Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
Budowa domu | Zbudujmydom.pl | Logo
zbudujmydom.plNowoczesny portal budowlany

Wymagane dokumenty przy budowie ogrodzenia

Autor artykułu: Tomasz Sochacki
Tomasz Sochacki
Budowa ogrodzenie generalnie wymaga tylko prostych formalności, czyli zgłoszenie robót ale nie jest koniecznie pozwolenie na budowę. Czy budowa ogrodzenia wymaga pozwolenia? Czasami tak, jeśli wysokość ogrodzenia wynosi ponad 2m. W innych sytuacjach wystarczy zgłoszenie budowy ogrodzenia. Warto jednak wiedzieć gdzie zgłosić budowę ogrodzenia, szczególnie jeśli jest to ogrodzenie od strony drogi. Ogrodzenie między sąsiadami nie wymaga uzgodnień. To kiedy ogrodzenie wymaga pozwolenia zależy od tego, jaka jest lokalizacja ogrodzenia od drogi oraz odległość ogrodzenia od drogi. Szczególnie jeśli jest to ogrodzenie przy rzece, które wymaga odpowiednich odległości. Inaczej będzie to samowola budowlana, jeśli ogrodzenie od strony rzeki postawimy wbrew przepisom. Ogrodzenie bez zgłoszenia można stawiać od 28 czerwca - ogrodzenie 2015.
Źródło: ogrodzenia-posesji.com.pl
W większości przypadków typowych ogrodzeń domu nie ma konieczności uzyskania decyzji pozwolenia na budowę i realizacji projektu. Należy jednak spełnić pewne podstawowe formalności prawne, przed rozpoczęciem budowy ogrodzenia.

Artykuł zaktualizowano i dostosowano do znowelizowanego prawa budowlanego 2015r. (29.06.2015)

Uprzejmie informujemy, że z dniem 28 czerwca 2015 roku weszło w życie znowelizowane Prawo Budowlane, zgodnie z którym budowa ogrodzeń o wysokości do 2,2m, niezależnie od ich lokalizacji, nie wymaga żadnych formalności. Ogrodzenia wyższe niż 2,2m podlegać będą zgłoszeniu.Więcej informacji na temat zmian w nowym Prawie Budowlanym znajdziecie Państwo w artykule "Nowelizacja prawa budowlanego w 2015 roku".

Treść artykułu po aktualizacji:

Gdy kupujemy działkę i budujemy dom najczęściej chcemy również wykonać ogrodzenie naszego terenu. Czasami zdarza się, że kwestie ogrodzenia zostały ujęte w projekcie budowlanym domu, jednakże niestety sytuacja taka jest dość rzadka.

Budowa ogrodzenia nie zawsze wymaga uzyskania tzw. decyzji pozwolenia na budowę. Dotyczy to w zasadzie pojedynczych przypadków wysokich ogrodzeń, które rzadko stawiane są na posesjach prywatnych z domami jednorodzinnymi.

Dokumenty prawne dotyczące budowy ogrodzenia

Kwestię ogrodzeń reguluje kilka podstawowych dokumentów prawnych, są to przede wszystkim:

  1. Prawo budowlane (ustawa z 7 lipca 1994r.)

  2. Prawo wodne (ustawa z 18 lipca 2001r.)

  3. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002r. w sprawie warunków technicznych jaki powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie

  4. Ustawa z 27 marca 2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Wyżej wymienione dokumenty jasno określają zasady stawiania ogrodzeń wraz z kwestiami formalnymi, czyli kiedy ogrodzenie wymaga zgłoszenia, a kiedy nie wymaga żadnych formalności.

Kiedy ogrodzenie wymaga zgłoszenia lub pozwolenia na budowę?

Zgłoszenia wymagają jedynie ogrodzenia o wysokości ponad 2,2m bez względu na to, czy stawiane są od strony drogi czy od strony działki sąsiada.

Jeśli stawiamy ogrodzenie którego wysokość nie przekracza 2,2m to nie musimy nigdzie takich prac zgłaszać. W starej wersji prawa budowlanego (obowiązującej do 28 czerwca 2015r.) zgłaszać trzeba było ogrodzenia od strony dróg, parkingów, placów itp. W tej chwili obowiązek ten został zniesiony.Wysokość ta liczona jest od poziomu terenu do najwyższego elementu ogrodzenia (należy w związku z tym do wysokości ogrodzenia wliczać również podurówkę!).

Pamiętajmy również, że ogrodzenie stawiane od strony drogi najczęściej zawierać będzie także bramę wjazdową. Należy ją zlokalizować w miejscu zjazdu, na który powinniśmy mieć oddzielną zgodę (zjazd z drogi gminnej, powiatowej i wojewódzkiej wymaga obecnie tylko zgłoszenia).

