Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.plNowoczesny portal budowlany

Wentylacja w domu – gdzie muszą być kratki wentylacyjne?

Prawidłowa wentylacja w domu to ważna kwestia. Niektóre pomieszczenia obowiązkowo muszą posiadać kratki wentylacyjne. Bardzo ważna jest wentylacja w kuchni oraz odpowiednia kratka wentylacyjna w łazience czy też sprawna wentylacja w garażu. Problemem jest pomieszczenie bez okien, które także musi być wentylowane. Na dachu konieczne są odpowiednie nasady kominowe lub tzw. kominki wentylacyjne oraz specjalne dachówki wentylacyjne. Minimalna średnica kanał wentylacyjnego lub najmniejsze wymiary kanału wentylacyjnego to 10cm. Możliwa jest wentylacja z rur lub specjalne pustaki wentylacyjne.
Źródło: ShutterStock
Prawidłowo zaprojektowana i wykonana wentylacja grawitacyjna to bardzo istotny element w każdym domu. Doradzamy, jakie pomieszczenia obowiązkowo należy podłączyć do kanałów wentylacyjnych, a także jak je prawidłowo wykonać, aby wentylacja grawitacyjna była skuteczna.

Wymiana powietrza - poprzez sprawną wentylację - jest konieczna zarówno dla zdrowia mieszkańców jak i dobrego mikroklimatu całego budynku. Brak dobrej wentylacji szybko może doprowadzić do zawilgocenia i zagrzybienia ścian i sufitów w pomieszczeniach.

Jakie pomieszczenia wymagają obowiązkowej wentylacji?

Przepisy nie regulują ilości pionów wentylacyjnych w domu, jednakże narzucają konieczność wykonania wentylacji w takich pomieszczeniach jak kuchnie, łazienki, toalety, garaże, kotłownie. Wentylacja powinna również zostać wykonana we wszystkich pomieszczeniach bez otwieranych okien, czyli najczęściej w garderobach, schowkach itp.

Wentylację należy również zastosować w pomieszczeniach, w których znajdują się kominki – przeważnie w typowym domu jednorodzinnym jest to salon.

W przypadku kuchni warto wykonać dwa kanały wentylacyjne. Jeden z nich podłączymy do okapu znajdującego się nad płytą grzewczą. Drugi wywietrznik służyć będzie do zachowania właściwej cyrkulacji w czasie, gdy okap nie będzie włączony. Nie jest to jednak obowiązek, lecz w praktyce zwiększa to sprawność wentylacji pomieszczenia.

Parametry przewodów wentylacyjnych w domu jednorodzinnym

Przepisy określają dość precyzyjnie minimalne wymiary kanałów wentylacyjnych, podając minimalną powierzchnię przekroju pionu wentylacyjnego (0,016m2) oraz najmniejszą długość boku kanału prostokątnego lub jego minimalną średnicę – 10cm.

W praktyce najczęściej stosuje się kanały wentylacyjne 14x14cm lub 14x21cm, co zapewnia w większości przypadków wystarczające warunki do sprawnej wentylacji pomieszczeń.

Kanały wentylacyjne można projektować jako oddzielne lub jako zespolone z innymi pionami kominowymi – w tym przypadku stosuje się tzw. pustaki kominowe, np. z pionem spalinowym i wentylacyjnymi.

Nie powinno się jednak włączać kilku pomieszczeń do jednego pionu wentylacyjnego. Warto w takim wypadku zastosować np. pustaki wentylacyjne o dwóch-trzech kanałach (często są to pustaki keramzytobetonowe) i do każdego kanału podpinać tylko jedno pomieszczenie.

Rozwiązanie takie zapewni najlepsze warunki dla sprawnego działania wentylacji grawitacyjnej.

Prawidłowe wykonanie przewodów wentylacyjnych w domu

Kanały wentylacyjne można wykonywać z elementów murowanych (np. z cegły pełnej, pustaków wentylacyjnych ceramicznych lub keramzytobetonowych) lub z tzw. „rur spiro”, czyli spiralnych rur wentylacyjnych o średnicy min. 10cm, które można łatwo wyginać pod dowolnym kątem.

