Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.plNowoczesny portal budowlany

Wentylacja w domu – gdzie muszą być kratki wentylacyjne?

Prawidłowa wentylacja w domu to ważna kwestia. Niektóre pomieszczenia obowiązkowo muszą posiadać kratki wentylacyjne. Bardzo ważna jest wentylacja w kuchni oraz odpowiednia kratka wentylacyjna w łazience czy też sprawna wentylacja w garażu. Problemem jest pomieszczenie bez okien, które także musi być wentylowane. Na dachu konieczne są odpowiednie nasady kominowe lub tzw. kominki wentylacyjne oraz specjalne dachówki wentylacyjne. Minimalna średnica kanał wentylacyjnego lub najmniejsze wymiary kanału wentylacyjnego to 10cm. Możliwa jest wentylacja z rur lub specjalne pustaki wentylacyjne.
Źródło: ShutterStock
Prawidłowo zaprojektowana i wykonana wentylacja grawitacyjna to bardzo istotny element w każdym domu. Doradzamy, jakie pomieszczenia obowiązkowo należy podłączyć do kanałów wentylacyjnych, a także jak je prawidłowo wykonać, aby wentylacja grawitacyjna była skuteczna.

Wymiana powietrza - poprzez sprawną wentylację - jest konieczna zarówno dla zdrowia mieszkańców jak i dobrego mikroklimatu całego budynku. Brak dobrej wentylacji szybko może doprowadzić do zawilgocenia i zagrzybienia ścian i sufitów w pomieszczeniach.

 

Jakie pomieszczenia wymagają obowiązkowej wentylacji?

 

Przepisy nie regulują ilości pionów wentylacyjnych w domu, jednakże narzucają konieczność wykonania wentylacji w takich pomieszczeniach jak kuchnie, łazienki, toalety, garaże, kotłownie. Wentylacja powinna również zostać wykonana we wszystkich pomieszczeniach bez otwieranych okien, czyli najczęściej w garderobach, schowkach itp.

Wentylację należy również zastosować w pomieszczeniach, w których znajdują się kominki – przeważnie w typowym domu jednorodzinnym jest to salon.

W przypadku kuchni warto wykonać dwa kanały wentylacyjne. Jeden z nich podłączymy do okapu znajdującego się nad płytą grzewczą. Drugi wywietrznik służyć będzie do zachowania właściwej cyrkulacji w czasie, gdy okap nie będzie włączony. Nie jest to jednak obowiązek, lecz w praktyce zwiększa to sprawność wentylacji pomieszczenia.

 

Parametry przewodów wentylacyjnych w domu jednorodzinnym

 

Przepisy określają dość precyzyjnie minimalne wymiary kanałów wentylacyjnych, podając minimalną powierzchnię przekroju pionu wentylacyjnego (0,016m2) oraz najmniejszą długość boku kanału prostokątnego lub jego minimalną średnicę – 10cm.

W praktyce najczęściej stosuje się kanały wentylacyjne 14x14cm lub 14x21cm, co zapewnia w większości przypadków wystarczające warunki do sprawnej wentylacji pomieszczeń.

Kanały wentylacyjne można projektować jako oddzielne lub jako zespolone z innymi pionami kominowymi – w tym przypadku stosuje się tzw. pustaki kominowe, np. z pionem spalinowym i wentylacyjnymi.

Nie powinno się jednak włączać kilku pomieszczeń do jednego pionu wentylacyjnego. Warto w takim wypadku zastosować np. pustaki wentylacyjne o dwóch-trzech kanałach (często są to pustaki keramzytobetonowe) i do każdego kanału podpinać tylko jedno pomieszczenie.

Rozwiązanie takie zapewni najlepsze warunki dla sprawnego działania wentylacji grawitacyjnej.

 

Prawidłowe wykonanie przewodów wentylacyjnych w domu

 

Kanały wentylacyjne można wykonywać z elementów murowanych (np. z cegły pełnej, pustaków wentylacyjnych ceramicznych lub keramzytobetonowych) lub z tzw. „rur spiro”, czyli spiralnych rur wentylacyjnych o średnicy min. 10cm, które można łatwo wyginać pod dowolnym kątem.

