Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Domowe filtry do wody - rodzaje, plusy i minusy

Autor artykułu: Małgorzata Karpińska
Małgorzata Karpińska
Źródło: Pixabay
Filtrowanie wody stało się powszechnie stosowaną praktyką w gospodarstwach domowych. Bez względu na to, czy pobierasz wodę ze studni, czy sieci wodociągowej, jej jakość może się pogarszać i zawierać szkodliwe dla zdrowia pierwiastki. W niektórych regionach nie zaleca się picia wody prosto z kranu, nawet jeśli spełnia ona obowiązujące normy jakości.

Domowe filtry do wody czy warto je zamontować?

Dla wielu osób jakość wody kranowej może pozostawiać wiele do życzenia, dlatego poszukują skutecznych sposobów, aby rozwiązać ten problem. Z pomocą przychodzą domowe filtry do wody.

Liczne badania naukowe wykazały, że tzw. twarda woda może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Profesjonalne systemy uzdatniania wody mogą rozwiązać te problemy, ale ważne jest, aby dobrać odpowiednią wydajność filtracji do potrzeb domowników. Filtry do wody w domach jednorodzinnych usuwają szkodliwe pierwiastki tj. chlor, metale ciężkie czy mangan. Ponadto przyczyniają się do poprawy twardości wody, eliminują cząstki stałe oraz bakterie.

Jedną z kluczowych zalet systemów uzdatniania wody jest fakt, że woda zasilająca urządzenia domowe np.prysznic, jest już kompleksowo oczyszczona. To zapewnia wygodę i swobodę użytkowania, eliminując potrzebę korzystania z dodatkowych urządzeń, takich jak dzbanki filtrujące. Warto również podkreślić, że systemy uzdatniające nie usuwają wartościowych minerałów i składników odżywczych z wody, co jest ich niepodważalną zaletą.

Zalety i wady filtrów do wody

Filtracja wody w domu może odbywać się w różnorodnych wariantach w zależności od potrzeb i możliwości finansowych użytkowników. Istnieją filtry mechaniczne, węglowe, zmiękczające, neutralizujące, wielofunkcyjne oraz systemy oparte na odwróconej osmozie. Każdy rodzaj filtra ma swoje specyficzne właściwości i zastosowanie, co pozwala wybrać odpowiedni system dostosowany do konkretnych potrzeb.

Jednakże, zanim zdecydujesz się na zakup i montaż filtra do wody, istnieje kilka czynników, których powinieneś wziąć pod uwagę. Wydajność filtracji powinna być dostosowana do rzeczywistych potrzeb mieszkańców. Wymiary filtrów oraz przyłącza powinny pasować do miejsca, w którym zostaną zainstalowane. Warto również zwrócić uwagę na wartość maksymalnego ciśnienia pracy, zakres temperatur pracy, trwałość wymiennych wkładów filtracyjnych oraz koszty eksploatacji.

Filtry do wody mają wiele zalet:

  • Poprawiają jakość wody, 

  • Zapewniają czystą wodę do bezpośredniego spożycia i użytkowania,

  • Utrzymują dobry stan urządzeń domowych. 

Jednak istnieją pewne wady m.in. koszty zakupu, utrzymania systemu oraz konieczność dostosowania wydajności filtracji do rzeczywistych potrzeb. Warto jednak pamiętać, że inwestycja w filtr do wody może znacznie poprawić standard życia,poprzez wyeliminowanie wielu problemów związanych z wodą o niskiej jakości.

Kiedy warto wykorzystać filtry do wody pitnej w domu?

Współczesne podejście do zdrowego stylu życia oraz troska o środowisko naturalne coraz częściej skłaniają ludzi do docenienia roli, jaką odgrywa czysta i zdrowa woda w codziennym funkcjonowaniu. W większości krajów woda z kranu jest regularnie badana i uzdatniana, ale nie zawsze spełnia oczekiwania wszystkich użytkowników. Dla niektórych osób woda prosto z kranu może nie być wystarczająco dobrej jakości. Smak i zapach wody to kwestie, które często wpływają na przyjemność picia. Jednak istotna jest również jakość składników chemicznych w wodzie. Często spotykane zjawisko tzw. twardej wody, czyli tej bogatej w sole mineralne, może nie tylko negatywnie wpływać na doznania smakowe, ale także stanowić duży problem dla urządzeń AGD, tj. ekspresy do kawy, zmywarki czy pralki.

Rodzaje filtrów do wody

Filtry oparte na węglu aktywnym

Najpopularniejszym rodzajem filtrów do wody pitnej są te oparte na węglu aktywnym. Ich zaleta to zdolność do redukcji zapachów, smaków oraz usuwania zanieczyszczeń organicznych i chemicznych. Przy wyborze filtra tego typu warto zwrócić uwagę na ilość węgla aktywnego w filtrze oraz czas kontaktu wody z nim, ponieważ to istotne czynniki wpływające na skuteczność filtracji. Co więcej, producenci podają informacje na temat wielkości cząsteczek, jakie dany filtr jest w stanie zatrzymać — im mniejsze cząsteczki, tym wydajniejsza filtracja.

Filtry zmiękczające wodę 

W obszarach, gdzie występuje woda twarda i bogata w żelazo, filtry zmiękczające wodę stają się nieocenionym wsparciem. Woda, przepływając przez specjalne złoże, zostaje oczyszczona z jonów wapnia i magnezu, a zamiast nich zostają jony sodu, czyniąc wodę „miękką".

Filtry odwróconej osmozy

Filtry odwróconej osmozy wywołują wiele kontrowersji. Chociaż są one zazwyczaj droższe od innych rozwiązań, to ich zaletą jest wyjątkowo skuteczne usuwanie zanieczyszczeń. Niestety, w procesie tym usuwane są również cenne składniki mineralne. Dlatego wiele filtrów odwróconej osmozy dodatkowo mineralizuje już oczyszczoną wodę, aby wyrównać jej braki.

Mechaniczne filtry wstępne

W przypadku domów z systemami pomp wodnych na początku instalacji montuje się mechaniczne filtry wstępne. Pełnią one rolę pierwszej linii obrony przed wszelkimi zanieczyszczeniami, chroniąc tym samym kolejne filtry przed nadmiernym obciążeniem. 

Filtry do wody pitnej w domu stają się coraz bardziej popularnym wyborem, zwłaszcza dla tych, którzy pragną zapewnić sobie dostęp do wody najwyższej jakości. Wybór odpowiedniego filtra zależy od wielu czynników, w tym od jakości dostępnej wody, indywidualnych potrzeb oraz preferencji użytkownika.

Źródło: Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

(Małgorzata Karpińska, 12 września 2023)
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.