Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny
Artykuł sponsorowany

Jaki hydrofor do podlewania ogrodu kupić?

Źródło: AdobeStock
Brak bieżącej wody na działce czy w domku letniskowym to duży problem, który jednak można szybko zażegnać, inwestując w zestaw hydroforowy. Sprawnie dostarczy nieduże ilości wody. Wybierając model do podlewania ogrodu, powinniśmy jednak zwrócić uwagę na istotne parametry. O jakich pamiętać?

Hydrofor na działce - kiedy jest potrzebny?

To oczywiście zależy, czy na działce jest dostęp do wody z sieci wodociągowej. Jeśli tak, nie ma sensu kupować hydroforu, bo zawsze mamy ją pod dostatkiem. No chyba że mimo sieci powtarzają się często spadki ciśnienia, które uniemożliwiają niezakłócone, swobodne korzystanie z bieżącej wody. W tej sytuacji można pomyśleć o zakupie hydroforu, sprawdzając jednak wcześniej, czy interesujący nas zestaw nadaje się do tego zadania.

Niektóre z nich niestety nie powinny być połączone z siecią, co mocno podkreśla wielu producentów, nie zalecając, a czasem nawet zabraniając wykorzystywania ich do tego celu. Jakie jest wyjście w tej sytuacji? Najlepiej znaleźć zestaw pompowy, który z jednej strony przeznaczony jest do tłoczenia wody, a z drugiej do podwyższania oraz utrzymywania jej ciśnienia w instalacji.

Hydrofor - na co zwrócić uwagę przed kupnem?

Wiemy już o tym, kiedy hydrofor przyda się na działce, a w jakiej sytuacji nie jest to niezbędne. Teraz możemy przejść dalej, odpowiadając sobie na pytanie, jaki hydrofor do ogrodu wybrać, aby mieć z niego realny pożytek?

Polecane są szczególnie hydrofory kompaktowe, urządzenia o niewielkich rozmiarach, które są dostępne w różnych wersjach, już od kilku litrów. Tego rodzaju urządzenia świetnie sprawdza się w wielu przypadkach, gdy pobieramy wodę ze zbiornika na deszczówkę, czy korzystamy ze studni - kopanej lub wierconej. Dzięki temu, że hydrofor ma kompaktowe wymiary, jest łatwy w transporcie, nawet z napełnionym zbiornikiem. Ma to spore znaczenie, kiedy w ogrodzie przeprowadza się różnego rodzaju prace. Nieduże hydrofory są też mniej hałaśliwe, niż większe modele.

Nim jednak zdecydujemy się na konkretny sprzęt, weźmy szczególnie pod uwagę jeden parametr - częstotliwość załączania pompy. W przypadku kompaktowego hydroforu nie powinna ona być zbyt duża, bo odbija się to negatywnie na żywotności urządzenia. Najlepiej jak pracuje on ciągle. Im mniejsza liczba cykli włączenia/wyłączenia, tym lepiej, gdyż silnik ulega mniejszemu zużyciu.

Hydrofor na działce - dlaczego warto?

Hydrofor na działce to absolutna konieczność, by dbać o swoje zielone okazy. Ma to duże znaczenie także w przypadku automatycznych instalacji nawadniających. Żeby skutecznie działały, potrzebują określonego, wysokiego ciśnienia wody, aby w pełni wykorzystać możliwości przeznaczonych do podlewania roślin sprzętów - deszczownic i zraszaczy. Hydrofor to nie tylko podlewanie upraw, to także dostarczenie wody użytkowej do altanki czy domu letniskowego. Przy odpowiednim wysokim ciśnieniu można z niej korzystać w przypadku umywalek czy pryszniców. Hydrofory pozwalają też efektywnie wykorzystać wodę zgromadzoną w zbiornikach na deszczówkę, na przykład do nawadniania.

Nim kupimy hydrofor, musimy pamiętać, że często nie warto inwestować w zbyt duży zbiornik. Istnieje ryzyko, że pozostawać w nim będzie woda, co na dłuższą metę odbije się niekorzystnie na kondycji hydroforu. W zbiorniku zacznie zachodzić proces zagniwania, który wywołany jest przez kwasy humusowe. Jeśli jednak mamy już taki zbiornik, starajmy się go regularnie opróżniać i przy okazji dokładnie czyścić.

Niezależnie jednak od tego, jak duży mamy hydrofor, warto go konserwować po sezonie, co ma szczególnie znaczenie, gdy urządzenie zainstalowane jest okresowo, a więc w domku letniskowym czy na działce. Nie chodzi tylko o usuwanie z niego zanieczyszczeń, ale przede wszystkim o to, by zgromadzona w nim woda nie zamarzła w zimę. Jeśli tak się stanie, istnieje ryzyko uszkodzenia pompy, jak i pozostałych elementów instalacji.

Po więcej cennych informacji na temat hydroforów, zapraszamy pod adres https://www.dostudni.pl/.

zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.