Na wstępie należy zaznaczyć, że kominek z płaszczem wodnym nie może być jedynym źródłem ogrzewania w domu. Wynika to nie tylko z obowiązujących przepisów o budynkach mieszkalnych lecz również z przyczyn użytkowych.
Kominek wymaga regularnej obsługi – usuwania popiołu, dokładania drewna itp. więc nie możemy w okresie zimowym wyjechać na dłuższy czas gdyż dom zostanie nadmiernie wychłodzony. W skrajnych przypadkach sprawi to poważne problemy związane z zamarzaniem rur w instalacjach wewnętrznych.
Z tego powodu konieczne jest posiadanie alternatywnego źródła ogrzewania np. pieca gazowego. W konsekwencji musimy zatem zakupić dwa elementy instalacji grzewczej: piec + kominek wraz z całym osprzętem dodatkowym. Jest to rozwiązanie dość drogie choć pozwala w przyszłości nieco oszczędzić na kosztach ogrzewania.
Kominek z płaszczem wodnych charakteryzuje się dużą sprawnością, sięgającą nawet ponad 80%. Możliwe jest to dzięki szczelnemu płaszczowi wodnemu, który otacza praktycznie całą komorę spalania, za wyjątkiem oczywiście szyby (lub szyb) frontowej. W czasie spalania drewna woda odbiera ciepo z paleniska oraz z gorących spalin i następnie przekazuje je do instalacji grzewczej – grzejników ściennych lub ogrzewania podłogowego. Kominek z płaszczem wodnym można również połączyć z instalacją ogrzewania ściennego wykorzystującą pionowe wężownice wodne.
Kominek bez płaszcza wodnego pozwala efektywnie ogrzać tylko pomieszczenie, w którym jest zamontowany. W większości przypadków pozwala zatem ogrzać salon lecz nie zapewni odpowiedniego ciepła w pomieszczeniach na piętrze, gdzie najczęściej zlokalizowane są sypialnie.
Jeśli zdecydujemy się na stosowanie kominka z płaszczem wodnym jako głównego źródła ciepła to możliwe jest zmniejszenie kosztów ogrzewania o ok. 30% w stosunku do tradycyjnego ogrzewania piecem gazowym. Wymaga to jednak zakupu dużej ilości drewna i miejsca do jego składowania. Jeśli będziemy na bieżąco kupować drewno w małych ilościach i do tego w sezonie grzewczym (gdy jego ceny są wysokie) to nie odczujemy realnych oszczędności w stosunku do ogrzewania gazowego. Warto brać ten fakt pod uwagę planując wydatki w okresie letnim (gdy drewno kominkowe jest najtańsze) oraz projektując zagospodarowanie ogrodu – drewno nie musi bowiem znajdować się w pomieszczeniach zadaszonych, a nawet zalecane jest jego stałe wietrzenie co przyspiesza naturalne procesy schnięcia drewna.
Kominek z płaszczem wodnym można również połączyć ze zbiornikiem na ciepłą wodę co w czasie jego pracy pozwoli uniknąć krótkotrwałego włączania pieca gazowego.
Jak wspomniano na wstępie jedną z dużych wad kominka z płaszczem wodnym jest wysoka cena takiego rozwiązania, na co wpływa nie tylko sam koszt zakupu kominka z osprzętem (pompy, sterowniki, przyłącza itp.) lecz również konieczność zakupienia drugiego, alternatywnego źródła ogrzewania, np. pieca gazowego.
Same wkłady do kominków z płaszczem wodnym są także droższe od kominków tradycyjnych – przeważnie dwu- lub nawet trzykrotnie droższe. Wszystkie te kwestie należy brać pod uwagę analizując możliwe do uzyskania oszczędności na ogrzewaniu.
Porównując ceny wkładów kominowych z płaszczem wodnym należy dokładnie sprawdzać jakie elementy dodatkowe są ujęte w cenie, a które należy oddzielnie zakupić – przepustnica powietrza, wentylator, naczynie zbiorcze, pompa, sterownik, przyłącze, wymiennik ciepła itp.
Planując budżet na zakup kominka z płaszczem wodnym należy również wziąć pod uwagę dużo większe koszty robocizny co wynika z konieczności montażu większej ilości urządzeń dodatkowych. Nie wolno zapominać także o podciągnięciu do kominka kabli elektrycznych, które są konieczne do obsługi pompy obiegowej i sterownika.
Opisane wcześniej wady kominków z płaszczem wodnym dotyczą głównie kwestii finansowych. Większym problemem jest jednak tymczasowa awaria pompy rozprowadzającej ogrzaną wodę w instalacji c.o. Sytuacja taka może zajść w przypadku uszkodzenia samej pompy lub przy chwilowym braku zasilania – problem ten dotyczy głównie obszarów wiejskich, gdzie często dochodzi do krótkich lub dłuższych awarii energetycznych.
Przy awarii pompy woda nie jest wprowadzana do instalacji więc w pomieszczeniu szybko zacznie się robić zimno. Jest jednak drugi, znacznie poważniejszy problem. Nawet przy wyłączonej pompie drewno nadal jest spalane, a więc woda znajdująca się w płaszczu wodnym stale jest ogrzewania. W skrajnym przypadku może dojść nawet do jej zagotowania co będzie skutkować bardzo poważnymi awariami całego systemu kominka z płaszczem wodnym.
Kominki takie posiadają co prawda zabezpieczenia w postaci specjalnych zaworów bezpieczeństwa czy systemów schładzających lecz nie należy liczyć wyłącznie na to, że w razie awarii systemy te zadziałają prawidłowo (one również mogą ulec awarii). W krytycznej sytuacji nie pozostanie nam nic innego jak wyciąganie z kominka palącego się drewna co nie jest bezpiecznym rozwiązaniem.
Z tych względów zaleca się, aby każdy kominek z płaszczem wodnym został wyposażony w dodatkowy zasilacz awaryjny tzw. kominkowy (lub kotłowy) UPS. Jego moc należy dobrać tak, aby umożliwił bezpieczne wypalenie jednej porcji załadowanego drewna i pozwolił na bezpieczne rozprowadzenie wody po instalacji – podtrzymanie działania pompy na czas spalania porcji drewna.
Kominek z płaszczem wodnym to ciekawe rozwiązanie, które pozwala faktycznie zaoszczędzić na bieżących kosztach ogrzewania nawet o 30%. Kominek taki jest jednak dużo większym wydatkiem jednorazowym przez co realne oszczędności będzie można odczuć dopiero po kilku latach jego eksploatacji.
Jeśli faktycznie zależy nam na obniżeniu kosztów ogrzewania to musimy kominek traktować jako główne źródło ogrzewania. Pozwoli nam to zakupić jednorazowe większe ilości drewna poza sezonem zimowym, gdy drewno jest najtańsze, a w dużych ilościach można uzyskać znaczne rabaty.
Przy doraźnym stosowaniu kominka w celu ogrzewania nie zaleca się zakupu drogiego systemu z płaszczem wodnym. Tego typu kominek powinien być źródłem ciepła dla całego domu, a nie jedynie elementem dekoracyjnym. W drugim przypadku lepiej zakupić kominek tradycyjny, znacznie tańszy od płaszcza wodnego i nie wymagający dodatkowych instalacji (przyłącze do instalacji c.o. oraz kable elektryczne).
Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl