Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Jak działa wentylacja nawiewno - wywiewna z odzyskiem ciepła?

Źródło: Fotolia
Jak działa wentylacja mechaniczna nawiewno - wywiewna z rekuperatorem do odzysku ciepła? Doradzamy kiedy warto rozważyć montaż wentylacji mechanicznej, a kiedy nie przyniesie to oczekiwanych rezultatów w postaci widocznego zmniejszenia kosztów ogrzewania domu.

Coraz częściej inwestorzy decydują się na montaż instalacji wentylacyjnych nawiewno – wywiewnych w domach jednorodzinnych. Doniedawna rozwiązania te stosowane były głównie w obiektach przemysłowych i budynkach użyteczności publicznej.

Wentylacja mechaniczna może przynieść realne oszczędności w stosunku do tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej lecz tylko przy jej prawidłowym zaprojektowaniu i wykonaniu.

Jak działa wentylacja nawiewno - wywiewna?

W przypadku wentylacji grawitacyjnej, spotykanej w większości domów jednorodzinnych, świeże powietrze wpadające do pomieszczeń ogrzewane jest w standardowy sposób (poprzez grzejniki lub ogrzewanie podłogowe), a następnie jest bezpowrotnie wydalane na zewnątrz budynku (przez kanały wentylacyjne).

Czasami wentylacja grawitacyjna wspomagana jest systemami wywiewnymi (np. w kuchniach, łazienkach). W ten sposób traci się ogrzane powietrze w żaden sposób nie wykorzystując go ponownie.

Odmienną zasadą charakteryzuje się instalacja nawiewno – wywiewna. W rozwiązaniu tym świeże powietrze pobierane jest z zewnątrz i poprzez odpowiednie kanały rozprowadzane w pomieszczeniach. Centrala wentylacyjna (rekuperator) umożliwia m.in. sterowanie prędkością strumienia powietrza wtłaczanego do pokoi.

W pomieszczeniach takich jak łazienka, kuchnia, toalety, garderoby, montowane są kanały wywiewne, które usuwają ogrzane powietrze z wnętrza pomieszczeń. Powietrze zanieczyszczone nie jest jednak bezużytecznie tracone.

Ogrzane powietrze z wnętrza pomieszczeń trafia do rekuperatora, w którym używane jest do wstępnego ogrzania nowego strumienia powietrza dostarczanego z zewnątrz budynku. W ten sposób możliwe jest ponowne wykorzystanie nawet do 80% ciepła ze zużytego powietrza. Jednocześnie przekłada się to na mniejsze zapotrzebowanie na ogrzewanie pokoi grzejnikami czy ogrzewaniem podłogowym, gdyż trafia do nich powietrze znacznie cieplejsze niż w standardowej wentylacji grawitacyjnej.

Dobry rekuperator czyli centrala wentylacyjna to podstawa wentylacji nawiewnej. Ważna jest także dobra instalacja wentylacji w domu. Odpowiadamy ile kosztuje wentylacja mechaniczna. To ile kosztuje wentylacja z odzyskiem ciepła zależy od wielu czynników. Wyjaśniamy również kiedy skuteczność wentylacji nawiewnej jest efektywna.

Centrala wentylacyjna - rekuperator z odzyskiem ciepła

Sercem instalacji nawiewno – wywiewnej jest dobrej jakości i o wysokiej sprawności rekuperator, czyli centrala sterująca wentylacją. Rekuperator wykonany jest w taki sposób, aby maksymalnie wykorzystać zużyte powietrze do ogrzania świeżego, pobieranego z zewnątrz.

W tym celu najczęściej stosuje się rekuperatory z wymiennikiem ciepła krzyżowym lub przeciwprądowym. W najpowszechniejszym systemie krzyżowym wymiennik ciepła składa się z ułożonych równolegle płytek, między którymi odbywa się przepływ dwóch strumieni powietrza – zużytego wydalanego z pomieszczeń i nowego czerpanego z zewnątrz.

Konstrukcja rekuperatorów uniemożliwia wzajemne mieszanie się tych strumieni co zapewnia możliwie jak najwyższą jakość i czystość powietrza wtłaczanego do pokoi. Wyjątek stanowią wymienniki ciepła bębnowe, w których dochodzi do niewielkiego mieszania się zużytego i świeżego powietrza.

Rekuperator dodatkowo wyposażony jest w dwa filtry. Pierwszy umieszczony jest na wlocie świeżego powietrza i oczyszcza je z zanieczyszczeń zewnętrznych. Drugi filtr montowany jest na wlocie do rekuperatora zużytego powietrza z pomieszczeń. Jest to konieczne dla zapewnienia możliwie jak najmniejszego zanieczyszczenia wymiennika ciepła, a tym samym utrzymania jego wysokiej sprawności.