W praktyce duży wpływ na skuteczność wentylacji ma gładkość wewnętrznej powierzchni kanału. Z tego względu najlepszym rozwiązaniem są gotowe pustaki wentylacyjne, które należy bardzo dokładnie murować, bez pozostawiania jakichkolwiek szczelin niewypełnionych zaprawą. Wszelkie szczeliny, wykruszenia itp. zaburzają prawidłowy przepływ powietrza.

Rury spiralne nie zapewniają tak dobrych parametrów wentylacji jak pustaki, dlatego powinno się to rozwiązanie ograniczyć do niezbędnego minimum, np. do sytuacji „dorabiania” kanału wentylacyjnego, którego nie było w pierwotnym projekcie lub po prostu murarze go nie wykonali.

Dla zachowania dobrego przepływu powietrze zaleca się budowę kanałów wentylacyjnych pionowych, bez żadnych załamań. Nie zawsze jest to możliwe, a jeśli musimy stosować załamania to ograniczmy ich ilość do minimum z jednoczesnym zachowaniem kąta załamania nie większego niż 30 stopni.

W żadnym wypadku nie wolno kanałów wentylacyjnych prowadzić w poziomie! Rozwiązanie takie całkowicie zaburzy pracę wentylacji. Niektórzy fachowcy próbują określać możliwe maksymalne długości odcinków poziomych, co często wynika z chęci połączenia danego wywietrznika z innym pionem wentylacyjnym. Rozwiązań takich nie wolno stosować, gdyż traci wtedy sens podstawowa zasada wentylacji, czyli grawitacyjna wymiana powietrza.

Należy pamiętać również o wykonaniu odpowiedniego zakończenia wszystkich pionów wentylacyjnych na dachu. W tym celu stosuje się różnego rodzaju nasadki kominowe lub tzw. kominki wentylacyjne. Dostępne są nawet specjalne dachówki zintegrowane z kominkiem wentylacyjnym, co pozwala na zachowanie estetyki połaci dachowej. Nie wolno zapominać o tym elemencie wykończeniowym, aby nie doprowadzić do zjawiska „wdmuchiwania” powietrza do pomieszczeń w czasie silnych wiatrów.

 

Kratki wentylacyjne montowane w pomieszczeniach

 

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kratek wentylacyjnych. Żadne przepisy nie narzucają, czy mamy stosować kratki kwadratowe czy okrągłe. Czasami ze względów estetycznych chcemy zakupić dany kształt kratki. Lepsze parametry wentylacji zapewnią jednak otwory o przekroju kwadratowym (większe pole przekroju przy takim samym wymiarze boku kwadratu i średnicy koła).

Z dużą ostrożnością należy podchodzić do kratek, które umożliwiają ich zamykanie i otwieranie poprzez np. pociąganie odpowiedniego sznurka. Wentylacja powinna funkcjonować w pomieszczeniu przez cały czas, a przy dobrze zaprojektowanych i wykonanych pionach nie wpłynie ona na wychładzanie pomieszczeń w czasie okresów zimowych.

Można zakupić również kratki ze specjalną drobną siatką od wewnętrznej strony kanału wentylacyjnego. Zapewnia ona ochronę zarówno samego pionu wentylacyjnego jak i pomieszczenia przed przenikaniem zabrudzeń.

W pomieszczeniach pozbawionych okien, np. łazienki, toalety, warto przemyśleć zakup wywietrznika mechanicznego. Możemy go włączać na żądanie, np. zwykłym włącznikiem umieszczanym na ścianie, co w zaprogramowanym okresie (np. 5-10 minut) zwiększy wydajność wentylacji poprzez mechaniczne „wyrzucanie” powietrza po za budynek. Przy takim rozwiązaniu warto jeszcze przed zamontowaniem kratki przemyśleć kwestię lokalizacji włączników, aby odpowiednio przygotować instalację elektryczną.

