Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Elektronarzędzia, które warto mieć w swoim domu

Źródło: ShutterStock
Wkrętarka czy pilarka przydaje się prawie w każdym domu zarówno przy większych remontach jak i podczas prostych czynności jak montaż mebli, wieszanie półek itp. Warto jednak zastanowić się jakie naprawdę narzędzia warto kupić do domowego użytku.

Wiertarka czy wkrętarka?

Praktycznie w każdym domu może przydać się wiertarka czy wkrętarka. Wiele dostępnych na rynku wkrętarek teoretycznie umożliwia również wiercenie. Czasami można spotkać nawet takie, których producenci deklarują możliwość wiercenia w twardym betonie.

Mogłoby się wydawać, że w takim razie najlepszym rozwiązaniem jest po prostu zakup jednego narzędzia, czyli dobrej jakościowo wkrętarki. Otóż nie do końca, gdyż w rzeczywistości wkrętarka nie jest przystosowana do wiercenia, szczególnie w twardych elementach.

Wkrętarka jest bardzo przydatnym narzędziem i z pewnością to właśnie jej będziemy używać najczęściej, np. podczas montażu mebli, naprawy zabawek dziecięcych itp. Możemy nią swobodnie wiercić w elementach drewnianych przez co posłuży nam także w wielu pracach w ogrodzie np. do naprawy ogrodzeń drewnianych, przy budowie domków narzędziowych czy domowych placów zabaw.

Nie należy jednak używać wkrętarki do wiercenia w twardych elementach jak beton, cegła czy pustaki. Bardzo łatwo w takiej sytuacji uszkodzić silnik wkrętarki, a koszty naprawy nierzadko będą bardzo wysokie.

Optymalnym rozwiązaniem jest więc zakup dobrej jakościowo wkrętarki, gdyż to z niej będziemy korzystali najczęściej i dodatkowej, niekoniecznie z najwyższej półki wiertarki, która dodatkowo będzie posiadała funkcję wiercenia udarowego (przydatna do wiercenia w elementach betonowych). Wiertarkę taką zakupimy w cenie ok. 100zł i w większości przypadków spełni ona swoją rolę w domowych warunkach.

Znacznie trudniej kupić wkrętarkę. Na rynku można spotkać wiele modeli, których ceny zaczynają się od kilkudziesięciu, a kończą nawet na kilkuset złotych. W praktyce w warunkach domowych dobrze sprawdzi się wkrętarka akumulatorowa o mocy 18-20V. Urządzenia o mniejszej mocy, szczególnie te tańsze mogą mieć problemy np. podczas wkręcania wkrętów w twarde drewno czy przy pracy z długimi wkrętami lub wiertłami. Jeśli jednak planujemy używać jej wyłącznie do skręcania mebli, naprawy zabawek itp. to możemy kupić model o mniejszej mocy 12-18V. Dobrą wkrętarkę do zastosowań domowych zakupimy najczęściej za ok. 200-400 zł.

Szlifierka kątowa - czy na pewno jest nam potrzebna?

Szlifierka jest narzędziem, które często przydaje się podczas budowy czy przy większych remontach, ale na co dzień raczej rzadko będziemy z niej korzystać. Z pewnością przyda nam się np. podczas układania płytek ceramicznych czy gresowych do precyzyjnego ich docinania czy do przycinania elementów metalowych.

Najczęściej jednak sprzęt ten będzie użytkowany bardzo sporadycznie dlatego w zupełności wystarczą nam modele z niższej i średniej półki, które kupimy w cenie do 100-150 zł. Jeśli jednak nie planujesz samodzielnie wykonywać prac glazurniczych czy innych, wymagających tego typu narzędzi to nie warto inwestować pieniądze w sprzęt, który będzie tylko leżał nieużywany na półce.

Piła do cięcia elementów drewnianych

Jeśli pracujesz czasami z drewnem to z pewnością przyda Ci się narzędzie do jego szybkiego i precyzyjnego cięcia. I tutaj pojawia się problem, gdyż na rynku jest mnóstwo różnych rodzajów pił do drewna.

W praktyce, w typowych warunkach domowych piły będziesz potrzebował do przycinania desek o grubościach nie większych niż 3-4 cm, płyt OSB czy do sporadycznego docinania kantówek drewnianych, przeważnie o wymiarach 4x4 - 8x8cm. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest zakup wyrzynarki ręcznej.

Pozwala ona precyzyjnie docinać elementy o grubości kilku centymetrów, jest tania w eksploatacji i stosunkowo niedroga - narzędzie do przeznaczenia domowego o mocy ok. 700W można kupić w cenie 150-300 zł.

Bardziej profesjonalne piły tarczowe czy tzw. piły ukośne są również przydatne lecz zajmują sporo miejsca i nie należą do narzędzi tanich. Ponadto jeśli pracujemy z drewnem sporadycznie to wyrzynarką ręczną można często wykonać te same prace co piłą tarczową.

Do cięcia grubych elementów, np. kantówek o wymiarach ponad 8x8cm mogą być przydatne tzw. piły szablaste. Najtańsze modele można zakupić już za ok. 100-150zł, ale w praktyce nie ma to sensu dla docięcia kilku elementów, co możemy również zrobić zwykłą piłą ręczną. Jest to co prawda znacznie bardziej czasochłonne i mniej precyzyjne, ale czasami warto poszukać kompromisu aby nie stworzyć w domu warsztatu z wieloma narzędziami, których praktycznie nie będziemy używać.

Źródło: Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.