Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal informacyjny

Budowa zjazdu na zg艂oszenie

殴r贸d艂o: ShutterStock
Zgodnie ze znowelizowanym w czerwcu 2015 roku prawem budowlanym, budowa zjazd贸w indywidualnych i publicznych z dr贸g gminnych, powiatowych i wojew贸dzkich nie wymaga pe艂nej dokumentacji projektowej i uzyskania pozwolenia na budow臋. Wystarczy w tym wypadku jedynie zg艂oszenie zamiaru budowy zjazdu.

Artyku艂 z dniem 1. stycznia 2017 sta艂 si臋 nieaktualny pod wzgl臋dem opisywanej procedury uzyskania zgody na budow臋 zjazdu. Obecnie budowa zjazdu z drogi gminnej, powiatowej, i wojewódzkie nie wymaga ju偶 zg艂oszenia, natomiast zjazdy z dróg krajowych, wcze艣niej wymagaj膮ce pozwolenia na budow臋, obecnie wymagaj膮 jedynie zg艂oszenia.

Wi臋cej informacji na temat zmian Prawa budowlanego 2017 na stronie:http://zbudujmydom.pl/index.php?page=nowe-prawo-budowlane-2017

 

Od tej zasady s膮 jednak pewne wyj膮tki, gdy偶 kwesti臋 lokalizacji i parametrów zjazdów reguluje nie tylko prawo budowlane, ale równie偶 inne akty prawne, jak chocia偶by rozporz膮dzenie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej ws. warunków technicznych, jakim powinny odpowiada膰 drogi publiczne i ich usytuowanie.

 

 

Kiedy zjazd z drogi nie wymaga pozwolenia?

 

Do tej pory wszystkie zjazdu z dróg publicznych wymaga艂y wykonania projektu budowlanego (4 egzemplarze) i z艂o偶enia wniosku o decyzj臋 pozwolenia na budow臋. W praktyce procedura taka rodzi艂a dodatkowe koszty projektu oraz istotnie wyd艂u偶a艂a okres oczekiwania na ostateczn膮 zgod臋 na budow臋 zjazdu.

Obecnie zjazdy zlokalizowane w pasie drogi gminnej, powiatowej lub wojewódzkiej wymagaj膮 jedynie zg艂oszenia do odpowiedniego organu administracji architektoniczno-budowlanej – urz臋du miasta lub starostwa powiatowego. Nie dotyczy to jednak zjazdów z dróg krajowych, które nadal podlegaj膮 obowi膮zkowi uzyskania pozwolenia na budow臋.

Procedur臋 poprzedzaj膮c膮 budow臋 zjazdów okre艣la m.in. art. 29 ust. 11 znowelizowanego prawa budowlanego.

Aby zjazd nie wymaga艂 pozwolenia na budow臋 musi jednocze艣nie spe艂nia膰 kryteria opisane w rozporz膮dzeniu dot. dróg publicznych, które reguluje m.in. maksymaln膮 szeroko艣膰 zjazdu i jego po艂膮czenie z drog膮 (skosy, 艂uki wyokr膮glaj膮ce). Je艣li planujmy budow臋 zjazdu istotnie odbiegaj膮cego od powy偶szych warunków to urz膮d mo偶e nakaza膰 przeprowadzenie post臋powania o wydanie decyzji pozwolenia na budow臋 (co jednocze艣nie wymusi na nas konieczno艣膰 wykonania pe艂nej dokumentacji projektowej).

 

Zg艂oszenie budowy zjazdu - wymagane dokumenty

 

Zgodnie z art. 30 ust. 4 pkt. 2 prawa budowlanego, w zg艂oszeniu nale偶y okre艣li膰 rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót budowlanych oraz termin ich rozpocz臋cia. Do wniosku nale偶y za艂膮czy膰 równie偶 o艣wiadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomo艣ci膮 na cele budowlane (zgodnie z art. 32 ust. 3 pkt. 2 prawa budowlanego) oraz, w zale偶no艣ci od potrzeb, odpowiednie szkice, rysunki, pozwolenia, uzgodnienia i opinie wymagane odr臋bnymi przepisami.