Kratki wentylacyjne montowane są przeważnie pod sufitem (w odległości min. 15cm od sufitu) i nie rzucają się w oczy. Warto jednak zastanowić się nad ich jakością i estetyką. Wielu producentów oferuje np. kratki aluminiowe lub zwykłe plastikowe w różnej kolorystyce, co pozwala na lepszą aranżację całego pomieszczenia.Prawidłowa wentylacja w domu to ważna kwestia. Niektóre pomieszczenia obowiązkowo muszą posiadać kratki wentylacyjne. Bardzo ważna jest wentylacja w kuchni oraz odpowiednia kratka wentylacyjna w łazience czy też sprawna wentylacja w garażu. Problemem jest pomieszczenie bez okien, które także musi być wentylowane. Na dachu konieczne są odpowiednie nasady kominowe lub tzw. kominki wentylacyjne oraz specjalne dachówki wentylacyjne. Minimalna średnica kanał wentylacyjnego lub najmniejsze wymiary kanału wentylacyjnego to 10cm. Możliwa jest wentylacja z rur lub specjalne pustaki wentylacyjne.Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

(12 kwietnia 2015)
Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator kredytu hipotecznegoKalkulator kredytowy

Myślisz o zakupie domu czy mieszkania lub może planujesz rozpocząć budowę? Zobacz ile wyniesie cię orientacyjna rata kredytu hipotecznego.
Cena nieruchomości:
Udział własny: 20 %
(Wiele banków wymaga udziału własnego na poziomie min. 20%.)
5%80%
Okres spłaty: 30 lat
(Im krótszy okres tym wyższa rata miesięczna. Najczęściej wybierany okres to 25 lub 30 lat.)
5 lat35 lat
Szacunkowa rata miesięczna:
0
Powyższa kalkulacja ma charakter orientacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego. Ostateczne warunki finansowania zależą od decyzji banku i oceny zdolności kredytowej.
śledź nas na Facebook
Kalkulator kredytowy
Kalkulator kredytowy
Ceny mieszkań w Polsce
Ceny mieszkań w Polsce
Skalniak w domowym ogrodzie - jak wykonać, inspiracje, pomysły
Skalniak w domowym ogrodzie - jak wykonać, inspiracje, pomysły

Skalniak w Ogrodzie: Jak zaprojektować, wykonać i Ile kosztuje?

Skalniak w Ogrodzie: Jak zaprojektować, wykonać i Ile kosztuje?

Czy warto stosować nawóz ze skorupek do jaj?
Czy warto stosować nawóz ze skorupek do jaj?

Nawóz ze skorupek jaj: kiedy stosować i jak wpływa na rośliny?

Nawóz ze skorupek jaj: kiedy stosować i jak wpływa na rośliny?

Wybór grilla węglowego do domowego ogrodu
Wybór grilla węglowego do domowego ogrodu

Jaki grill węglowy wybrać?

Jaki grill węglowy wybrać?

Jak skutecznie i ekologicznie chronić rośliny ogrodowe?
Jak skutecznie i ekologicznie chronić rośliny ogrodowe?

Ekologiczne metody ochrony roślin w Twoim ogrodzie: Praktyczne porady i rozwiązania

Ekologiczne metody ochrony roślin w Twoim ogrodzie: Praktyczne porady i rozwiązania

Nowoczesne komody do małych pomieszczeń
Nowoczesne komody do małych pomieszczeń

Funkcjonalne komody do małych wnętrz - jak najlepiej wykorzystać przestrzeń?

Funkcjonalne komody do małych wnętrz - jak najlepiej wykorzystać przestrzeń?

Choroby drzew - jak z nimi walczyć?
Choroby drzew - jak z nimi walczyć?

Najpopularniejsze choroby drzew owocowych

Najpopularniejsze choroby drzew owocowych

Jak uprawiać i rzodkiewkę w domowym warzywniaku?
Jak uprawiać i rzodkiewkę w domowym warzywniaku?

Rzodkiewka - uprawa, pielęgnacja, choroby i szkodniki

Rzodkiewka - uprawa, pielęgnacja, choroby i szkodniki

Jak uprawiać cukinię we własnym ogrodzie?
Jak uprawiać cukinię we własnym ogrodzie?