W praktyce duży wpływ na skuteczność wentylacji ma gładkość wewnętrznej powierzchni kanału. Z tego względu najlepszym rozwiązaniem są gotowe pustaki wentylacyjne, które należy bardzo dokładnie murować, bez pozostawiania jakichkolwiek szczelin niewypełnionych zaprawą. Wszelkie szczeliny, wykruszenia itp. zaburzają prawidłowy przepływ powietrza.

Rury spiralne nie zapewniają tak dobrych parametrów wentylacji jak pustaki, dlatego powinno się to rozwiązanie ograniczyć do niezbędnego minimum, np. do sytuacji „dorabiania” kanału wentylacyjnego, którego nie było w pierwotnym projekcie lub po prostu murarze go nie wykonali.

Dla zachowania dobrego przepływu powietrze zaleca się budowę kanałów wentylacyjnych pionowych, bez żadnych załamań. Nie zawsze jest to możliwe, a jeśli musimy stosować załamania to ograniczmy ich ilość do minimum z jednoczesnym zachowaniem kąta załamania nie większego niż 30 stopni.

W żadnym wypadku nie wolno kanałów wentylacyjnych prowadzić w poziomie! Rozwiązanie takie całkowicie zaburzy pracę wentylacji. Niektórzy fachowcy próbują określać możliwe maksymalne długości odcinków poziomych, co często wynika z chęci połączenia danego wywietrznika z innym pionem wentylacyjnym. Rozwiązań takich nie wolno stosować, gdyż traci wtedy sens podstawowa zasada wentylacji, czyli grawitacyjna wymiana powietrza.

Należy pamiętać również o wykonaniu odpowiedniego zakończenia wszystkich pionów wentylacyjnych na dachu. W tym celu stosuje się różnego rodzaju nasadki kominowe lub tzw. kominki wentylacyjne. Dostępne są nawet specjalne dachówki zintegrowane z kominkiem wentylacyjnym, co pozwala na zachowanie estetyki połaci dachowej. Nie wolno zapominać o tym elemencie wykończeniowym, aby nie doprowadzić do zjawiska „wdmuchiwania” powietrza do pomieszczeń w czasie silnych wiatrów.

Kratki wentylacyjne montowane w pomieszczeniach

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kratek wentylacyjnych. Żadne przepisy nie narzucają, czy mamy stosować kratki kwadratowe czy okrągłe. Czasami ze względów estetycznych chcemy zakupić dany kształt kratki. Lepsze parametry wentylacji zapewnią jednak otwory o przekroju kwadratowym (większe pole przekroju przy takim samym wymiarze boku kwadratu i średnicy koła).

Z dużą ostrożnością należy podchodzić do kratek, które umożliwiają ich zamykanie i otwieranie poprzez np. pociąganie odpowiedniego sznurka. Wentylacja powinna funkcjonować w pomieszczeniu przez cały czas, a przy dobrze zaprojektowanych i wykonanych pionach nie wpłynie ona na wychładzanie pomieszczeń w czasie okresów zimowych.

Można zakupić również kratki ze specjalną drobną siatką od wewnętrznej strony kanału wentylacyjnego. Zapewnia ona ochronę zarówno samego pionu wentylacyjnego jak i pomieszczenia przed przenikaniem zabrudzeń.

W pomieszczeniach pozbawionych okien, np. łazienki, toalety, warto przemyśleć zakup wywietrznika mechanicznego. Możemy go włączać na żądanie, np. zwykłym włącznikiem umieszczanym na ścianie, co w zaprogramowanym okresie (np. 5-10 minut) zwiększy wydajność wentylacji poprzez mechaniczne „wyrzucanie” powietrza po za budynek. Przy takim rozwiązaniu warto jeszcze przed zamontowaniem kratki przemyśleć kwestię lokalizacji włączników, aby odpowiednio przygotować instalację elektryczną.

Kratki wentylacyjne montowane są przeważnie pod sufitem (w odległości min. 15cm od sufitu) i nie rzucają się w oczy. Warto jednak zastanowić się nad ich jakością i estetyką. Wielu producentów oferuje np. kratki aluminiowe lub zwykłe plastikowe w różnej kolorystyce, co pozwala na lepszą aranżację całego pomieszczenia.Prawidłowa wentylacja w domu to ważna kwestia. Niektóre pomieszczenia obowiązkowo muszą posiadać kratki wentylacyjne. Bardzo ważna jest wentylacja w kuchni oraz odpowiednia kratka wentylacyjna w łazience czy też sprawna wentylacja w garażu. Problemem jest pomieszczenie bez okien, które także musi być wentylowane. Na dachu konieczne są odpowiednie nasady kominowe lub tzw. kominki wentylacyjne oraz specjalne dachówki wentylacyjne. Minimalna średnica kanał wentylacyjnego lub najmniejsze wymiary kanału wentylacyjnego to 10cm. Możliwa jest wentylacja z rur lub specjalne pustaki wentylacyjne.Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

(12 kwietnia 2015)
Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator kredytu hipotecznegoKalkulator kredytowy

Myślisz o zakupie domu czy mieszkania lub może planujesz rozpocząć budowę? Zobacz ile wyniesie cię orientacyjna rata kredytu hipotecznego.
Cena nieruchomości:
Udział własny: 20 %
(Wiele banków wymaga udziału własnego na poziomie min. 20%.)
5%80%
Okres spłaty: 30 lat
(Im krótszy okres tym wyższa rata miesięczna. Najczęściej wybierany okres to 25 lub 30 lat.)
5 lat35 lat
Szacunkowa rata miesięczna:
0
Powyższa kalkulacja ma charakter orientacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego. Ostateczne warunki finansowania zależą od decyzji banku i oceny zdolności kredytowej.
śledź nas na Facebook
Kalkulator kredytowy
Kalkulator kredytowy
Ceny mieszkań w Polsce
Ceny mieszkań w Polsce
Jak urządzić pokój nastolatka?
Jak urządzić pokój nastolatka?

Pokój nastolatka - jak połączyć styl z funkcjonalnością?

Pokój nastolatka - jak połączyć styl z funkcjonalnością?

Jak ubezpieczyć instalację fotowoltaiczną?
Jak ubezpieczyć instalację fotowoltaiczną?

Czy ubezpieczenie instalacji fotowoltaicznej to opłacalna inwestycja?

Czy ubezpieczenie instalacji fotowoltaicznej to opłacalna inwestycja?

Jak odświeżyć małą łazienkę za pomocą farby?
Jak odświeżyć małą łazienkę za pomocą farby?

Jak odświeżyć małą łazienkę za pomocą farby? Pomysły i inspiracje

Jak odświeżyć małą łazienkę za pomocą farby? Pomysły i inspiracje

instalator podczas montażu ogrzewania podłogowego
instalator podczas montażu ogrzewania podłogowego

Jakie cechy powinna mieć dobra hurtownia instalacyjna?

Jakie cechy powinna mieć dobra hurtownia instalacyjna?

Czym charakteryzują się płyty węglowe?
Czym charakteryzują się płyty węglowe?

Czym charakteryzują się płyty węglowe i gdzie są stosowane?

Czym charakteryzują się płyty węglowe i gdzie są stosowane?

Jak dobrze wybrać materiały do budowy domu?
Jak dobrze wybrać materiały do budowy domu?

Remont domu i mieszkania - jak wybierać materiały? Czy najdroższe zawsze oznacza najlepsze?

Remont domu i mieszkania - jak wybierać materiały? Czy najdroższe zawsze oznacza najlepsze?

Zakup materiałów budowlanych
Zakup materiałów budowlanych

Gdzie warto kupować materiały na budowę domu i jak skutecznie negocjować ceny?

Gdzie warto kupować materiały na budowę domu i jak skutecznie negocjować ceny?