Furtki możemy natomiast ustawić w dowolnym miejscu ogrodzenia. Pamiętajmy jednak, że ewentualna budowa chodnika czy dojścia do drogi od furtki wymaga uzyskania zgody właściciela drogi i decyzji pozwolenia na budowę lub zgłoszenia (w zależności od zakresu prac drogowych).Zgodnie z nowym prawem budowlanym, obowiązującym od 28 czerwca 2015r., ogrodzenia powyżej 2,2m wymagają jedynie zgłoszenia. Wyjątek może stanowić sytuacja, gdy ogrodzenie będzie miało bardzo nietypową konstrukcję lub rozbudowane fundamenty. W takich przypadkach urząd może poprosić o uszczegółowienie rysunków do zgłoszenia lub przeprowadzanie procedury pozwolenia na budowę. Dotyczyć to będzie jednak wyłącznie wyjątkowych przypadków.

Ogrodzenie od strony drogi publicznej

Kwestię lokalizacji ogrodzenia od strony działki drogowej lub torów kolejowych najczęściej reguluje Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego lub ewentualnie decyzja o warunkach zabudowy (jeśli na danym terenie nie ma MPZP).

Ogrodzenia nie wolno stawiać bliżej niż określają to linie rozgraniczające pas drogowy. Linie te mogą się pokrywać z granicą działki, lub być od niej odsunięte. Należy pamiętać jednocześnie, że linia rozgraniczająca pas drogowy nie jest tym samym co tzw. nieprzekraczalna linia zabudowy. Ta druga odnosi się do lokalizacji budynków (np. minimalna odległość domu od granicy działki).

W większości typowych sytuacji ogrodzenie będziemy mogli postawić w granicy działki. Pamiętajmy jednak o tym, że w przypadku działki narożnikowej (pomiędzy dwoma ulicami) często miejscowe plany przewidują tzw. ścięcie narożnikowe (przeważnie skosy 1:1 o długości 5,0m w każdą stronę).

Zdarzają się jednak sytuacje, że działki nie posiadają takiego ścięcia. Ścięcie to służy prawidłowemu zaprojektowaniu skrzyżowania dróg, z wpisaniem odpowiednich promieni na wlotach.

Warto jednak wiedzieć gdzie zgłosić budowę ogrodzenia, szczególnie jeśli jest to ogrodzenie od strony drogi. Ogrodzenie między sąsiadami nie wymaga uzgodnień. To kiedy ogrodzenie wymaga pozwolenia zależy od tego, jaka jest lokalizacja ogrodzenia od drogi oraz odległość ogrodzenia od drogi. Szczególnie jeśli jest to ogrodzenie przy rzece, które wymaga odpowiednich odległości. Inaczej będzie to samowola budowlana, jeśli ogrodzenie od strony rzeki postawimy wbrew przepisom. Budowa ogrodzenie generalnie wymaga tylko prostych formalności, czyli zgłoszenie robót ale nie jest koniecznie pozwolenie na budowę. Czy budowa ogrodzenia wymaga pozwolenia? Czasami tak, jeśli wysokość ogrodzenia wynosi ponad 2m. W innych sytuacjach wystarczy zgłoszenie budowy ogrodzenia. Ogrodzenie bez zgłoszenia można stawiać od 28 czerwca - ogrodzenie 2015.

Ogrodzenie od strony działki sąsiada

W przypadku ogrodzeń pomiędzy sąsiadami najczęściej lokalizowane są one w osi granicy działki. Oznacza to, że będą oni mieli na swoim terenie po połowie szerokości podmurówek czy fundamentów (np. pod słupki przy ogrodzeniu z siatki).

Na takie wykonanie ogrodzenia dobrze jest mieć zgodę sąsiada, gdyż w przypadku braku zgody, może on w przyszłości nakazać przesunięcie ogrodzenia tak, aby żadne jego elementy nie znajdowały się na działce sąsiada.

Ogrodzenia od strony rzek, cieków i zbiorników wodnych

Istotną sprawą, często przez inwestorów prywatnych pomijaną, są zasady stawiania ogrodzeń według prawa wodnego. Dokument ten określa minimalną odległość 1,5m liczoną od ogrodzenia do tzw. powierzchniowych wód publicznych, czyli cieków wodnych, rzek, zbiorników, rowów melioracyjnych itp. Odległość ta liczona jest do brzegu np. rzeki.

W tym przypadku nie ma znaczenia przebieg granic naszej działki, nawet jeśli granica przebiega bliżej cieku wodnego niż 1,5m.