Wentylacja mechaniczna jest dużo wydajniejsza niż wentylacja grawitacyjna. Dobra wentylacja z odzyskiem ciepła (wentylacja nawiewno wywiewna) umożliwia realne oszczędności w ogrzewaniu. Wentylacja nawiewna wyposażona jest w rekuperator. Wentylacja naturalna jest bezobsługowa, natomiast nawiewno – wywiewna wentylacja w domu jednorodzinnym wymaga cyklicznego serwisowania. Jaka wentylacja w domu parterowym będzie opłacalna? Dobry rekuperator czyli centrala wentylacyjna to podstawa wentylacji nawiewnej. Ważna jest także dobra instalacja wentylacji w domu. Odpowiadamy ile kosztuje wentylacja mechaniczna. To ile kosztuje wentylacja z odzyskiem ciepła zależy od wielu czynników. Wyjaśniamy również kiedy skuteczność wentylacji nawiewnej jest efektywna.

Skuteczność działania wentylacji nawiewno - wywiewnej

Na skuteczność wentylacji mechanicznej z rekuperatorem do odzysku ciepła ma wpływ co najmniej kilka czynników. Po pierwsze warunki temperaturowe na zewnątrz budynku. Jeśli temperatura zewnętrzna spadnie poniżej -100C to powietrze wydalane z domu nie będzie w stanie wystarczająco ogrzać nowego strumienia.

Konieczne jest więc zastosowanie rekuperatora z dodatkową grzałką, która zapewni odpowiednią temperaturę dla powietrza wtłaczanego do pokoi. Przy zbyt małej sprawności grzałki rekuperatora w zimie może dochodzić do wdmuchiwania zbyt chłodnego powietrza co istotnie zmniejszy komfort mieszkania.

Kolejnym problemem jest szczelność budynku, w tym przede wszystkim szczelność stolarki okiennej. Wentylację nawiewno – wywiewną z rekuperatorem zaleca się stosować głównie w nowych domach, gdzie zakupiono dobrej jakości szczelne okna. Ważna jest także odpowiednia izolacja termiczna ścian budynku, podłóg oraz dachu, czyli wszystkich najważniejszych elementów przez które ucieka ciepło z pomieszczeń.

Jeśli stolarka okienna jest mało szczelna to będzie dochodzić do niekontrolowanego dostawania się do wnętrza domu powietrza z zewnątrz, które nie przeszło przez rekuperator. W konsekwencji istotnie zaburzy to pracę całego systemu wentylacji.

Z tego względu wentylacji nawiewno – wywiewnej nie zalecamy przy remoncie starych domów, jeśli nie planujemy również docieplenia ścian zewnętrznych i wymiany starych okien.

Utrzymanie i konserwacja wentylacji mechanicznej

W przeciwieństwie do wentylacji grawitacyjnej, instalacja nawiewno – wywiewna wymaga cyklicznej obsługi serwisowej.

Dotyczy to w szczególności regularnej wymiany filtrów (przeważnie 2-4 razy do roku), opróżnianiu pojemnika na skropliny pary wodnej z wymiennika ciepła (chyba, że podłączymy go do kanalizacji sanitarnej) i okresowej kontroli miejsc czerpania i wydalania powietrza.

Ważną kwestią jest prawidłowe rozprowadzenie wszystkich rur wentylacyjnych z możliwie jak najmniejszą ilością załamań. Nie wolno podłączać do rekuperatora okapu kuchennego, gdyż tłuszcze zanieczyszczające powietrze w czasie gotowania bardzo szybko zabrudzą filtry. W przypadku podłączenia okapu do centrali wentylacyjnej konieczna może być wymiana filtrów nawet co 1-2 miesiące, co bezpośrednio przekłada się na niepotrzebne wysokie koszty utrzymania wentylacji mechanicznej.

Dodatkowo zaleca się raz w roku wykonanie przeglądu serwisowego wentylacji. Pozwoli to na bieżąco kontrolować sprawność całego systemu i w razie potrzeby przeprowadzić bieżące naprawy.

Ile kosztuje wentylacja nawiewno - wywiewna w domu?

Nie da się jednoznacznie i precyzyjnie odpowiedzieć na tak postawione pytanie. Wszystko zależy od wielkości powierzchni domu, rodzaju i wydajności centrali wentylacyjnej (rekuperatora) oraz rodzaju i długości instalacji rozprowadzającej powietrze.

W typowym domu o powierzchni ok. 150m2 dla celów orientacyjnych można przyjąć średni koszt rekuperatora ok. 6000zł, instalacji wentylacyjnej ok. 4000zł oraz koszt robocizny ok. 3000zł. Sumaryczne koszty wynoszą zatem średnio 13000zł, lecz w zależności od wymienionych powyżej czynników równie dobrze może to być 10000zł jak i 20000zł lub nawet więcej.

