Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Jak działa wentylacja nawiewno - wywiewna z odzyskiem ciepła?

Źródło: Fotolia
Jak działa wentylacja mechaniczna nawiewno - wywiewna z rekuperatorem do odzysku ciepła? Doradzamy kiedy warto rozważyć montaż wentylacji mechanicznej, a kiedy nie przyniesie to oczekiwanych rezultatów w postaci widocznego zmniejszenia kosztów ogrzewania domu.

Coraz częściej inwestorzy decydują się na montaż instalacji wentylacyjnych nawiewno – wywiewnych w domach jednorodzinnych. Doniedawna rozwiązania te stosowane były głównie w obiektach przemysłowych i budynkach użyteczności publicznej.

Wentylacja mechaniczna może przynieść realne oszczędności w stosunku do tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej lecz tylko przy jej prawidłowym zaprojektowaniu i wykonaniu.

Jak działa wentylacja nawiewno - wywiewna?

W przypadku wentylacji grawitacyjnej, spotykanej w większości domów jednorodzinnych, świeże powietrze wpadające do pomieszczeń ogrzewane jest w standardowy sposób (poprzez grzejniki lub ogrzewanie podłogowe), a następnie jest bezpowrotnie wydalane na zewnątrz budynku (przez kanały wentylacyjne).

Czasami wentylacja grawitacyjna wspomagana jest systemami wywiewnymi (np. w kuchniach, łazienkach). W ten sposób traci się ogrzane powietrze w żaden sposób nie wykorzystując go ponownie.

Odmienną zasadą charakteryzuje się instalacja nawiewno – wywiewna. W rozwiązaniu tym świeże powietrze pobierane jest z zewnątrz i poprzez odpowiednie kanały rozprowadzane w pomieszczeniach. Centrala wentylacyjna (rekuperator) umożliwia m.in. sterowanie prędkością strumienia powietrza wtłaczanego do pokoi.

W pomieszczeniach takich jak łazienka, kuchnia, toalety, garderoby, montowane są kanały wywiewne, które usuwają ogrzane powietrze z wnętrza pomieszczeń. Powietrze zanieczyszczone nie jest jednak bezużytecznie tracone.

Ogrzane powietrze z wnętrza pomieszczeń trafia do rekuperatora, w którym używane jest do wstępnego ogrzania nowego strumienia powietrza dostarczanego z zewnątrz budynku. W ten sposób możliwe jest ponowne wykorzystanie nawet do 80% ciepła ze zużytego powietrza. Jednocześnie przekłada się to na mniejsze zapotrzebowanie na ogrzewanie pokoi grzejnikami czy ogrzewaniem podłogowym, gdyż trafia do nich powietrze znacznie cieplejsze niż w standardowej wentylacji grawitacyjnej.

Dobry rekuperator czyli centrala wentylacyjna to podstawa wentylacji nawiewnej. Ważna jest także dobra instalacja wentylacji w domu. Odpowiadamy ile kosztuje wentylacja mechaniczna. To ile kosztuje wentylacja z odzyskiem ciepła zależy od wielu czynników. Wyjaśniamy również kiedy skuteczność wentylacji nawiewnej jest efektywna.

Centrala wentylacyjna - rekuperator z odzyskiem ciepła

Sercem instalacji nawiewno – wywiewnej jest dobrej jakości i o wysokiej sprawności rekuperator, czyli centrala sterująca wentylacją. Rekuperator wykonany jest w taki sposób, aby maksymalnie wykorzystać zużyte powietrze do ogrzania świeżego, pobieranego z zewnątrz.

W tym celu najczęściej stosuje się rekuperatory z wymiennikiem ciepła krzyżowym lub przeciwprądowym. W najpowszechniejszym systemie krzyżowym wymiennik ciepła składa się z ułożonych równolegle płytek, między którymi odbywa się przepływ dwóch strumieni powietrza – zużytego wydalanego z pomieszczeń i nowego czerpanego z zewnątrz.