Urzędy w różny sposób podchodzą do kwestii zgłaszania tego typu ogrodzeń. W praktyce jednak rzeka czy ciek wodny stanowią własność Skarbu Państwa czyli własność publiczną, w związku z czym zgodnie z prawem budowlanym ogrodzenie wymaga zgłoszenia.

Budowa ogrodzenia bez zgłoszenia

Budowa ogrodzenia bez wymaganego zgłoszenia stanowi samowolę budowlaną lecz tylko w przypadku ogrodzeń o wysokości ponad 2,2. Niższe ogrodzenia, zgodnie z art. 29 i 30 znowelizowanego prawa budowlanego, nie wymagają żadnych formalności.

Jeśli wybudowaliśmy ogrodzenie wyższe niż 2,2m bez zgłoszenia tego w urzędzie, inwestorowi może zostać wyznaczony termin na zgromadzenie dokumentów potrzebnych do dokonania legalizacji, a następnie koneiczne będzie uiszczenie opłaty legalizacyjnej. Alternatywnie urząd mozę nakazać rozbiórkę ogrodzenia, które stanowić będzie samowolę budowlaną.

Zespół redakcyjny portalu zbudujmydom.pl

(Tomasz Sochacki, 8 czerwca 2014, ostatnia aktualizacja 9 marca 2025)
Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator kredytu hipotecznegoKalkulator kredytowy

Myślisz o zakupie domu czy mieszkania lub może planujesz rozpocząć budowę? Zobacz ile wyniesie cię orientacyjna rata kredytu hipotecznego.
Cena nieruchomości:
Udział własny: 20 %
(Wiele banków wymaga udziału własnego na poziomie min. 20%.)
5%80%
Okres spłaty: 30 lat
(Im krótszy okres tym wyższa rata miesięczna. Najczęściej wybierany okres to 25 lub 30 lat.)
5 lat35 lat
Szacunkowa rata miesięczna:
0
Powyższa kalkulacja ma charakter orientacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego. Ostateczne warunki finansowania zależą od decyzji banku i oceny zdolności kredytowej.
śledź nas na Facebook
Kalkulator kredytowy
Kalkulator kredytowy
Ceny mieszkań w Polsce
Ceny mieszkań w Polsce
Skalniak w domowym ogrodzie - jak wykonać, inspiracje, pomysły
Skalniak w domowym ogrodzie - jak wykonać, inspiracje, pomysły

Skalniak w Ogrodzie: Jak zaprojektować, wykonać i Ile kosztuje?

Skalniak w Ogrodzie: Jak zaprojektować, wykonać i Ile kosztuje?

Czy warto stosować nawóz ze skorupek do jaj?
Czy warto stosować nawóz ze skorupek do jaj?

Nawóz ze skorupek jaj: kiedy stosować i jak wpływa na rośliny?

Nawóz ze skorupek jaj: kiedy stosować i jak wpływa na rośliny?

Wybór grilla węglowego do domowego ogrodu
Wybór grilla węglowego do domowego ogrodu

Jaki grill węglowy wybrać?

Jaki grill węglowy wybrać?

Jak skutecznie i ekologicznie chronić rośliny ogrodowe?
Jak skutecznie i ekologicznie chronić rośliny ogrodowe?

Ekologiczne metody ochrony roślin w Twoim ogrodzie: Praktyczne porady i rozwiązania

Ekologiczne metody ochrony roślin w Twoim ogrodzie: Praktyczne porady i rozwiązania

Nowoczesne komody do małych pomieszczeń
Nowoczesne komody do małych pomieszczeń

Funkcjonalne komody do małych wnętrz - jak najlepiej wykorzystać przestrzeń?

Funkcjonalne komody do małych wnętrz - jak najlepiej wykorzystać przestrzeń?

Choroby drzew - jak z nimi walczyć?
Choroby drzew - jak z nimi walczyć?

Najpopularniejsze choroby drzew owocowych

Najpopularniejsze choroby drzew owocowych

Jak uprawiać i rzodkiewkę w domowym warzywniaku?
Jak uprawiać i rzodkiewkę w domowym warzywniaku?

Rzodkiewka - uprawa, pielęgnacja, choroby i szkodniki

Rzodkiewka - uprawa, pielęgnacja, choroby i szkodniki

Jak uprawiać cukinię we własnym ogrodzie?
Jak uprawiać cukinię we własnym ogrodzie?

Uprawa cukinii w ogrodzie

Uprawa cukinii w ogrodzie

Jak zrobić masę solną do zabawy z dziećmi?
Jak zrobić masę solną do zabawy z dziećmi?

Masa solna krok po kroku. Co można zrobić z masy solnej?

Masa solna krok po kroku. Co można zrobić z masy solnej?

Uprawa ogórków w ogrodzie
Uprawa ogórków w ogrodzie

W jaki sposób uprawiać i pielęgnować ogórki

W jaki sposób uprawiać i pielęgnować ogórki

Materac na wiosnę, jak dobrać wygodny materac do pory roku?
Materac na wiosnę, jak dobrać wygodny materac do pory roku?

Idealny materac na wiosnę - czy zmiana pory roku wpływa na komfort snu?

Idealny materac na wiosnę - czy zmiana pory roku wpływa na komfort snu?

Osa i szerszeń w mieszkaniu - jak je usunąć?
Osa i szerszeń w mieszkaniu - jak je usunąć?

Owady przypominające osy - co warto o nich wiedzieć?

Owady przypominające osy - co warto o nich wiedzieć?

Inwestycje mieszkaniowe na zachodzie Wrocławia WPBM Mój Dom
Inwestycje mieszkaniowe na zachodzie Wrocławia WPBM Mój Dom

Dlaczego zachód Wrocławia przyciąga inwestycje mieszkaniowe?

Dlaczego zachód Wrocławia przyciąga inwestycje mieszkaniowe?

Jak uprawiać szparagi w ogrodzie?
Jak uprawiać szparagi w ogrodzie?

Szparagi - odmiany, uprawa i pielęgnacja w ogrodzie

Szparagi - odmiany, uprawa i pielęgnacja w ogrodzie

Montaż rolet dzień noc
Montaż rolet dzień noc

Jak zamontować rolety dzień noc?

Jak zamontować rolety dzień noc?

Jak uprawiać wrzosy w ogrodzie?
Jak uprawiać wrzosy w ogrodzie?

Wrzosy - pielęgnacja i ich uprawa w ogrodzie

Wrzosy - pielęgnacja i ich uprawa w ogrodzie

Hortensje w ogrodzie - jak dbać i pielęgnować?
Hortensje w ogrodzie - jak dbać i pielęgnować?

Rabata z hortensjami - jak ją zaplanować i jakie rośliny do niej wybrać?

Rabata z hortensjami - jak ją zaplanować i jakie rośliny do niej wybrać?

Zalety i wady mieszkania od dewelopera oraz samodzielnej budowy domu
Zalety i wady mieszkania od dewelopera oraz samodzielnej budowy domu

Mieszkanie od dewelopera czy budowa domu - co wybrać?

Mieszkanie od dewelopera czy budowa domu - co wybrać?

Jak przycinać stare tuje i je odmłodzić?
Jak przycinać stare tuje i je odmłodzić?

Radykalne cięcie: sekret odmładzania starych tui

Radykalne cięcie: sekret odmładzania starych tui

śledź nas na Facebook
Jak pielęgnować i uprawiać kurkumę?
Jak pielęgnować i uprawiać kurkumę?

Kwiat kurkumy: Jaką ziemię wybrać, jak podlewać i pielęgnować?

Kwiat kurkumy: Jaką ziemię wybrać, jak podlewać i pielęgnować?

Mieszkanie z rynku pierwotnego od dewelopera - czy warto kupić?
Mieszkanie z rynku pierwotnego od dewelopera - czy warto kupić?

Czy warto inwestować w mieszkania na rynku pierwotnym?

Czy warto inwestować w mieszkania na rynku pierwotnym?

Tulipany - kiedy sadzić i jak o nie dbać?
Tulipany - kiedy sadzić i jak o nie dbać?

Sadzenie tulipanów - kiedy sadzić tulipany i jak to robić?

Sadzenie tulipanów - kiedy sadzić tulipany i jak to robić?

Pompa głębinowa czy zatapialna?
Pompa głębinowa czy zatapialna?

Czym różnią się pompy zatapialne od głębinowych?

Czym różnią się pompy zatapialne od głębinowych?

Jak uprawiać bratki w ogrodzie?
Jak uprawiać bratki w ogrodzie?

Bratki - uprawa krok po kroku. Jak dbać o bratki?

Bratki - uprawa krok po kroku. Jak dbać o bratki?

Wykańczanie samodzielne czy mieszkanie pod klucz?
Wykańczanie samodzielne czy mieszkanie pod klucz?

Mieszkania w stanie deweloperskim czy pod klucz - co się bardziej opłaca?

Mieszkania w stanie deweloperskim czy pod klucz - co się bardziej opłaca?