Uprawa cukinii w ogrodzie

Uprawa cukinii w ogrodzie

Jak zrobić masę solną do zabawy z dziećmi?
Jak zrobić masę solną do zabawy z dziećmi?

Masa solna krok po kroku. Co można zrobić z masy solnej?

Masa solna krok po kroku. Co można zrobić z masy solnej?

Uprawa ogórków w ogrodzie
Uprawa ogórków w ogrodzie

W jaki sposób uprawiać i pielęgnować ogórki

W jaki sposób uprawiać i pielęgnować ogórki

Materac na wiosnę, jak dobrać wygodny materac do pory roku?
Materac na wiosnę, jak dobrać wygodny materac do pory roku?

Idealny materac na wiosnę - czy zmiana pory roku wpływa na komfort snu?

Idealny materac na wiosnę - czy zmiana pory roku wpływa na komfort snu?

Osa i szerszeń w mieszkaniu - jak je usunąć?
Osa i szerszeń w mieszkaniu - jak je usunąć?

Owady przypominające osy - co warto o nich wiedzieć?

Owady przypominające osy - co warto o nich wiedzieć?

Inwestycje mieszkaniowe na zachodzie Wrocławia WPBM Mój Dom
Inwestycje mieszkaniowe na zachodzie Wrocławia WPBM Mój Dom

Dlaczego zachód Wrocławia przyciąga inwestycje mieszkaniowe?

Dlaczego zachód Wrocławia przyciąga inwestycje mieszkaniowe?

Jak uprawiać szparagi w ogrodzie?
Jak uprawiać szparagi w ogrodzie?

Szparagi - odmiany, uprawa i pielęgnacja w ogrodzie

Szparagi - odmiany, uprawa i pielęgnacja w ogrodzie

Montaż rolet dzień noc
Montaż rolet dzień noc

Jak zamontować rolety dzień noc?

Jak zamontować rolety dzień noc?

Jak uprawiać wrzosy w ogrodzie?
Jak uprawiać wrzosy w ogrodzie?

Wrzosy - pielęgnacja i ich uprawa w ogrodzie

Wrzosy - pielęgnacja i ich uprawa w ogrodzie

Hortensje w ogrodzie - jak dbać i pielęgnować?
Hortensje w ogrodzie - jak dbać i pielęgnować?

Rabata z hortensjami - jak ją zaplanować i jakie rośliny do niej wybrać?

Rabata z hortensjami - jak ją zaplanować i jakie rośliny do niej wybrać?

Zalety i wady mieszkania od dewelopera oraz samodzielnej budowy domu
Zalety i wady mieszkania od dewelopera oraz samodzielnej budowy domu

Mieszkanie od dewelopera czy budowa domu - co wybrać?

Mieszkanie od dewelopera czy budowa domu - co wybrać?

Jak przycinać stare tuje i je odmłodzić?
Jak przycinać stare tuje i je odmłodzić?

Radykalne cięcie: sekret odmładzania starych tui

Radykalne cięcie: sekret odmładzania starych tui

śledź nas na Facebook
Jak pielęgnować i uprawiać kurkumę?
Jak pielęgnować i uprawiać kurkumę?

Kwiat kurkumy: Jaką ziemię wybrać, jak podlewać i pielęgnować?

Kwiat kurkumy: Jaką ziemię wybrać, jak podlewać i pielęgnować?

Mieszkanie z rynku pierwotnego od dewelopera - czy warto kupić?
Mieszkanie z rynku pierwotnego od dewelopera - czy warto kupić?

Czy warto inwestować w mieszkania na rynku pierwotnym?

Czy warto inwestować w mieszkania na rynku pierwotnym?

Tulipany - kiedy sadzić i jak o nie dbać?
Tulipany - kiedy sadzić i jak o nie dbać?

Sadzenie tulipanów - kiedy sadzić tulipany i jak to robić?

Sadzenie tulipanów - kiedy sadzić tulipany i jak to robić?

Pompa głębinowa czy zatapialna?
Pompa głębinowa czy zatapialna?

Czym różnią się pompy zatapialne od głębinowych?

Czym różnią się pompy zatapialne od głębinowych?