Konstrukcja rekuperatorów uniemożliwia wzajemne mieszanie się tych strumieni co zapewnia możliwie jak najwyższą jakość i czystość powietrza wtłaczanego do pokoi. Wyjątek stanowią wymienniki ciepła bębnowe, w których dochodzi do niewielkiego mieszania się zużytego i świeżego powietrza.

Rekuperator dodatkowo wyposażony jest w dwa filtry. Pierwszy umieszczony jest na wlocie świeżego powietrza i oczyszcza je z zanieczyszczeń zewnętrznych. Drugi filtr montowany jest na wlocie do rekuperatora zużytego powietrza z pomieszczeń. Jest to konieczne dla zapewnienia możliwie jak najmniejszego zanieczyszczenia wymiennika ciepła, a tym samym utrzymania jego wysokiej sprawności.

Wentylacja mechaniczna jest dużo wydajniejsza niż wentylacja grawitacyjna. Dobra wentylacja z odzyskiem ciepła (wentylacja nawiewno wywiewna) umożliwia realne oszczędności w ogrzewaniu. Wentylacja nawiewna wyposażona jest w rekuperator. Wentylacja naturalna jest bezobsługowa, natomiast nawiewno – wywiewna wentylacja w domu jednorodzinnym wymaga cyklicznego serwisowania. Jaka wentylacja w domu parterowym będzie opłacalna? Dobry rekuperator czyli centrala wentylacyjna to podstawa wentylacji nawiewnej. Ważna jest także dobra instalacja wentylacji w domu. Odpowiadamy ile kosztuje wentylacja mechaniczna. To ile kosztuje wentylacja z odzyskiem ciepła zależy od wielu czynników. Wyjaśniamy również kiedy skuteczność wentylacji nawiewnej jest efektywna.

Skuteczność działania wentylacji nawiewno - wywiewnej

Na skuteczność wentylacji mechanicznej z rekuperatorem do odzysku ciepła ma wpływ co najmniej kilka czynników. Po pierwsze warunki temperaturowe na zewnątrz budynku. Jeśli temperatura zewnętrzna spadnie poniżej -100C to powietrze wydalane z domu nie będzie w stanie wystarczająco ogrzać nowego strumienia.

Konieczne jest więc zastosowanie rekuperatora z dodatkową grzałką, która zapewni odpowiednią temperaturę dla powietrza wtłaczanego do pokoi. Przy zbyt małej sprawności grzałki rekuperatora w zimie może dochodzić do wdmuchiwania zbyt chłodnego powietrza co istotnie zmniejszy komfort mieszkania.

Kolejnym problemem jest szczelność budynku, w tym przede wszystkim szczelność stolarki okiennej. Wentylację nawiewno – wywiewną z rekuperatorem zaleca się stosować głównie w nowych domach, gdzie zakupiono dobrej jakości szczelne okna. Ważna jest także odpowiednia izolacja termiczna ścian budynku, podłóg oraz dachu, czyli wszystkich najważniejszych elementów przez które ucieka ciepło z pomieszczeń.

Jeśli stolarka okienna jest mało szczelna to będzie dochodzić do niekontrolowanego dostawania się do wnętrza domu powietrza z zewnątrz, które nie przeszło przez rekuperator. W konsekwencji istotnie zaburzy to pracę całego systemu wentylacji.

Z tego względu wentylacji nawiewno – wywiewnej nie zalecamy przy remoncie starych domów, jeśli nie planujemy również docieplenia ścian zewnętrznych i wymiany starych okien.

Utrzymanie i konserwacja wentylacji mechanicznej

W przeciwieństwie do wentylacji grawitacyjnej, instalacja nawiewno – wywiewna wymaga cyklicznej obsługi serwisowej.

Dotyczy to w szczególności regularnej wymiany filtrów (przeważnie 2-4 razy do roku), opróżnianiu pojemnika na skropliny pary wodnej z wymiennika ciepła (chyba, że podłączymy go do kanalizacji sanitarnej) i okresowej kontroli miejsc czerpania i wydalania powietrza.