W przypadku budowy zjazdu z drogi publicznej konieczne b臋dzie wcze艣niejsze uzyskanie uzgodnienia lokalizacji i parametrów zjazdu z odpowiednim zarz膮dc膮 drogi. Dla dróg gminnych b臋dzie to urz膮d gminy, dla dróg powiatowych – Zarz膮d Dróg Powiatowych, a dla dróg wojewódzkich Zarz膮d Dróg Wojewódzkich.

 

Uzgodnienei zjazdu z zarz膮dc膮 drogi

 

Zarz膮dca drogi, w formie uzgodnienia lub decyzji na lokalizacj臋 zjazdu, poinformuje nas, czy zgadza si臋 na proponowany przez nas zjazd i ewentualnie wska偶e, w formie uwag do uzgodnienia, np. zmian臋 jego lokalizacji czy kszta艂tu.

W uzgodnieniu zarz膮dca drogi powinien równie偶 okre艣li膰 wymagan膮 konstrukcj臋 zjazdu, z podaniem w szczególno艣ci rodzaju górnej warstwy (kostka brukowa, jej kolor, rodzaj itp.) oraz rodzaju podbudowy, czyli no艣nej cz臋艣ci konstrukcyjnej zjazdu (betonowa, z kruszywa itp.).

Warunki podane w uzgodnieniu zarz膮dcy drogi s膮 dla nas podstaw膮 do z艂o偶enia wniosku o budow臋 zjazdu.

W celu uzyskania powy偶szego uzgodnienia nale偶y wyst膮pi膰 do urz臋du z odpowiednim pismem lub wnioskiem, do którego nale偶y za艂膮czy膰 map臋 z wrysowan膮 propozycj膮 planowanego zjazdu.

 

Wrysowanie zjazdu na mapie

 

Przed wyst膮pieniem z pro艣b膮 o uzgodnienie zjazdu do zarz膮dcy drogi musimy pozyska膰 map臋, na której wrysujemy nasz膮 propozycj臋 zjazdu.

Nie musi to by膰 jednak tzw. mapa geodezyjna do celów projektowych wykonana przez uprawnionego geodet臋. Ani zarz膮dca drogi ani urz膮d miasta czy starostwo powiatowe nie maj膮 podstaw prawnych do 偶膮dania od nas takiej mapy przy procedurze zg艂oszenia.

W zupe艂no艣ci wystarczy tzw. mapa nieaktualizowana lub mapa do celów opiniodawczych. Pozyskamy j膮 odp艂atnie z odpowiedniego miejskiego lub powiatowego o艣rodka geodezyjnego (np. ze starostwa powiatowego). Jej koszt to ok. 6-10z艂/format A4. Dla potrzeb uzyskania zgody na budow臋 zjazdu nie jest wymagana konkretna wielko艣膰 zakresu mapy. Mo偶e to by膰 zatem fragment mapy na formacie A4 w skali 1:500 lub 1:1000, obejmuj膮cy dzia艂k臋 inwestora oraz dzia艂k臋 drogow膮 (lub cz臋艣膰 dzia艂ek).

Na takiej mapie nale偶y wrysowa膰, w odpowiedniej skali, proponowan膮 przez nas lokalizacj臋 i wymiary zjazdu. Nale偶y okre艣li膰 dok艂adnie usytuowanie zjazdu, np. podaj膮c jego odleg艂o艣膰 od granic dzia艂ki s膮siedniej, wraz z okre艣leniem jego dok艂adnych wymiarów, w szczególno艣ci szeroko艣ci.

Zjazd taki musi jednocze艣nie spe艂nia膰 wymagania rozporz膮dzenia dot. dróg publicznych, w tym przede wszystkim nie mo偶e on by膰 szerszy ni偶 szeroko艣膰 jezdni w miejscu zjazdu. W uzasadnionych przypadkach mo偶emy wnioskowa膰 do zarz膮dcy drogi o uzgodnienie szerszego zjazdu, lecz musi to by膰 poparte konkretnymi potrzebami i dotyczy raczej zjazdów publicznych lub zjazdów na terenach rolniczych. Wi臋cej informacji na temat parametrów zjazdów mo偶na znale藕膰 w artykule „Zjazd zgodny z przepisami o drogach publicznych”.

 

Wniosek zg艂oszenia - opis budowanego zjazdu

 

W tre艣ci wniosku, lub w formie oddzielnego dokumentu, musimy zawrze膰 podstawowe informacje na temat zakresu i sposobu wykonania projektowanego zjazdu.

Dotyczy to przede wszystkim informacji o jego konstrukcji i sposobie odwodnienia. Pami臋tajmy, 偶e zgodnie z prawem budowlanym, wody opadowe sp艂ywaj膮ce z posesji prywatnej nie mog膮 by膰 kierowane na pas drogi publicznej (lub innej dzia艂ki s膮siedniej) i musz膮 zosta膰 zagospodarowane w obr臋bie dzia艂ki.

Zjazd nale偶y zatem tak ukszta艂towa膰 wysoko艣ciowo, aby na granicy dzia艂ki drogowej i prywatnej wykona膰 „górk臋”, a wody opadowe kierowa膰 w przeciwne strony, tj. w zakresie dzia艂ki drogowej na jezdni臋, a po za pasem drogowym na teren prywatny. Je艣li nie jest to mo偶liwe, nale偶y wybudowa膰 np. odwodnienie liniowe, zbieraj膮ce wod臋 z cz臋艣ci dzia艂ki prywatnej.

We wniosku musimy równie偶 zawrze膰 planowany termin rozpocz臋cia budowy – nie wcze艣niejszy ni偶 30 dni licz膮c od daty z艂o偶enia wniosku z urz臋dzie.

 

Dodatkowe uzgodnienia i termin wykonania zjazdu

 

W wi臋kszo艣ci przypadków w zupe艂no艣ci wystarczy mapa nieaktualizowana z wrysowan膮 koncepcj膮 zjazdu, uzgodniona z zarz膮dc膮 drogi oraz wniosek zg艂oszenia z opisem wykonywanych robót. Obowi膮zkowo nale偶y równie偶 za艂膮czy膰 o艣wiadczenie o prawie do dysponowania nieruchomo艣ci膮 na cele budowlane, przy czym, w przypadku budowy zjazdu w zakresie dzia艂ki publicznej, o艣wiadczenie to wype艂nia inwestor, wskazuj膮c jako podstaw臋 do jego wypisania uzyskane uzgodnienie z zarz膮dc膮 danej drogi.

W pewnych przypadkach urz膮d mo偶e jednak wymaga膰 tak偶e innych uzgodnie艅 i opinii. Dotyczy to sytuacji lokalizacji zjazdu nad istniej膮cym uzbrojeniem podziemnym – mog膮 wtedy by膰 wymagane uzgodnienia projektowanego zjazdu z gestorami tych sieci, cho膰 nie zawsze urz臋dy wymagaj膮 tego typu dokumentów. Nale偶y pami臋ta膰, 偶e o ile zg艂oszenie zamiaru wykonania robót nie podlega op艂atom, to uzgodnienie zjazdu z prywatnymi gestorami sieci (energetyka, wodoci膮gi, gazownia itp.) cz臋sto jest odp艂atne, zgodnie z cennikami tych firm.

Po z艂o偶eniu wniosku, je艣li w ci膮gu 30 dni nie otrzymamy decyzji sprzeciwu, mamy trzy lata na rozpocz臋cie budowy zjazdu. W przypadku otrzymania pisma o uzupe艂nienie wniosku, termin 30 dni liczony b臋dzie na nowo, od daty z艂o偶enia w urz臋dzie wyja艣nie艅 i uzupe艂nie艅.

Zespó艂 redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

Porady prawne

zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zesp贸艂 in偶ynier贸w budownictwa, kt贸rzy posiadaj膮 zar贸wno podstawy teoretyczne jak i du偶e do艣wiadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w ca艂ej Polsce. Cz臋艣膰 z naszych ekspert贸w stanowi膮 czynni kierownicy bud贸w, do艣wiadczeni zar贸wno przy domach jednorodzinnych jak i przy du偶ych inwestycjach budowlanych. Staramy si臋 w jasny i przejrzysty spos贸b omawia膰 ca艂y proces budowlany od fundament贸w a偶 po dach i ostatecznie wyko艅czenie domu. Przedstawiamy r贸wnie偶 porady zwi膮zane z kwestiami formalno-prawnymi, aby u艂atwi膰 poruszanie si臋 we w艂a艣ciwych przepisach, co wcze艣niej czy p贸藕niej spotka ka偶dego inwestora.
Korzystaj膮c ze strony, akceptujesz nasz膮 polityk臋 prywatno艣ci i wyra偶asz zgod臋 na zapisywanie cookies.