Jak uprawiać bratki w ogrodzie?
Jak uprawiać bratki w ogrodzie?

Bratki - uprawa krok po kroku. Jak dbać o bratki?

Bratki - uprawa krok po kroku. Jak dbać o bratki?

Wykańczanie samodzielne czy mieszkanie pod klucz?
Wykańczanie samodzielne czy mieszkanie pod klucz?

Mieszkania w stanie deweloperskim czy pod klucz - co się bardziej opłaca?

Mieszkania w stanie deweloperskim czy pod klucz - co się bardziej opłaca?

Inspiracje na ciekawe schody w domu
Inspiracje na ciekawe schody w domu

Schody z różnych materiałów - ciekawe projekty i galeria zdjęć

Schody z różnych materiałów - ciekawe projekty i galeria zdjęć

Ile kosztuje malowanie pokoju w mieszkaniu i domu?
Ile kosztuje malowanie pokoju w mieszkaniu i domu?

Malowanie pokoju - ile kosztuje i od czego zależy cena?

Malowanie pokoju - ile kosztuje i od czego zależy cena?

Bezpieczny balkon dla małych dzieci ze strefą zabawy
Bezpieczny balkon dla małych dzieci ze strefą zabawy

Balkon dla małych dzieci - jak stworzyć bezpieczną i atrakcyjną przestrzeń do zabawy?

Balkon dla małych dzieci - jak stworzyć bezpieczną i atrakcyjną przestrzeń do zabawy?

Jaką płytę wybrać do kuchni - ceramiczną czy indukcyjną?
Jaką płytę wybrać do kuchni - ceramiczną czy indukcyjną?

Płyta indukcyjna czy ceramiczna, ile zużywa prądu?

Płyta indukcyjna czy ceramiczna, ile zużywa prądu?

Czy warto kupić mieszkanie z rynku pierwotnego?
Czy warto kupić mieszkanie z rynku pierwotnego?

Plusy i minusy kupna mieszkania na rynku pierwotnym

Plusy i minusy kupna mieszkania na rynku pierwotnym

Laminat wysokociśnieniowy nowoczesnym rozwiązaniem do kuchni
Laminat wysokociśnieniowy nowoczesnym rozwiązaniem do kuchni

Laminat wysokociśnieniowy - idealny materiał do kuchni?

Laminat wysokociśnieniowy - idealny materiał do kuchni?

Ocieplenie celulozą - czy warto w to inwestować?
Ocieplenie celulozą - czy warto w to inwestować?

Ile kosztuje ocieplenie domu celulozą, jakie są wady i zalety tej technologii?

Ile kosztuje ocieplenie domu celulozą, jakie są wady i zalety tej technologii?

Agregat na budowie - dlaczego warto kupić?
Agregat na budowie - dlaczego warto kupić?

Dlaczego podczas budowy należy zaopatrzyć się w agregat prądotwórczy?

Dlaczego podczas budowy należy zaopatrzyć się w agregat prądotwórczy?

Zasady dofinansowania Mój Prąd 6 w roku 2025
Zasady dofinansowania Mój Prąd 6 w roku 2025

Program Mój Prąd 6.0 - nowe zasady dofinansowania dla prosumentów

Program Mój Prąd 6.0 - nowe zasady dofinansowania dla prosumentów

Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator kredytu hipotecznegoKalkulator kredytowy

Myślisz o zakupie domu czy mieszkania lub może planujesz rozpocząć budowę? Zobacz ile wyniesie cię orientacyjna rata kredytu hipotecznego.
Cena nieruchomości:
Udział własny: 20 %
(Wiele banków wymaga udziału własnego na poziomie min. 20%.)
5%80%
Okres spłaty: 30 lat
(Im krótszy okres tym wyższa rata miesięczna. Najczęściej wybierany okres to 25 lub 30 lat.)
5 lat35 lat
Szacunkowa rata miesięczna:
0
Powyższa kalkulacja ma charakter orientacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego. Ostateczne warunki finansowania zależą od decyzji banku i oceny zdolności kredytowej.

Polecane artykuły

Budowa

Więcej artykułów...
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.