Czym jest księga wieczysta i kiedy warto się z nią zapoznać?
Księga wieczysta (KW) to dokument, który jest prowadzony przez właściwy dla danej lokalizacji sąd rejonowy, a w zasadzie jego wydział ksiąg wieczystych. Jest to zarazem najważniejszy dokument dla danej nieruchomości, ponieważ przedstawia jej stan prawny. Istotne w tym przypadku jest także to, że zgodnie z polskim prawem dostęp do treści ksiąg wieczystych jest w naszym kraju jawny, a chcąc go uzyskać należy dysponować jedynie numerem danej księgi. Wynika to z faktu, że księgi wieczyste prowadzone są w formie elektronicznej, a dokument można pobrać z serwisu Ministerstwa Sprawiedliwości (Ekw.ms.gov.pl) wyłącznie po wpisaniu indywidualnego numeru.
Kiedy warto zweryfikować zapisy w księdze wieczystej danej nieruchomości? Otóż, dobrą praktyką jest zapoznanie się z treścią księgi wieczystej w przypadku zainteresowania zakupem działki lub mieszkania, dla którego jest ona prowadzona. Pozwoli to uniknąć ewentualnych problemów, których przykładem może być nabycie nieruchomości ze służebnością. Inną sytuacją może być udział w postępowaniu spadkowym, którego przedmiotem jest konkretna nieruchomość.
Jak wygląda numer księgi wieczystej?
Każda księga wieczysta posiada indywidualny numer o czym szczegółowo można przeczytać pod linkiem: https://ksiegi-wieczyste.org/numer-ksiegi-wieczystej/. Składa się on z trzech części i odnosi do konkretnych informacji dotyczących danej nieruchomości. Zobrazować można to na przykładzie numeru GW1S/00012345/1, w przypadku którego:
- pierwsza część, czyli GW1S wskazuje na V Wydział Ksiąg Wieczystych sądu rejonowego w Słubicach, czyli stanowi oznaczenie wydziału sądu rejonowego odpowiedzialnego za prowadzenie danej księgi wieczystej;
- składająca się z 8 znaków druga część, czyli 00012345 określa numer księgi wieczystej nadawany zgodnie z repertorium ksiąg sądu rejonowego;
- trzecia część, czyli w analizowanym przypadku cyfra 1 jest automatycznie nadawaną cyfrą kontrolną.
W jaki sposób ustalić numer księgi wieczystej?
Jak już wspomniano, chcąc uzyskać dostęp do treści danej księgi wieczystej należy dysponować jej numerem. Istotne jest zatem to, że można samodzielnie go ustalić, co umożliwia skorzystanie z funkcjonalności dedykowanych wyszukiwarek online. Pozwalają one uzyskać numer księgi wieczystej po wpisaniu adresu nieruchomości czy też numeru ewidencyjnego działki, dla której prowadzony jest dany dokument. Czy istnieją inne sposoby? Tak, ponieważ numer księgi wieczystej można uzyskać także na drodze urzędowej, czyli w Państwowej Ewidencji Gruntów. Konieczne jest jednak wówczas wykazanie interesu prawnego dla danej nieruchomości.
Podsumowując należy stwierdzić, że chcąc samodzielnie ustalić numer księgi wieczystej warto skorzystać z internetowej wyszukiwarki, co w praktyce jest bardzo proste. Dysponując numerem dokumentu można bez ograniczeń przeglądać jego treść, co może być przydatne w różnych sytuacjach.
Źródło: Materiały informacyjne ksiegi-wieczyste.org