Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Drzwi tarasowe - rozwierane, przesuwne czy harmonijkowe?

Autor artykułu: undefined
Tomasz Sochacki
23 maja 2015
Źródło: ShutterStock
Omawiamy popularnie dostępne rodzaje drzwi tarasowych w domach jednorodzinnych. Doradzamy, kiedy warto pozostać przy tradycyjnych drzwiach rozwieranych, a kiedy lepiej zainwestować w droższe, ale bardziej funkcjonalne drzwi przesuwne na specjalnych prowadnicach.

Drzwi tarasowe muszą być przede wszystkim funkcjonalne i wygodne w użytkowaniu. Obecnie wielu inwestorów odchodzi od typowych drzwi rozwieranych, wybierając nowoczesne technologie drzwi przesuwnych lub harmonijkowych.

Standardowe drzwi skrzydłowe - rozwierane

Drzwi skrzydłowe są najczęściej spotykane w wielu domach jednorodzinnych czy zabudowie szeregowej. Są to drzwi najtańsze, lecz mają niestety kilka poważnych wad użytkowych.

W przypadku szerokich skrzydeł konieczne jest wbudowanie słupka. Co prawda może to być słupek ruchomy, lecz nawet takie rozwiązanie nieco utrudnia wygodne otwieranie pełnego wyjścia na taras.

W większości przypadków stosujemy jednak drzwi skrzydłowe, nie wymagające dodatkowych słupków wzmacniających. Dobrym rozwiązaniem jest zakup chociaż jednego ze skrzydeł umożliwiającego uchylanie. Daje to możliwość wygodnego wietrzenia pomieszczenia, bez konieczności otwierania całego okna wyjściowego.

Wadą drzwi skrzydłowych otwieranych do wnętrza pomieszczenia jest konieczność zapewnienia dla nich miejsca, co istotnie zmniejsza powierzchnię możliwą do umeblowania. W mniejszych salonach należy dokładnie przeanalizować ustawienie mebli, kanapy, stołu itp. w sytuacji pełnego otwarcia drzwi tarasowych.

Można co prawda zakupić drzwi otwierane na zewnątrz, lecz należy w tym wypadku zdawać sobie sprawę z ryzyka uszkodzenia drzwi w czasie silniejszego podmuchu wiatru. Może to doprowadzić do niekontrolowanego „trzaskania” skrzydeł drzwiowych, a z czasem do ich wyboczenia i uszkodzenia. Problem ten nie występuje przy drzwiach otwieranych do środka pokoju.

Drzwi tarasowe przesuwne na prowadnicach

Drzwi przesuwne są ciekawą alternatywą dla tradycyjnych drzwi skrzydłowych rozwieranych. Skrzydła przesuwają się po specjalnych prowadnicach, które jednocześnie umożliwiają wykonanie bardzo niskiego progu.

Możliwy jest montaż skrzydeł przesuwnych nawet o bardzo dużych rozpiętościach. Przesuwanie skrzydeł drzwiowych nie wymaga dużej siły. Należy jednak dobrze wybrać prowadnice, aby były one odporne na wyboczenia i drgania drzwi, jakie pojawiają się w czasie każdego otwierania i zamykania.

Istnieje na rynku wiele technologii drzwi przesuwnych, jednakże przy większości z nich nie będziemy mieli możliwości otwarcia pełnego wyjścia na taras, gdyż zawsze jedno ze skrzydeł będzie „nachodzić” na drugie (na prowadnicach) – analogiczne jak drzwi w szafach przesuwnych. Z tego względu często drzwi przesuwne musimy zakupić znacznie szersze niż analogiczne drzwi skrzydłowe, które możemy otworzyć „na oścież”.

Drzwi tarasowe rozsuwane - harmonijkowe

Drzwi harmonijkowe są rozwiązaniem łączącym w sobie zalety i wady obu powyższych technologii. Dają one, w przeciwieństwie do drzwi przesuwnych, możliwość otwarcia znacznie szerszego przejścia, poprzez maksymalne dosunięcie poszczególnych skrzydeł do siebie.

Wadą popularnych rozwiązań drzwi tarasowych harmonijkowych jest konieczność oddzielnego przesuwania, w odpowiedniej kolejności, poszczególnych skrzydeł, z których każde posiada osobną klamkę.

Dostępne są jednak również drzwi tylko z dwiema klamkami, lecz są one rozwiązaniem dość kosztownym. Drzwi harmonijkowe dają możliwość wykonania przeszkleń, w pełni otwieranych, o szerokości nawet do 7-8m. Wymaga to jednak zastosowania dużej liczby skrzydeł, co utrudnia ich użytkowanie.Drzwi tarasowe muszą być estetyczne i funkcjonalne. Najpopularniejsze są drzwi skrzydłowe (drzwi rozwierane), lecz co raz częściej stosowane są również drzwi przesuwne oraz drzwi składane (inaczej określane jako drzwi harmonijkowe). W przypadku tradycyjnych skrzydeł warto zadbać, aby choć jedno ze skrzydeł stanowiły drzwi uchylne. Jakie drzwi tarasowe będą najlepsze? To jakie drzwi na taras wybrać zależy m.in. od szerokości wyjścia. Przy drzwiach przesuwnych bardzo ważne są dobre jakościowo prowadnice do drzwi tarasowych.

Jaki wybrać rodzaj drzwi tarasowych?

W przypadku drzwi tarasowych o szerokości nie większej niż 2,0m najlepszym rozwiązaniem będą tradycyjne drzwi rozwierane, ewentualnie przesuwne. W drugim wypadku należy jednak pamiętać, że nie będziemy mieli możliwości otworzenia wyjścia tarasowego na pełnej szerokości. Drzwi harmonijkowe nie będą w takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem, gdyż wąskie skrzydła są mało estetyczne.

Przy szerokich wyjściach i przeszkleniach tarasowych warto przemyśleć nowoczesne drzwi przesuwne, na dobrych jakościowo prowadnicach. Drzwi harmonijkowe będą dobrym rozwiązaniem, jeśli zależy nam na możliwości maksymalnego otworzenia całego wyjścia.

Najtańsze będą standardowe drzwi skrzydłowe rozwierane. Drzwi przesuwne i harmonijkowe są rozwiązaniami stosowanymi znacznie rzadziej, przez co ich ceny u wielu producentów są różne, trudne do jednoznacznego porównania. W praktyce jednak często zdarza się, że drzwi przesuwne i harmonijkowe wychodzą podobnie cenowo, a wybór technologii warto w tym wypadku uzależnić od własnych upodobań wizualnych i wygody użytkowania drzwi.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

Porady na co dzień

zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.