Alpinizm przemysłowy - zobacz najnowsze oferty pracy
Alpinizm przemysłowy - zobacz najnowsze oferty pracy

Alpinizm przemysłowy w budownictwie - zawód z przyszłością

Alpinizm przemysłowy w budownictwie - zawód z przyszłością

Automatyczne napędy do bram
Automatyczne napędy do bram

Wygodne i niezawodne rozwiązanie - automatyka i napędy do bram

Wygodne i niezawodne rozwiązanie - automatyka i napędy do bram

Czym są bity i jak dobrze wybrać odpowiedni rodzaj?
Czym są bity i jak dobrze wybrać odpowiedni rodzaj?

Co to jest bit i jakie są jego rodzaje?

Co to jest bit i jakie są jego rodzaje?

Ceny materiałów budowlanych - gdzie można oszczędzić?
Ceny materiałów budowlanych - gdzie można oszczędzić?

Jakie materiały są najdroższe przy budowie domu? Co wpływa na koszt budowy?

Jakie materiały są najdroższe przy budowie domu? Co wpływa na koszt budowy?

Ciepły dom to nie tylko izolacja ścian
Ciepły dom to nie tylko izolacja ścian

Ciepły dom to nie tylko izolacja ścian - poznaj rolę podwalin w energooszczędnym budownictwie

Ciepły dom to nie tylko izolacja ścian - poznaj rolę podwalin w energooszczędnym budownictwie

Jak chronić się przed owadami w domu?
Jak chronić się przed owadami w domu?

Skuteczne sposoby na ochronę przed owadami w domu i mieszkaniu

Skuteczne sposoby na ochronę przed owadami w domu i mieszkaniu

Jak dobrać klamki do drzwi zewnętrznych?
Jak dobrać klamki do drzwi zewnętrznych?

Klamki do drzwi zewnętrznych - jak dopasować do specyfiki miejsca?

Klamki do drzwi zewnętrznych - jak dopasować do specyfiki miejsca?

Narzędzia do majsterkowania
Narzędzia do majsterkowania

Ruszamy po różnego rodzaju narzędzia do elektromarketu

Ruszamy po różnego rodzaju narzędzia do elektromarketu

Błędy przy montażu śrub SB i sposoby ich uniknięcia
Błędy przy montażu śrub SB i sposoby ich uniknięcia

Błędy przy montażu śrub SB - jak ich uniknąć?

Błędy przy montażu śrub SB - jak ich uniknąć?

Nowoczesne stylowe oświetlenie ogrodowe
Nowoczesne stylowe oświetlenie ogrodowe

Latarnie ogrodowe - stylowe oświetlenie dla Twojego ogrodu

Latarnie ogrodowe - stylowe oświetlenie dla Twojego ogrodu

Pompa ciepła - jak wybrać dobry model?
Pompa ciepła - jak wybrać dobry model?

Zmiana gazu na pompę ciepła - skrócony poradnik dla inwestora

Zmiana gazu na pompę ciepła - skrócony poradnik dla inwestora

Jak podpisać dobrą umowę na roboty budowlane i remontowe?
Jak podpisać dobrą umowę na roboty budowlane i remontowe?

Umowa na roboty budowlane - kiedy warto ją zawrzeć i co powinna zawierać?

Umowa na roboty budowlane - kiedy warto ją zawrzeć i co powinna zawierać?

śledź nas na Facebook
Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator kredytu hipotecznegoKalkulator kredytowy

Myślisz o zakupie domu czy mieszkania lub może planujesz rozpocząć budowę? Zobacz ile wyniesie cię orientacyjna rata kredytu hipotecznego.
Cena nieruchomości:
Udział własny: 20 %
(Wiele banków wymaga udziału własnego na poziomie min. 20%.)
5%80%
Okres spłaty: 30 lat
(Im krótszy okres tym wyższa rata miesięczna. Najczęściej wybierany okres to 25 lub 30 lat.)
5 lat35 lat
Szacunkowa rata miesięczna:
0
Powyższa kalkulacja ma charakter orientacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego. Ostateczne warunki finansowania zależą od decyzji banku i oceny zdolności kredytowej.

Polecane artykuły

Budowa

Więcej artykułów...
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.