieki nigdy nie będą stały w rurze (zawsze grawitacyjnie spływają do odbiornika) i jednocześnie są one dużo cieplejsze niż woda.

 

Złe spadki rur i brak wentylacji

 

Wszystkie rury kanalizacji sanitarnej obowiązkowo muszą być układane ze spadkiem ok. 2-5%. Zapewni to prawidłowe grawitacyjne spływanie ścieków do końcowego szamba lub kanalizacji miejskiej.

Nie należy stosować spadków mniejszych niż 2% gdyż prowadzi to czasem do niewłaściwego spływu ścieków, szczególnie ważne jest to przy rurach od miski ustępowej.

Z kolei zbyt duże spadki – powyżej 15% - często są przyczyną hałaśliwości instalacji kanalizacyjnej co jest mało komfortowe dla mieszkańców.

Bardzo ważnym elementem instalacji kanalizacyjnej jest również prawidłowa wentylacja. Pion kanalizacyjny powinien być wyprowadzony na dach i tam zakończony nasadką wentylacyjną. Na rynku dostępne są gotowe produkty np. fabryczne dachówki wentylacyjne.

Dobra wentylacja zapobiega niekontrolowanemu wysysaniu wody z syfonów co mogłoby prowadzić do przedostawania się nieprzyjemnych zapachów do wnętrza pomieszczeń.

W przypadku odprowadzania ścieków do szamba warto wykonać również oddzielne odpowietrzenie zbiornika podziemnego. Zaleca się zlokalizować je w miejscu, gdzie nie przybywa się na co dzień, czyli z dala od ogrodu, tarasu itp. Jednocześnie należy zachować minimalne odległości odpowietrznika od granicy działki sąsiedniej ok. 2,0m.

Omówione w artykule błędy nie wyczerpują oczywiście wszystkich możliwych wad instalacji wodnej i kanalizacyjnej lecz są to problemy najczęściej spotykane wśród większości instalatorów z małym doświadczeniem.

Jak widać instalacje wewnętrzne wymagają dużej uwagi i doświadczenia dlatego warto zlecać te prace odpowiednio wykfalifikowanym ekipom. Pamiętajmy, że tynki, gładzie, zabudowy gipsowe itp. łatwo można zawsze rozebrać i w razie czego wykonać ponownie. W przypadku instalacji wewnętrznych prace remontowe i naprawcze mogą być bardzo pracochłonne – szczególnie jeśli problemy dotyczą złego łączenia rur (powodującego przecieki), ich lokalizacji itp.Instalacja wodna oraz instalacja kanalizacyjna wymaga dużego doświadczenia w montażu. Rury wodne, piec gazowy i inne elementy należy odpowiednio montować. Jaki piec wybrać – piec dwufunkcyjny czy może piec z zasobnikiem? Zasobnik ciepłej wody (np. piec jednofunkcyjny i zbiornik) to dobry piec do dużego domu. Jaki piec do kilku łazienek? Temperatura wody w kranie nie powinna być wyższa niż 55 stopni. Częsty błąd to złe podłączenie ciepłej i zimnej wody do baterii. Ważny jest także zawór ogrodowy (kran ogrodowy). Doradzamy gdzie zamontować zawór ogrodowy i jaka jest głębokość układania rur w ziemi. Chodzi tu o tzw. głębokość przemarzania gruntu. Ważne jest prawidłowe odpowietrzenie kanalizacji i sprawna wentylacja w kanalizacji domowej.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

(25 stycznia 2016)
Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator kredytowy

Myślisz o zakupie domu czy mieszkania lub może planujesz rozpocząć budowę? Zobacz ile wyniesie cię orientacyjna rata kredytu hipotecznego.
Cena nieruchomości:
Udział własny: 20 %
(Wiele banków wymaga udziału własnego na poziomie min. 20%.)
5%80%
Okres spłaty: 30 lat
(Im krótszy okres tym wyższa rata miesięczna. Najczęściej wybierany okres to 25 lub 30 lat.)
5 lat35 lat
Szacunkowa rata miesięczna:
0
Powyższa kalkulacja ma charakter orientacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego. Ostateczne warunki finansowania zależą od decyzji banku i oceny zdolności kredytowej.
śledź nas na Facebook
Ozdoby świąteczne przed domem i w ogrodzie
Ozdoby świąteczne przed domem i w ogrodzie

Dekoracje świąteczne przed domem

Dekoracje świąteczne przed domem

Wiata garażowa bez pozwolenia - jakie formalności i wytyczne?
Wiata garażowa bez pozwolenia - jakie formalności i wytyczne?