Po za możliwością zmniejszenia kosztów ogrzewania domu otrzymujemy również dobrej jakości czyste świeże powietrze przez cały rok, czego nie zapewni wentylacja grawitacyjna. Wpływa to na przyjazny mikroklimat w pomieszczeniach i optymalne warunki wilgotnościowe.

Źródło: Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

śledź nas na Facebook

Polecane artykuły

Prawidłowa wentylacja w domu to ważna kwestia. Niektóre pomieszczenia obowiązkowo muszą posiadać kratki wentylacyjne. Bardzo ważna jest wentylacja w kuchni oraz odpowiednia kratka wentylacyjna w łazience czy też sprawna wentylacja w garażu. Problemem jest pomieszczenie bez okien, które także musi być wentylowane. Na dachu konieczne są odpowiednie nasady kominowe lub tzw. kominki wentylacyjne oraz specjalne dachówki wentylacyjne. Minimalna średnica kanał wentylacyjnego lub najmniejsze wymiary kanału wentylacyjnego to 10cm. Możliwa jest wentylacja z rur lub specjalne pustaki wentylacyjne.
Prawidłowa wentylacja w domu to ważna kwestia. Niektóre pomieszczenia obowiązkowo muszą posiadać kratki wentylacyjne. Bardzo ważna jest wentylacja w kuchni oraz odpowiednia kratka wentylacyjna w łazience czy też sprawna wentylacja w garażu. Problemem jest pomieszczenie bez okien, które także musi być wentylowane. Na dachu konieczne są odpowiednie nasady kominowe lub tzw. kominki wentylacyjne oraz specjalne dachówki wentylacyjne. Minimalna średnica kanał wentylacyjnego lub najmniejsze wymiary kanału wentylacyjnego to 10cm. Możliwa jest wentylacja z rur lub specjalne pustaki wentylacyjne.

Wentylacja w domu – gdzie muszą być kratki wentylacyjne?

Wentylacja w domu – gdzie muszą być kratki wentylacyjne?

Jak wybrać okna do domu i czym jest właściwie współczynnik przenikania ciepła, czyli współczynnik u okna? Omawiamy jaki pakiet szybowy w oknach wybrać i czy lepsze są szyby zespolone czy może szyby laminowane. Zatem jakie szyby w oknach są najlepsze? Ważne są także profile okienne. Doradzamy jak wybrać profile okienne i czy warto kupować profile wzmacniane. Ile komór w profilach okiennych powinno być dla domu energooszczędnego?
Jak wybrać okna do domu i czym jest właściwie współczynnik przenikania ciepła, czyli współczynnik u okna? Omawiamy jaki pakiet szybowy w oknach wybrać i czy lepsze są szyby zespolone czy może szyby laminowane. Zatem jakie szyby w oknach są najlepsze? Ważne są także profile okienne. Doradzamy jak wybrać profile okienne i czy warto kupować profile wzmacniane. Ile komór w profilach okiennych powinno być dla domu energooszczędnego?

Zakup okien – jak porównać różnych producentów?

Zakup okien – jak porównać różnych producentów?

Nowe prawo budowlane 2015 znosi pozwolenie na budowę dla domu jednorodzinnego. Wymagane jest jedynie zgłoszenie robót (zgłoszenie budowy dmu). Dom bez pozwolenia wymaga jednak sporych formalności projektowych. Otóż dom na zgłoszenie nadal wymaga aby opracowany został projekt budowlany (projekt domu). Budowa domu, jeśli jest to dom jednorodzinny, nadal wymagać będzie zatem pewnych kosztów prac projektowych. Budowa domu na zgłoszenie nieco przyspieszy cały proces, lecz nie zmniejszy kosztów architekta. Budowa domu bez pozwolenia możliwa będzie przy spełnianiu pewnych wymagań z art. 29 ust. 1a prawa budowlanego.
Nowe prawo budowlane 2015 znosi pozwolenie na budowę dla domu jednorodzinnego. Wymagane jest jedynie zgłoszenie robót (zgłoszenie budowy dmu). Dom bez pozwolenia wymaga jednak sporych formalności projektowych. Otóż dom na zgłoszenie nadal wymaga aby opracowany został projekt budowlany (projekt domu). Budowa domu, jeśli jest to dom jednorodzinny, nadal wymagać będzie zatem pewnych kosztów prac projektowych. Budowa domu na zgłoszenie nieco przyspieszy cały proces, lecz nie zmniejszy kosztów architekta. Budowa domu bez pozwolenia możliwa będzie przy spełnianiu pewnych wymagań z art. 29 ust. 1a prawa budowlanego.