Ważną kwestią jest prawidłowe rozprowadzenie wszystkich rur wentylacyjnych z możliwie jak najmniejszą ilością załamań. Nie wolno podłączać do rekuperatora okapu kuchennego, gdyż tłuszcze zanieczyszczające powietrze w czasie gotowania bardzo szybko zabrudzą filtry. W przypadku podłączenia okapu do centrali wentylacyjnej konieczna może być wymiana filtrów nawet co 1-2 miesiące, co bezpośrednio przekłada się na niepotrzebne wysokie koszty utrzymania wentylacji mechanicznej.

Dodatkowo zaleca się raz w roku wykonanie przeglądu serwisowego wentylacji. Pozwoli to na bieżąco kontrolować sprawność całego systemu i w razie potrzeby przeprowadzić bieżące naprawy.

Ile kosztuje wentylacja nawiewno - wywiewna w domu?

Nie da się jednoznacznie i precyzyjnie odpowiedzieć na tak postawione pytanie. Wszystko zależy od wielkości powierzchni domu, rodzaju i wydajności centrali wentylacyjnej (rekuperatora) oraz rodzaju i długości instalacji rozprowadzającej powietrze.

W typowym domu o powierzchni ok. 150m2 dla celów orientacyjnych można przyjąć średni koszt rekuperatora ok. 6000zł, instalacji wentylacyjnej ok. 4000zł oraz koszt robocizny ok. 3000zł. Sumaryczne koszty wynoszą zatem średnio 13000zł, lecz w zależności od wymienionych powyżej czynników równie dobrze może to być 10000zł jak i 20000zł lub nawet więcej.

Po za możliwością zmniejszenia kosztów ogrzewania domu otrzymujemy również dobrej jakości czyste świeże powietrze przez cały rok, czego nie zapewni wentylacja grawitacyjna. Wpływa to na przyjazny mikroklimat w pomieszczeniach i optymalne warunki wilgotnościowe.

Źródło: Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

(28 września 2015)
Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator kredytowy

Myślisz o zakupie domu czy mieszkania lub może planujesz rozpocząć budowę? Zobacz ile wyniesie cię orientacyjna rata kredytu hipotecznego.
Cena nieruchomości:
Udział własny: 20 %
(Wiele banków wymaga udziału własnego na poziomie min. 20%.)
5%80%
Okres spłaty: 30 lat
(Im krótszy okres tym wyższa rata miesięczna. Najczęściej wybierany okres to 25 lub 30 lat.)
5 lat35 lat
Szacunkowa rata miesięczna:
0
Powyższa kalkulacja ma charakter orientacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego. Ostateczne warunki finansowania zależą od decyzji banku i oceny zdolności kredytowej.
śledź nas na Facebook
Ozdoby świąteczne przed domem i w ogrodzie
Ozdoby świąteczne przed domem i w ogrodzie

Dekoracje świąteczne przed domem

Dekoracje świąteczne przed domem

Wiata garażowa bez pozwolenia - jakie formalności i wytyczne?
Wiata garażowa bez pozwolenia - jakie formalności i wytyczne?

Wiata garażowa - wszystko, co musisz wiedzieć o postawieniu wiaty bez pozwolenia

Wiata garażowa - wszystko, co musisz wiedzieć o postawieniu wiaty bez pozwolenia

Odpływ liniowy do prysznica - poradnik.
Odpływ liniowy do prysznica - poradnik.

Jak wybrać odpływ liniowy do prysznica w Twojej łazience?

Jak wybrać odpływ liniowy do prysznica w Twojej łazience?

Wniosek o mieszkanie komunalne - jak dobrze go napisać i uzasadnić?
Wniosek o mieszkanie komunalne - jak dobrze go napisać i uzasadnić?

Jak napisać skuteczny wniosek o mieszkanie komunalne?

