Ściany zewnętrzne budynków muszą spełnić określone wymagania m.in. w zakresie termoizolacyjności. Związane jest to bezpośrednio ze stratami ciepła przez konstrukcję budynku, co przekłada się na koszty ogrzewania w okresie zimowym oraz komfort mieszkania w lecie.
Na etapie planowania budowy wielu inwestorów zastanawia się nad wyborem technologii budowy ścian zewnętrznych. Najczęściej projektuje się ściany dwuwarstwowe, w których warstwę ocieplenia stanowi przeważnie styropian. Czasami wykonywane są także ściany trzywarstwowe ze specjalną szczeliną wentylacyjną, wykończone np. cegłą klinkierową.
Jednakże technologie te, mimo że efektywne, wymagają dużych nakładów czasu na ich całkowitą budowę. Na rynku od pewnego czasu dostępne są specjalne pustaki, których puste przestrzenie zostały wypełnione wełną mineralną. Przykładem tego typu materiałów są pustaki Porotherm Dryfix.
Pustaki ceramiczne są odporne na działanie różnych niekorzystnych czynników atmosferycznych, biologicznych oraz chemicznych. Jednocześnie zapewniają dużą wytrzymałość i dobre właściwości cieplne i akustyczne.
Zmiany w przepisach
W 2014 roku zaczęły obowiązywać znowelizowane warunki techniczne dla budynków, w tym dla domów jednorodzinnych. Zaostrzone zostały wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej ścian budynku jak i całej bryły domu.Wszystkie nowo powstające budynki muszą posiadać odpowiednie certyfikaty energetyczne. Wszystkie te zmiany mają na celu budowę domów uwzględniających bilans energetyczny całej konstrukcji. Wymagania te dotyczą zatem nie tylko ścian zewnętrznych ale również odpowiedniego zaprojektowania otworów okiennych, drzwi, systemów wentylacji oraz ogrzewania.
Budowane ściany muszą charakteryzować się jak najmniejszym współczynnikiem przenikania ciepła. W 2014 roku jest to wartość 0,25 (W/m2xK), jednakże w kolejnych latach zmiany będą jeszcze bardziej rygorystyczne. W 2017 roku wymagana maksymalna wartość współczynnika spadnie do 0,23, a w 2021 roku do 0,20 (W/m2xK).
Warto zatem odpowiednio dobierać materiały budowlane, aby nasz dom spełniał wymagania energetyczne. Prawidłowo zaprojektowane ściany i inne miejsca charakterystyczne w domu pozwolą istotnie zaoszczędzić na kosztach ogrzewania.
Ściany zewnętrzne bez docieplenia
Typowe pustaki ceramiczne mają dobre właściwości termoizolacyjne ze względu na swoją budowę. Puste przestrzenie w pustakach wypełnia powietrze, które jest bardzo dobrym izolatorem ciepła. Dodatkowo pustaki posiadają specjalnie wyprofilowane puste przestrzenie, dzięki czemu powietrze dłużej „ucieka” z wnętrza domu.
Nowe pustaki porofherm Dryfix, dzięki wypełnieniu przestrzeni wełną mineralną, posiadają współczynnik przenikania ciepła 0,21 (W/m2xK), co stawia je bardzo wysoko w klasyfikacji materiałów do budowy ścian zewnętrznych. Dzięki temu mogą stanowić ścianę jednowarstwową, o grubości 38cm, bez konieczności wykonywania dodatkowego docieplenia styropianem.
Przy zastosowaniu dobrej jakości tynku, o dobrych parametrach izolacyjności, możliwe jest osiągnięcia nawet współczynnika przenikania ciepła na ścianie 0,20 (W/m2xK).
Jeśli zależy nam na najwyższych standardach izolacyjności cieplnej, możemy zakupić pustaki o grubości 44cm, również wypełnione wełną mineralną. Tak wykonana i otynkowana ściana zewnętrzna potrafi zapewnić współczynnik na poziomie 0,17 (W/m2xK).
Pustaki Dryfix - szybka budowa
Pustaki z linii Porotherm Dryfix pozwalają znacząco przyspieszyć wznoszenie ścian zewnętrznych, w porównaniu do standardowych rozwiązań ścian dwuwarstwowych. Pustaki posiadają wyprofilowanie na pióro i wpust, co ułatwia murowanie prostych i równych ścian. Dzięki temu ściany nie wymagają również wykonywania spoin pionowych, pomiędzy poszczególnymi elementami. Rozwiązanie to bezpośrednio przyczynia się do oszczędności, ze względu na zmniejszenie wymaganej ilości zaprawy do murowania.
Pustaki Dryfix charakteryzują się bardzo równą, szlifowaną powierzchnią, co pozwoli zaoszczędzić na koniecznej grubości tynku zewnętrznego, którym czasami trzeba wyrównywać duże odchylenia w elementach ścian nośnych.
Istotną zaletą pustaków z wełną mineralną jest możliwość murowania z wykorzystaniem specjalnej zaprawy „na sucho”. Oczywiście można ściany wznosić przy zastosowaniu standardowych zapraw murarskich, jednakże wymaga to dodatkowego czasu na przygotowanie (rozrobienie) zaprawy i układanie jej w równej warstwie na całej długości ścian.
Dzięki zastosowaniu technologii układania pustaków na pióro i wpust możliwe jest zmniejszenie strat ciepła, które w standardowych ścianach ucieka poprzez szczeliny poziome i pionowe, które charakteryzują się gorszymi właściwościami izolacyjnymi niż pustaki.
Gotowe zaprawy „na sucho” stanowią ciekawą alternatywę dla rozwiązań konwencjonalnych. Nie wymaga rozrabiania, a nanoszenie zaprawy jest łatwe i bardzo szybkie. W praktyce możliwe jest przyspieszenie wznoszenia ścian nawet o 50%. Zaprawę nanosi się lekkim pistoletem w równoległych pasach. Producent zaprawy zezwala również na jej stosowanie w ujemnych temperaturach, do -5 stopni Celsjusza, jednakże zawsze należy z ostrożnością podchodzić do wznoszenia głównych elementów konstrukcyjnych budynku w tak niskich temperaturach.
Zaletą suchej zaprawy jest również mniejsza wilgotność nowo wybudowanych ścian, co również przełoży się na mniejsze koszty ogrzewania, szczególnie w pierwszym roku użytkowania domu.
Konsekwencją mniejszej wilgotności murów jest również mniejsze ryzyko występowania różnego rodzaju pleśni i grzybów.
Sucha zaprawa nie zawiera wody, w związku z czym nowo wybudowana ściana osiąga pełną wytrzymałość już po ok. 48 godzinach. W praktyce oznacza to znacznie szybsze przystąpienie do prac tynkarskich. Należy jednak pamiętać, że standardowa zaprawa będzie konieczna dla wykonania tzw. warstwy startowej (która musi jednocześnie być idealnie wypoziomowana).
Koszt budowy ścian z pustaków Dryfix
Dużą wydajność i szybkość wykonywania ścian zapewniają również stosunkowo duże wymiary pustaków. W przypadku pustaków Dryfix o grubości 44cm potrzeba 16 sztuk do wymurowania 1m2 ściany (pustaki 44,0x24,8x24,9cm). Większe wymiary pustaków jednocześnie zapewniają mniejszą powierzchnię przegród o obniżonej izolacyjności cieplnej.
Katalogowa cena producenta to ok 20-21zł za 1 szt. pustaków Porotherm T Dryfix 38cm (cena z zaprawą), co daje koszt 1m2 ściany na poziomie ok. 330-340zł. Podane ceny są cenami brutto.Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl
Artykuł opracowany na podstawie materiałów firmy Wienerberger (opublikowanych w czasopiśmie Dom i Zagroda 2/2014)