Wiata garażowa - wszystko, co musisz wiedzieć o postawieniu wiaty bez pozwolenia

Wiata garażowa - wszystko, co musisz wiedzieć o postawieniu wiaty bez pozwolenia

Odpływ liniowy do prysznica - poradnik.
Odpływ liniowy do prysznica - poradnik.

Jak wybrać odpływ liniowy do prysznica w Twojej łazience?

Jak wybrać odpływ liniowy do prysznica w Twojej łazience?

Wniosek o mieszkanie komunalne - jak dobrze go napisać i uzasadnić?
Wniosek o mieszkanie komunalne - jak dobrze go napisać i uzasadnić?

Jak napisać skuteczny wniosek o mieszkanie komunalne?

Jak napisać skuteczny wniosek o mieszkanie komunalne?

Zalety folii kubełkowej w izolacji fundamentów
Zalety folii kubełkowej w izolacji fundamentów

Folia kubełkowa - jakie korzyści niesie jej stosowanie i ile kosztuje?

Folia kubełkowa - jakie korzyści niesie jej stosowanie i ile kosztuje?

Jak projektować loftowe wnętrza?
Jak projektować loftowe wnętrza?

Loftowe wnętrza: kluczowe zasady aranżacji i inspiracje

Loftowe wnętrza: kluczowe zasady aranżacji i inspiracje

Projekt domu - gotowy czy indywidualny?
Projekt domu - gotowy czy indywidualny?

Gotowy projekt domu czy projekt indywidualny? Zalety i wady obu rozwiązań

Gotowy projekt domu czy projekt indywidualny? Zalety i wady obu rozwiązań

inspiracje na skosy na poddaszu
inspiracje na skosy na poddaszu

Jak zabudować skosy na poddaszu? Pomysły, które odmienią Twoje wnętrze

Jak zabudować skosy na poddaszu? Pomysły, które odmienią Twoje wnętrze

Cebule całoroczne - jak je uprawiać?
Cebule całoroczne - jak je uprawiać?

Cebula w ogrodzie - czy trzeba ją wykopywać na zimę? Sprawdź, czym są cebule całoroczne

Cebula w ogrodzie - czy trzeba ją wykopywać na zimę? Sprawdź, czym są cebule całoroczne

Jak zrobić domową siłownię i strefę jogi?
Jak zrobić domową siłownię i strefę jogi?

Jak urządzić małą siłownię domową i stworzyć przestrzeń do jogi?

Jak urządzić małą siłownię domową i stworzyć przestrzeń do jogi?

Jak dobrać oświetlenie do wnętrza?
Jak dobrać oświetlenie do wnętrza?

Poradnik doboru oświetlenia wewnętrznego: od funkcjonalności po estetykę

Poradnik doboru oświetlenia wewnętrznego: od funkcjonalności po estetykę

Rodzaje materacy - jaki wybrać do sypialni?
Rodzaje materacy - jaki wybrać do sypialni?

Jak wybrać dobry materac?

Jak wybrać dobry materac?

Pomysły i porady na projekt domu dla rodziny czteroosobowej.
Pomysły i porady na projekt domu dla rodziny czteroosobowej.

Dom dla 4-osobowej rodziny - praktyczne porady przy wyborze projektu

Dom dla 4-osobowej rodziny - praktyczne porady przy wyborze projektu

naprawa kostki brukowej na podjeździe
naprawa kostki brukowej na podjeździe

Naprawa kolein i nierówności w kostce brukowej - jak wymienić kostkę brukową?

Naprawa kolein i nierówności w kostce brukowej - jak wymienić kostkę brukową?

Formalności przy zakupi działki budowlanej
Formalności przy zakupi działki budowlanej

Kupno działki budowlanej - formalności i podatki, o których musisz wiedzieć

Kupno działki budowlanej - formalności i podatki, o których musisz wiedzieć

Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator kredytowy

Myślisz o zakupie domu czy mieszkania lub może planujesz rozpocząć budowę? Zobacz ile wyniesie cię orientacyjna rata kredytu hipotecznego.
Cena nieruchomości:
Udział własny: 20 %
(Wiele banków wymaga udziału własnego na poziomie min. 20%.)
5%80%
Okres spłaty: 30 lat
(Im krótszy okres tym wyższa rata miesięczna. Najczęściej wybierany okres to 25 lub 30 lat.)
5 lat35 lat
Szacunkowa rata miesięczna:
0
Powyższa kalkulacja ma charakter orientacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego. Ostateczne warunki finansowania zależą od decyzji banku i oceny zdolności kredytowej.
śledź nas na Facebook

Polecane artykuły

Budowa

Więcej artykułów...
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.