Jak napisać skuteczny wniosek o mieszkanie komunalne?

Zalety folii kubełkowej w izolacji fundamentów
Zalety folii kubełkowej w izolacji fundamentów

Folia kubełkowa - jakie korzyści niesie jej stosowanie i ile kosztuje?

Folia kubełkowa - jakie korzyści niesie jej stosowanie i ile kosztuje?

Jak projektować loftowe wnętrza?
Jak projektować loftowe wnętrza?

Loftowe wnętrza: kluczowe zasady aranżacji i inspiracje

Loftowe wnętrza: kluczowe zasady aranżacji i inspiracje

Projekt domu - gotowy czy indywidualny?
Projekt domu - gotowy czy indywidualny?

Gotowy projekt domu czy projekt indywidualny? Zalety i wady obu rozwiązań

Gotowy projekt domu czy projekt indywidualny? Zalety i wady obu rozwiązań

inspiracje na skosy na poddaszu
inspiracje na skosy na poddaszu

Jak zabudować skosy na poddaszu? Pomysły, które odmienią Twoje wnętrze

Jak zabudować skosy na poddaszu? Pomysły, które odmienią Twoje wnętrze

Cebule całoroczne - jak je uprawiać?
Cebule całoroczne - jak je uprawiać?

Cebula w ogrodzie - czy trzeba ją wykopywać na zimę? Sprawdź, czym są cebule całoroczne

Cebula w ogrodzie - czy trzeba ją wykopywać na zimę? Sprawdź, czym są cebule całoroczne

Jak zrobić domową siłownię i strefę jogi?
Jak zrobić domową siłownię i strefę jogi?

Jak urządzić małą siłownię domową i stworzyć przestrzeń do jogi?

Jak urządzić małą siłownię domową i stworzyć przestrzeń do jogi?

Jak dobrać oświetlenie do wnętrza?
Jak dobrać oświetlenie do wnętrza?

Poradnik doboru oświetlenia wewnętrznego: od funkcjonalności po estetykę

Poradnik doboru oświetlenia wewnętrznego: od funkcjonalności po estetykę

Rodzaje materacy - jaki wybrać do sypialni?
Rodzaje materacy - jaki wybrać do sypialni?

Jak wybrać dobry materac?

Jak wybrać dobry materac?

Pomysły i porady na projekt domu dla rodziny czteroosobowej.
Pomysły i porady na projekt domu dla rodziny czteroosobowej.

Dom dla 4-osobowej rodziny - praktyczne porady przy wyborze projektu

Dom dla 4-osobowej rodziny - praktyczne porady przy wyborze projektu

naprawa kostki brukowej na podjeździe
naprawa kostki brukowej na podjeździe

Naprawa kolein i nierówności w kostce brukowej - jak wymienić kostkę brukową?

Naprawa kolein i nierówności w kostce brukowej - jak wymienić kostkę brukową?

Formalności przy zakupi działki budowlanej
Formalności przy zakupi działki budowlanej

Kupno działki budowlanej - formalności i podatki, o których musisz wiedzieć

Kupno działki budowlanej - formalności i podatki, o których musisz wiedzieć

Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator kredytowy

Myślisz o zakupie domu czy mieszkania lub może planujesz rozpocząć budowę? Zobacz ile wyniesie cię orientacyjna rata kredytu hipotecznego.
Cena nieruchomości:
Udział własny: 20 %
(Wiele banków wymaga udziału własnego na poziomie min. 20%.)
5%80%
Okres spłaty: 30 lat
(Im krótszy okres tym wyższa rata miesięczna. Najczęściej wybierany okres to 25 lub 30 lat.)
5 lat35 lat
Szacunkowa rata miesięczna:
0
Powyższa kalkulacja ma charakter orientacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego. Ostateczne warunki finansowania zależą od decyzji banku i oceny zdolności kredytowej.
śledź nas na Facebook

Polecane artykuły

Budowa

Więcej artykułów...
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.