Dom jednorodzinny bez pozwolenia na budowę?

Dom jednorodzinny bez pozwolenia na budowę?

Ściana wspólna z sąsiadem jest często przyczyną dużego hałasu w pomieszczeniach. Możliwe jest jednak wyciszenie ściany a tym samym wyciszenie pomieszczeń. Umożliwia to m.in. ścianka z cegły lub dodatkowa ścianka z pustaków keramzytowych. Warto wiedzieć jak wyciszyć pomieszczenie już wybudowane. Ściana w bliźniaku może być pojedyncza lub podwójna, co zapewni lepsze warunki akustyczne. Izolacja akustyczna ściany wpływa na komfort zamieszkania. Pustaki keramzytowe są tanim i szybkim sposobem wyciszenia pomieszczenia. Droższa jest ściana z klinkieru. Koszt wykonania ściany wynosi od 130-360zł.
Ściana wspólna z sąsiadem jest często przyczyną dużego hałasu w pomieszczeniach. Możliwe jest jednak wyciszenie ściany a tym samym wyciszenie pomieszczeń. Umożliwia to m.in. ścianka z cegły lub dodatkowa ścianka z pustaków keramzytowych. Warto wiedzieć jak wyciszyć pomieszczenie już wybudowane. Ściana w bliźniaku może być pojedyncza lub podwójna, co zapewni lepsze warunki akustyczne. Izolacja akustyczna ściany wpływa na komfort zamieszkania. Pustaki keramzytowe są tanim i szybkim sposobem wyciszenia pomieszczenia. Droższa jest ściana z klinkieru. Koszt wykonania ściany wynosi od 130-360zł.

Wyciszenie ściany wspólnej z sąsiadem

Wyciszenie ściany wspólnej z sąsiadem

Wybieramy projekt nowoczesnego domu
Wybieramy projekt nowoczesnego domu

Jak wybrać gotowy projekt nowoczesnego domu?

Jak wybrać gotowy projekt nowoczesnego domu?

Ściany nośne to jeden z ważniejszych elementów budynku. Ściany zewnętrzne odpowiadają też za izolacyjność cieplną, dlatego ważne jest jaki materiał na ściany zewnętrzne wybierzemy. Powszechne są bloczki z betonu komórkowego oraz pustaki ceramiczne. Rzadziej stosowane są silikaty czyli bloczki silikatowe oraz keramzytobeton. Bloczki keramzytowe są bardzo lekkie lecz niestety jeszcze dość drogie. To z czego zrobić ściany zależy od kilku czynników.
Ściany nośne to jeden z ważniejszych elementów budynku. Ściany zewnętrzne odpowiadają też za izolacyjność cieplną, dlatego ważne jest jaki materiał na ściany zewnętrzne wybierzemy. Powszechne są bloczki z betonu komórkowego oraz pustaki ceramiczne. Rzadziej stosowane są silikaty czyli bloczki silikatowe oraz keramzytobeton. Bloczki keramzytowe są bardzo lekkie lecz niestety jeszcze dość drogie. To z czego zrobić ściany zależy od kilku czynników.

Z czego wykonać ściany zewnętrzne w domu jednorodzinnym?

Z czego wykonać ściany zewnętrzne w domu jednorodzinnym?

Działka rolna często jest tania lecz przed budową domu może być potrzebne odrolnienie działki. Budowa domu na działce rolnej nie zawsze jest więc opłacalna. Inaczej wygląda budowa domu przez rolnika. Lecz kto jest rolnikiem w świetle ustawy? Omawiamy co oznacza status rolnika i kiedy potrzebne jest odrolnienie gruntu. Podział działki rolnej i warunki zabudowy dla działki rolnej to dodatkowe koszty i formalności.
Działka rolna często jest tania lecz przed budową domu może być potrzebne odrolnienie działki. Budowa domu na działce rolnej nie zawsze jest więc opłacalna. Inaczej wygląda budowa domu przez rolnika. Lecz kto jest rolnikiem w świetle ustawy? Omawiamy co oznacza status rolnika i kiedy potrzebne jest odrolnienie gruntu. Podział działki rolnej i warunki zabudowy dla działki rolnej to dodatkowe koszty i formalności.

Budowa domu na działce rolnej

Budowa domu na działce rolnej

plan zagospodarowania czytanie symboli
plan zagospodarowania czytanie symboli

Co oznaczają symbole w planie zagospodarowania przestrzennego?

Co oznaczają symbole w planie zagospodarowania przestrzennego?

Najnowsze
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
śledź nas na Facebook

Najczęściej czytane

article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
article placeholder
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.