Inspiracje na ciekawe schody w domu
Inspiracje na ciekawe schody w domu

Schody z różnych materiałów - ciekawe projekty i galeria zdjęć

Schody z różnych materiałów - ciekawe projekty i galeria zdjęć

Ile kosztuje malowanie pokoju w mieszkaniu i domu?
Ile kosztuje malowanie pokoju w mieszkaniu i domu?

Malowanie pokoju - ile kosztuje i od czego zależy cena?

Malowanie pokoju - ile kosztuje i od czego zależy cena?

Bezpieczny balkon dla małych dzieci ze strefą zabawy
Bezpieczny balkon dla małych dzieci ze strefą zabawy

Balkon dla małych dzieci - jak stworzyć bezpieczną i atrakcyjną przestrzeń do zabawy?

Balkon dla małych dzieci - jak stworzyć bezpieczną i atrakcyjną przestrzeń do zabawy?

Jaką płytę wybrać do kuchni - ceramiczną czy indukcyjną?
Jaką płytę wybrać do kuchni - ceramiczną czy indukcyjną?

Płyta indukcyjna czy ceramiczna, ile zużywa prądu?

Płyta indukcyjna czy ceramiczna, ile zużywa prądu?

Czy warto kupić mieszkanie z rynku pierwotnego?
Czy warto kupić mieszkanie z rynku pierwotnego?

Plusy i minusy kupna mieszkania na rynku pierwotnym

Plusy i minusy kupna mieszkania na rynku pierwotnym

Laminat wysokociśnieniowy nowoczesnym rozwiązaniem do kuchni
Laminat wysokociśnieniowy nowoczesnym rozwiązaniem do kuchni

Laminat wysokociśnieniowy - idealny materiał do kuchni?

Laminat wysokociśnieniowy - idealny materiał do kuchni?

Ocieplenie celulozą - czy warto w to inwestować?
Ocieplenie celulozą - czy warto w to inwestować?

Ile kosztuje ocieplenie domu celulozą, jakie są wady i zalety tej technologii?

Ile kosztuje ocieplenie domu celulozą, jakie są wady i zalety tej technologii?

Agregat na budowie - dlaczego warto kupić?
Agregat na budowie - dlaczego warto kupić?

Dlaczego podczas budowy należy zaopatrzyć się w agregat prądotwórczy?

Dlaczego podczas budowy należy zaopatrzyć się w agregat prądotwórczy?

Zasady dofinansowania Mój Prąd 6 w roku 2025
Zasady dofinansowania Mój Prąd 6 w roku 2025

Program Mój Prąd 6.0 - nowe zasady dofinansowania dla prosumentów

Program Mój Prąd 6.0 - nowe zasady dofinansowania dla prosumentów

Kalkulator kredytu hipotecznego

Kalkulator kredytu hipotecznegoKalkulator kredytowy

Myślisz o zakupie domu czy mieszkania lub może planujesz rozpocząć budowę? Zobacz ile wyniesie cię orientacyjna rata kredytu hipotecznego.
Cena nieruchomości:
Udział własny: 20 %
(Wiele banków wymaga udziału własnego na poziomie min. 20%.)
5%80%
Okres spłaty: 30 lat
(Im krótszy okres tym wyższa rata miesięczna. Najczęściej wybierany okres to 25 lub 30 lat.)
5 lat35 lat
Szacunkowa rata miesięczna:
0
Powyższa kalkulacja ma charakter orientacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego. Ostateczne warunki finansowania zależą od decyzji banku i oceny zdolności kredytowej.
Tomasz Sochacki

Tomasz Sochacki

Specjalista w dziedzinie budownictwa, z wykształcenia inżynier budownictwa lądowego, przez wiele lat pracował jako projektant.
Własciciel portalu zbudujmydom i pasjonat budownictwa oraz nowoczesnych technologii.

Polecane artykuły

Porady prawne

Więcej artykułów...
zbudujmydom.pl
Nowoczesny portal budowlany
Portal zbudujmydom.pl tworzy zespół inżynierów budownictwa, którzy posiadają zarówno podstawy teoretyczne jak i duże doświadczenie praktyczne, zdobyte na budowach w całej Polsce. Część z naszych ekspertów stanowią czynni kierownicy budów, doświadczeni zarówno przy domach jednorodzinnych jak i przy dużych inwestycjach budowlanych. Staramy się w jasny i przejrzysty sposób omawiać cały proces budowlany od fundamentów aż po dach i ostatecznie wykończenie domu. Przedstawiamy również porady związane z kwestiami formalno-prawnymi, aby ułatwić poruszanie się we właściwych przepisach, co wcześniej czy później spotka każdego inwestora.
Korzystając ze strony, akceptujesz naszą politykę prywatności i wyrażasz zgodę na zapisywanie cookies.